۱۰ آموزه استراتژیک از سخنرانی سید حسن نصرالله
 

سید حسن نصرالله که در مراسم عزاداری عاشورا گفت : اگر اسرائیل در جنگ در لبنان مداخله کند، با چنین ضربه‌ای مواجه خواهد شد که حتی تصورش را هم نمی کند. چرا که حزب الله اکنون موشک‌های دقیق و هدایت شونده در اختیار دارد.

خبرگزاری ایرنا در این مقاله ۱۰ آموزه استراتژیک از سخنرانی سید حسن نصرالله در تحلیل سیاست‌های ترامپ و هرج ومرج کنونی جهان عرب را مورد بررسی قرار داده ایت که در ادامه این مطلب را می‌خوانیم.

* سرفصل‌های سخنرانی سید حسن نصرالله در روز عاشورا : مهم نیست که اسرائیل چه می‌کند و چگونه تلاش دارد مسیرهای مواصلاتی و پشتیبانی ما را قطع کند چرا که حزب الله اکنون موشک‌های دقیق و هدایت شونده در اختیار دارد. رهبر حزب الله لبنان، ادعای اسرائیل را که گفته بود تاسیسات ساخت و انتقال موشک‌های هوشمند ایران در لاذقیه را منهدم کرده تکذیب کرد. او گفت : اسرائیل در حقیقت قصد دارد سوریه را از دستیابی به دانش و فناوری موشکی باز دارد؛ آن هم با این نیت که توازن در منطقه را به نفع قدرت ترور خود تضمین کند.

سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان گفت: با وجود حملات مکرر اسرائیل با هدف ممانعت از دستیابی این گروه به ادوات سنگین و مدرن، حزب‌الله اکنون موشک‌های هوشمند در اختیار دارد.این جنبش مجهز به موشک نقطه ‌زن شده است و اگر رژیم صهیونیستی جنگ جدیدی تحمیل کند، با سرنوشتی روبه‌رو می‌شود که هرگز انتظارش را ندارد. وی اعلام کرد ما بر التزام ایمانی و جهادی و عقیدتی خود به مسئله فلسطین و قدس تاکید می‌کنیم. یکی از مسائل مهم تشخیص دشمن است و شناخت دشمن بهترین موضوع است. ما در لبنان و منطقه موضوع آمریکا را داریم. وی گفت: من از مردم آمریکا صحبت نمی کنم بلکه از دولت آمریکا صحبت می کنیم که برای جنگ‌ها و تحریم‌ها تصمیم‌گیری می کند. کسانی در منطقه به آمریکا به عنوان دوست و هم پیمان نگاه می کنند و از این منظر با آن برخورد می کنند اما بخش دیگری هستند که طور دیگری فکر می کنند و آمریکا را دشمن مردم منطقه می دانند. از لبنانی‌هایی که نقطه نظر مخالف ما در قبال دولت آمریکا دارند می خواهم دلیل بر صداقت آمریکا ارایه دهند.

سید حسن نصرالله گفت: وقتی از هم پیمان و همدست صحبت می شود منظور این است که در کنارش باشد و از منافع خودش و هم پیمانش دفاع کند، آیا در زمینه دولت آمریکا اینطوری است. حمایت آمریکا از اسرائیل مطلق است. از هم پیمانان آمریکا در منطقه سوال می کنم که آیا تقویت اسرائیل به نفع ملت‌های منطقه است. آیا حمایت از اسرائیل برای جنایت بیشتر به نفع ملت‌های منطقه است؟ این حمایت برخلاف همه منافع ملت‌های منطقه است؟ آیا آمریکا دوست ملت فلسطین است؟

آمریکایی که از دستیابی به ملت فلسطین به کمترین حد دولت فلسطینی جلوگیری می کند. آیا به نفع ملت فلسطین و خصوصا لبنان است که دولت ترامپ بیاید و حق بازگشت پناهندگان فلسطینی را نادیده بگیرد . آیا به نفع ملت فلسطین است که ترامپ قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد؟

وی افزود: آیا هم پیمانان آمریکا در منطقه می توانند بدون اجازه آمریکا از این گروههای تکفیری حمایت کنند؟ آمریکا داعش را آورد و همه هم پیمانان آمریکا از آن حمایت کردند چرا که آمریکا می‌خواست با داعش وضعیت موجود در عراق را برهم بزند زیرا ملت عراق آمریکا را از عراق بیرون کرد.آیا این آمریکا نیست که گروهای تکفیری را به منطقه آورد.‎ دبیر کل حزب الله افزود: حاکم واقعی در برخی کشورهای عربی و اسلامی، سفیر آمریکا است. دشمن و مشکل واقعی در منطقه آمریکا است. اسرائیل ابزار طرح آمریکا است.‎ سید حسن نصرالله تصریح کرد: این آمریکا است که ملت‌های منطقه را با اعمال تحریم‌ها تهدید می کند. این آمریکا است که بدنبال اسکان دائمی پناهندگان فلسطینی در لبنان در راستای خدمت به اسرائیل است. وی خطاب به اتحادیه عرب گفت: آمریکا در امور داخلی شما دخالت می کند اما کسی از شما جرأت می‌کند که بیانیه‌ای در محکومیت آن صادر کند؟‎ دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: ملت عراق توانست با وجود تهدیدها و فشارها، دیکته‌های آمریکا را رد کند.

دبیرکل حزب الله گفت: بار دیگر بر ایستادگی خود در کنار ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع خویش در چارچوب مقابله با طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن تاکید می کنیم.

از همه اعراب و مسلمانان می‌خواهم که سکوت خود در قبال تجاوزگری عربستان علیه ملت یمن را بشکند.وی افزود: از همگان روز قیامت سوال خواهد شد که چرا در برابر جنایتکاران قاتل و اقدامات وحشیانه آنها علیه ملت یمن سکوت کردید.

دبیرکل حزب‌الله درباره ایران گفت: واجب است که در کنار ایران بایستیم، چند هفته بعد تحریم‌های آمریکا ضد ایران اجرا می‌شود. همه ما می‌دانیم که دولت آمریکا پیگیرانه تلاش می‌کند تا کشورهای دیگر را از خرید نفت را متوقف کنند، می‌دانیم که ایران ازجانب آمریکا به یک دلیل روشن تحریم می شود.

وی ادامه داد : اول اینکه ایران ملتزم به دین، جمهوریت، استقلال، حاکمیت و آزادگی‌اش است. چون ایران در سطح رهبر، دولت، مسئولان و مردم هرگز نمی‌پذیرد که بنده آمریکا شود و کسی استقلال در تصمیم‌گیری‌اش را مصادره کند. ایران می‌خواهد کشوری مستقل و آقا و آزاد و کریم و عزیز باشد اما محاصره و تحریم می‌شود. چون ایران در کنار کشورهای منطقه می‌ایستد و از حقوق آنان دفاع می‌کند و در مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه تکفیری می‌ایستد، هدف قرار گرفته است .

نصرالله تأکید کرد ایران در کنار فلسطین و مقابل اسرائیل و طرح آن ایستاده است، همانطور که در کنار لبنان ایستاده است تا خاک و سرزمین‌های عربی آزاد شود. ایران اولین کشوری بود که به ندای عراقی‌ها پاسخ داد وقتی که داعش تکفیری حمله کرد و مقدسات در خطر بود. جمهوری اسلامی ایران به مسائل مستضعفین پایبند است و این حق ایران بر گردن ماست که در کنارش باشیم .

دبیرکل حزب‌الله درباره رژیم صهیونیستی گفت دشمن می‌داند که نقاط ضعفش بر ما معلوم است همانطور که نقاط قوت ما را می‌داند. چند روز پیش وزیر جنگ اسرائیل به مناسبت سالروز جنگ (جنگ ۱۹۷۳ میان کشورهای عربی و اسرائیل که شش روز به طول انجامید )گفت، در خاورمیانه دو تغییر راهبردی رخ داده است. اول، دشمنانان ما ، یعنی ما (حزب‌الله و مقاومت)، موشک‌هایی دارند که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. دوم اینکه جبهه داخلی اسرائیل به جبهه اصلی جنگ آتی تبدیل شده است. در جنگ ۱۹۷۳ در اسرائیل می نشستند و قهوه می‌خوردند و اخبار را از روزنامه می‌خواندند اما امروز این مسئله تغییر کرده است.دبیرکل حزب‌الله افزود: در خصوص موشک‌های نقطه‌زن و دقیق، اعلام می‌کنیم که آنان هم بدانند. آنچه باید انجام می‌شده، انجام شده است. مقاومت امروز موشک‌های نقطه‌زن و غیرنقطه زن و امکانات و تسلیحات لازم را در اختیار دارد و اگر اسرائیل جنگی بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبرو خواهد شد که در هیچ روزی انتظار آن را نداشته است .وی ادامه داد: آنها می دانند تنها این تکنولوژی نیست که سرنوشت نبرد را مشخص می کند بلکه عنصر انسانی نیز بسیار مهم است. قبل از سال ۱۹۸۲ آنها به اشغال بیروت تهدید می کردند اما از سال ۲۰۰۶ تا کنون آیا روزی شده که اسرائیل به اشغال بیروت تهدید کند؟ این موضوع نیاز به نیروی زمینی دارد نه نیروی هوایی یا موشک.وی گفت: به نقطه مهمی رسیده‌ایم، ما در موضع قدرت، پیروزی و بازدارندگی قرار داریم، ما روحیه، اراده و حماسه همه اینها را از اتفاقات در این روز (عاشورا) در بیش از ۱۳۸۰ سال پیش وام گرفته‌ایم، بار دیگر بر سرسپردگی خود به خط پیروزی خون بر شمشیر تأکید می‌کنیم و می‌گوییم با هر خطری در آینده مقابله خواهیم کرد، ما وارد امتحانی شده‌ایم که به خانم «زینب» سلام‌الله علیها متصل است، از روز اول گفتیم «کلنا عباسک یا زینب» و طی سال‌های گذشته این را ثابت کردیم که «کلنا عباسک یا زینب».

واکنش نتانیاهو

این سخنان دبیر کل حزب الله موجب واکنش نتانیاهو شد وی به حزب الله لبنان توصیه کرد تا پیش از رویارویی با رژیم اسرائیل ۲۰ بار در این باره فکر کند. وی همچنین به مقاومت حزب‌الله لبنان هشدار داد که درگیری با اسرائیل موجب صدمه مرگبار غیرقابل تصوری خواهد شد.

باتوجه به صحبت‌های سید حسن نصرالله مهمترین فرازهای که به آن توجه شده است ونشان دهنده راهبردهای حزب الله لبنان درقبال مسایل مختلف است به این شرح است:

۱-این بیانات و اعلام داشتن موشک‌های هوشمند و نقطه زن موجب تقویت محور مقاومت به لحاظ نظامی و روحی می شود و حزب الله به لحاظ روحی و حماسی در وضع بهتری قرار می‌گیرد و موجبات افزایش آمادگی روحیه جنگی، بالا رفتن روحیه ؛ افزایش میزان و سطح شجاعت ، مردانگی و تمایل نیروهای حزب الله برای ایثار می شود.

۲- به چالش کشیدن اسراییل و تذلیل و تضعیف و تحقیر این رژیم و واکنش نتانیاهو جزو پیامدهای این سخنرانی است و این جمله کلیدی که اگر رژیم صهیونیستی جنگ جدیدی تحمیل کند، با سرنوشتی روبه‌رو می‌شود که هرگز انتظارش را ندارد.

۳- دشمن شناسی و آگاهی بخشی درباره سیاست‌های آمریکا و تبعات آن برای منطقه خاورمیانه و انتقاد از وابستگی کامل حکام عربی به آمریکا، واینکه هرج و مرج کنونی در خاورمیانه را محصول سیاست‌های خصمانه ترامپ می داند از محورهای مهم این سخنرانی است. در واقع، سید حسن نصرالله با سخنرانی شب گذشته خود «درگیری‌های درون تمدنی» در جهان اسلام و در منطقه خاورمیانه را نتیجه سیاست‌های آمریکا برای کشورهای اسلامی می داند. دبیرکل حزب الله لبنان درگیری‌های درون تمدنی را ماحصل وابسته شدن حکام کشورهای عربی به واشنگتن می داند و عنوان می کند که: «حاکم واقعی در برخی از کشورهای عربی و اسلامی، سفیر آمریکاست.» در واقع، بقای اغلب حکام عربی به حمایت آمریکا وابسته است و در حالی که به آمریکا به عنوان دوست و هم پیمان نگاه می کنند، اختیاری از خود ندارند. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله تأکید کرد که ما به دولت آمریکا به عنوان یک دشمن نگاه می ‌کنیم.

۴-گروههای تروریستی به خصوص داعش که طی یک دهه اخیر یکی از اضلاع خشونت ساز در خاورمیانه را تشکیل می دهند، ساخته دست آمریکا معرفی می‌کند.

۵- حمایت از حقوق مشروع فلسطین ومحکوم کردن الگوی رفتاری رژیم اسرائیل: اسرائیل ضمن اینکه جنگ‌های متعددی را بر فلسطین، لبنان و طی سال‌های اخیر نیز بر سوریه تحمیل کرده است، با پیگیری سیاست‌هایی نظیر شهرک‌سازی و اشغال سرزمین فلسطینی‌ها و کوچاندن اجباری آنها از محل زندگی شان در گسترش خشونت در خارومیانه نقش بارزی دارد.

۶- توطئه جدید آمریکا در سوریه؛ تمرکز بر ایجاد نظام فدرالی:

کردهای سوریه یکی از گروههایی هستند که واشنگتن بر آنها تمرکز کرده است. دولت آمریکا تلاش دارد با تحریک کردهای سوری، الگوی کردستان عراق را در سوریه نیز پیاده و نظام فدرالی را بر این کشور با محوریت کردها تحمیل کند. با این حال، دبیر کل حزب الله ضمن درخواست از کُردهای سوریه برای عدم تکیه بر واشنگتن، خطاب به آنان اظهار داشت: واشنگتن در هر بازاری احتمالاً شما را خواهد فروخت.

۷- «جنگ روانی» علیه حزب‌الله وضربه زدن از داخل : آمریکا پس از شکست نظامی از مقاومت در منطقه، «جنگ روانی» علیه حزب‌الله به راه انداخته است و تلاش می کند «از داخل» به حزب‌الله ضربه بزند

۸- وجوب ایستادن درکنارایران: چند هفته بعد تحریم‌های آمریکا ضد ایران اجرا می‌شود. همه ما می‌دانیم که دولت آمریکا پیگیرانه تلاش می‌کند تا کشورهای دیگر را از خرید نفت را متوقف کنند، می دانیم که ایران ازجانب آمریکا به یک دلیل روشن تحریم می شود.

اول اینکه ایران ملتزم به دین، جمهوریت ، استقلال ، حاکمیت و آزادگی‌اش است. چون ایران در سطح رهبر، دولت، مسئولان و مردم هرگز نمی‌پذیرد که بنده آمریکا شود و کسی استقلال در تصمیم‌گیری‌اش را مصادره کند. ایران می‌خواهد کشوری مستقل و آقا و آزاد و کریم و عزیز باشد اما محاصره و تحریم می‌شود. چون ایران در کنار کشورهای منطقه می‌ایستد و از حقوق آنان دفاع می‌کند و در مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه تکفیری می‌ایستد، هدف قرار گرفته است. ایران در کنار فلسطین و مقابل اسرائیل و طرح آن ایستاده است، همانطور که در کنار لبنان ایستاده است تا خاک و سرزمین‌های عربی آزاد شود. ایران اولین کشوری بود که به ندای عراقی‌ها پاسخ داد وقتی که داعش تکفیری حمله کرد و مقدسات در خطر بود. جمهوری اسلامی ایران به مسائل مستضعفین پایبند است و این حق ایران بر گردن ماست که در کنارش باشیم.

۹- عدم سکوت درباره تجاوزات عربستان در یمن:از همه اعراب و مسلمانان می خواهم که سکوت خود در قبال تجاوزگری عربستان علیه ملت یمن را بشکند.وی افزود: از همگان روز قیامت سوال خواهد شد که چرا در برابر جنایتکاران قاتل و اقدامات وحشیانه آنها علیه ملت یمن سکوت کردید.

۱۰- دو تغییر راهبردی در منطقه:دبیرکل حزب‌الله درباره رژیم صهیونیستی گفت دشمن می‌داند که نقاط ضعفش بر ما معلوم است همانطور که نقاط قوت ما را می‌داند. چند روز پیش وزیر جنگ اسرائیل به مناسبت سالروز جنگ (جنگ ۱۹۷۳ میان کشورهای عربی و اسرائیل که شش روز به طول انجامید )گفت، در خاورمیانه دو تغییر راهبردی رخ داده است. اول، دشمنانان ما، یعنی ما (حزب الله و مقاومت)، موشک‌هایی دارند که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. دوم اینکه جبهه داخلی اسرائیل به جبهه اصلی جنگ آتی تبدیل شده است. در جنگ ۱۹۷۳ در اسرائیل می نشستند و قهوه می‌خوردند و اخبار را از روزنامه می‌خواندند اما امروز این مسئله تغییر کرده است.

دبیرکل حزب‌الله افزود: در خصوص موشک‌های نقطه‌زن و دقیق، اعلام می‌کنیم که آنان هم بدانند. آنچه باید انجام می‌شده، انجام شده است. مقاومت امروز موشک‌های نقطه‌زن و غیرنقطه زن و امکانات و تسلیحات لازم را در اختیار دارد و اگر اسرائیل جنگی بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبرو خواهد شد که در هیچ روزی انتظار آن را نداشته است.

وی ادامه داد: آنها می دانند تنها این تکنولوژی نیست که سرنوشت نبرد را مشخص می کند بلکه عنصر انسانی نیز بسیار مهم است. قبل از سال ۱۹۸۲ آنها به اشغال بیروت تهدید می کردند اما از سال ۲۰۰۶ تا کنون آیا روزی شده که اسرائیل به اشغال بیروت تهدید کند؟ این موضوع نیاز به نیروی زمینی دارد نه نیروی هوایی یا موشک.

Email this page

نسخه مناسب چاپ