چشم انداز تکمیل کریدور ریلی شمال – جنوب
ترانزیت سالانه ۱۰ میلیون تن بار و کالا به همراه جابجایی چهار میلیون مسافر از ظرفیت های خط آهنقزوین – رشت – انزلی در کریدور بین المللی شمال – جنوب است که هفته گذشته تا مسیر رشت به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، تکمیل این پروژه ملی که از مسیر قزوین به رشت ارزش حدود ۴ هزارمیلیارد تومانی دارد، از نظر حمل و نقل بار و مسافر و اتصال استان گیلان به شبکه ریلی، ایجاد یک کریدور ریلی بین المللی در مسیر شمال به جنوب برای صادرات و ترانزیت کالا از خلیج فارس به طرف اروپا، روسیه و کشورهای آسیای میانه از اهمیت زیادی برای ایران برخوردار است.

طول این خط ریلی از قزوین تا انزلی ۲۰۵ کیلومتر است، اما با مجموع خطوط اصلی و ایستگاهی در مجموع ۳۱۷ کیلومتر باید خط آهن ساخته شود که اکنون ۱۶۵ کیلومتر آن به صورت آزمایشی افتتاح شده و ادامه آن به بندر انزلی با سرعت بیشتری در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل در زمان افتتاح خط آهن قزوین – رشت در مسیر کریدور شمال – جنوب گفت: با تکمیل خط آهن بین رشت تا آستارا، هزینه حمل بار در این مسیر بین?المللی بین آسیا تا اروپا ۳۰ درصد کاهش می یابد.

خط آهن ۱۶۵ کیلومتری قزوین – رشت به صورت یک خطه برای حمل بار و مسافر از ایستگاه سیاه چشمه در قزوین آغاز و با عبور از منطقه کوهین، لوشان، منجیل، رودبار و امامزاده هاشم به شهر رشت می‌رسد.

۵۰ درصد این خط در دشت ، ۱۰ درصد آن در تپه ماهور و ۴۰ درصد در مناطق کوهستانی قرار دارد و ۱۳ هزار متر پل و ۲۲ هزار متر تونل از مشخصات فنی این پروژه ملی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در زمان افتتاح افتتاح آزمایشی خط آهن قزوین – رشت گفت: اگر این خط ریلی به بندرانزلی وصل شود و زمینه تبادل کالا را فراهم کند، آنگاه به بهره مندی اقتصادی رسیده ایم.

محمدباقر نوبخت افزود: اتصال راه آهن به رشت اگر چه کار بزرگی بود، اما کافی نیست و دولت هدف بزرگتری در نظر دارد.وی قطعه رشت به انزلی در ادامه این خط ریلی را هم مهم دانست و ادامه داد: زیرساخت ها در بخش هایی از این مسیر فراهم شده و برای ریل گذاری مهیاست اما باید تملک اراضی هم انجام شود؛ برای ما مهم آن است که این راه آهن به دو بندر شهرستان انزلی وصل شود. باید ریل را تا جایی برسانیم که بار از کشتی مستقیم روی قطار تخلیه و بارگیری شود؛ خوشبختانه مسیر رشت به انزلی تا آستارا، مشکلات مسیر قزوین به رشت را ندارد زیرا ۴۰ درصد از مسیر قزوین به رشت کوهستانی است.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، باید اعتبارات سالانه برای این پروژه در نظر گرفته شود. در این زمینه توافق شده که ۶۰ میلیارد تومان تا پایان امسال برای آغاز پروژه رشت به انزلی اعتبار تزریق شود.

عملیات ریل گذاری این محور از سال ۱۳۹۱ آغاز شد و با تکمیل آن اکنون این مسیر ریلی که مرکز استان گیلان را به شبکه سراسری ریلی کشور متصل می کند، آماده بهره برداری است.

پل شاهرود در مسیر خط آهن قزوین – رشت به طول ۶۰۰ متر با معماری قدیمی یکی از زیباترین سازه های این خط است که با هزینه ای معادل ۱۴۰ میلیارد ریال توسط شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه آهن در کنار آزادراه قزویت – رشت ساخته شده است.

خط آهن ۱۶۴ کیلومتری قزوین – رشت در قالب هشت قطعه ساخته شده و از ایستگاه سیاه چشمه به سمت رشت جدا شده است. این مسیر ریلی از ایستگاه سیاه چشمه تا ابتدای ایستگاه کوهین به طول ۳۰ کیلومتر یک خطه، از ایستگاه کوهین تا ایستگاه لوشان به طول ۴۰ کیلومتر دو خطه و از ایستگاه لوشان تا انتهای مسیر یک خطه است.

در ساخت این خط آهن ۵۳ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر، ۶۲ دستگاه پل خاص به طول ۹ کیلومتر و پنج ایستگاه در کوهین، لوشان، منجیل، رستم آباد، امام زاده هاشم و رشت ساخته شده است.

برای ساخت خط آهن قزوین – رشت ۱۴ میلیون مترمکعب خاکریزی، ۱۸ میلیون مترمکعب خاکبرداری و ۵ر۱ میلیون مترمکعب بتن ریزی شده و حداکثر سرعت قطارهای باری ۱۲۰ و مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود و قرار است تا ۲ ماه آینده جابجایی مسافر در این مسیر آغاز شود.در رابطه با اهمیت این خط ریلی، عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: با اتصال خط آهن رشت – قزوین به بندرانزلی زمان ترانزیت و حمل کالا از آسیا به اروپا از طریق خلیج فارس ۲۲ روز کمتر می شود.

حسن خسته بند افزود: در صورتی که در کریدور شمال – جنوب با خط آهن قزوین – رشت به انزلی و از آنجا به آستارا متصل شود، ۱۱ هزار کیلومتر مسیر آسیا به اروپا کاهش می یابد و این ضرورت بزرگی برای توسعه ترانزیت در ایران است.

وی با بیان اینکه توسعه خطوط ریلی و ترانزیت کالا توسط شبکه ریلی در کریدور شمال – جنوب برای ایران اهمیت زیادی دارد، گفت: با تکمیل این مسیر، هزینه های حمل کالا از آسیا به اروپا بین ۳۸ تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

نماینده مردم انزلی در مجلس تاکید کرد: کاهش هزینه های حمل و نقل به همراه امنیت در جابجایی کالا از مهمترین مزیت های توسعه شبکه ریلی است و در سال های اخیر به ویژه در دولت دوازدهم تکمیل خط آهن رشت – قزوین با سرعت بیشتری دنبال شد.

این عضو کمیسیون عمران به ضرورت استفاده از توانمندهای بخش خصوصی در صنعت حمل ونقل ریلی اشاره کرد و و افزود: در سال های اخیر دولت در زیر ساخت های ریلی سرمایه گذاری خوبی انجام داده است؛ ضمن اینکه بخش خصوصی داخلی و خارجی می تواند در حوزه تامین ناوگان یا شرکت های ریلی سرمایه گذاری های خود را توسعه دهد.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا چند سال پیش پیشرفت فیزیکی این خط آهن حدود ۲۳ درصد بود اما دولت تدبیر و امید با جدیت این خط آهن را تکمیل کرد و با افتتاح آزمایشی در آینده شاهد تردد بار و مسافر در این مسیر ریلی خواهیم بود.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی هم اظهارداشت: تضمین سود سرمایه گذاری و بازگشت آن در افزایش انگیزه سرمایه گذاری در حوزه ریلی کشور بسیار تاثیرگذار است؛ در واقع سرمایه گذاران در این بخش باید متناسب با آورده خود سود ببرند.

محمدصادق حسنی جوریانی تاکید کرد، صنعت حمل و نقل ریلی کشور نیازمند سرمایه گذاری های سنگینی است؛ ضمن اینکه سرمایه گذار هم با ایجاد انگیزه های حمایتی باید سود حاصل از سرمایه گذاری خود را کسب کند.نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: دولت با حمایت همه جانبه باید به هرمیزان سرمایه گذاری در این بخش بهاء دهد زیرا هرچه در صنعت حمل ونقل ریلی سرمایه گذاری شود به توسعه اقتصادی و رفاه مردم منجر می شود.

اکنون طول خطوط ریلی کشور ۱۳ هزار کیلومتر است و در چشم انداز ۱۴۰۴ باید طول شبکه ریلی کشور به ۲۵ هزار کیلومتر برسد لذا دولت درصدد است با اتصال همه مراکز استان ها به شبکه ریلی، زیرساخت های

مورد نیاز این صنعت را گسترش دهد

Email this page

نسخه مناسب چاپ