Wednesday, December 19, 2018

سرویس خارجی: همزمان با ادامه اعتراض‌ها به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه، اتحادیه پلیس این کشور هم در اعتراض به بودجه موردنظر برای نهادهای مجری قانون، برای امروز چهارشنبه فراخوان اعتصاب داد.

اتحادیه پلیس فرانسه در اعتراض به قانونی که بودجه نهادهای اجراکننده قانون را کاهش می‌دهد، خواستار اعتصاب سراسری نیروهای پلیس شد.در بیانیه‌ای که به این منظور منتشر شده، آمده است: در نخستین روز از اعتصاب، مأموران پلیس در محل کار خود حضور خواهند داشت و فقط به موارد اورژانسی رسیدگی خواهند کرد. گفت‌وگوها درباره بودجه نهادهای مجری قانون در فرانسه فردا پنجشنبه به بحث گذاشته خواهد شد. رقم پیشنهادی بودجه، ۶۲ میلیون یورو (۷۰ میلیون دلار) است که در مقایسه با گذشته کاهش یافته است و ضربه‌ای دیگر به شرایط کاری محسوب می‌شود. اتحادیه پلیس با تأکید بر اینکه در بودجه باید مدرن کردن ساختار هم لحاظ شود، از قانونگذاران خواسته تا این مسئله را مدنظر داشته باشند. این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که اعتراضات مردمی تحت عنوان «جلیقه‌زردها» همچنان فروکش نکرده است.

*مجارستان

چند هزار معترض دیشب را در دمای زیر صفر درجه برای پنجمین روز اعتراضات علیه دولت جناح راست نخست وزیر مجارستان در مقابل ساختمان تلویزیون دولتی سپری کردند. قانونگذاران از تمامی احزاب اپوزیسیون مجارستان اعلام کردند تا زمانی که به آنها اجازه داده نشود درخواست‌هایشان را در تلویزیون دولتی اعلام کنند به اعتراضات ادامه خواهند داد. معترضان خواستار پاکسازی فساد از کشور، ایجاد یک قوه?قضائیه مستقل و تضمین رسانه‌ دولتی بی‌طرف شده اند.

سرویس خارجی:مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای علیه پیونگ یانگ، نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر در کره شمالی را به باد انتقادگرفت.سازمان ملل با تصویب این قطعنامه نقض سیستماتیک حقوق بشر در کره شمالی و استفاده از منابع فراوان این کشور برای ساخت تسلیحات اتمی و موشکی به جای هزینه در مسیر رفاه مردم را مورد انتقاد قرار داد و درباره سوءتغذیه بیش از ۱۰ میلیون تن از مردم کره شمالی ابراز نگرانی کرد.در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل علیه پیونگ یانگ از شکنجه، بازداشت، تجاوز، اعدام‌های عمومی،‌ مجازات مرگ، نبود قوانین حقوقی و مجازات خانوادگی در کره شمالی به شدت ابراز نگرانی شده است.

سرویس خارجی:وزیر دفاع ترکیه در سخنانی با بیان اینکه کشورش اجازه نمی‌دهد گروه تروریستی «پ.ک.ک» پایگاه جدیدی در «سنجار» ایجاد کند، گفت: عملیات نظامی در خاک عراق تا نابودی آخرین تروریست «پ.ک.ک» ادامه می‌یابد.«خلوسی آکار»، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد: عملیات ضد تروریستی علیه « پ.ک.ک» در خاک عراق تا زمان نابودی آخرین عضو آنها ادامه خواهد داشت. وی طی سخنرانی در صحن علنی پارلمان ترکیه با موضوع بودجه دفاعی این کشور، گفت: از دولت عراق انتظار داریم تا با ما درخصوص پایان دادن به حضور گروه تروریستی و جدایی‌طلب «پ.ک.ک» در خاک این کشور همکاری کند.«خلوسی آکار» با بیان اینکه ترکیه به تمامیت ارضی عراق، سوریه و دیگر همسایگانش احترام می‌گذارد، در عین حال تاکید کرد: اجازه نمی‌دهند منطقه «سنجار» در شمال عراق به پایگاه جدید «پ.ک.ک» تبدیل شود.

وزیر دفاع ترکیه در این‌باره توضیح داد: برای امنیت کشور و ملت خود، عملیات‌ نظامی را تا زمان شکست کامل گروه تروریستی «پ.ک.ک» در «تمامی» مناطق عراق ادامه می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم سنجار به (کوهستان) «قندیل» دوم تبدیل شود. وی با تکرار اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری کشورش مبنی بر نابود کردن تمامی یگان‌های کُرد گفت: وقتی زمانش برسد، تروریست‌های منطقه را در خندق‌هایی که حفر کرده‌اند، دفن می‌کنیم.

در خبر دیگری، «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان که به عراق سفر کرده است، در سخنانی از پیروزی بر داعش به عنوان موفقیتی بزرگ در عراق یاد کرد و نسبت به قدرت گرفتن مجدد این گروه تروریستی هشدار داد. وی افزود: آلمان در بازسازی عراق شرکت فعال خواهد داشت.

«محمد علی حکیم»، وزیر خارجه عراق نیز در دیدار با دو هیات از آلمان و اتحادیه اروپا، خواستار مشارکت فعال کشورهای اروپایی در عملیات بازسازی مناطق جنگ زده ناشی از هجوم گروه تکفیری – تروریستی داعش شد. در تحولی دیگر، پس از اینکه دادگاه فدرال عراق اواخر مهر ماه حکم «حیدرالعبادی»، نخست وزیر پیشین این کشور برای برکناری «فالح الفیاض» از همه سمت‌هایش را لغو کرد، دادگاه عالی اداری این کشور نیز این حکم را ملغی اعلام کرد.

سرویس خارجی: آتش‌بس مورد توافق در «سوئد» میان گروه‌های یمنی از ساعت ۰۰:۰۱بامداد سه‌شنبه به وقت محلی در استان «الحدیده»، واقع در غرب این کشور آغاز شد.

توافق آتش‌بس بین دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در شهر «الحدیده»، در غرب یمن که اخیرا در «استکهلم» سوئد میان آنها به امضا رسیده بود، وارد فاز اجرایی شد. به گفته منابع خبری، «محمد المقدشی»، وزیر دفاع دولت مستعفی یمن دستوراتی را به فرمانده منطقه نظامی چهارم و فرمانده محور «الحدیده» در زمینه توقف درگیری در استان مذکور از ساعت ۱۲بامداد سه‌شنبه داد.

دولت مستعفی یمن در این راستا اعلام کرد: آتش‌بس در شهر الحدیده از روز سه شنبه شروع و شامل استان «الحدیده»، بنادر آن یعنی «الحدیده»، «الصلیف» و «راس عیسی» می‌شود.در همین حال، فرماندهی وزارت دفاع و ریاست ستاد مشترک ارتش وابسته به انصارالله یمن از آغاز آتش‌بس در استان الحدیده استقبال کرد.

اما همزمان با آغاز این آتش بس، برخی منابع از وقوع درگیری‌هایی محدود بین دو طرف درگیری در شرق و غرب «الحدیده» در سایه آرامش شکننده ای که این شهر را فرا گرفته ، خبر دادند.یک منبع نظامی به خبرگزاری آناتولی گفت: درگیری‌ها در الحدیده دو ساعت بعد از اجرایی شدن توافق آتش‌بس به مدت ۱۵دقیقه روی داد اما فورا متوقف شد. خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک منبع در دولت مستعفی یمن گزارش داد: درگیری‌های پراکنده و کوتاهی کمی بعد از اجرایی شدن آتش‌بس در شرق الحدیده و همچنین در غرب و در سواحل دریای سرخ میان طرف های درگیر روی داد.

شبکه المسیره نیز از پرواز جنگنده های سعودی بر فراز شهر الحدیده و برخی مناطق این استان ، تنها ساعاتی پس از اعلان آتش‌بس خبر دادند. برخی مقامات انصارالله گفتند: اقدامات تجاوزکارانه و تحریک‌آمیز متجاوزان نشان می‌دهد که آنها همانند دوره‌های گذشته به هیچ یک از تعهدات و توافقات خود پایبند نیستند.

در همین حال، برخی منابع اعلام کردند: همزمان با آغاز اجرای آتش‌بس در یمن، شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بررسی می‌کند که از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد پیشنهاداتی درباره چگونگی نظارت بر آتش‌بس را ارائه کند. موعد رأی‌گیری درباره این پیش نویس مشخص نیست. این قطعنامه نیاز به ۹رأی موافق دارد و کشورهای عضو دائم شورا نباید آن را وتو کنند.

در تحولات میدانی نیز، منابع نظامی یمن از شلیک و اصابت چهار فروند موشک بالستیک «زلزال-۱» به مواضع ائتلاف سعودی در «جیزان»، واقع در جنوب عربستان خبر دادند.ارتش و کمیته های مردمی یمن همچنین تلاش مزدوران سعودی برای نفوذ به مناطقی در شهر مرزی «عسیر» را ناکام گذاشتند و شماری از آنها را به هلاکت رساندند.

سرویس خارجی: روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» از سفرهای محرمانه مشاوران نزدیک ولیعهد عربستان سعودی به تل‌آویو و رایزنی‌های مخفیانه ریاض با رژیم صهیونیستی خبر داد؛ رایزنی‌هایی که آمریکا به شدت حامی آن بوده است .

«وال استریت ژورنال» به نقل از منابع مطلع، از تحرکات مخفیانه عربستان سعودی برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی و همچنین سفرهای مکرر مشاوران نزدیک «محمد بن سلمان» به تل‌آویو خبر داد.

این روزنامه در گزارش خود به نقل از منابع مطلع، از تحرکات فشرده دو مشاور نزدیک ولیعهد عربستان سعودی برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی پرده برداشت.

در ابتدای گزارش آمده است: بعد از آشکار شدن همدستی ولیعهد عربستان سعودی و دو تن از مشاوران نزدیک او در کشتن (جمال خاشقجی) روزنامه‌نگار، طرح محرمانه مورد حمایت آمریکا برای ایجاد روابط نزدیک‌تر بین عربستان سعودی و اسرائیل با موانعی مواجه شده است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، «محمد بن سلمان» رهبری تلاش‌ها برای ایجاد روابط نزدیک‌ بین عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس را برعهده داشت.

منابع مطلع به این روزنامه آمریکایی خبر دادند که «سعود القحطانی» و ژنرال «احمد العسیری» دو تن از چهره‌های بسیار نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی نقش کلیدی در تحرکات محرمانه برای برقراری روابط ریاض و تل‌آویو ایفا کرده اند.

القحطانی مشاور سابق دیوان سلطنتی عربستان سعودی و العسیری معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی بودند که در نتیجه آشکار شدن دست داشتن آنها در قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، از سمت خود برکنار شدند.

در چنین شرایطی سایت آمریکایی “اینترسپت” اعلام کرد، گروه لابی یهودی تلاش می‌کند نمایندگان آمریکا را به حمایت از طرح برنامه بودجه واشنگتن برای پاکسازی نژادی در کرانه باختری ترغیب کند، هدف از این اقدام تلاش برای تغییر جمعیتی این منطقه و وادار کردن فلسطینیان برای ترک خاکشان است.

در خبری دیگر منابع فلسطینی از ورود نماینده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه به نوار غزه خبر دادند. نیکلای ملادینوف هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند به اصطلاح صلح خاورمیانه دیروز وارد نوار غزه شد.

ملادینوف از طریق گذرگاه بیت حانون وارد غزه شده است.

گزارش ها می‌گویند تحرکات سازمان ملل و کشورهای عربی و غیر عربی با هدف پایان دادن به محاصره نوارغزه به لطف فشارهای ناشی از راهپیمایی‌های گسترده مردم تحت محاصره نوار غزه همچنان ادامه دارد.

خبر دیگر اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در حال حاضر سه پست کابینه خود را بر عهده دارد، وزارت جنگ این رژیم را نیز در اختیار گرفت. در پی استعفای «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی این پست براساس قوانین این رژیم بر عهده نتانیاهو قرار گرفت اما وی باید تا سه ماه وزیر پیشنهادی خود را معرفی می کرد.

سرویس خارجی: نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه اذعان کرد که کشورش دیگر به دنبال سرنگون کردن نظام بشار اسد در سوریه نیست.جیمز جفری اظهار داشت: ما می‌خواهیم شاهد حکومتی باشیم که اساساً متفاوت باشد و این به معنی «تغییر رژیم» نیست و ما نمی‌خواهیم از دست اسد رها شویم.وی در عین حال هشدار داد تا زمانی که حکومت سوریه تغییرات اساسی نداشته باشد، واشنگتن از روند بازسازی، پشتیبانی مالی نخواهد کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه ادعا کرد، از آنجایی که اسد هنوز در جنگ داخلی هفت ساله پیروز نشده است، باید سازش کند.وی با طرح این برآورد که بازسازی سوریه به ۳۰۰تا ۴۰۰میلیارد دلار هزینه نیاز دارد، هشدار داد، قدرت‌های غربی و نهادهای بین‌المللی مالی بدون تغییر در سوریه کمک مالی به این کشور ارائه نخواهند کرد.

جفری بیان کرد: این آمادگی از سوی کشورهای غربی وجود دارد که هزینه‌ای برای بازسازی سوریه جمع‌آوری نشود مگر این که ما شاهد این باشیم که دولت دمشق آماده سازش باشد و در سال‌های آتی وحشت جدیدی ایجاد نکند.او در ادامه خواستار خروج نیروهای ایرانی از سوریه شد و افزود که آمریکا می‌پذیرد تهران برخی نقش‌های دیپلماتیک را در سوریه حفظ کند.

در این حال وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که بخش اصلی نیروهای روسی بعد از آزادی ۹۶درصد خاک سوریه از وجود تروریسم، این کشور را ترک کردند.

سرگئی شویگو گفت: عقب نشینی بخش اصلی نیروهای ما تکمیل شده است و تعداد نیروهای روسی در سوریه بعد از پایان عملیاتشان به تعداد مقرر رسیده است و سورتی‌های پرواز نیروی هوایی ما در سوریه از ۱۱۰سورتی به دو تا چهار سورتی پرواز در هفته کاهش یافته است. از سویی روسیه اعلام کرد که گروه‌های تروریستی نفت سوریه را با حمایت آمریکا به ترکیه و عراق قاچاق می‌کنند.

ماهواره‌ها و هواپیماهای شناسایی روسیه عکس‌هایی از کاروان تانکرهای گروه‌های تروریستی در شرق رود فرات گرفته‌اند که نشان می‌دهد آنها درحال قاچاق نفت سوریه به ترکیه و عراق با حمایت ائتلاف آمریکا هستند.

در این حال روسیه این ادعای اسرائیل را که زیرساخت‌های تاسیسات هسته‌ای سوریه در پایگاه الکبر را در سال ۲۰۰۷بمباران کرده است تکذیب کرد. «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی گفت که زیرساخت توسعه برنامه‌ هسته‌ای در سوریه به هیچ وجه وجود نداشته و این داستان کاملاً ساختگی است.

خبر دیگر اینکه وزیر امور خارجه سوریه گفت که اولویت ما اکنون آزادی استان ادلب از وجود تروریست هاست و هماهنگی با روسیه در این باره ادامه خواهد یافت.ولید المعلم افزود: رهبری سوریه گفت و گوهای سیاسی را به منظور رهایی استان ادلب از وجود تروریست  ها ترجیح می دهد و تصمیم نهایی آزادسازی کامل خاک سوریه است.در این حال دیدبان حقوق بشر سوریه از پرواز هواپیماهای شناسایی ترکیه بر فراز نوار مرزی مناطق شرق فرات سوریه خبر داد. هواپیماهای شناسایی ترکیه بر فراز مناطق اطراف “کوبانی” تا منطقه “تل  ابیض” واقع در حومه “رقه” به پرواز شناسایی دست زدند.

 

سرویس خارجی: شماری از کارمندان بخش های دولتی و خصوصی مغرب پس از اعتراض «جلیقه زرد ها» در تونس، با پوشیدن جلیقه های زرد به خیابان های این کشور آمدند و خواستار بهبود وضعیت معیشتی و افزایش حقوق خود شدند.به گفته منابع خبری، شماری از کارمندان وزارتخانه ها و نهادهای دولتی و خصوصی مغرب به تأسی از فرانسوی ها و تونسی ها، با پوشیدن جلیقه های زرد به خیابان ها آمدند و خواستار بهبود وضعیت معیشتی و افزایش حقوق شان شدند.

این منابع افزودند: اعتراض ها در اماکن اداری و کاری با پوشیدن جلیقه های زرد آغاز شده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

برخی منابع مغربی گفتند: این اعتراض ها به دنبال آن صورت می گیرد که تلاش سندیکای کارمندان برای گفتگو با دولت بر سر بهبود اوضاع کاری، بی نتیجه ماند. دولت مغرب تاکنون واکنشی درباره این اعتراض ها نشان نداده است.این منابع تصریح کردند: کارمندان مغربی قرار است روزهای ۱۹ و ۲۰ ماه جاری (چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری) برای بهبود اوضاع معیشتی خود دست به اعتصاب ملی بزنند.

* لیبی

جنبش «ماندلای لیبی» با انجام یک نظرسنجی درخصوص انتخاب «سیف‌الاسلام القذافی» به عنوان رئیس جمهوری لیبی، مدعی شد که درصد بالایی از مردم این کشور به ریاست او رای مثبت داده‌اند.این جنبش که توسط هواداران «معمر قذافی»، دیکتاتور پیشین لیبی ایجاد شده و در واقع بخشی از کمپین انتخاباتی پسر او محسوب می‌شود، اعلام کرد: در نظر سنجی که انجام داده بیش از ۹۰درصد از رای‌دهندگان ، «سیف‌الاسلام القذافی»، پسر «معمر قذافی» را به عنوان رئیس جمهوری قبول دارند.

سوالی که این جنبش در نظرسنجی مطرح کرد، این بود: « آیا مهندس سیف‌الاسلام القذافی، رئیس بازسازی و تکمیل پروژه‌های لیبی می‌شود؟ »طبق نتایجی که این جنبش منتشر کرده، ۷۱هزار و ۶۵تن در این رای‌گیری شرکت کردند و ۹۱.۶۴درصد به سیف الاسلام رای مثبت و ۸.۳۶  درصد به او رای منفی دادند. پیشتر سیف‌الاسلام القذافی با توزیع مجله‌ای تحت عنوان «ماندلای لیبی» تبلیغات خود برای انتخابات را آغاز کرده بود. سیف‌الاسلام در ماه مارس گذشته از کاندید شدن خود در انتخابات ریاست جمهوری لیبی خبر داده بود.

 

«عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق با حضور در دفتر جریان حکمت ملی با سید عمار حکیم، رهبر این جریان و رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» دیدار و گفت‌وگو کرد.به گفته منابع خبری، سید «عمار حکیم» در دیدار با «عادل عبدالمهدی» اعلام کرد: عراق باید سیاست درهای باز را در قبال کشورهای عربی و منطقه‌ای در پیش بگیرد.طرفین در این دیدار همچنین ضمن گفتگو درباره تازه‌ترین تحولات عرصه سیاسی عراق، در خصوص پرونده تکمیل کابینه و اولویت‌های مرحله کنونی و آتی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

سرویس خارجی: امیر کویت بر علاقه مندی کشورش به توسعه روابط و گسترش مناسبات و همکاری های سودمند با ایران تاکید کرد.

«محمد ایرانی»، سفیر جدید کشورمان در مراسمی رسمی در کاخ «البیان»، استوارنامه خود را به شیخ «صباح الاحمد الجابر الصباح»، امیر کویت تقدیم کرد.در این مراسم شیخ «الصباح الاحمد» ضمن تبریک آغاز رسمی ماموریت سفیر کشورمان در کویت گفت: ایران را به عنوان همسایه خود در منطقه می دانیم و به توسعه روابط و گسترش همکاری های سودمند با تهران علاقه مند هستیم.

سفیر کشورمان در کویت نیز پس از تقدیم استوارنامه خود ضمن ابلاغ سلام ریاست جمهوری اسلامی ایران به شیخ صباح الاحمد، روابط دو کشور را دوستانه و برادرانه توصیف کرد.«محمد ایرانی» یادآورشد: ثبات و امنیت منطقه از اهمیت فوق العاده ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و تحقق این امر بدون همکاری کشورهای منطقه امکان پذیر نیست.سفیر کشورمان تاکید کرد: تهران ایمان دارد که امنیت و ثبات کشور ارتباط تنگاتنگی با ثبات منطقه به خصوص امنیت کشورهای همسایه دارد.در همین حال، هفته نامه انگلیسی زبان «عرب ویکلی » در تحلیلی به ائتلاف قطر با ایران و ترکیه و اهداف مشترک آنها در منطقه اشاره کرد و نوشت: «دوحه»، ائتلافی را با «تهران» و«آنکارا» در منطقه علیه عربستان ایجاد کرده است.

در چنین شرایطی، مجلس مشورتی عربستان (پارلمان) قطعنامه اخیر مجلس سنای آمریکا علیه ریاض و ولیعهد این کشور را محکوم کرد. روزنامه «عکاظ» سعودی در گزارشی نوشت، ریاض پنج پیام شدیداللحن به مجلس «سنا» در ایالات متحده ارسال کرد .بر اساس این گزارش، عدم مداخله در امور داخلی عربستان ،عدم هرگونه تعرض به مقامات ارشد و رهبری سعودی ها،عدم آسیب زدن به حاکمیت و جایگاه ریاض در منطقه و عدم تاثیر گذاشتن به نقش رهبری (!) منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان، از جمله پیام های ریاض به واشنگتن است.

از طرفی، بحرین نیز همانند گذشته و در راستای همبستگی با عربستان ، قطعنامه‌های مجلس سنای آمریکا علیه ولیعهد سعودی و نیز در زمینه پایان حمایت از جنگ یمن را محکوم کرد. کنگره آمریکا اما بار دیگر در اقدامی ضد سعودی، خواستار نظارت و نقش بیشتر خود در توافق های هسته ای واشنگتن با عربستان شد.

به گفته منابع خبری، طرح دولت آمریکا برای فروش فناوری هسته ای به عربستان ، در حال تبدیل شدن به میدان نبرد بعدی بین کاخ سفید و کنگره در زمینه سیاست واشنگتن در قبال ریاض در پی قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد و میانه روی عربستانی شده است. به گزارش «وال استریت ژورنال»، اعضای کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه تاکید می کنند که توافق برای فروش فناوری صلح آمیز هسته ای به عربستان باید براساس کنترل های شدید استوار باشد.

در خبر دیگری، «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق در ادامه سفر خود به عربستان سعودی با شاه،‌ وزیر خارجه و رئیس مجلس شورای این کشور به گفتگو پرداخت و درباره روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و عربی بحث و تبادل‌نظر شد.

برخی منابع گزارش دادند: الحلبوسی بر عزم عراق برای گسترش روابط با کشورهای عربی و منطقه‌ای و نیز اهمیت عربستان سعودی در پرونده بازسازی عراق تأکید کرده است.به گفته این منابع، «ملک سلمان » نیز در دیدار با وی ابزار امیدواری کرد که عراق پس از پیروزی بر تروریسم ، به نقش بارزش در منطقه بازگردد و در ادامه بر حمایت ریاض از بغداد تأکید کرد.

 

سفیر سابق انگلیس: لندن به جای موشکهای ایران، نگران موشکهای عربستان و اسرائیل باشد

مهر: نماینده سابق انگلیس در سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی با ارائه دلایلی مستند، دولت لندن را به نفاق و اتخاذ رویکرد دوگانه در قبال ایران متهم کرد.

«پیتر جنکینز» در مطلبی که در نشریه «لوبلاگ» منتشر شد، دولت‌های غربی به ویژه لندن را به دلیل اتخاذ سیاست‌های دوگانه در قبال برنامه موشکی ایران، به دو رویی متهم کرد .

وی ادعاهای لندن درباره برنامه موشکی ایران را دورویی تلقی کرد و گفت: اسرائیل موشک‌هایی دارد که بُرد آنها به مراتب بیشتر از موشک‌های ایران است، پس با این حساب، طبق چه استدلالی ایران حق موازنه قوا را ندارد؟ وی افزود: علاوه بر این، سهم عربستان سعودی که به لطف حمایت های غرب، از انواع تسلیحات پیشرفته برخوردار است در ثبات زدایی از خاورمیانه چیست؟

پیمان مهاجرتی سازمان ملل با اکثریت آراء به تصویب رسید

مهر: پیمان مهاجرتی سازمان ملل پس از ماهها بحث و گفتگو، با ۱۸۱ رای مثبت اعضای سازمان به تصویب رسید.

کشورهای آمریکا، مجارستان، جمهوری دومینیکن، اریتره و لیبی به این پیمان رای منفی دادند. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اولین مخالف پیمان مهاجرتی سازمان ملل بود که چندی پیش کناره گیری واشنگتن از این پیمان را اعلام کرد.

سند ۳۴ صفحه ای پیمان مهاجرتی سازمان ملل اگر چه به لحاظ قانونی الزام آور نیست اما می تواند در سایه همکاری کشورها در زمینه مهاجرت، امنیت و ثبات را برای کشورها به ارمغان بیاورد.

پوتین: تسلیحات سه‌گانه هسته‌ای روسیه مانعی در برابر مهاجمان است

فارس: رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرد که آمریکا مسکو را به نقض پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای متهم کرده در حالی که واشنگتن مدت‌ها پیش این پیمان را نقض کرده بود.

«ولادیمیر پوتین» تأکید کرد، تسلیحات جدید روسیه باعث خواهد شد کسانی که لفاظی‌های تهاجمی علیه روسیه دارند، اندکی بیشتر بیاندیشند. پوتین تصریح کرد، در حال حاضر قوای هسته‌ای سه‌گانه روسیه به طرز قابل توجهی تقویت شده و حدود ۸۲ درصد از تجهیزات نظامی ارتش روسیه مدرن‌ شده است.

افغانستان، مرگبارترین کشور برای خبرنگاران

ایسنا: سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد که افغانستان مرگبارترین کشور جهان برای خبرنگاران شناخته شده است زیرا ۱۵ خبرنگار در سال ۲۰۱۸ در آن کشته شدند. در رده‌های بعدی سوریه با ۱۱ کشته و مکزیک با ۹ کشته قرار دارند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز افزود: نفرتی که سیاستمداران بی دغدغه‌ به آن دامن زده‌اند منجر به افزایش شوک آور تعداد خبرنگاران به قتل رسیده در سال ۲۰۱۸ شده است. این سازمان اعلام کرد در سال جاری میلادی ۸۰ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده‌اند که برجسته‌ترین آنها جمال خاشقجی، ستون نویس عربستانی روزنامه‌ واشنگتن پست بود.

اعتراض لبنانی‌ها به فارغ‌التحصیلی فرزند حریری از دانشکده نظامی انگلیس

ابنا: «سعد حریری» نخست وزیر لبنان در مراسم جشن فارغ التحصیلی فرزندش “حسام” از دانشکده نظامی انگلیس، شرکت کرد. حضور حریری در این مراسم در حالی که خندان است و فرزندش را برای تحصیل به دانشگاهی بیگانه روانه کرده و فرزندش با لباس نظامی انگلیس و نه لبنان در تصاویر ظاهر شده است، باعث واکنش های منفی کاربران شبکه های اجتماعی در لبنان شد.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی مقایسه جالبی بین سید حسن نصرالله و سعد حریری کرده اند و گفته اند که سید حسن نصرالله فرزندش را به جای انتصاب به وزارت یا پست مهم دیگر، به میدان شهادت می فرستد. یا کاربر دیگری نوشته است: نخست وزیر لبنان، اهل کشور عربستان است و فرزندش افسر ارتش انگلیس، اما سید حسن نصرالله لبنانی است.

چین فروش پهپاد در خاورمیانه را از کنترل آمریکا خارج کرد

ایرنا: چین با فروش پهپادهای مجهز و ارزان قیمت خود، بازار فروش این پرنده بدون سرنشین در منطقه خاورمیانه را از نفوذ و کنترل آمریکا خارج کرد.استفاده از پهپادهای چینی در کشورهای خاورمیانه به‌خصوص در کشورهایی مانند اردن، عراق، عربستان و امارات به وفور مشاهده می‌شود. بر اساس گزارش موسسه خدمات رویال یونایتد، به غیر از کشورهای ایران و ترکیه و همچنین رژیم صهیونیستی در خاورمیانه بقیه کشورهای این منطقه برای مصارف خود به واردات پهپاد از کشورهای دیگر اقدام می‌کنند.

بنیاد کره‌جنوبی، جایزه سوچی را پس گرفت

ایسنا: یکی از گروه‌های حقوق بشری بزرگ کره‌جنوبی جایزه سال ۲۰۰۴ آنگ سان سوچی را به علت بی‌تفاوتی این رهبر دوفاکتوی میانمار به قساوت‌های ضد اقلیت مسلمان روهینگیایی پس گرفت. سخنگوی بنیاد حقوق بشری گوآنگجو اعلام کرد: بی‌تفاوتی سوچی به قساوت‌های ضد روهینگیایی‌ها همچنان با ارزش‌هایی که این جایزه روی آن بنا شده است، شامل حفاظت و تقویت حقوق بشر، مغایرت دارد؛ از همین رو، ریاست این بنیاد تصمیم گرفت جایزه او را پس بگیرد.

گفتنی است با وجود اینکه حزب سوچی در میانمار روی کار است و این برنده جایزه صلح نوبل سمت مشاور دولت را دارد، به بی‌تفاوتی یا همدستی در بحران روهنیگیایی‌ها متهم است.

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ضد روسی تصویب کرد

ایرنا: مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای علیه روسیه تصویب کرد که در آن نظامی سازی شبه جزیره کریمه، آبهای آزوف و دریای سیاه توسط مسکو محکوم شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی اوکراین علیه روسیه پیرامون حضور نظامی مسکو در شبه جزیره کریمه و دریای آزوف را تصویب کرد. این قطعنامه حضور نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه را ناقض حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و تمامیت ارضی اوکراین دانسته است. تنش میان مسکو و کی‌یف از ماه گذشته میلادی که سه کشتی اوکراینی حین عبور از تنگه کرچ در ورودی دریای آزوف توسط نیروهای دریایی روسیه توقیف شدند، تشدید و سبب اعلام حکومت نظامی در اوکراین شده است.

گابریل:‌ بن سلمان خود را فراتر از قانون می داند

ایسنا: وزیر امور خارجه سابق آلمان گفت: محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی درباره جایگاهش در این منطقه اغراق کرده است و شاید تصور می‌کرد هر کاری که انجام دهد تحت حمایت کاخ سفید است. زیگمار گابریل افزود: این نشان می‌دهد که آنها حس می‌کنند هیچ قانونی وجود ندارد که آنها تبعیت کنند و این خطرناک است. گابریل افزود: در اروپا همه فکر می‌کنند که نوعی مسئولیت ولیعهد سعودی در کشتن خاشقجی وجود دارد.

وی گفت: کشتن آقای خاشقجی فاجعه است. وی درباره نقش آمریکا در جهان هم گفت: فکر می‌کنم آمریکا هرگز کشوری که سابق بود، نشود چون جهان در حال تغییر است و شاید داریم به جهان جدید میان چین و آمریکا به عنوان دو ضد قطب وارد می‌شویم.

معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی، از افزایش مشارکت های مردمی طی ۹ ماهه امسال خبر داد و گفت: به رغم مشکلات میزان مشارکت مردم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

محمدعلی کوزه‌گر در گفتگو با مهر به طرح پویش لبخند مهر با هدف تامین لباس گرم برای کودکان مناطق محروم اشاره کرد و افزود: این پویش از ۱۹ آذر ‌آغاز شد ‌و تا ۱۹ دی‌ ادامه خواهد داشت.

شهردار تهران گفت:در مقابله با زلزله ما دو راه در پیش رو داریم؛ یا باید خود را به دست سرنوشت بسپاریم یا این که فرض کنیم زلزله در بدترین شرایط آمده است و به دنبال راهکار مقابله با آن باشیم.

به گزارش مهر، پیروز حناچی صبح دیروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری سازمان بسیج شهرداری با سازمان آتش‌نشانی ضمن تسلیت به مناسبت رحلت حضرت معصومه‌(س) گفت: در شهری زندگی می کنیم که یک کلانشهر با پیشینه طولانی است و همواره باید آمادگی مقابله با بحران ها را داشته باشیم.

وی با بیان این که در حفاری های جنوب تهران گاهی در عمق ۹ متری آجر یافت می‌شود که نشان می‌دهد این شهر چند بار زیر و رو شده است، ادامه داد: ایران جزء ۱۰ کشور بحران خیز جهان است و باید بپذیریم که زلزله در تهران جزئی از زندگی ماست. بر این اساس هم باید نحوه مقابله با آن را بیاموزیم و به شهروندان آموزش دهیم.

حناچی با بیان این که مشکل ما در مقابله با بحران ها در هوشمند بودن یا نبودن سازمان ذیربط است، بیان کرد: این که سازمان های مسئول چقدر بتوانند با سرعت به محل حادثه برسند و در زمان طلایی به امداد رسانی بپردازند، نکته بسیار مهمی است.‌شهردار تهران ادامه داد: در حوادثی که در کشور ما اتفاق می افتد، با هجوم افرادی مواجه هستیم که قصدشان کمک به آسیب دیدگان است، اما آموزش های لازم را ندیده اند و گاهی حضور این افراد برای سایر امدادرسانان دردسرآفرین می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: تجربه ساختمان پلاسکو برای ما تجربه نادری بود و امیدوارم دیگر تکرار نشود، البته باید بدانیم در تهران ۹۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه داریم که ۲۰۰ ساختمان از این تعداد در معابری قرار دارد که سازه های عظیم امدادرسانی نمی توانند به آن وارد شوند.دراین صورت ضرورت آموزش ساکنان این برج ها خود را نشان می دهد تا بدانند در برابر آتش سوزی چگونه باید رفتار کنند.

شهردار تهران به آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تجربه پلاسکو در مهار آتش سوزی کمک بسیاری به نیروهای ما در آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو کرد، اما ما همچنان با مشکلات دیگری مواجه بودیم که یکی از آن ها نداشتن نقشه ساختمان بود. در حالی که در کشورهای توسعه یافته زمانی که ساختمانی آسیب می بیند معمار و سازنده آن ساختمان هم با تمام مدارک ساختمان در اتاق بحران حاضر می شوند.‌به گفته حناچی، خوشبختانه در پرتال شهرداری تهران هم اکنون مدارک ساختمان هایی که ساخته می شوند نگهداری می شود، اما در مورد ساختمان های قدیمی چنین چیزی وجود ندارد.

شهردار تهران یادآور شد: ژاپنی ها در دهه ۷۰ در مورد زلزله تهران مطالعاتی را انجام دادند که در دسترس است. یکی از بحران هایی که ما در صورت وقوع زلزله در تهران با آن رو به رو خواهیم شد شبکه گازرسانی در معابر است که اگر ایمنی لازم و تجهیزات قطع گاز در آن وجود نداشته باشد بحرانی به مراتب بزرگتر از تخریب ساختمان ها خواهد داشت.

قول همکاری رئیس جمهوری برای تکمیل نمایشگاه جنوبی

شهردار تهران همچنین گفت:نمایشگاهی در جنوب تهران ایجاد شده که البته یک دهم آن ساخته شده است و مابقی‌اش می‌تواند توسط بخش خصوصی انجام شود؛ رئیس‌جمهوری هم قول همکاری در این موضوع را دادند.

حناچی در اولین اجلاس فصلی معرفی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران که میزبان سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، فعالان حوزه اقتصادی و تعدادی از اعضای شورا و مدیران شهری بود، حضور یافت.

 

قهرمانی و نایب قهرمانی رقابت‌های بخش بلیتس (برق آسا) آسیا به نمایندگان شطرنج ایران رسید.به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت‌های بخش بلیتس (شطرنج برق آسا) در ماکاتی فیلیپین برگزار شد و نمایندگان کشورمان صاحب یک مدال طلا و یک مدال نقره شدند.علیرضا فیروزجا در رقابت‌های بلیتس (برق آسا) بدون باخت (۶ پیروزی و ۳ تساوی) با ۷٫۵ امتیاز مقتدرانه به مقام قهرمانی رسید. پدیده شطرنج ایران در دور هشتم لی کوانگ لیم ویتنامی بخت نخست قهرمانی با ریتینگ ۲۷۴۹ را شکست داد.محمد امین طباطبایی دیگر نماینده ایران هم با وجود باخت غیرمنتظره دور نخست با ۷ امتیاز نایب قهرمان شد. احسان قائم مقامی و پرهام مقصودلو نیز در رقابت‌های بلیتس (برق آسا) حضور داشتند، اما در نهایت به جایگاه ۱۴ و ۲۱ بسنده کردند.

طباطبایی نایب‌قهرمان شد

محمد امین طباطبایی با تکرار موفقیت ۱۵ سال قبل شطرنج ایران ، نایب قهرمانی مسابقات انفرادى آسیا را کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، دور پایانى رقابت هاى انفرادى قهرمانى آسیا در ماکاتى فیلیپین برگزار شد و در نهایت نفرات برتر این مسابقات مشخص شدند.

در یکی از مهمترین مسابقات محمد امین طباطبایى برابر وی یی چینى با ریتینگ ۲۷۲۸ به تساوى رسید. سیدمحمد امین طباطبایی با این تساوى ضمن کسب ۶٫۵ امتیاز

(هم امتیاز با قهرمان) و ایستادن در دوم مسابقات انفرادى آسیا ، مجوز حضور در جام جهانی را کسب کرد.این بهترین عنوان شطرنج ایران در رقابت‌های انفرادی آسیا است. پیش از این یکبار در سال ۲۰۰۳ (قطر) احسان قائم‌مقامى توانسته بود عنوان نایب قهرمانى را از آن خود کند. طباطبایی با کسب عنوان نایب قهرمانی صاحب جایزه ۷۳۰۰ دلاری شد.شطرنج بازان مرد ایران تا به امروز موفق به کسب عنوان قهرمانى مسابقات انفرادى آسیا نشده‌اند اما در رده بانوان آتوسا پورکاشیان و میترا حجازی پور سابقه کسب عنوان قهرمانی در رقابت های انفرادی آسیا را دارا هستند.‌

‌پرهام مقصودلو هم در برابر ویدیت با ریتینگ ۲۷۰۱ به تساوى رسید. با این تساوى مقصودلو با ۶ امتیاز و ایستادن در رده هفتم آسیا به کار خود در این رویداد پایان داد. مقصودلو پیش از این با قهرمانی در مسابقات قهرمانی جوانان جهان مجوز حضور در جام جهانی را کسب کرده بود.‌احسان قائم مقامی و علیرضا فیروزجا نیز در دور پایانی برابر حریفان خود صاحب برتری شدند تا به ترتیب مجموع امتیازات خود را به عدد ۵٫۵ برسانند. در پایان این مسابقات فیروز جا شانزدهم و قائم مقامی نوزدهم شد.

در بخش مردان عنوان قهرمانی به شطرنج باز چینی رسید و نماینده ویتنام نیز سوم شد.مبینا على نسب در دور آخر برابر نماینده فیلیپین به تساوى رسید تا با کسب ۴ امتیاز در رده بیست و پنجم آسیا قرار گیرد. در قسمت بانوان روت پادمینی (هند) اول شد، عنوان نایب قهرمانى به گون کیانیون (سنگاپور) رسید و فام لی تائو نیوین (ویتنام) سوم شد.این برای دهمین بار است که یک هندی قهرمان شطرنج بانوان آسیا شد.

 

سقوط ملایی در رنکینگ المپیکی جودو

نماینده وزن ۸۱- کیلوگرم جودوی ایران جایگاه نخست خود در رنکینگ المپیکی جودو را از دست داد و به رده چهارم سقوط کرد.به گزارش ایسنا، پس از نمایش ضعیف سعید ملایی شاخص ترین جودوکار ایران در رقابت‌های مسترز چین و حذف از این رقابت‌ها در دور نخست‌ ملایی در جدیدترین رنکینگ فدراسیون جهانی جودو با کسب ۶۳۹۴ امتیاز همچنان صدرنشین است اما در رنکینگ المپیک با سه پله سقوط، صدرنشینی خود را از دست داد و با کسب ۱۲۸۳ امتیاز در جایگاه چهارم قرار گرفت.

۳ تیم ایرانی در مسابقات کشتی فرنگی باشگاه های جهان

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفت: سه تیم از ایران در پنجمین دوره رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان شرکت می کنند.بهرام آقاخانی در گفت وگو با ایرنا، افزود: تیم کشتی بیمه رازی اردبیل، تیم شهدای مدافع حرم اردبیل و تیم کشتی سینا صنعت ایذه سه نماینده کشورمان در پنجمین دوره رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان دراردبیل حضور خواهند داشت.وی اظهار داشت: ۶ تیم خارجی نیز از کشورهای ترکیه، روسیه، گرجستان، اوکراین، صربستان و قرقیزستان در این رقابت ها شرکت می کنند. این مسابقات روزهای پنجشنبه و جمعه در ورزشگاه رضازاده اردبیل برگزار می شود.

کفاشیان استعفا کرد

رییس کمیته فوتسال از سمت خود استعفا کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، به دنبال استعفای علی کفاشیان از کمیته فوتسال، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال ضمن تقدیر از زحمات ایشان در این مسئولیت در حکمی، داوود پرهیزکار را به عنوان سرپرست کمیته فوتسال منصوب کرد.پرهیزکار از سال ۱۳۷۶ در فدراسیون فوتبال در سمت‌های مختلف به ایفای مسئولیت پرداخته است.هم‌چنین در ‌حکمی از سوی رییس فدراسیون فوتبال، دکتر جمشید نورشرق به عنوان سرپرست کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال منصوب شد.وی که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است؛ سابقه عضویت در کمیته استیناف فدراسیون فوتبال را دارد.

بانوی محجبه دوچرخه‌سواری ایران به لیگ هلند پیوست

نماینده بانوان ایران در بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با تیم مکس واترزلی هلند قرارداد امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ماندانا دهقان نماینده ۲۷ ساله کشورمان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا که به عنوان اولین بانوی کورسی سوار حاضر در بازی‌های آسیایی امسال شرکت کرده بود از پیوستن خود به تیم بین المللی مکس واترزلی هلند خبر داد.بانوی لژیونر دوچرخه سواری کشورمان در این خصوص گفت: مدتی پیش توسط یکی از دوستان موفق به برقراری ارتباط با سرپرست تیم بین‌المللی مکس واترزلی هلند شدم و پس از مذاکرات اولیه پروفایل مسابقات و تمرینات خود را برای این تیم ارسال کردم. با بررسی‌های انجام گرفته از سوی سرپرست این تیم من به عنوان دومین ورزشکار خانم آسیایی به این تیم دعوت شدم و از ماه مارچ سال ۲۰۱۹ تا پایان سال ۲۰۱۹ به عضویت این تیم بین المللی درآمده‌ام.

شنبه آغاز ثبت‎نام کاندیداهای ریاست کاراته

فدراسیون کاراته برنامه زمانبندی ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست این فدراسیون را اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کاراته، با ارسال نامه ای به فدراسیون کاراته، زمان آغاز ثبت نام از کاندیداهای احراز پست ریاست فدراسیون کاراته را از روز شنبه اول دی ماه به مدت ۱۰ روز کاری تا ۱۲ دی ماه از ساعت ۹ صبح الی ۱۵ اعلام کرد.محمدرضا صدرایی کاشانی، دبیر مجمع انتخاباتی فدراسیون کاراته است.محمد صادق فرجی براساس قانون منع بکارگیری بازنشسته ها از سمت خود استعفا داد و از سوی وزارت ورزش محسن آشوری به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب شد.

 

اگرچه ضیایی رئیس سابق فدراسیون والیبال هنوز از سمت خود استعفا نداده است اما، وزارت ورزش، داوری را به عنوان سرپرست فدراسیون معرفی کرد تا امورات را تا انتخابات پیش ببرد هرچند که ضیایی در صدد است تا از سوی مراجع ذیصلاح، مجوزهای لازم برای بازگشت به فدراسیون را، دریافت کند. مجوزهایی که طبق اظهارنظر وزارت ورزش و جوانان باید تا ۱۵آذرماه ارائه می‌شد و چون نشده پس منتفی است اما از آنجا که مهدی تاج رئیس فدارسیون فوتبال طبق اعلام فدراسیون متبوع و همچنین اعلام وزارت ورزش توانسته به‌ کار ادامه دهد‌ـ البته هنوز سند مکتوبی از سوی هیچکدام از این دو مرجع ارائه نشده که نشان بدهد تاج این مجوزها را تا تاریخ ۱۵ آذرماه یعنی آخرین مهلت اعلام شده ارائه داده باشد‌ـ شاید ضیایی هم امیدوار باشد که هر زمان این مجوزها را دریافت کند، می‌تواند به والیبال بازگردد، هرچند که شرایط او با تاج از جنبه‌ای دیگر هم متفاوت است. ضیایی که در فدارسیون داورزنی حضور داشت پس از رفتن داورزنی به وزارت ورزش، رئیس فدراسیون والیبال شد در حالی که بسیاری از اهالی والیبال معتقد بودند همسوبودن او با داورزنی و حمایت‌های ضمنی‌ باعث شده که ضیایی رئیس فدراسیون شود. گمانه‌زنی‌هایی که نمی‌توانست خیلی هم دور از واقعیت باشد. اما وقتی ضیایی آمد و یکی یکی مهره‌های داورزنی را کنار گذاشت می‌شد برداشت کرد که چنین ماجرایی خوشایند داورزنی نباشد. ماجرایی که با مطرح شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، مقدمات کنار رفتن ضیایی را فراهم کرد. رفتنی که قاعدتاً اگر روزنة امیدی هم برای بقاء وجود می‌داشت، قطع به یقین، حمایت‌های یکی از تأثیرگذارترین مدیران، یعنی داورزنی را همراه خود نمی‌دید و همین هم کافی است تا ضیایی، شرایطی مشابه تاج نداشته باشد! با این وجود افشین داوری برخلاف بسیاری از سرپرستان فدارسیون‌های دیگر که دخالت چندانی در امورات فدراسیون نمی‌کنند و با ادامه برنامه‌های جاری‌ مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم می‌کنند، به یکی از بزرگترین تغییرات ممکن یعنی کنارگذاشتن دبیر ضیایی دست زد و در کنار آن جلسه‌ای با اعضای کمیته‌های فدراسیون و نشستی صمیمی با رؤسای هیئت‌های استانی قبل از مجمع سالیانه والیبال داشت تا مشخص شود که با مأموریتی خاص به میدان آمده و قرار نیست ادامه‌دهنده راه ضیایی باشد و برکناری او کاملاً جدی است هرچند که به هر نحو ممکن، از هیچ تلاشی، کوتاهی نکند!

برگزاری سریع مجمع سالیانه فدارسیون والیبال هم می‌تواند در همین راستا باشد چون حکم برکناری ضیایی اگر از سوی مجمع باشد مشروعیت پیدا کرده و برکناری محسوب نمی‌شود که بتواند تعلیق والیبال ایران را در پی داشته باشد.

در همین شرایط اما لیگ برتر والیبال به نیم‌فصل رسید. لیگی که به‌واسطه مهاجرت بسیاری از تعیین‌کننده‌ترین ملی‌پوشان و تقسیم سایر مهره‌ها در تیم‌ها، انتظار می‌رفت نزدیک، حساس،‌ جذاب و البته بدون حاشیه باشد که همه این ویژگی‌ها به استثناء بدون حاشیه بودن را داشت. حاشیه‌ها و تنش‌هایی که همیشه به‌دلیل اعتراض به نحوه قضاوت داوران رخ می‌داد و عموماً مرتبط می‌شد به رفتار ناپسند بعضی از ملی‌پوشانی که با تکیه بر مصونیت‌هایی که داشتند، همواره عامل اصلی آن بودند اما لیگ امسال ثابت کرد که چنان اظهارنظری، چندان منصفانه نبوده است چون در نبود آن دسته از ملی‌پوشان، باز هم اعتراضات به داوری‌ها به وفور یافت شد.

اعتراضاتی که پس از احضار ناظران و داوران یکی از بازی‌ها به کمیته داوران مشخص شد،‌ چندان هم بی‌پایه نیست هرچند نباید این شائبه پیش بیاید که همه این اعتراضات، به حق بوده است.

ماجرای ویدئوچک، موضوعی بود و البته هست که در لیگ سال جاری می‌توانست و می‌تواند اشتباهات داوری را به حداقل برساند و علی‌رغم اینکه در هفته سوم نیم‌فصل اول از آن رونمایی شد و دبیر سابق فدراسیون استفاده از این تکنولوژی را در راستای حمایت از کالای ملی و وطنی، ستود اما تا پایان نیم‌فصل مورد استفاده قرار نگرفت، حتی در خانه والیبال و در میزبانی تیم‌های تهرانی تا این شائبه در پایان نیم‌فصل برای برخی از تیم‌ها پیش بیاید که به درخواست تیم‌های تهرانی، این اتفاق رخ

داده است.‌البته هزینه بالای استفاده از این تکنولوژی از دیگر دلایل عدم به‌کارگیری ویدئوچک است که با توجه به همین شرایط هم، قرار بود در تهران مورد استفاده قرار بگیرد که نگرفت.

اما تنش‌ها و حاشیه‌ها را که کنار بگذاریم بواقع لیگ والیبال امسال خیلی جذاب‌تر از سال‌های گذشته بود نه فقط به‌دلیل نزدیکی و هیجانات مسابقات بلکه این رقابت نزدیک، پیش از هر سال دیگری، عیار مربیان را آشکار کرد. پیش از این در سال‌های قبل به‌واسطه حضور مهره‌های توانمند‌ تیم‌هایی به روی سکو می‌رفتند و طبیعی بود که قابلیت‌های مربیان آنان هم منحصر به فرد ارزیابی ‌ و حساب آنان از سایر مربیان جدا شود. اما حاضر نبودن ملی‌پوشان شاخص در تیم‌های لیگ برتر و در مقابل، قرارگرفتن تیم‌هایی بدون مهره و با کمترین امکانات مادی در بین مدعیان و پشت سرگذاشتن تیم‌های با عقبه و پرمهره، عیار واقعی مربیان، امسال مشخص ‌‌شد. واقعاً چه کسی بود که پیش‌بینی چنین درخششی را از تیم‌های کم‌مهره و بی‌ادعایی چون پیام خراسان یا شهروند اراک داشته باشد. پیامی که تا همین یکی دو هفته قبل در رتبه سوم جدول رده‌بندی بود و نهایتاً شاگردان قوچان‌نژاد با ۸ برد و با کسب رتبه چهارم در نیم‌فصل کار را به پایان بردند. در نیم‌فصلی که فاصله تیم پنجم با تیم دوم، فقط دو باخت است.

شهروند اراک هم اگرچه با مشکلات عدم حمایت از سوی مسئولان باشگاه روبرو بود با تکیه بر بازیکنان بومی با ۷ پیروزی در مکان ششم قرار گرفت و شاگردان خداوردی که بدون پشتوانه به لیگ برتر آمده بودند، بدون حمایت به این مرحله هم رسیده‌اند.

شهرداری تبریز هم اگرچه در اواخر نیم‌فصل راه افتاد اما با بازی مقابل سایپای پرمهره و با شکستی که بیشترین اعتراضات به داوری را به همراه داشت، بیش از حد انتظار ظاهر شد تا آنجا که یک هفته به پایان نیم‌فصل برای اثبات قابلیت‌های بالای خود، پیکان رده دومی مدعی را برد و این تیم را موقتاً به رتبه سوم فرستاد هرچند که پیکانی‌ها در هفته آخر، به رتبه دوم بازگشتند.

اما به همان اندازه که تیم‌هایی چون پیام خراسان و شهروند اراک در نیم‌فصل همه را سورپرایز کردند تیمی چون سایپا هم سورپرایز بود اما از جنبة منفی عدم نتیجه‌گیری به تناسب ستاره‌هایی که در اختیار دارد.یاران اکبری فقط شش برد کسب کردند و در مکان هفتم قرار گرفتند که فرهاد سال‌افزون پاسور تیم هم در اواسط نیم‌فصل این تیم را ترک کرد و شاید در نیم‌فصل دوم، باز هم این اتفاق برای سایپایی‌ها بیفتد. شهرداری گنبد هم از دیگر تیمهایی بود که نسبت به داشته‌ها، خوب ظاهر شد و در مکان پنجم جدول قرار گرفت و ضعیف‌ترین عملکرد مربوط به ارومیه‌ای‌ها بود که شهرداری پس از تغییر و تحول در رأس هرم باشگاه و تیم، باز هم طرفی نبست و با دو برد در رتبه دوازدهم قرار گرفت و اوضاع دورنا از همشهری خود هم بدتر است و بدون برد رتبه ۱۳ را در اختیار دارد. اما نباید از خاتم اردکان هم غافل شد که با ۹ پیروزی خود را به مکان سوم جدول در پایان نیم‌فصل رساند و جای پیامی‌ها را گرفت. تیم‌های فولاد سیرجان، کاله مازندران‌ شهرداری تبریز و نهاجا عقاب هم در رتبه‌های هشتم تا یازدهم قرار گرفتند، در حالی که لیگ امسال این قابلیت را دارد که در نیم‌فصل دوم هم سورپرایزهایی را رو کند.

قاسم کیانی

 

بیرانوند و جهانبخش نامزد توپ طلا آسیا ۲۰۱۸

تیتان اسپورت چین فهرست ۲۴ نفره بهترین بازیکن سال ۲۰۱۸ در قاره آسیا را علام کرد.به گزارش ایسنا به نقل از فاکس اسپورت، بر این اساس‌ فهرست اولیه ۲۴ نفره سال ۲۰۱۸ که با نظر تیم کارشناسی تهیه شده، منتشر شد که در آن نام علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس و علیرضا جهانبخش هافبک تیم ملی فوتبال ایران و برایتون دیده می‌شود.بهترین بازیکن سال ۲۰۱۸ در هفته پایانی این سال اعلام و توپ طلا را به دست خواهد آورد.البته نفرات شاخصی چون بغداد بونجاح، سون هیونگ مین، آرون موی و تاکاشی اینوی در این فهرست حضور دارند.سون هیونگ مین برنده سه دوره این جایزه بوده‌ است تا در این زمینه رکورددار باشد.

ملاقات کولاکوویچ و دستیارانش با غفور

سرمربی تیم ملی و دستیاران او با امیر غفور دیدار کردند.به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون والیبال‌ ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران به همراه دراگان کوبیلسکی و دنیل میشیچ دستیاران خود به ملاقات امیر غفور رفت.غفور که در فصل جاری در لیگ سری آ ایتالیا و در تیم مونزا حضور دارد‌ از جمله ملی‌پوشان موفق ایران است که سرمربی تیم ملی در فرصت تعطیلات تیم‌های ملی و برگزاری لیگ‌های داخلی به ملاقات او رفت.

چه کسی جانشین مورینیو می‌شود؟

رسانه های انگلیسی از ۳ گزینه به عنوان جدی ترین نامزدهای جانشینی مورینیو یاد کردند.به گزارش ایسنا، بعد از برکناری مورینیو از هدایت یونایتد و حضور کریک به عنوان مربی موقت تا پایان فصل، تلاش مسئولان این باشگاه برای جانشینی مربی پرتغالی آغاز شد. در این بین یک نام بیش از هر کس دیگری شنیده می شود و آن هم زین الدین زیدان است. این مربی به صورت تلویحی آمادگی خودش را برای حضور در یونایتد به عنوان سرمربی اعلام کرده است. مائوریسیو پوچتینو یکی دیگر از گزینه‌هایی است که با توجه به حضور در لیگ برتر می‌تواند گزینه خوبی برای یونایتد باشد. آنتونیو کونته نیز که با چلسی توانست قهرمان لیگ برتر شود یکی دیگر از گزینه‌هایی است که این باشگاه در نظر خواهد داشت.همچنین فرانس فوتبال از رایان گیگز، مایکل کریک، لورن بلان، زیدان و پوچتینو به عنوان گزینه های جانشینی مورینیو خبر داده است.

هیوستون عذر ژوکی‌ را خواست

تیم بسکتبال هیوستون راکتس بازیکن چینی خود را آزاد اعلام کرد.به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ژو کی بازیکن

۲۲ ساله و ۲ متر و ۱۷ سانتی متری چینی که در سال ۲۰۱۶ در چهل و سومین انتخاب به تیم هیوستون راکتس پیوست، به پایان کار خود در این تیم حاضر در NBAرسید.ژوکی در فصل گذشته تنها در ۱۸ بازی فرصت حضور برای هیوستون پیدا کرد و بیشتر اوقات در جی لیگ (یک رده پایینتر از NBA) به میدان رفت.او فصل گذشته میانگین ۱٫۲ امتیاز و ۱٫۲ ریباند را به نام خود ثبت کرد.ژو کی در فینال بازی های آسیایی جاکارتا هم در ترکیب چین قرار داشت و مقابل ایران به میدان رفت.

چرا پزشکان در مطب‌هایشان کارتخوان نصب نمی‌کنند؟

در شرایطی که با کوچکترین تخلف‌های صنفی برخورد و گاهی در صدا و سیما آن را در بوق و کرنا می‌کنند، بسیاری از پزشکان در مطب‌هایشان کارتخوان بانکی ندارند و وقتی هم اعتراض می‌کنی، با بیماران رفتار توهین‌آمیزی دارند، از جمله در مراجعه به ۲ پزشک کاردیوپراتیک با ویزیت‌های ۱۶۰ و ۲۰۰ هزارتومانی با من همین رفتار را داشتند که به نظر می‌رسد دلیل خودداری آنان از نصب کارتخوان در مطب‌ها، نپرداختن مالیات بردرآمد است.

تلفن به خط ارتباطی

گفتگوی دکتر صدیقی با محمدرضا پهلوی منتشر شود

با تشکر از آقای علیرضا خانی به دلیل نگارش مقاله دکتر غلامحسین صدیقی و پایان یک غربت تاریخی «در ضمیمه فرهنگی ۱۴آذر۹۷ روزنامه اطلاعات» پیشنهاد می‌شود گفتگوهای ایشان با محمدرضا پهلوی و رد پیشنهاد شاه در مورد نخست وزیر شدن او و همچنین صحبت‌های دکتر صدیقی با دکتر امینی و عبدالله انتظام در آن دوران تهیه و بدون سانسور از صدا و سیما پخش شود تا ضمن روشن شدن زوایای تاریک تاریخ قبل از انقلاب، مورد استفاده هموطنان و بخصوص جوانان قرار گیرد.

کارشناس حقوق و علوم سیاسی

همه باید قدردان خدمات دکتر پزشکیان باشیم

برای آن گروه از دانشجویان دانشگاه تبریز که به آقای دکتر مسعود پزشکیان اهانت و در سخنرانی ایشان اخلال ایجاد کردند، بسیار متاسفم و اقدام ضد‌دانشجویی آنان را محکوم می‌کنم. آنان چگونه به خود اجازه می‌دهند به یک شخصیت دانشمند و خدمتگزار با سابقه انقلابی که منتخب مردم و نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی است، این‌گونه بی‌احترامی کنند؟ امثال دکتر پزشکیان سرمایه‌های معنوی کشور و انقلاب هستند که همه باید قدردان آنان باشیم.

دانشجویی از تهران

ماهم باید از سبد حمایتی دولت بهره‌مند باشیم

بازنشسته تامین اجتماعی با ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مستمری و ۶ سرعائله و فرزندان بیکار هستم، آیا ما به دلیل دریافت مستمری بیش از ۳ میلیون تومان در ماه باید از سبد‌های حمایتی دولت محروم باشیم؟

بازنشسته تامین اجتماعی

سؤال درباره پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران

براساس اخبار رسانه‌ها سهم هر ایرانی از پرداخت بدهی مؤسسه‌های غیرمجاز مالی اعتباری به سپرده‌گذاران ۳ میلیون تومان بوده است که باید پرسید در این اوضاع اقتصادی چرا باید از بیت‌المال چنین خسارت‌هایی پرداخت شود و آیا از آنچه که پرداخت شده است، چیزی به خزانه‌ دولت باز‌می‌گردد؟

خواننده روزنامه اطلاعات

خط ارتباطی:‌

براساس آرای دادگاه‌ها بخش قابل توجهی از اموال و دارایی‌های موسسه‌های غیرمجاز مالی و اعتباری مصادره شده است و درآمدهای ناشی از فروش آن‌ها به خزانه‌ دولت و بیت‌المال باز می‌گردد.

قدردانی از نویسنده مقاله گرامیداشت رشدیه

از آقای رضا بابایی به دلیل نگارش مقاله «به یاد میرزاحسن رشدیه، بنیانگذار مدارس جدید در ایران»، روزنامه اطلاعات ۲۲ آذرماه سپاسگزارم.

خانم شهروند از تهران

گران فروشی مایحتاج زندانیان!

زندانی بازداشتگاه… هستم، در اینجا مایحتاج زندانیان خیلی گران است و از جمله شامپوی ۳ هزار تومانی را ۹ هزار تومان و خیار کیلویی هزار تومان را ۳ هزار تومان می‌فروشند!

مددجوی بازداشتگاه…

خط ارتباطی:

متاسفانه نام بازداشتگاه مورد نظر این مددجو در پیامی که داد، نامفهوم است.

اقدام بانک مرکزی کارساز است

اقدام بانک مرکزی در محدودسازی تراکنش با دستگاه‌«پز» و شفاف‌سازی حساب‌های رمزدار و چک‌های بین بانکی تصمیم درست و موثری در زمینه مبارزه با پولشویی و کاهش نرخ ارز محسوب می‌شود که امیدواریم مسئولان بانک مرکزی تحت تاثیر مخالفان قرار نگیرند و ضمن استمرار برنامه یاد شده، برنظارت‌های بانک بر عملکرد صرافی‌ها بیفزایند.

کارشناس اقتصادی

ازدواج موقت فقط برای جوانان مجرد مجاز باشد

تجربه ثابت کرده است که تحمیل برخی عقاید و تصمیم‌ها به مردم در بلند مدت بی‌فایده است و حتی سبب مقاومت‌های منفی می‌شود و بر مشکلات دولت و ملت می‌افزاید. تلاش دولتمردان باید در جهت سالم‌سازی و سالم نگه‌داشتن نهاد خانواده‌ها برای حفظ جامعه‌ای سالم باشد که یکی از راهکارهای آن هم ممنوع کردن چند همسری برای آقایان و مجاز داشتن ازدواج‌های موقت فقط برای افراد جوان و مجرد و آن هم برای مدت زمان محدود است.

خانم حقوقدان و پژوهشگر

اجرای طرح‌های نیمه‌ تمام در اولویت شهرداری باشد

به شهردار جدید تهران پیشنهاد می‌کنم قبل از اجرای طرح‌های جدید، طرح‌های نیمه‌تمام شهری را اجرا کنند. در حال حاضر برخی از ساختمان‌های با عمر بالای ۵۰ سال را برای نوسازی و تعریض خیابان‌ها تخریب و نیم دیگر آن‌ها را به صورت مخروبه رها کرده‌اند که خطرناک است. شهرداری اگر مالکان این قبیل بناها را به همکاری فراخواند می‌توانند کارچاق کن‌ها و کسانی را که در راه نوسازی شهر‌ سنگ می‌اندازند معرفی کنند!

شهروند تهرانی

این برجام که می‌گویند، یعنی چه؟!

با این که شهروند تحصیلکرده‌ای هستم، معنای واژه «برجام» را که این همه در رسانه‌های گروهی به کار می‌رود نمی‌دانم. لطفاً به بیان ساده آن را برایم توضیح دهید.

خواننده روزنامه اطلاعات

خط ارتباطی:

«برجام» مخفف عبارت «برنامه جامع اقدام مشترک در مورد پرونده هسته‌ای ایران» است که ابتدا توسط ۶ کشور آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، روسیه و چین امضاء و به ۱+۵ معروف شد که با کناره‌گیری ترامپ و دولت آمریکا از آن، در حال حاضر توافق‌نامه ۱+۴ نامیده می‌شود.

ضرورت تسریع در تصویب لایحه پولشویی

از نمایندگان محترم مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار می‌رود لایحه پولشویی را زودتر تصویب کنند و این موضوع را ازیاد نبرند که هرچه این لایحه دیرتر تصویب و اجرا شود، بیشتر به ضرر ملت ایران است.

محمدعلی نامداری ـ همدان

از تنظیم خیلی خوب پیام‌‌ها سپاسگزارم

با تشکر از آقایان علیرضا خانی، سید‌‌مسعود رضوی، ابوالقاسم قاسم‌زاده، دکتر فیاض‌بخش، فتح‌الله آملی و دیگر نویسندگان ارجمند روزنامه اطلاعات به دلیل نگارش مقاله‌های خواندنی و مفید و کارساز، از خط ارتباطی روزنامه اطلاعات هم به دلیل تنظیم و ویراستاری خیلی خوب پیام‌ها قدردانی می‌کنم. خط ارتباطی دقیقاً مفهوم پیام‌های مرا دریافته و آنچه را که منظورم بوده، به خوبی منعکس کرده است.

خواننده روزنامه اطلاعات

پاسخ مسئولان

پاسخ سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران درباره رسیدگی به تخلفات رانندگان

با احترام، عطف به مطلب مندرج در آن روزنامه وزین مورخه ۱۱ر۹ر۹۷ با عنوان «به وضعیت این تاکسی رسیدگی کنند،» خواهشمند است توضیحات زیر را برای تنویر افکار عمومی چاپ فرمایید.

با تشکر از تماس شهروند محترم به آگاهی می‌رساند، با عنایت به مطلب عنوان شده، از طریق دفتر تاکسیرانی منطقه۲ عوامل گشت و نظارت به آدرس اعلامی اعزام و در محل یادشده و خیابان‌های اطراف و کوچه‌های منشعب تاکسی متوقف مشاهده نگردید. لذا شهروندان گرامی در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را با ذکر شماره کامل پلاک تاکسی به سامانه تلفن۱۸۸۸ و یا سامانه ثبت تخلفات در سایت ۱۸۸۸ به آدرس http:رر۱۸۸۸٫tehran.ir منعکس و این سازمان را در امر نظارت هر چه بهتر یاری فرمایند.

مرادعلی امین‌وند ـ مدیر روابط عمومی

‏ سرویس خبر: مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به این که تهران دارای ۱۳۰ ایستگاه آتش‌نشانی و ۵ هزار نیروی آتش نشان است گفت: این امکانات پاسخگوی نیاز این کلانشهر نیست.

مهدی داوری در آیین امضای تفاهمنامه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با سازمان بسیج شهرداری تهران افزود: این تعداد ایستگاه آتش نشانی برای شهر تهران کافی نیست.البته با کمک‌هایی که در یک سال اخیر انجام شده توانستیم امکانات زیادی را به این مجموعه تزریق کنیم.

به گفته داوری، ایمنی ساختمان‌ها یک مساله مهم است که باید ضوابط آن به درستی رعایت شود.

او با تأکید بر این که تفاهمنامه‌ای امضا شده که در قالب آن تمامی ساختمان‌ها مشمول این ضوابط شوند اظهارداشت: بیشترین حریق در ساختمان‌های کمتر از ۶ طبقه اتفاق می‌افتد.

وی افزود: برای افزایش توان، رشته مهندسی حریق برای نخستین بار تاسیس شد و ایران جزو ۵ کشور دارای این رشته شد.

داوری با اشاره به این که فعالیت آتش نشانی شبانه روزی است گفت: روزانه ۷۰۰ حادثه در شهر تهران اتفاق می‌افتد که ۷۰ مورد آن حریق است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران بهترین راه مدیریت بحران را محله محور کردن و آموزش مردم دانست واضافه کرد: اطمینان داریم می‌توان از ظرفیت بسیجیان برای فرهنگ سازی در میان مردم اقدام کرد.

وی گفت: با تفاهمنامه انجام گرفته ۳۵۰۰ نفر از بسیجیان شهر تهران آموزش‌های لازم در خصوص مواقع بحرانی را فرا خواهند گرفت.

او گفت: بسیج به عنوان پتانسیل بزرگ و داوطلبی همیشه هنگام حوادث به موقع عمل کرده و در۴۰ سال گذشته در شرایط سخت همیشه پای کار بوده است.

داوری گفت: این تفکر و اعتقاد در ما وجود دارد که بسیجیان و آتش‌نشانان در روزهای سخت کمک هم هستند و از این پتانسیل بزرگ می‌توان استفاده کرد.

سرویس خبر:رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از امدادرسانی به سرنشینان ۲۰۱خودرو گرفتار شده دربرف وکولاک در محورهای ۸ استان کشور خبر داد.

مرتضی سلیمی در این باره اظهار داشت: ۲۸ محور کوهستانی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، زنجان، سمنان، قزوین، کردستان و کرمانشاه ۲۴ ساعت متأثر از برف و کولاک بودند که توسط ۱۱۴ نفر از نیروهای هلال احمر در قالب ۳۳ تیم امدادرسانی شدند.

وی درباره جزئیات این امدادرسانی افزود: ۱۲۶۷ نفر توسط نیروهای هلال امدادرسانی شدند و ۲۰۱ خودرو درگیر برف نیز توسط نیروهای امدادی رهاسازی شدند. همچنین یک نفر از شهروندان به مرکز درمانی منتقل شد و سه نفر اسکان اضطراری یافتند.

سلیمی از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در وضع اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی اضطراری به انواع حوادث جمعیت هلال احمر در سراسر کشور تماس بگیرند.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: راهداران کردستان در شهرستان سروآباد دو مادر باردار را از میان برف و کولاک نجات دادند و آنان را به مرکز درمانی منتقل کردند.

دانش زندی اظهار داشت: دو مادر باردار ساعت دو بامداد از شهر هورامان تخت توسط پرسنل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سروآباد به روستایی درکی منتقل شدند.

وی با اشاره به این که بارش برف از ظهر دوشنبه در مناطق مختلف استان کردستان آغاز شده است ، افزود: در این مدت با بهره گیری از توان ۲۲۳ نیروی راهداری شیفت و ۱۲۸ دستگاه ادوات خودرویی یک هزار و ۸۹۸ کیلومتر از راه‌ها برف‌روبی شد.زندی تاکید کرد: در محورهای سقز – مریوان، سنندج – همدان، سنندج – مریوان، سروآباد – اورامانات و سنندج – کامیاران بارش برف گزارش شده که شدت آن در گردنه‌ها و محور سروآباد – اورامان بیشتر از سایر مناطق است ضمن این که تردد در گردنه‌ها فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، چهارمحال و بختیاری و زنجان در اکثر جاده‌ها، مازندران در ارتفاعات جاده هراز و کندوان، اصفهان در جاده‌های داران- الیگودرز، موته- گلپایگان، خوانسار، عسگران و فریدونشهر بارش برف گزارش شده است. وی از شهروندان خواست در صورت تردد از این استان‌ها با توجه به ناپایداری جوی، حتما زنجیر چرخ و سایر تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند. او افزود: در استان‌های خوزستان، مرکزی، مازندران، لرستان، گیلان، کرمانشاه، البرز، قم، قزوین، تهران، ایلام در بیشتر جاده‌ها، اصفهان در جاده‌های کاشان- قم و میمه- دلیجان بارش باران گزارش شده است. وی گفت: در استان‌های اردبیل در اکثر جاده‌ها، خراسان رضوی در جاده‌های مشهد- امام تقی و مشهد – فریمان و در جاده کرج- چالوس در محدوده هزار چم نیز مه گرفتگی با کاهش دید گزارش شده است. رحمانی خواست در صورت تردد در این جاده‌ها با سرعت مطمئنه و رعایت فاصله طولی رانندگی کنند.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت:راه ارتباطی ۱۲۲ روستای این استان در سه شهرستان به دلیل بارش برف سنگین بسته شده است. علی باقری افزود: بارش برف که از ظهر دوشنبه در مناطق مختلف استان آغاز شده است، همچنان ادامه دارد. به گفته وی، راه‌های روستایی بسته شده در استان شامل ۶۸ راه در شهرستان زنجان، ۴۵ راه در شهرستان ماهنشان و ۹ راه روستای نیز در شهرستان سلطانیه است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر از تصادف زنجیره‌ای ۲۰ خودرو در محور کرج- قزوین خبر داد. شاهین فتحی افزود: بامداد دیروز تصادف زنجیره‌ای در محور کرج – قزوین لاین جنوبی روبروی پایگاه، اتفاق افتاد و ۲۰ خودرو با یکدیگر برخورد کردند.

سرویس خبر: معاون حقوقی قوه قضائیه ازراه اندازی سامانه سنام با هدف اعمال نظارت کارآمد در حوزه ترجمه رسمی خبرداد. ‏

ذبیح الله خدائیان در تشریح وظایف اداره کل امور اسناد و امور مترجمان رسمی پرداخت و گفت: از ابتدای تشکیل اداره کل اسناد و امور مترجمان رسمی قوه قضائیه در کل کشور ۷۰۰ نفر مترجم رسمی وجود داشت که در نتیجه آزمون برگزار شده در سال ۹۴ شمار آن به یکهزار نفر رسیده است.‏ او با اشاره به این که اگر مترجمی، رسمی نباشد، قوه قضائیه ترجمه انجام شده توسط وی را تأیید نمی‌کند گفت: مترجمان رسمی علاوه بر این که باید از سواد و علم کافی و به روز برخوردار باشند، باید مورد تایید و گزینش قرار گیرند و بر فعالیت آن‌ها از سوی قوه قضائیه نظارت کارآمد اعمال شود.‏

سرویس خبر:‌رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از صحت عمل مأمور وظیفه‌شناس اداره برخورد با جرائم اقتصادی که در جریان رسیدگی به پرونده‌ای با رد رشوه چند ده میلیونی ( ۱۵ سکه طلا) وظیفه قانونی خود را انجام داد، قدردانی کرد.‏

یکی از مأموران وظیفه شناس اداره برخورد با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی فاتب در جریان رسیدگی به پرونده‌ای که شماری از افراد اقدام به خرید و فروش غیرمجاز ارز در قالب صرافی‌های مجاز می‌کردند با رد رشوه پیشنهادی ۱۵ سکه تمام بهار آزادی، آن را ضمیمه پرونده کرده وگزارش داد.‏ سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اهدای لوح تقدیر و هدیه نقدی از صحت عمل «ستوان یکم رستگار» مامور وظیفه شناس اداره جرائم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ و رد رشوه چند ده میلیونی تشکر و قدردانی کرد.‏

سرویس شهرستانها: پیکرهای مطهر ۴۶ شهید دوران دفاع مقدس پس از سال‌ها دوری از وطن، در سالروز وفات بانوی کریمه اهل بیت‌(ع) فاطمه معصومه (س ) با انجام تشریفات قانونی از مرز مهران وارد کشور شد و به میهن اسلامی بازگشت. مراسم استقبال از پیکرهای شهدای افتخارآفرین دوران دفاع مقدس با اجرای مراسم ویژه در نقطه صفر مرزی انجام شد.‏

کار تفحص این شهدا در منطقه زرباطیه و مندلی عراق مهر امسال آغاز شد که در نتیجه این تفحص‌ها، پیکر مطهر ۴۶ شهید کشف شد.‏ این شهدا در عملیات مختلفی همچون کربلای ۶، والفجر ۳ و نیز عاشورای ۲ حضور داشته‌اند.‏ از میان این شهدا یگان‌های مختلفی از جمله ۸۸ زاهدان، ۱۶زرهی قزوین، نیروی زمینی ارتش و نیز لشکر نثر ۵، ۲۱ امام رضا (ع) و نیز لشکر ۱۷ علی‌بن ابی طالب (ع) و لشکر ۴۱ ثارالله از سپاه بوده است.‏

پیکرهای مطهردیشب در آیینی با عنوان «شبی با شهدا» در مصلای بزرگ شهر ایلام میهمان مردم شهیدپروربودند. پس از برگزاری مراسم وداع، پیکرهای پاک شهدا به منظور استمرار کار شناسایی و در نهایت تشییع و تدفین به تهران منتقل شد.‏

سرویس خبر:رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از ابتدای امسال تأئید نهایی اسناد رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی با اثر انگشت سردفتران در سیستم الکترونیک اسناد انجام خواهد گرفت و این اقدام سبب پیشگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی خواهد شد.‏

احمد تویسرکانی تأکید کرد: متعاقب تکالیف قانونی جهت استقرار سیستم‌های الکترونیک، اجرای پروژه ثبت الکترونیک اسناد و اتخاذ شیوه مناسب برای احراز صحت و تمامیت اعتبار اسناد رسمی و در ادامه تکامل این پروژه، به لحاظ پیشگیری از آسیب‌های احتمالی موجود در استفاده از توکن و امضای الکترونیک که با سپردن آن به غیر، اعتبار سند تنظیمی را مخدوش می‌کند، از اول دی ماه ۹۷ تائید نهایی اسناد رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی با اثر انگشت سردفتران انجام خواهد گرفت.‏ وی با اشاره به این که این پروژه چندین ماه تحت بررسی کارشناسی بوده و نرم افزار لازم تهیه شده است افزود: حدود یک ماه است که پروژه مذکور ابتدا در ۴۰ دفترخانه و در حال حاضر در ۷۶۰ دفترخانه سراسر کشور به صورت پایلوت در حال اجراست و تا کنون بیش از ۸۰ هزار سند در همین سیستم صادر شده است.‏

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اکثریت سردفتران مهیای انجام کار با سیستم جدید هستند و ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از مجموع ۷ هزار و ۱۰۰ سردفتر کشور با مراجعه به ادارات ثبت و ذخیره اثر انگشت آماده استفاده از سیستم جدید هستند. ‏

سرویس خبر: رزمایش مشترک طرح زمستانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با مشارکت ارگان‌های مرتبط شهری و سازمان‌های خدمات‌رسان فردا در بوستان ولایت برگزار می‌شود.

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، هدف ازبرگزاری این رزمایش را ایجاد آمادگی در سازمان‌های خدمات‌رسان اعلام کردو اظهار داشت: شهروندان مطمئن باشند که هنگام بارش نزولات جوی همچون برف، پلیس و سایر سازمان‌های خدمات‌رسان در راستای تسریع عبور و مرور و روان‌سازی جریان ترافیک خصوصاً در محورهای شریانی و بزرگراهی اقداماتی کارساز انجام می‌دهند.وی اظهارامیدواری کرد: با مشارکت و همکاری سازمان‌ها وشهروندان هنگام بارش نزولات جوی به‌ویژه برف، ترافیک تهران روان باشد و شهروندان بتوانند در زمان مقرر به مقصد خود برسند.‏رئیس پلیس راهورتهران اضافه کرد: سازمان‌های خدمات‌رسان با حدود ۳۰۰ خودرو در این رزمایش مشارکت خواهند داشت.‏

سرویس شهرستانها: رئیس پلیس راه ناجا گفت: براثر واژگونی یک اتوبوس در گرمسار استان سمنان، ۲ تن کشته و ۳۴ تن مجروح شدند.‏

سردار محمد حسین حمیدی اظهار داشت: یک اتوبوس با ۳۶ سرنشین از تهران در حال حرکت به سمت مشهد مقدس بود که در کیلومتر ۱۵ محور آرادان ـ سرخه استان سمنان واژگون شد.‏

سرویس شهرستانها: پیکر سردارقدرت‌الله منصوری، فرمانده فقید قرارگاه ثامن الائمه (ع) نیروی زمینی سپاه در شهرستان ایذه استان خوزستان تشییع و به خاک سپرده شد‎.‎

به گزارش مهر، پیکر سردار منصوری صبح پریروز از مقابل مهدیه مشهد به سمت حرم مطهر رضوی تشییع و در بارگاه امام هشتم(ع) طواف داده و سپس از طریق فرودگاه اهواز وارد استان خوزستان شد و صبح دیروز پس از تشییع، با حضور جمعی از مسئولان و مردم در زادگاهش روستای «تکاب» شهرستان ایذه آرام گرفت.‏

فرمانده فقید قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه، چند روز قبل هنگام بررسی و تنظیف سلاح انفرادی خود از ناحیه سر دچار سانحه شد و به لقاءالله پیوست‎.‎

او در دوران دفاع مقدس ایثارگرانه در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافت و پس از دوران ۸ ساله مقاومت و ایستادگی هم مسئولیت‌های خطیری را در فرماندهی تیپ ۲۱ امام رضا(ع)، فرماندهی لشکر ۵ نصر و فرماندهی قرارگاه قدس برعهده داشت و از سال ۱۳۹۳ با حکم فرمانده کل سپاه به سمت فرماندهی قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه منصوب شده بود‎.

 

سرویس حوادث: سارقان مسلح گروگانگیری که ۹۸ روز پیش از یک ساختمان مسکونی در غرب تهران سرقت کرده بودند، همچنان فراری هستند و پلیس آگاهی ازشهروندان خواست آنها را شناسایی کنند.‏

‏ تحقیقات و بررسی‌های پلیس برای شناسایی و دستگیری متهمان در جریان است.‏ این ۲ متهم ظهر دوشنبه ۲۰ شهریور امسال با ورود به یک مجتمع مسکونی که همه آنها از اعضای یک خانواده بودند، با تهدید سلاح بیش از ۷۰ میلیون تومان پول و طلا را سرقت کرده و بعد از حبس کردن اعضای این خانواده از محل گریختند.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ با اعلام این مطلب که دستور انتشار تصاویر متهمان از سوی قاضی صادر شده است، از شهروندانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شده‌اند درخواست کرد اطلاعات خود را از طریق شماره‌های ۵۱۰۵۵۵۰۱ و ۵۵۳۸۱۰۳۶ در اختیار کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند.

 

سرویس حوادث: استفاده از چراغ نفتی در مدارس، باردیگر فاجعه غمناکی را در کشورمان رقم زد و این بار دو دانش آموز دختر قربانی شعله‌های آتش شدند‎.‎

به گزارش خبرنگار ما، این حادثه دردناک صبح دیروز در واحد آموزشی پیش دبستانی اسوه حسنه شهر زاهدان اتفاق افتاد و دو دختر ۶ ساله به طرز دلخراشی در میان شعله‌های آتش سوختند‎ و دو دختر دیگر هم به شدت دچار سوختگی شدند. نظیر این حادثه ۱۵ آذرماه ۹۱ در روستای «شین‌آباد» پیرانشهر آذربایجان غربی اتفاق افتاده بود.

***

ساعت ۸ صبح است و پدران و مادرانی در شهر زاهدان با هدف تربیت دختران و پسران معصوم در محیط امن تعلیم و تربیت، آنها را تا مقابل مرکز پیش دبستانی اسوه حسنه بدرقه می‌کنند‎.‎

دختران و پسران ۶ سال دارند و دست در دست والدین خود تا مقابل در مدرسه می‌روند‏‎. ‎

مادر برای آخرین بار نگاهی به چهره دخترک معصوش می‌اندازد و با بوسه‌ای، او را وارد حیاط مدرسه می‌کند‎.‎

دخترک نگاهش را به طرف همکلاسی‌هایش می‌اندازد و به طرف آنها می‌دود ولی مادر در همان دقایق خداحافظی هم نگاه از دخترش برنمی دارد و سرانجام در انتظار دیدن مجدد او به آسمان خیره می‌شود.

***

کلاس درس با ورود دانش آموزان، آغاز می‌شود اما گرمای وجود این دختران معصوم هم جوابگوی سرمای زمستان نیست‎.

داخل هر کلاس یک چراغ نفتی برای گرم شدن گذاشته‌اند تا به وسیله آن بتوانند گرما را در این محیط آموزشی برای دانش آموزان فراهم کنند غافل از این که همین وسایل ابتدایی و منسوخ شده برای تولید گرما، به بلای جان دانش آموزان تبدیل می‌شود و بدن نحیف آنها را در کام مرگ فرو‌می‌برد‎.‎

دقایقی از تشکیل کلاس و حضور دانش آموزان نمی‌گذرد که ناگهان با برافروخته شدن شعله‌های آتش، صدای شیون و زاری بچه‌ها هم به آسمان می‌رود و به سرعت حریق مدرسه را به تسخیر در می‌آورد‎.‎

دختران و پسران معصوم هر کدام به طرفی می‌دوند تا بتوانند از مهلکه جان سالم به در برند ولی انگار دود غلیظ ناشی از سوختن وسایل هم به مدد آتش آمده است تا بار دیگر مظلومیت این بچه‌ها را فریاد بزند و عمق بی توجهی مسئولان در فراهم کردن یک فضای آموزشی امن را به تصویر بکشند‎.‎

تمامی راه‌های فرار بسته است و هرلحظه بر شدت حریق افزوده می‌شود، اکنون نفس بچه‌ها هم به شماره افتاده است و بدن آنها هم رفته رفته گرمای شدید آتش را تجربه می‌کند‎.‎ فریاد و فغان بچه‌ها فضا را پرمی کند و در انتظار فریادرسی، شیون می‌کنند اما دریغ از وجود سیستم اطفای حریق در مدرسه تا بتواند آنها را نجات دهد‎.‎

از میان این بچه‌های معصوم، چهار دختر در کانون آتش گرفتار شده‌اند و ضجه‌های دلخراش آنها حتی دل آتش را هم به درد می‌آورد‎.‎

شعله‌های آتش در یک لحظه این چهار فرشته را محاصره و در آغوش سوزان خود گرفتار می‌کند‎.‎

***

اکنون والدین و ماموران آتش‌نشان در محل حاضر شده‌اند که با تلاش آنها، ۵۵ کودک از میان شعله‌های آتش و دود به بیرون منتقل می‌شوند ولی چهار دخترک معصوم به خاطر سوختگی زیاد،به بیمارستان منتقل می‌شوند تا شاید اقدامات پزشکی، نجات بخش آنها شود ولی گویا تقدیر بر این است که دو فرشته به سوی آسمان پربزنند و خاطره تلخ دیگری از قصور مدیران آموزشی کشور در تاریخ ثبت شود.

اظهارات مسئولان‏

علیرضا نخعی مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان درباره این حادثه گفت: صبح دیروز یک واحد آموزشی پیش دبستانی و دبستان در خیابان مصطفی خمینی ۲۳ زاهدان طعمه حریق شد. در این حادثه متاسفانه چهار دانش آموز این مدرسه دخترانه به نام‌های مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتا میرشکار دچار سوختگی بالای ۹۰ درصد شدند‏‎.‎ وی در گفتگو با ایرنا افزود: دربررسی‌های اولیه از سانحه، قصور و کوتاهی بعضی همکاران ما مشخص شده است‎.‎

همچنین علی نجفی‌زاده مدیر روابط عمومی آتش نشانی زاهدان در گفتگو با خبرنگار ما درباره این حادثه گفت: ساعت ۹ و ۲ دقیقه صبح دیروز با اعلام وقوع حریق به ستاد فرماندهی آتش نشانی زاهدان در واحد آموزشی اسوه حسنه، بلافاصله ماموران دو ایستگاه به محل اعزام شدندکه با توجه به وسعت شعله‌های آتش، ماموران یک ایستگاه دیگر هم به محل فراخوانده شدند.‏ وی افزود: ماموران پس از حضور در محل، با انجام اقدامات اولیه، نجات کودکان را در دستور کار قرار دادند و توانستند ۵۵ نفر از آنها را از میان شعله‌های آتش نجات دهند ولی چهار دانش آموز دختر که دچار سوختگی شدید شده بودند، به بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) زاهدان منتقل شدند. ‏ به گفته او علت وقوع حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است. ‏

استعفای یک مدیر ‏

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان در پی این حادثه از سمت خود استعفا کرد.‏ به گزارش خبرنگار ما از زاهدان، علی مرادی، مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر اظهار داشت: ملک محمد سنجرانی بعد از وقوع حادثه استعفای خود را از مدیریت آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان به مدیر کل آموزش و پرورش استان ارائه کرد که استعفای وی در دست بررسی است.‏

بازداشت مدیر و مربی آموزشی ‏‏ در پی این حادثه دردناک، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر شدند و به بررسی‌های لازم پرداختند.‏

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در این باره در گفتگو با ایرنا گفت: در بررسی‌های حجت الاسلام موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان و بازپرس ویژه قتل در محل، قصور مدیر و مربی آموزشی محرز و دستور بازداشت آنان صادر شد.‏

آخرین خبر در این باره حاکی است که این دو مدیر در پی دستور قضایی صادره، عصر دیروز بازداشت شدند و تحقیقات از آنها ادامه دارد.‏

اظهارات دادستان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با میزان، گفت: با بررسی‌های انجام گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد‏‎.‎وی با انتقاد از عملکرد آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های نظارتی درباره عدم استانداردسازی این محیط آموزشی گفت: متاسفانه استاندارد‌های لازم و نکات ایمنی در این مدرسه رعایت نشده بود و قطعا پس از وصول نظریه کارشناسی چنانچه سایر اشخاص و دستگاه‌ها در این رابطه مقصر شناخته شوند، طبق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد‎.‎

موحدی راد با اشاره به صدور دستوری مبنی بر اینکه آموزش و پرورش و بهزیستی مکلفند از همه مدارس و مهدهای کودک‌ با توجه به فصل سرما بازدید به عمل آوردند، افزود: این نهادها باید هر چه سریعتر گزارش مدارسی که حداقل استاندارد‌های قانونی در آن رعایت نشده است را به دادستانی ارسال کنند تا نسبت به تعطیلی یا انتقال دانش‌آموزان به مکان مناسب‌تر اقدام شود‎.‎

طبق آمار بانک مرکزی در پایان دوره هفت ماهه ابتدایی امسال ۸ر۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی سرمایه گذاران خریداری شده است.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی ایران در بخش بازار سرمایه «اوراق مشارکت» که برای دوره هفت ماهه ابتدایی سال ۹۷ منتشر کردده است، در این مدت به میزان ۵۱ هزارمیلیارد ریال انواع اوراق مشارکت «دولت، دولتی- بودجه ای، وزرات اقتصاد، شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، شهرداری اهواز، شهرداری مشهد، شهرداری های قم و اصفهان» با مدت چهار ساله و نرخ سود علی الحساب ۱۵ و ۲۰ درصد منتشر شده که ۸ر۳۹ هزار میلیارد ریال این اوراق از سوی سرمایه گذاران خریداری شده است.

نگاهی به اطلاعات منتشر شده مشخص می‌کند تا پایان دوره هفت ماهه ابتدایی سال ۹۷، اوراق مشارکت دولت به میزان ۲۰ هزار میلیارد ریال منتشر شده که ۸ر۱۷ هزار میلیارد ریال آن از سوی سرمایه گذاران خریداری شده است.

همچنین آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد بر اساس بند «ب» تبصره پنج قانون بودجه ۱۳۹۶ بر مبنای طرح‌های دولتی از ۲۶ اسفند ۹۶ تا پایان مهر سال ۹۷ به میزان ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت چهار ساله با نرخ سود علی الحساب ۱۵ درصد از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی منتشر شده که تا انتهای دوره هفت ماهه ابتدایی امسال ۸ر۱۷ هزار میلیارد ریال از این اوراق خریداری شده است.

از سوی دیگر جدول آماری وضع انتشار اوراق مشارکت منتشر شده نشان می دهد که سهم شهرداری‌ها از انتشار اوراق مشارکت در این دوره مالی ۳۱ هزار میلیارد ریال بوده که از این حجم اوراق، تقریبا بیش از ۷۰ درصد آن از سوی سرمایه گذاران خریداری شده به گونه‌ای که ۹ر۲۱ هزار میلیارد ریال آن به فروش رفته است.

ایجاد کریدورهای جدید ترانزیتی در اطراف ایران که کشورهای همسایه را بدون استفاده از خاک کشورمان به یکدیگر متصل می کند، دولت را برآن داشته تا از ظرفیت های موجود ترانزیتی در جنوب و شرق ایران حمایت کند.

مهندس محمد اسلامی دیروز در مراسم اختتامیه سومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته در واکنش به ایجاد کریدورهای جدید در اطراف ایران گفت: جریانات استکباری تلاش زیادی می‌کنند تا ایران از ظرفیت بزرگ ترانزیت محروم شود، اما نباید اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد و کشورمان از ظرفیت ارزشمند اقتصادی ترانزیت محروم شود.وی گفت: برای این اتفاق باید از توان و کمک بخش خصوصی استفاده کنیم و بخش خصوصی باید در همه بخش‌ها و لایه‌ها حضور فعال داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه امضای قرارداد‌های خرید لکوموتیو و واگن‌های مختلف باری و مسافری باید هر چه سریعتر اتفاق بیفتد، افزود: بخش خصوصی موتور محرک ما در تمام فعالیت‌های حمل و نقلی و امور دیگر وزارت راه و شهرسازی است.

وی تغییر ماهیت معاونت حمل و نقل این وزارتخانه را خواستار شد و گفت: معاونت حمل و نقل باید مرجع بالادستی برای راهبری تغییرات صنعت حمل و نقل باشد و به همین دلیل تلاش کردیم تغییرات گسترده‌ای در این معاونت بوجود آید.

اسلامی افزود: سیاست‌های اقتصادی این بخش باید به طور دائم غربال شود و همچنین سیاست‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که ما را به اهداف خود برسانند؛ چرا که جهت و اهداف ما بر اساس سیاست‌ های کلی نظام و احکام دائمی برنامه ششم توسعه روشن و مشخص است.

وی گفت: باید تصور ما از کسب و کار با این سیاست‌ها به گونه‌ای تغییر یابد که جذابیت برای بخش خصوصی برای فعالیت و سرمایه گذاری در صنعت ریلی افزایش یابد ­و بهره وری و ظرفیت این بخش بالا رود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین خواهان تنظیم مقررات و تغییر تعرفه‌ها به گونه‌ای شد که برای سرمایه گذار جذاب باشد و افزود: تغییر تعرفه‌ها باید با جذاب کردن سرویس‌ها توجیه‌پذیر شود و کسانی که می‌خواهند از صنعت ریلی استفاده کنند نباید سرخورده شوند.

وی گفت: سهم ریل باید در حمل بار و مسافر افزایش یابد و در چند سال گذشته که رکود، صنایع داخلی را دربر گرفته بود، مشکلات زیادی برای این بخش ایجاد شد که باید تلاش کنیم از محل منابع صندوق توسعه ملی رونق گذشته بازگشته و نشاط در بهره وری و تولید ایجاد شود.

اسلامی با اشاره به جلسه اخیرخود با سرمایه‌گذاران و بیان این مطلب که ۱۵ هزار تن بار ریلی آن‌ها زمین‌مانده است، اظهار داشت: در انتظار گذاشتن سرمایه‌گذاران برای دریافت سرویس، قابل‌قبول نیست و این امر باعث سرخوردگی در آن‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: باید در ساخت زیربناهای مختلف شتاب بیشتری داشت تا توانمندی‌های ما هم افزایش یابد زیرا پیری ناوگان باعث کاهش خدمات شده همچنین از طرفی حجم بار به دلیل رکود در صنایع داخلی هم کاهش‌یافته است.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی برای توسعه صنعت ریلی بهره‌برداری کامل صورت گیرد، افزود: علاوه بر صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال ۹۶ و ۹۷ ظرفیت‌ها و منابعی برای ارتقای صنعت حمل‌ونقل در نظر گرفته‌شده که باید از آن‌ها استفاده شود تا هم در حوزه بهره‌برداری و هم در حوزه تولیدات در صنعت حمل‌ونقل نشاط ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه باید در روند انعقاد قراردادهای خرید لکوموتیو و واگن اعم از باری و مسافری تسریع شود، تصریح کرد: به این منظور به معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان مرجع بالادستی این حوزه برای پالایش دستورالعمل‌ها و مقررات در لایحه‌های گوناگون دستورات لازم داده‌شده است تا این حوزه تسریع شود.

در این مراسم همچنین از دو سامانه یادگیری همراه تعاملی راه آهن و طرح رتبه بندی قطار‌های مسافری که انتخاب راحت‌تر را به مسافران داده و ضامن احترام به حقوق مصرف کننده است، رونمایی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حاشیه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تعیین اولویت برای واردات از محل ارز حاصل از صادرات را رد کرد.

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی گفت: موضوع قیمت فروش خودرو به کمتر از ۵ درصد قیمت بازار هم اکنون مطرح نیست. بنا است فاصله‌ای که بین فروش خودروساز و بازار آزاد بوده را بتوان رفع کرد، به طوری که اگر با قیمتی کمتر از ۵ درصد بازار عرضه کردند بتوانند در مرحله بعد تا ۵ درصد قیمت‌ها را هم پایین بیاورند. هدف این بوده که قیمت بالا را پایین بیاورند، در حدی که متعادل شود، نه به قیمتی که پیش فروش می‌کرده‌اند.