پلیس فرانسه از بیم سقوط پاریس به دست معترضان، ارتش را به یاری طلبید
سرویس خارجی: همزمان با تشدید ناآرامی ها در فرانسه و اعتراض به سیاست های «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور، پلیس پاریس برای آرام کردن اوضاع از ارتش کمک خواست.
پلیس از ارتش خواست به منظور دفاع از پایتخت در مقابل حملات معترضان «جلیقه زرد» در خیابان های پاریس مستقر شود. این درخواست پلیس فرانسه، به دنبال تشکیل جلسه بحران دولت با سران همه احزاب سیاسی در فرانسه مطرح شد که بسیاری از آنها از مکرون خواسته اند فورا افزایش مالیات سوخت را برای جلوگیری از تبدیل اوضاع ناآرام به یک وضعیت دائمی شورش لغو کند.
بیشتر خشم معترضان در فرانسه به افزایش مالیات سوخت، افزایش هزینه های معاش و احساس بی عدالتی اجتماعی متوجه شخص رئیس جمهوری فرانسه است و بسیاری از معترضان او را رئیس جمهوری متکبر که به اقشار ثروتمند جامعه تعلق دارد، توصیف می کنند. معترضان نقابدار به ویژه در شدیدترین درگیری های فرانسه در روز شنبه با پلیس ضد شورش در پاریس درگیر شدند و اقدام به شکستن شیشه مغازه ها، غارت، به آتش کشیدن بانک ها و هدف قرار دادن نمادهای این کشور از جمله طاق نصرت کردند. به دنبال درخواست ها در شبکه های اجتماعی برای اعتراضات تازه، پلیس از دولت خواست با توجه به تحلیل رفتن انرژی نیروهای پلیس، ارتش را برای کمک اعزام کند.
از زمان حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ در پاریس، حدود ۱۰ هزار نیرو در اماکن حساس اطراف فرانسه گشت زنی می کنند اما از این نیروها در اعتراضات استفاده نشده است. به گفته مقامات محلی در مرز کاتالونیا، با توجه به تداوم اقدامات معترضان در بستن جاده های اطراف فرانسه، ۴۰۰۰ کامیون در مرز اسپانیا متوقف شده اند. نظرسنجی موسسه هریس اینتراکتیو نشان می دهد که ۷۲ درصد فرانسوی ها از جلیقه زردها حمایت می کنند. اعتراضات در فرانسه از زمان آغاز تاکنون چهار کشته، بیش از ۴۰۰ بازداشتی و بیش از ۱۰۰ زخمی بر جای گذاشته که نیروهای پلیس نیز در بین آنها دیده می شوند.
در چنین شرایطی ده‌ها راننده معترض خودروهای امدادی چندین خیابان مرکز پاریس را مسدود کرده و از دولت این کشور خواستند طرح اصلاحات اقتصادی را لغو کند. شمار زیادی از رانندگان معترض آمبولانس که برخی جاده‌های منتهی به پاریس را مسدود کرده بودند، دیروز با پارک خودروهای خود در خیابان «شانزه لیزه» پاریس، عبور و مرور در این منطقه را متوقف کردند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد ده‌ها دستگاه آمبولانس و خودروی امداد وسط خیابان شانزه لیزه پارک شده اند. تعدادی از این خودروها نیز به آتش کشیده شدند.
اعتراض این رانندگان، بخشی از جنبش موسوم به «جلیقه زردها» است که از سه هفته پیش و در واکنش به افزایش قیمت سوخت در این کشور به راه افتاده است. از سویی در جدیدترین تحولات مربوط به ناآرامی های فرانسه، یک پیرزن که به علت برخورد گلوله گاز آشک آور مجروح شده بود جان باخت. یک زن ۸۰ ساله که در جریان ناآرامی های روز شنبه در شهر مارسی فرانسه زخمی شده بود جان باخت. گفته می شود کپسول گاز اشک آور به صورت این پیرزن برخورد کرده بود. این درحالی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در ملاقات با نیروهای پلیس ضد شورش پاریس که کنترل اعتراضات را بر عهده داشتند به آنها وعده پرداخت پاداش داد. در چنین شرایطی رسانه های خبری فرانسه اعلام کردند که خسارات ناشی از اعتراضات خشونت آمیز اخیر در شهر پاریس به چهار میلیون یورو رسیده است.
لغو سفرها در پی اعتراضات
رئیس جمهوری فرانسه خواستار به تعویق افتادن چند هفته‌ای سفرش به صربستان شد. آلکساندر ووسیچ رئیس جمهوری صربستان پس از گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت: مکرون خواسته است سفرش به صربستان چند هفته به تاخیر بیفتد. ماکرون قرار بود برای یک دیدار دو روزه از صربستان و مذاکره درباره روابط بین بلگراد و کوزوو و ادای احترام به سربازان کشته شده در جنگ جهانی اول، امروز چهارشنبه به صربستان سفر کند.
رئیس جمهوری صربستان در جمع خبرنگاران افزود: مکرون خواستار آن شده که به دلیل شرایط فعلی کشورش، سفر به صربستان چند هفته به تاخیر بیافتد. همزمان منابع آگاه اعلام کردند، سفر دیروز رییس کمیسیون اروپا به پاریس به دلیل اعتراضات پاریس لغو شد. انتظار می‌رفت ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا در مجلس ملی فرانسه سخنرانی کند اما به دلیل اعتراضات جلیقه زردها این سفر لغو شد.
قرار بود در این سفر یونکر با امانوئل مکرون در ضیافت شامی دیدار و گفتگو کند و دیدار دو جانبه‌ای هم با رییس مجلس ملی فرانسه داشته باشد اما همه این دیدارها لغو شد. از سویی نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که با ادامه اعتراضات در فرانسه، محبوبیت امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور کاهش یافته و به ۲۳ درصد افت کرده است. نظرسنجی مشترک موسسه اینفوپ و فیدیوسیال که دیروز منتشر شد حکایت از آن دارد که با شدت گرفتن اعتراضات «جلیقه زردها»، علاوه بر مکرون، محبوبیت «ادوار فیلیپ» نخست وزیر فرانسه نیز کاهش یافته است.
اجابت خواست معترضان
رسانه‌های فرانسه گزارش دادند که نخست‌وزیر فرانسه به زودی تعلیق افزایش مالیات‌های سوخت را اعلام خواهد کرد.منابع خبری در فرانسه گفته‌اند «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه، تعلیق طرح افزایش مالیات بر سوخت را اعلام می‌کند. تجمعات اعتراضی شهروندان فرانسوی که خود را «جلیقه‌زردها» نامیده‌اند از روز ۲۶ آبان‌ با تجمع در میادین اصلی بسیاری از شهرهای این کشور آغاز شد. جرقه اعتراضات توسط دو شهروند فرانسوی زده شد که در شبکه‌های اجتماعی خواستار اعتراض سراسری به طرح افزایش مالیات سوخت شده بودند.
طبق گزارش یورونیوز، «جلیقه زرد»، جلیقه‌ای به رنگ زرد شبرنگ است که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در فرانسه هر خودرو باید به آن مجهز باشد. در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه ، صاحب خودرو باید جلیقه زرد رنگ را بر تن کند. «جلیقه زرد» ها بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند. این گروه، کارمندان، کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت و آمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند را در برمی‌گیرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ