درخشش ورزشکاران ایران در مسابقات پاراآسیایی
کاروان ایران در روز دوم با ۹ طلا، ۷ نقره، و ۹ برنز به کار خود خاتمه داد
 

درخشش پاراآسیایی‌های کشورمان با آغاز بازی‌های پاراآسیایی جاکارتای اندونزی آغاز شد. ملی‌پوشان با قابلیت و هدفدار کشورمان، اجازه ندادند حتی یک روز از شروع این مسابقات بگذرد و از همان روز اول، مدال‌آوری را شروع کردند تا نشان دهند قول کسب مدال در تمام رشته‌های اعزامی از سوی متولیان ورزش‌های جانبازان و معلولین واقعاً قول بوده، نه وعده!

کاروان اعزامی کشورمان که به نسبت بسیاری از کشورهای شرکت‌کننده، کم تعدادتر است در جاکارتای اندونزی، خوش می‌درخشد و ساعتی نیست که خبر از مدال‌آوری آنها نباشد. ‌طبیعی است که وقتی رئیس کمیته ملی پارالمپیک، رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین و همچنین سرپرست کاروان اعزامی قبل از شروع مسابقات و حتی چند روز قبل از اعزام به این رقابت‌ها، از حفظ جایگاه چهارمی گذشته و تلاش برای رسیدن به رتبه سومی، می‌گفتند، پس از ارزیابی‌های لازم و کامل از حریفان و شرکت‌کنندگان و تمام رشته‌های ورزشی حاضر در این مسابقات،‌ به جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند که می‌توانند این جایگاه را به دست آورند.

تفاوت‌های کاروان اعزامی به بازی‌های پاراآسیایی جاکارتای اندونزی با کاروانی که به بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام شد نه از همین ابتدای مسابقات بلکه قبل از آن مشخص شد. همانجایی که متولیان ورزش‌های جانبازان و معلولین نشان دادند با آگاهی کامل به ریز آنچه در این رویداد مهم و بزرگ خواهد گذشت به مسابقات می‌روند و پس از آغاز مسابقات هم، که مدال‌آوری‌های پی در پی در رشته‌های مختلف شروع شد، مشخص شد که ارزیابی‌های آنان در رشته‌های مختلف به مراتب دقیق‌تر از ارزیابی بسیاری از متولیان رشته‌های مختلف اعزامی به بازی‌های آسیایی اندونزی بوده است. تطابق نتایج شرکت‌کنندگان ایرانی در پاراآسیایی با قول‌هایی که متولیان این ورزش‌ها داده بودند و عدم تطابق بسیاری از نتایج آسیایی‌ها با قول‌هایی که متولیان آنها داده بودند، این تفاوت محرز را نشان می‌دهد.

از طرف دیگر عملکرد پاراآسیایی‌ها در همین روز اول، نشان داد که به موضوعی حیاتی و تعیین‌کننده از سوی متولیان ورزش‌های جانبازان و معلولین، توجهی ویژه و مستمر شده و آن، نگاه پشتوانه‌سازی برای ملی‌پوشان بوده است.

در بین مدال‌آوران روز اول این رقابت‌ها، ورزشکارانی هستند که برای اولین بار به این رقابت‌ها اعزام شده‌اند و به مدال طلا رسیده‌اند. از طرفی برخی از این جوانترها، حتی توانسته‌اند نسبت به پیشکسوت‌ترها و با سابقه‌ترهای این مسابقات که در سال‌های قبل مدال‌های زرین فراوانی کسب کرده‌اند، برتری داشته و در این مسابقات به مدال‌های خوشرنگ‌تری برسند. روندی که با توجه به حضور حاج محمود خسروی‌وفا در رأس کمیته ملی پارالمپیک سرعتی دو چندان خواهد یافت چون هر آنچه را که امروز ورزش جانبازان و معلولین برداشت می‌کند، کاشته برنامه‌ریزی‌های چند دهه حاج محمود است و قطعاً حمید صمیمی رئیس جدید فدراسیون نیز با برنامه‌هایی منسجم، این راه را پر بارتر ادامه خواهد داد. از طرفی پس از جدا شدن کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک که به واسطه آن با رسیدن به استقلال کامل، دیگر سایه کمیته ملی المپیک بر سر پارالمپیکی‌ها احساس نمی‌شود، بودجه، امکانات و تسهیلات مستقل این کمیته، کمک خواهد کرد تا برنامه‌های ورزش‌های جانبازان و معلولین، با کم و کسری‌های کمتری، پیگیری شده و راه رسیدن به هدف‌ها، کوتاه‌تر شود.

اما پاراآسیایی‌ها یک تفاوت عمده دیگر هم با آسیایی‌ها دارند و آن هم قبول کردن نتیجه به دست آمده بدون توسل به توجیهاتی از نظیر ناداوری‌ها یا میزبانی نامطلوب و … است. موردی که از همان آغاز سوت بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی تا ساعت‌های پایانی از سوی ورزشکاران و کادر فنی و حتی از سوی برخی از مسئولین ورزش ایران ادامه یافت و زمین و زمان در نتیجه‌گیری‌های دور از انتظار ورزشکاران و تیم‌های ورزشی، مقصر جلوه داده شدند الا عملکرد خود ورزشکاران و تیم‌ها و کادر فنی آنان تا جایی که پنجاک سیلاتی که در ورزش ایران هم سابقه چند سال فعالیت دارد و کشورمان هم تعداد قابل توجهی ورزشکار را به بازی‌ها، اعزام کرده بود، به یک باره به ورزشی ناشناخته بدل شده که باعث تضییع حق ورزش ایران شده است در حالیکه این ماجرا عملاً نشان داد متولیان ورزش کشورمان برخلاف پاراآسیایی‌ها، ارزیابی دقیقی از ریز ماجراهای پیش رو، نداشته‌اند.

نکته امیدوارکننده دیگر در بازی‌های پاراآسیایی، عدم رضایت برخی از ورزشکاران کشورمان از مدال‌هایی به غیر از طلا است که کسب کرده‌اند و جالب‌تر آن‌که در این بین، جوانترهایی که برای اولین بار، این رویداد بزرگ را تجربه می‌کنند، بیشتر این احساس را دارند تا مشخص شود با چه خودباوری و اعتماد به نفسی وارد رقابت‌ها شده‌اند و انگیزه آنان برای پیشرفت تا چه اندازه، بالاست! از استرس‌ها می‌گویند اما از غلبه بر آن هم در حین رقابت‌های حساس می‌گویند که باعث کسب مدال حتی از نوع طلا شده است.

پاراآسیایی‌ها از همان روز اول بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا اندونزی، نشان دادند که تفاوت‌های آشکاری با شرکت‌کنندگان در بازی‌های آسیایی دارند و این تفاوت‌ها همان عواملی هستند که پیش‌بینی‌های قبل از مسابقات را به واقعیت‌ها در جریان رقابت‌ها، نزدیک می‌کنند. اتفاقی که اما کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی، از آن بی‌بهره بود.

سیفی‌پور و دومین طلای کاروان

دومین طلای کاروان ایران در مسابقات پاراآسیایی جاکارتا به نام عرفان سیفی پور ثبت شد.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر از اندونزی، در ادامه مسابقات دو و میدانی در ماده پرتاب وزنه کلاس F۳۲ یونس سیفی پور با ۳۰ متر و ۱۶ سانتی متر به مدال طلا دست یافت و دومین طلا را برای کاروان ایران به ارمغان آورد.ورزشکارانی از عمان و کویت به ترتیب با ۲۹.۱۱ و ۲۴.۷۶ دوم و سوم شدند.

جوانمردی سومین طلای ایران را صید کرد

بانوی تیرانداز کشورمان با پشت سر گذاشتن تمام رقبای خود در سومین دوره بازی‌های پاراآسیایی در جاکارتا، طلایی شد. این سومین مدال طلا برای کاروان ایران در این بازیهاست.به گزارش خبرنگار مهر از اندونزی، فینال رقابت‌های تیراندازی ۵۰ متر بازی های پاراآسیایی با حضور دو نماینده ایران انجام شد که قهرمان کشورمان بار دیگر قهرمانی را از آن خود کرد.در فینال تیراندازی ماده ۵۰ متر میکس ساره جوانمردی و سمیرا ارم روی خط آتش ایستادند تا با نمایندگانی از ژاپن، کره جنوبی، چین، هند و ازبکستان به رقابت بپردازند. در این رقابت نفس گیر که مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان نیز با حضور در مجموعه تیراندازی سانایان شاهد تلاش دو تیراندازمان بود، جوانمردی توانست با عبور از همه رقبای خود به قهرمانی ‌برسد. دو ورزشکار از هند، صاحب گردن آویز نقره و برنز شدند و سمیرا ارم از ایران در جایگاه ششم این رقابت ایستاد.

کسب چهارمین طلا توسط رقیه شجاعی

عضو تیم ملی تیراندازی ایران در ماده تفنگ بادی به مدال طلای سومین دوره بازیهای پاراآسیایی دست پیدا کرد. این چهارمین مدال طلای کاروان کشورمان بود.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر از اندونزی، مسابقات تیراندازی سومین دوره بازیهای پاراآسیایی در ماده تفنگ بادی پیگیری شد که طی آن رقیه شجاعی به عنوان قهرمانی دست پیدا کرد.رقیه شجاعی در ماده تفنگ بادی ۱۰ متر ایستاده کلاس SH۱ به مدال طلا دست پیدا کرد. این چهارمین مدال طلای کاروان ورزش ایران در این دوره از بازیهاست.

طلای قلعه ناصری و نقره و برنز‌های دیگر

در ادامه رقابت‌های دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، چهار مدال دیگر به نمایندگان ایران رسید و ملی‌پوش جودو هم برنز گرفت.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به جاکارتا، در ادامه رقابت های دوومیدانی پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا ۴ نماینده کشورمان در ماده پرتاب دیسک کلاس ادغامی به رقابت با حریفان پرداختند که در نهایت طلا، نقره و برنز را از آن خود کردند.علیرضا قلعه ناصری با رکورد ۱۲٫۴۳ طلا گرفت، جلیل باقری با حد نصاب ۱۴٫۳۷ به مدال نقره دست یافت و حامد امیری با رکورد ۱۲٫۳۰ صاحب مدال برنز شد.همچنین در پرتاب نیزه علی امیدی مدال برنز بدست آورد.اما در جودو، میثم بنی طبا جودو کار نابینای وزن ۶۰ کیلوگرم ایران با غلبه بر حریف هندی خود، مدال برنز سومین دوره مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را از آن خود کرد. او در یک مبارزه سخت و نفس گیر که تا ثانیه های پایانی با تساوی در جریان بود توانست در ۲۰ ثانیه آخر با امتیاز ایپون از سد حریف خود بگذرد.

طلا و نقره ۵۹ کیلوگرم وزنه برداری به ایران رسید

ورزشکاران کشورمان توانستند مدال‌های طلا و نقره دسته ۵۹ کیلو گرم وزنه برداری بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را از آن خودکنند.به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات دسته

۵۹ کیلو‌گرم وزنه برداری سومین دوره بازیهای پاراآسیایی با حضور ۶ شرکت کننده برگزار شد که مدال های طلا و نقره در این دسته به ورزشکاران کشورمان رسید.در این مسابقات امیر جعفری به مدال طلا و یوسف یوسفی به مدال نقره رسیدند.جعفری در انتخاب نخستش وزنه ۱۷۳، در انتخاب دومش وزنه ۱۷۸ و در سومین انتخاب نیز توانست وزنه ۱۸۴ کیلوگرم را مهار کند.یوسف یوسفی برنده مدال نقره نیز توانست در انتخاب نخستش وزنه ۱۷۰ کیلویی را بالای سر ببرد. او در انتخاب دوم بر وزنه ۱۷۵ کیلوگرم غلبه کرده و در سومین انتخابش نتوانست وزنه ۱۸۳ کیلوگرمی را بالای سر ببرد.

مهدوی‌کیا و یک طلای دیگر برای ایران

نماینده کشورمان مدال طلای رقابت های دوی ۱۵۰۰ متر بانوان بازی های پاراآسیایی جاکارتا را از آن خود کرد.به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از جاکارتا، در ادامه رقابت‌های دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا عذرا مهدوی‌کیا نماینده کشورمان در ماده دوی ۱۵۰۰ متر بانوان کلاس ادغامی T12-13به رقابت با حریفان پرداخت که در نهایت مدال طلا را از آن خود کرد.مهدوی کیا با ثبت حد نصاب ۵ دقیقه و ۱۶ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه قهرمان شد و یک نشان طلای دیگر را برای ایران به ارمغان آورد.

دومین مدال طلای ایزدیار ضرب شد

صاحب نخستین طلای کاروان ایران در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اندونزی بار دیگر موفق به کسب این مدال خوشرنگ در رشته شنا شد.به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸، شاهین ایزدیار در رشته شنا ماده ۱۰۰ متر آزاد کلاس S 10با شناگرانی از کشورهای هند، سریلانکا، قزاقستان، کامبوج و تایلند به رقابت پرداخت که در نهایت با ثبت زمان ۵۷ ثانیه و ۱۵ صدم ثانیه به مدال طلا رسید. این دومین مدال طلای ایزدیار در این رقابت ها بود. او پیش از این در ماده ۱۰۰ متر پروانه کلاس S10هم به مدال طلا رسیده بود.

علی نجمی و نهمین طلایی ایران

مدال طلای رقابتهای دوی ۲۰۰ متر مردان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا به نماینده ایران رسید.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از جاکارتا، در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا وحید علی نجمی نماینده کشورمان در ماده دوی ۲۰۰ متر مردان کلاس T۱۲ به رقابت با حریفان پرداخت که در نهایت مدال طلا را از آن خود کرد.این نهمین طلای ایران در بازیهای پاراآسیایی است.

زهرا صالحی و نقره پرتاب نیزه

نماینده کشورمان به مدال نقره رقابت های پرتاب نیزه بانوان در بازی های پاراآسیایی دست یافت.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر از جاکارتا، در ادامه رقابت های دو و میدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا زهرا صالحی نماینده کشورمان در ماده پرتاب نیزه کلاس ادغامی F53-54 به رقابت با حریفان پرداخت که در نهایت به مدال های نقره دست یافت.

احسانی شکیب به مدال نقره پرتاب دیسک رسید

نماینده کشورمان مدال نقره رقابت های پرتاب دیسک مردان بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را از آن خود کرد.به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، در ادامه رقابت های دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا جاوید احسانی شکیب نماینده کشورمان در ماده پرتاب دیسک مردان کلاس F57به رقابت با حریفان پرداخت که در نهایت به مدال نقره دست یافت.احسانی شکیب با ثبت حد نصاب ۴۲ متر و ۶۹ سانتی متر نایب قهرمان شد. نماینده چین با ۴۷ متر و ۷۷ سانتی متر قهرمان شد و طلا گرفت.

الفت‌نیا و قاسمی به مدال نقره و برنز رسیدند

دو عضو تیم ملی دوومیدانی ایران در بازیهای پاراآسیایی به مدال های نقره و برنز این رشته دست پیدا کردند.به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه رقابت های دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا علی الفت نیا و داود علی قاسمی نمایندگان کشورمان در ماده دوی ۲۰۰ متر مردان کلاس T۳۷ به رقابت با حریفان پرداختند که در نهایت به مدال‌های نقره و برنز دست یافتند.

کاروان ایران در روز دوم با ۹ طلا، ۷ نقره، و ۹ برنز به کار خود خاتمه داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ