کاهش ۶۰ درصدی بارندگی در ۳ استان
بیرجند – خبرنگار اطلاعات :

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در سال آبی جاری کاهش ۶۰ تا ۷۰درصدی بارندگی را در استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان داشته ایم.

جهانگیر حبیبی در نشست بررسی عملکرد فعالیت های حوزه حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی هدف از این بازدید را بررسی مسائل مربوط به آب و چاره اندیشی برای حل چالش های این بخش، شنیدن مشکلات مدیران و کارشناسان و انتقال به ستاد و نیز ارزیابی اقدامات صورت گرفته در شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی برشمرد.

وی اظهار داشت: شرایط کشور شرایط خشکسالی شدید است بخصوص در سال آبی جاری که ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته با کاهش بارندگی مواجه بوده ایم.

او ادامه داد: این رقم در استانهایی همچون خراسان جنوبی،سیستان و بلوچستان و هرمزگان به بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد می رسد.

وی با اشاره به این که برای گذر از این بحران باید در تمامی بخش ها برنامه داشته باشیم، اظهار داشت: در همین راستا با ابتکار وزیر نیرو «کارگروه ملی سازگاری با کم آبی» با حضور وزرای کشور،صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو و مدیران سازمان محیط زیست و سازمان برنامه بودجه تشکیل شده است.

او گفت : این کارگروه در واقع همان شورای حفاظت از منابع آب استان است و دو سازمان برنامه بودجه و صنعت معدن که می توانند نقش مهمی در تصمیم گیری ها داشته باشند، به آن اضافه شده اند.

وی افزود: هدف از تشکل این کارگروه هماهنگی، همراهی و مشارکت بیشتر دستگاه هایی است که به نحوی در مصرف آب نقش آفرینی می کنند.

حبیبی با تاکید بر این که وزارت نیرو تنها مسئول تامین آب نیست بلکه همه مسئول آب هستند و باید همکاری و همیاری باشند، گفت: این چالش هایی که اکنون در بخش آب با آن مواجه هستیم ناشی از عدم همکاری دستگاه های متولی است.

او اظهار امیدواری کرد: با

راه اندازی این گروه و جلب همکاری ومشارکت تمام اعضا و نیز تمرکز بر نقاط مشترک گام های موثری در حفظ و صیانت از منابع آبی برداشته شود.

وی همچنین خواستار راه اندازی این کارگروه در استان ها شد و گفت: اگر قرار است اقداماتی همچون کاهش مصرف در بخش کشاورزی، برنامه و تغییر الگوی کشت و یا جداسازی آب آشامیدنی از فضای سبز اتفاق بیافتد باید با همکاری و مشارکت همه متولیان امر انجام شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران، از اقدامات انجام شده در اجرای طرح تعادل بخشی در خراسان جنوب تقدیر کرد و برنامه هایی همچون نصب کنتور هوشمند، هماهنگی با جهاد کشاورزی و آب و فاضلاب را در این زمینه مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: در برخی برنامه ها

خراسان جنوبی به عنوان استان پایلوت انتخاب و نتایج مثبتی حاصل شده است و انتظار می رود که این روند همچنان به صورت بهتر و منسجم تر دنبال شود.

حبیبی در ادامه به مشکلاتی همچون کاهش بارندگی، هزینه های تصفیه آب و وضع نامطلو ب سفره های آب زیرزمینی پرداخت و گفت: در مناطقی همچون طبس که بارندگی نسبتا خوبی در سال جاری داشته، برای استفاده از این آب که انفال و حق همه مردم است و از طرفی هزینه های گزافی برای ذخیره سازی و تنظیم آن انجام شده است، باید برنامه های بهتر و درست تری داشت.

وی به پایین آمدن کیفیت آب در بیشتر استانها اشاره کرد و گفت: برای بخش پساب هم گروه مستقلی تشکیل شده است و باید با تقویت ساختار ها کمک شود تا از پساب موجود در شهر ها به نحو مطلوب استفاده و جایگزین چاه های کشاورزی شود.

در ابتدای این جلسه حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز با اشاره به وضعیت منابع آب در این استان ،

گزارشی از طرح های تامین و انتقال آب و همچنین روند اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی برای حفاظت از این منابع، ارائه داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ