کلانتری: وضع آب کشور از آنچه که گفته می‌شود بسیار بدتر است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد وضع آب در کشور از آنچه گفته می‌شود، بسیار بدتر است .

عیسی کلانتری در گفتگو با ایلنا افزود: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش بارش‌ها مطمئناً با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد. براساس آمارها بارندگی در سال گذشته ۲۵درصد کاهش پیدا کرده و به زیر ۲۰۰میلیمتر مکعب رسیده است. معاون رئیس جمهوری با اشاره به کمبود آب شدید در کشور خاطرنشان کرد: اگرچه میانگین بارش کاهش پیدا کرده است و با تغییرات اقلیم مواجه هستیم، اما متأسفانه در مقابل مصرف آب روز به‌ روز بیشتر می‌شود. آب مانند نفت نیست که با توجه به نیاز مصرف شود و به اندازه نیاز و فروش بازار برداشت شود.

وی ادامه داد: آب کمتر از حد نیاز ما، اما نفت بیشتر از حد نیاز ماست و اگر بیشتر هم تولید شود، بازار از ما خریداری نمی‌کند، از همین رو برداشت و استخراج نفت براساس نیاز است، چرا که نمی‌توانیم آن را بفروشیم و بازار خرید وجود ندارند .

کلانتری با بیان این که بازار تقاضای نفت میزان عرضه آن را به تعادل می‌رساند، گفت: متأسفانه دربارۀ آب این گونه نیست و هرچه داشته باشیم می‌خواهیم مصرف کنیم و نیاز ما بیشتر از آبی است که وجود دارد .

وی تاکید کرد: معتقدم دکتر کردوانی بسیار بسیار خوشبینانه درباره اتمام آب تا ۵۰سال آینده صحبت کرده است و ما خیلی زودتر از این زمان با بی‌آبی مواجه می‌شویم.

انتقاد از به نتیجه نرسیدن لایحه حمایت از محیط‌بانان

نقی میرزاکریمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران هم در گفتگو با ایسنا با اظهار تأسف از این که در یک هفته دو محیطبان شهید شده‌اند، از به نتیجه نرسیدن لایحه حمایت از محیط‌بانان و ضعف در آموزش محیط‌بانی انتقاد کرد.

وی با اشاره به این که محیطبان علی خواجویی که در استان کرمان جانش راازدست داد، صد و بیست و دومین محیطبانی است که برای حفاظت از آب، خاک و حیات‌وحش کشور شهید شده است، اظهار داشت: یگان حفاظت سازمان محیط زیست بعد از نیروهای انتظامی و نظامی بیشترین شهید را تقدیم عرصه‌های طبیعی کشور کرده است.

وی با اظهار تأسف از این وقایع گفت: واقعیت‌ها و سختی‌های شغل محیط‌بانی باید بدون چشم‌پوشی بیان شود. تأسفبار است که پس از این اتفاقات و این تعداد شهید، هنوز لایحه حمایت از محیطبانان به نتیجه نرسیده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره محیط زیست استان تهران افزود: اگر نیروهای انتظامی وارد درگیری مسلحانه شوند به سرعت پشتیبانی لازم انجام می‌شود و نیروهایی برای کمک اعزام می‌شوند، ولی نبود این پشتیبانی در یگان حفاظت سبب می‌شود که شکارچی جسارت برای تیراندازی و حتی گرفتن جان محیط‌بان را داشته باشد.

میرزاکریمی با اشاره به این که از دستگاه قضا می‌خواهیم دادگاه پرونده‌های محیطبانی را هم علنی برگزار کند و رسانه‌ها هم به این دادگاه بپردازند تا آسیب‌شناسی شود، تصریح کرد: مردم باید ببینند شکارچی که محیطبان را به شهادت رسانده است مجازات سنگینی دارد و قانون و دستگاه قضایی برخورد جدی با این متخلف می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ