گاردین: آمریکا عمیقا دچار بحران دموکراسی است
سرویس خارجی:روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی با اشاره به مشکلات فراوان مدیریتی برای اداره آمریکا، اعلام کرد: ایالات متحده به صورت عمیقی دچار بحران دموکراسی است.

این نشریه نوشت: چندین دهه است که بحران اداره کشور در آمریکا به وجود آمده و اکنون به دلیل حملات ترامپ علیه اعتقادات موجود ،قوانین و ارزش‌ها، ضعف‌های پیشین و کمبودهای اداره کشور درایالات متحده هویدا می‌شود. این فرآیند تنزل در سیستم اداره کشور بر شهروندان آمریکایی و تمامی افرادی که در جهان سیستم دموکراتیک آمریکا را به عنوان یک الگو برای دنباله‌روی در نظر دارند، تاثیر می‌گذارد.گاردین با بیان این که دموکراسی در آمریکا وارد بحرانی جدی شده است اما این مشکل تنها تقصیر ترامپ نیست، گفت:برخی دوستان واشنگتن نگرانند که توانایی این کشور برای حفظ و ادامه نقش رهبری جهانی‌اش در حال تضعیف شدن است و دشمنان آمریکا، اساسا رژیم‌های ضد دموکراتیک و رقبای مستبد مانند روسیه و چین امیدوارند که چنین شود.به نوشته گاردین، ترامپ سیاست رؤسای جمهوری پیش از خود را دنبال می‌کند گرچه این شیوه‌ها غیردموکراتیک است اما عبارت «ریاست جمهوری سلطنتی» که قبلا یک تاریخ‌دان گفته بود، پدیده‌ای طولانی مدت است و کنگره به عنوان ستون اصلی قانونگذاری آمریکا نتوانسته آن را مهار کند. گاردین با بیان این که سیستم دو حزبی حاکم بر آمریکا و سیاستمدارانی که در دسترس نیستند، دلایل عدم موفقیت در اداره حکومت هستند ، گفت:رفتار فردگرایانه ترامپ این مشکلات تثبیت‌شده ساختاری را برجسته‌تر می‌کند. همچنین تشویق وی به ناسیونالیسم،نژادپرستی و نئوفاشیسم این استنباط را در پی دارد که نقش آمریکا به عنوان یک جامعه دموکراتیک، به سرعت در حال کمرنگ شدن است. شبکه خبری پلیتیکو نیز در گزارشی به نقل از یک سند که حاوی پیشنهادات مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به همتای آمریکایی خود در جریان دیدار ماه گذشته در شهر هلسینکی بوده، نوشت:در جریان این دیدار، پوتین به ترامپ یک سری از پیشنهادها و طرح های ابتکاری درباره خلع سلاح، کنترل تسلیحات هسته‌ای و ممنوعیت استفاده از تسلیحات در فضا ارائه کرده است.

پلیتیکو با بیان این که پیشنهاد روسیه شامل تمدید پنجساله پیمان نیو استارت درباره محدودیت تسلیحات هسته ای است، گفت: پوتین به افزایش تنش ها در شرق اروپا اشاره داشته و پیشنهاد داده است تا واشنگتن و مسکو تدابیر لازم به منظور جلوگیری از حوادث احتمالی در جریان فعالیت‌های نظامی در اروپا را اتخاذ کنند، همین طور دو کشور اعتماد و شفافیت را در عرصه نظامی افزایش دهند.پلیتیکو افزود: همچنین در این سند پیشنهاد از سرگیری مذاکرات ثبات راهبردی بین معاونان وزیر خارجه آمریکا و روسیه مطرح شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ