سرویس خارجی: روزنامه عبری زبان اسرائیل‌الیوم به نقل از یک سازمان حقوقی صهیونیستی نوشت که اتحادیه اروپا هزینه‌های مالی طرح تعقیب قضایی افسران اسرائیلی به خاطر کشتار غیر نظامیان فلسطینی را تامین می‌کند.

سازمان دید‌بان سازمان‌های غیردولتی که نهادی اسرائیلی است، اعلام کرد که اتحادیه اروپا شروع به تأمین هزینه‌های مالی طرح تعقیب قضایی افسران اسرائیلی شرکت‌کننده در قتل عام غیر‌نظامیان فلسطینی و ناقض حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطینی کرده است. در این گزارش آمده است که اتحادیه اروپا ۲۵۰هزار یورو برای این طرح اختصاص داده و این طرح تا سال ۲۰۱۹ادامه خواهد داشت. در این گزارش تصریح شده است که اسرائیل در زمینه تجاوز ارتش خود علیه غیر نظامیان فلسطینی هیچ تحقیقات جدی به عمل نمی‌آورد. طبق گزارش حاضر، این طرح را سازمان صهیونیستی “یش دین” (قانون وجود دارد) با همکاری سازمان اسرائیلی “پزشکان حقوق بشر” و جنبش اسرائیلی “شکست سکوت” ارائه کرده است. بر اساس این گزارش، هدف طرح مذکور ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای جمع‌آوری گواهی و شهادت‌ها در خصوص تجاوزهای ارتش رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان است. در چنین شرایطی دولت آمریکا امیدوار است رژیم‌های عربی حوزه خلیج‌فارس هزینه‌های مالی طرح موسوم به «معامله قرن» برای سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی را تامین کنند.روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص» اعلام کرد که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا می‌کوشد کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس را به سرمایه‌گذاری صدها میلیون دلاری در پروژه‌های اقتصادی در نوار غزه متقاعد کرد که این اقدام، در جهت تلاش برای آرام کردن اوضاع امنیتی و سرعت بخشیدن به طرح صلح کاخ سفید موسوم به «معامله قرن» صورت می‌گیرد.

خبر دیگر اینکه شهروندان فلسطینی در واکنش به ادامه جنایات رژیم صهیونیستی، با پرتاب بادبادک‌های آتش‌زا چندین منطقه در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه را به آتش کشیدند. شاهدان عینی گفتند در پی پرتاب بادبادک‌ها و بالن‌های آتشین توسط شهروندان فلسطینی، چندین مورد آتش‌سوزی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه به وقوع پیوسته است. به گفته شاهدان این آتش‌سوزی‌ها در مناطق “صوفا” در شرق رفح، “کیبوتس ریعیم” و شرق اردوگاه “البریج” به وقوع پیوسته است. تلاش تیم‌های آتش نشانی رژیم صهیونیستی برای مهار شعله‌های آتش ادامه دارد. در پی پرتاب بالن‌ها و بادبادک‌های آتشین از نوار غزه، ۲۵ مورد آتش‌سوزی در مناطق مختلف شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه به وقوع پیوست. در رویدادی دیگر یک رسانه اسرائیلی از سرقت اسناد نظامی بسیار محرمانه از داخل خودرو فرمانده نیرو‌های ویژه این رژیم در کرانه باختری خبر داد. روزنامه عبری‌زبان «معاریو» از سرقت اسناد سری از خودروی فرمانده تیپ کماندوهای ارتش اسرائیل خبر داد. این روزنامه نوشت: این اسناد در کیفِ داخل خودرو سرهنگ «آوی بولت» فرمانده تیپ کماندوهای ارتش اسرائیل بود که اواخر هفته گذشته زمانی‌که وی در حال بازدید میدانی در کرانه باختری بود، این اسناد به سرقت رفت. معاریو خاطرنشان کرد، فرمانده ارتش اسرائیل تصمیم گرفته است تحقیقات ویژه‌ای درباره دلایل و شرایط این حادثه انجام دهد به‌ویژه این‌که این اسناد بسیار محرمانه هستند. سرهنگ آوی بولت پیشتر فرمانده تیپ کرانه باختری بود.

سرویس خارجی: رئیس جمهوری ترکیه از تلاش غرب برای شکست وی در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

اردوغان در گردهمایی حزب عدالت و توسعه در شهر استانبول اعلام کرد:غرب منتظر نتایج انتخابات ۲۴ ژوئن و شکست و سقوط من است اما همه ما با هم آماده درس دادن به غرب هستیم. وی با بیان این که روز۲۴ ژوئن عید دموکراسی ترکیه خواهد بود چرا که در آن روز مردم با انتخاب خود آینده کشوررا رقم خواهند زد، گفت:انتخابات پیش رو ما را مقتدرتر از گذشته‌ می‌کند و روز وحدت ما خواهد بود چون ما مثل دیگران حرف نمی زنیم بلکه عمل می کنیم و نتیجه اقدامات ما هم در پیش چشم ملت است.

سرویس خارجی: درخواست نخست‌وزیر عراق برای برگزاری یک نشست گسترده‌ جهت خروج از بحران سیاسی کنونی، با موافقت مشروط رهبران جریان‌های سیاسی این کشور مواجه شد.به گزارش منابع خبری، « نوری المالکی»، رهبر ائتلاف «دولت قانون» درباره درخواست حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق برای برگزاری نشستی گسترده بعد از تعطیلات عید فطر جهت مشخص کردن برنامه دولت آتی و تسریع در تشکیل آن، گفت: ما از هر اقدام جدی برای بحران خطرناکی که عراق با آن روبرو می‌شود حمایت می‌کنیم اما قبول این درخواست مرتبط با مکانیزم‌ها و محورهایی است که طی نشست درباره آن صحبت خواهد شد و بستگی به نتایج آن دارد.وی افزود: هرگونه درخواست یا دیداری که فاقد راهکارهایی برای بحران باشد، تنها تبلیغات محسوب می‌شود.

«ایاد علاوی»، رهبر ائتلاف« الوطنیه» عراق نیز حمایتش را از طرح العبادی اعلام کرد اما حضور در نشست را به مشارکت کردها مشروط کرد.وی گفت: با گذشت زمان و نیاز شدید به نهایی کردن پرونده نتایج انتخابات، ما از طرف‌های ذیربط می‌خواهیم تحقیقات مربوط به تقلب در انتخابات را نهایی کنند ، ما با برگزاری نشست ملی با حضور کردها موافقیم.

علاوی همچنین تلاش‌های «مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر عراق در این راستا و تمایلش برای تحقق توافق ملی را ستود.«نیچروان بارزانی»، نخست‌وزیر اقلیم کردستان نیز حمایتش را از هرگونه طرحی برای خروج از بحران کنونی و نجات دادن روند سیاسی عراق اعلام کرد.وی گفت: اگر طرح العبادی به مذاکرات جدی برای ایجاد ائتلاف گسترده بینجامد می‌تواند بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی را حل کند.«اسامه النجیفی»، از رهبران جریان اهل سنت عراق و رئیس ائتلاف «القرار» نیز از آمادگی‌اش برای شرکت در این نشست خبر داد و بر لزوم مشارکت همگان در آن تأکید کرد.

در همین حال، «ضیاء الاسدی»، مسئول دفتر سیاسی رئیس جریان« صدر» در عراق گفت: دعوت نخست‌وزیر کنونی عراق برای بحث درباره تشکیل دولت آینده را دریافت نکرده است. وی افزود: ائتلاف سائرون (به ریاست مقتدا صدر) دعوتی رسمی از رئیس ائتلاف النصر (به ریاست العبادی) دریافت نکرده است.

سرویس خارجی: «ملانیا ترامپ»بانوی اول آمریکا در اقدامی علنی و بی سابقه از سیاست های ضد مهاجرتی رئیس جمهوری این کشور در راستای جدا کردن مهاجران غیر مجاز از فرزندانشان انتقاد کرد.

در همین رابطه،«استفانی گریشام» سخنگوی ملانیا ترامپ با انتشار یک بیانیه اعلام کرد: بانوی اول آمریکا بر این باور است که ما کشوری می‎خواهیم که از همه قوانین تبعیت می‌کند و باید در کشوری زندگی کنیم که با شور و احساس اداره می شود.در این بیانیه آمده است: ملانیا ترامپ از این که ببیند کودکان از خانواده‌های خود جدا می‌شوند، بیزار و امیدوار است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان سرانجام بتوانند برای اصلاح قانون مهاجرت همکاری بکنند.

«لورا بوش»، همسر رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز، باانتقاد از سیاست ضد مهاجرتی ترامپ گفت: این حرکتی ظالمانه و غیر اخلاقی است که قلبم را به درد آورد.وی افزود: من از لزوم اجرا و حفاظت از مررهای بین‌المللی خودمان قدردانی می‌کنم اما این سیاست تحمل صفر ظالمانه است.

از طرفی «استفان میلر» مشاور کاخ سفید ضمن دفاع از سیاست ضد مهاجرتی ترامپ،گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند سیاستی داشته باشد که براساس آن تمامی دسته‌های مردم از قوانین مهاجرتی مصون باقی بمانند و این یک تصمیم ساده از سوی دولت آمریکا است.این در حالی است که ،«رعد زیدالحسین» کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از آمریکا خواست سیاست خلاف وجدان خود را در برخورد با مهاجرین غیرقانونی که از مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند، متوقف کند. در تحولی دیگر،«رودی جولیانی» وکیل ترامپ خواستار انجام تحقیقات درباره تحقیق و تفحص‌های به انجام رسیده توسط «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت ادعائی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درسال۲۰۱۶

شد .

سرویس خارجی: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد:درباره رزمایش‌های نظامی واشنگتن – سئول در شبه جزیره کره را به دلیل هزینه های بسیار زیاد آن متوقف کردم.

ترامپ در توئیتی نوشت: پیشنهاد توقف مانورهای نظامی آمریکا با سئول در شبه جزیره کره در خلال مذاکرات با رهبر کره شمالی به درخواست من بود زیرا این رزمایش ها بسیار گران و پرهزینه هستند و پیام بدی به این نشست ارسال می‌کردند.‌ وی افزود: اگر مذاکرات با کره شمالی شکست بخورداین رزمایش ها می‌توانند دوباره آغاز شوند که امیدوارم این اتفاق نیفتد.

‌«سوزان رایس»، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا نیز اعلام کرد: نشست هفته گذشته میان ترامپ و «کیم جونگ اون»، برای پیونگ یانگ موفقیت بزرگتری بوده و توافق رئیس جمهوری آمریکا برای توقف مانورهای نظامی مشترک بزرگ با کره جنوبی یک پیروزی برای رهبر کره شمالی است.‌ در چنین شرایطی،روزنامه «مان‌هوآ ایلبو» کره جنوبی مدعی شد که مقام‌های آمریکایی سه هزار تاسیسات مرتبط به فعالیت های هسته ای و موشکی در کره شمالی شناسایی کرده اند .

رسانه دولتی کره شمالی نیز از سئول خواست تا به روح توافق به دست آمده در نشست آوریل رهبران دو کره احترام بگذارد.

 

رئیس بسیج مردمی و دبیرکل جنبش «نجبا» درباره اوضاع امنیتی عراق و مناقشات جاری در صحنه سیاسی این کشور تبادل نظر کردند.منابع خبری گفتند:« فالح الفیاض»، رئیس سازمان بسیج مردمى عراق با حضور در مقر مرکزی مقاومت اسلامی نُجَبا در بغداد با حجت الاسلام شیخ

« اکرم الکعبی»، دبیرکل این جنبش دیدار و گفتگو کرد. به گفته این منابع، این ملاقات به منظور رایزنی و بررسی اوضاع سیاسی ـ امنیتی کشور عراق برگزار شد.

 

صدها نفر از مردم آمریکا در ایالت های نیوجرسی و تگزاس در اعتراض به سیاست جدید ضد مهاجرتی دونالد ترامپ که باعث جدایی کودکان از والدین مهاجرشان شده است، تظاهرات برگزار کردند.‌معترضان به سیاست های جدید رئیس جمهوری آمریکا در قبال مهاجران غیرقانونی، مقابل یک بازداشتگاه مهاجران در ایالت نیوجرسی تجمع کردند.همچنین،در ایالت تگزاس هم شماری از نمایندگان دموکرات کنگره از یکی از مراکز مرزبانی آمریکا که محل نگهداری کودکان مهاجران غیرمجاز است بازدید و در تظاهرات اعتراضی شرکت کردند.

 

سرویس خارجی: نیروهای یمنی با انجام پاتک های پی در پی سنگین و غافلگیرانه علیه نیروهای ائتلاف عربی در جنوب «الحدیده»، این منطقه را به باتلاقی برای عربستان و همپیمانان این کشور تبدیل کرده اند و در تازه ترین این حملات، دست کم ۱۲۳ مزدور ائتلاف عربی کشته و بیش از ۱۶۰ تن دیگر از آنان به دست ارتش و انصارالله یمن اسیر شدند.

به گفته منابع خبری، تازه ترین پاتک غافلگیر کننده نیروهای یمنی به مزدوران ائتلاف عربستان در جنوب «الحدیده»، به کشته شدن دست کم ۱۲۳ تن و زخمی شدن صدها نفر دیگر از مزدوران منجر شده است. این منابع همچنین افزودند: دهها جسد متعلق به نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی و اماراتی که در درگیری با نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جنوب «الحدیده» و سواحل این استان به هلاکت رسیده اند، به استان «عدن» این کشور منتقل شدند.

وبگاه خبری «یمنی پرس» نیز به نقل از منابعی اختصاصی گزارش داد: دو کامیون حامل دهها جسد مزدوران ائتلاف عربی وارد شهر «عدن » شده‌اند. براساس این گزارش، همه این اجساد متعلق به ساکنان استان‌های جنوبی یمن هستند که امارات، آنها را وادار به جنگ در جبهه ساحل غربی و «الحدیده» کرده بود. منابع یمنی همچنین گفتند: سرلشگر ستاد مهندس «عیسی سیف بن عبلان المزروعی»، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش امارات و گروهی از افسران بلندپایه این کشور که دو روز پیش به غرب یمن رفته بودند، در جبهه ساحل غربی کشته شده‌اند.

یگان موشکی و پهپادی ارتش یمن و انصارالله نیز با انجام عملیاتی مشترک، مواضع شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی را سواحل غربی یمن و جنوب الحدیده هدف قرار دادند.

از سوی دیگر و همزمان با تشدید حملات یمنی ها وافزایش شمار کشته های ائتلاف عربی، برخی منابع از اسارت ۱۶۰ مزدور عربستان به دست یمنی ها در جنوب «الحدیده» و سواحل غربی این کشور خبر دادند. این منابع گفتند: مزدوران به اسارت درآمده برای در امان ماندن از حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به خارج از «الحدیده» منتقل شده اند.ارتش یمن همچنین از سایر مزدوران محاصره ‌شده ائتلاف سعودی در جنوب «الحدیده» و سواحل غربی این کشور خواست تا خود را تسلیم کنند.

از طرفی، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همزمان با پیروزی‌ها در جبهه «الحدیده»، در غرب یمن، محل تجمع مزدوران سعودی در منطقه «الجمارک» و در صحرای «البقع»، واقع در منطقه «نجران» عربستان را نیز با توپخانه هدف قرار دادند. همچنین شماری از مزدوران عربستان نیز در عملیات نظامی و تک تیراندازی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان‌های «تعز» و «الضالع» یمن کشته و زخمی شدند.

جنگنده‌های ائتلاف سعودی – آمریکایی – اماراتی نیز بار دیگر به استان «الحدیده» حمله کردند.به گزارش شبکه «المسیره»، جنگنده‌های ائتلاف سعودی، سه بار الحدیده را بمباران کردند.در چنین شرایطی و در پی حمایت غرب از ائتلاف سعودی در عملیات «الحدیده»، روزنامه انگلیسی«گاردین» در گزارشی نوشت، غربی‌ها با مشاوره، راهنمایی و ارسال تجهیزات نظامی، در حمله علیه یمن، به عربستان و امارات کمک می‌کنند و یورش‌های ائتلاف عربستان و امارات به الحدیده، تنها به بیشتر شدن عمق بدترین بحران انسانی در جهان انجامیده است.‌در تحولات سیاسی نیز، منابع وابسته به سازمان ملل از شکست ماموریت نماینده این سازمان در امور یمن در سفر به «صنعا» و ادامه درگیری‌ها در «الحدیده» خبر دادند.به گفته منابع خبری، «مارتین گریفیث»، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن، شهر « صنعا» را در حالی ترک کرد که مذاکراتش با جنبش انصارالله در‌باره «الحدیده» هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته است.‌به گفته این منابع، مقامات انصارالله عقب‌نشینی از «الحدیده» و واگذاری اداره امور آن تحت نظارت سازمان ملل را نپذیرفتند و خواستار زمان بیشتر برای بررسی پیشنهاد فرستاده سازمان ملل شدند. همزمان، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصار الله یمن نیز ضمن غیر منطقی دانستن تحویل بندر «الحدیده» به سازمان ملل اعلام کرد: این گزینه روی میز مذاکرات نیست.شورای امنیت نیز جلسه‌ای را درباره یمن پشت درهای بسته برگزار کرد و در جریان آن، «مارتین گریفیتس»، فرستاده سازمان ملل به یمن، اعضای این شورا را در جریان طرح فراگیر صلح قرار داد.

همچنین «پاپ فرانسیس»، رهبر مذهبی کاتولیک های جهان در سخنانی خواستار کمک جامعه بین المللی برای پایان دادن به جنگ فاجعه بار در یمن شد. پاپ با ابراز نگرانی از جنگ بی‌پایان در یمن، دست به دامن جامعه بین‌المللی برای کمک به پایان درگیری‌ها و اوضاع فاجعه بار در این کشور شد و از مسیحیان نیز خواست تا برای این کشور دعا کنند.

در چنین شرایطی، شیخ «قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق در پیامی به «عبدالملک الحوثی»، رهبر انصار الله یمن گفت: اگر دوری مسافت و وجود مرزهای ساختگی نبود، در کنار شما علیه عربستان و امارات

می جنگیدیم.

 

خلیل زاد: آمریکا در تلاش برای عادی سازی روابط با ایران است

ایرنا: زلمای خلیل زاد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل گفت: شاید قابل توجه ترین پیام سخنان چندی پیش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ایران، تمایل به مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی فراگیر و گسترده منجر به عادی سازی روابط دو کشور باشد. وی گفت: در رویکرد کاخ سفید نسبت به ایران، امکان منطقی برای پیشرفت وجود دارد زیرا نکته بسیار مهمی که توسط بسیاری از مفسران نادیده گرفته شده، ابراز تمایل دولت ترامپ برای مذاکره با تهران به رغم تشدید فشارهای ضدایرانی است و از این رو سیاست ابتدا فشار و سپس مذاکرات و پس از آن دستیابی به توافق به این معنا است که دستیابی به توافقی فراگیر میان تهران و واشنگتن، ناممکن نیست. خلیل زاد ادامه داد که هر چند احتمال دارد اقدام ها و روش های اعمال فشار ترامپ تهران را مجاب نکند، اما این امکان هست که ایران برای مذاکره ترغیب شود. به ادعای وی، با اینکه تهران اکنون به پذیرش پیشنهاد گفتگوی مستقیم با ایالات متحده تمایلی نشان نمی دهد و توجه خود را بر دستیابی به توافق با اروپایی ها برای دریافت غرامت زیان های ضدبرجامی در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای متمرکز کرده است، اما احتمال دارد به صورت ذهنی گزینه های دیگر خود را بررسی کند. خلیل زاد درباره دلایل دیگر پیش بینی خود برای عملی شدن مذاکره مستقیم تهران و واشنگتن افزود: محاسبه های ایران مطمئنا براساس ارزیابی از تاثیر راهبرد ایالات متحده شکل خواهد گرفت.

بازداشت وزیر اسبق انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران

فارس: رسانه‌های صهیونیستی از متهم شدن وزیر پیشین کابینه رژیم صهیونیستی به جاسوسی برای ایران خبر دادند. سازمان اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی(شاباک)، «گونِن سِگِو» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در سال های ۹۶-۱۹۹۵ را به جاسوسی برای ایران متهم کرد .بر اساس بیانیه ادعایی شاباک، وی در ماه مِی ۲۰۱۸ به اتهام ارتباط با ایران و جاسوسی برای آن، بازداشت شد. روزنامه «جروزالم پست» ادعا کرد سال ۲۰۱۲، زمانی که سِگِو در نیجریه زندگی می‌کرد، عوامل اطلاعاتی ایران با او تماس برقرار کردند. شاباک مدعی است که وی بارها با ایرانی‌ها دیدار داشته و حتی دو بار از این دیدارها در داخل ایران انجام شده است.ادعا می‌شود این وزیر سابق رژیم صهیونیستی، اطلاعات حیاتی را درباره زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی رژیم صهیونیستی در اختیار ایران قرار داده است

ورود اتوبوس به میان جمعیت در هلند با یک کشته

تسنیم: ورود یک اتوبوس به میان جمعیت در هلند به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر منجر شد.این اتوبوس به میان افرادی رفت که قصد شرکت در یک کنسرت را داشتند. پلیس هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد اتوبوس از صحنه متواری شد و مأموران در جستجو برای یافتن وی هستند.

داماد پادشاه اسپانیا به جرم فساد مالی زندانی شد

تسنیم: داماد پادشاه اسپانیا که پیشتر به تحمل چند سال حبس به دلیل فساد مالی محکوم شده بود، زندانی شد. «اینیاکی اوردانگارین»، همسر خواهر «فیلیپه ششم» پادشاه اسپانیا که پیشتر در اتهام فساد مالی و فرار مالیاتی مجرم شناخته شده بود، زندانی شد. «اوردانگارین» که هم اکنون ۵۰ سال سن دارد به کسب میلیون‌ها یورو پول غیرقانونی در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ از طریق یک بنیاد غیرانتفاعی متعلق به خود در جزیره «مایورکا» متهم شده است.

سی‌ان‌ان: دروغگویی ترامپ، پینوکیو را هم شرمنده می‌کند

تسنیم: شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی با اشاره به اینکه «ترامپ در مسابقه دروغگویی، اوباما را شکست داده است»، افزود: دروغ روز جمعه ترامپ که مدعی شد سیاست غیراخلاقی و غیرانسانی جدا کردن فرزندان از والدینشان در حال عبور غیرقانونی از مرز «قانون دموکرات‌ها» است، پینوکیو را هم شرمنده می‌کند.

تظاهرات یونانی‌های معترض به توافق تغییر نام مقدونیه

فارس: معترضان به توافق در زمینه تغییر نام کشور مقدونیه، ضمن تظاهرات در یونان با نیروهای پلیس درگیر شدند. در پی توافق یونان با مقدونیه در مورد تغییر نام مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی، عده ای از مردم یونان با تظاهرات در این کشور اعتراض خود را به توافق به دست آمده اعلام کردند.

راننده شخصی بن لادن در لیبی دستگیر شد

ابنا: راننده شخصی اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده در شهر درنه لیبی بازداشت شد. رسانه‌های عربی از دستگیری «ابوسفیان بن قمو» راننده شخصی بن لادن خبر دادند. نیرو‌های ارتش لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر در جریان حمله به شهر درنه، پس از درگیری شدید با بن قمو و همراهانش در ساختمانی موفق به بازداشت وی شدند.

پیروزی یک محافظه‌کار در انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا

ایسنا: «ایوان دوکو» نامزد محافظه کاران با شکست «گوستاو پترو» رقیب خود از جناح چپ در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا پیروز شد. دوکو ۴۱ ساله موضع سختگیرانه‌ای علیه شورشیان سابق گروه فارک دارد و وعده داده که برخی مفاد توافق صلح دولت مرکزی و فارک را که در سال ۲۰۱۶ میلادی امضا شد، تغییر دهد.

دار و ندار کشتی آزاد در اردوی تیم ملی

ملی پوشان کشتی آزاد در حالی اردوی خود را دیروز آغاز کردند که ۳ آزادکار باتجربه هم دعوت شده اند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، اردوی تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از دیروز در محل خانه کشتی عبداله موحد مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز شد.‌اسامی نفرات دعوت شده به این اردو که تا ۹ تیر ادامه خواهد داشت به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: رضا اطری – مهران رضا زاده، ۶۱ کیلوگرم: باقر یخکشی- محمد رمضان پور، ۶۵ کیلوگرم: حسن مرادقلی ، مهران نصیری ، یونس امامی، ۷۰ کیلوگرم: میثم نصیری ، نیما اشقاقی، ۷۴ کیلوگرم: مصطفی حسین خانی – سعید داداش پور، ۷۹ کیلوگرم: امید حسن تبار ، عزت اله اکبری، ۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی – کامران قاسم پور- احمد بذری، ۹۲ کیلوگرم: محمدجواد ابراهیمی ، علیرضا کریمی، ۹۷ کیلوگرم: علیرضا گودرزی ، دانیال شریعتی، ۱۲۵ کیلوگرم: پرویز هادی، یداله محبی،عبداله قمی

کشتی گیران مدعو (اختیاری): رضا یزدانی، کمیل قاسمی و مسعود اسماعیل پور.سرمربی: رسول خادم

رقابت های کشتی بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، روزهای ۲۸ تا ۳۱ مرداد برگزار می شود.

تیم ملی بسکتبال در صربستان

تیم ملی بسکتبال کشورمان در نخستین بازی تدارکاتی خود در صربستان مقابل تیم باشگاهی این کشور به برتری رسید.

به گزارش فارس، تیم ملی بسکتبال کشورمان که در صربستان اردو زده است دیشب در نخستین دیدار دوستانه خود به مصاف تیم زمیون یکی از تیم‌های باشگاهی صربستان رفت.شاگردان مهران شاهین طبع در این بازی نسبتاً راحت ۷۶ بر ۴۵ مقابل حریف خود به برتری رسیدند.ملی‌پوشان کشورمان در دو دیدار تدارکاتی روزهای پنج شنبه و شنبه هم به مصاف تیم ملی صربستان خواهد رفت.تیم ملی بسکتبال خود را برای حضور در پنجره سوم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ آماده می‌کند.

معرفی بانوان آسیایی کاراته

در روزی که پیکارهای انتخابی با رد و بدل شدن ۱۲۸ امتیاز در ۲۶ بازی برگزار شد ترکیب تیم اعزامی به رقابتهای قهرمان آسیا مشخص شد.

به گزارش سایت فدراسیون کاراته، آخرین مرحله مسابقات انتخابی تیم ملی کاراته بانوان بزرگسال دیروز در سالن شهید کبگانیان تهران برگزار شد و نفرات اعزامی به پیکارهای قهرمانی آسیا (اردن )مشخص شدند.

اسامی نفرات برتر برای پیکارهای قهرمانی آسیا :

در وزن منهای ۵۰ کیلوگرم سارا بهمنیار، در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم طراوت خاکسار، در وزن منهای ۶۱ کیلوگرم, شیما آل سعدی، در وزن منهای ۶۸ کیلوگرم، پگاه زنگنه‌ و در وزن به اضافه ۶۸ کیلوگرم,حمیده عباسعلی در کومیته انفرادی به میدان خواهند رفت.‌ضمن اینکه در کومیته تیمی رزیتا علیپور، مبینا کاویانی، پگاه زنگنه و حمیده عباسعلی رودرروی رقبای آسیایی خواهند ایستاد.

والیبال ایران از صعود به دور نهایی بازماند

تیم ملی والیبال ایران در آخرین دیدارش در هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ با نتیجه سه بر صفر برابر آمریکا شکست خورد تا شانس صعود به دور نهایی را از دست بدهد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی والیبال ایران در سومین و آخرین دیدارش در هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ در هافمن استیت شهر شیکاگو مهمان تیم ملی آمریکا بود که در پایان با ترکیبی کاملا جوان‌شده که برای نخستین‌بار در کنار هم قرار می­‌گرفتند، برابر میزبانش کاری از پیش نبرد و در حالی که سعید معروف را از ابتدا در ترکیب نداشت، با نتیجه سه بر صفر شکست خورد تا با همان چهار پیروزی و ۱۳ امتیاز به رده سیزدهم سقوط کند.‌تیم ملی والیبال ایران با قبول هشتمین شکستش و با توجه به شرایط جدول، پیش از آغاز دیدار­های هفته پنجم و به میزبانی تهران، شانس صعود به دور نهایی را از دست داد و در سه بازی هفته آینده در سالن آزادی می­‌تواند جایگاهش در جدول را بهبود ببخشد.

ملی‌پوشان پومسه برای بازی‌های آسیایی معرفی شدند

ملی‌پوشان پومسه ایران برای حضور در بازیهای آسیایی مشخص شدند.

به گزارش ایسنا، پس از موافقت کمیته برگزاری مسابقات بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با حضور بخش پومسه تکواندو برای نخستین بار در این رقابت‌ها، زهرا سروی، نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو ترکیب پنج نفره و اعزامی تیم‌ ‌ملی پومسه بانوان را اعلام کرد.‌به ‌این‌ ترتیب مهسا صادقی، مرجان سلحشوری، مرجان تاجی رستم آبادی و فاطمه حسام اعضای تیم‌ ‌ملی پومسه بانوان را تشکیل می‌دهند.

لهستان در یک نگاه

لقب: Bialo-czerwoni (سپید و سرخ‌ها)؛ ‌ Biale Orly (عقاب‌های سپید)

آخرین رتبه در فیفا: ۱۰

بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۵(آگوست ۲۰۱۷)

بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۷۸(نوامبر ۲۰۱۳)

تعداد حضور در جام جهانی: ۷

سرمربی: آدام ناوالکا

مساحت: ۳۱۲۶۸۵

جمعیت: ۰۰۰ر۷۱۶ر۱ نفر

سنگال در یک نگاه

لقب: شیرهای ترانگا

مربی: آلیوسیسه

رتبه در فیفا: ۲۸

بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۲۳(نوامبر ۲۰۱۷)

بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۹۹(ژوئن ۲۰۱۳)

تعداد حضور در جام جهانی: ۲

مساحت: ۱۹۶۱۹۰ کیلومترمربع

جمعیت: ۰۰۰ر۹۸۷ر۹ نفر

کلمبیا در یک نگاه

لقب: Les Cofeteros (پرورش‌دهندگان قهوه)، Tricolor(سه رنگ)

بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۳(جولای ۲۰۱۳ ـ آگوست ۲۰۱۳)

بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۵۴(ژوئن ۲۰۱۱)

تعداد حضور در جام جهانی: ۵

سرمربی: خوزه پکرمن

مساحت: ۷۴۸ر۱۴۱ر۱ کیلومترمربع

جمعیت: ۰۰۰ر۰۶۵ر۴۴ نفر

ژاپن در یک نگاه

لقب: سامورایی‌های آبی

بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۹(فوریه ۱۹۹۸)

بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۶۶(دسامبر ۱۹۹۲)

تعداد حضور در جام جهانی: ۶

علامت اختصاری در فیفا: JPN

مربی:‌آکیرانیشینو

مساحت: ۸۳۵ر۳۷۷ کیلومترمربع

جمعیت: ۰۰۲ر۳۳۳ر۱۲۷ نفر

 

در آستانه دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان برابر اسپانیا، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به بررسی وضع تیم ملی فوتبال ایران پرداخته است.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به نقل از کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نوشت: مکان نخست گروه B جام جهانی روسیه نه فروشی است و نه اجاره داده می‌شود، اسپانیا تیم با کیفیتی است اما ما می‌خواهیم جایگاه خودمان را در این گروه حفظ کنیم.

کی روش از جمله مربیانی است که در گذشته گیر نمی‌کند بلکه همواره در حال برنامه‌ریزی برای تداوم بخشیدن به صدرنشینی تیم تحت هدایتش در گروه B است که تیم‌های قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش در آن حضور دارند.

تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی یک بر صفر هیجان‌انگیز مقابل مراکش در نخستین بازی مرحله گروهی و با توجه به تساوی ۳ – ۳ اسپانیا و پرتغال، صدرنشین گروه Bشده است.شاگردان کی روش می‌بایست در بازی دوم مرحله گروهی در مقابل قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ یعنی اسپانیا قرار بگیرند؛ قهرمانی که مسلما باید از ضربه آزاد دقایق پایانی «کریستیانو رونالدو» که نه تنها هت تریک او را تکمیل کرد بلکه یک امتیاز ارزشمند را برای پرتغال به ارمغان آورد؛ بسیار رنجیده خاطر باشد.

با این حال، سرمربی پرتغالی تیم ایران که روی تیم خود متمرکز شده است؛ بدون هیچ‌گونه نگرانی در باره بازی با اسپانیا؛ از تداوم صدرنشینی در گروه Bو خیز بلند تیمش برای نخستین راهیابی به مرحله حذفی جام جهانی پس از ۵ دوره حضور ناموفق در این رقابت‌ها، ابراز اطمینان کرد.

کی‌روش که تیم ملی ایران را برای دومین سال پیاپی به جام جهانی فوتبال رسانده است؛ در ادامه تصریح کرد: مکان اول گروه نه فروشی است و نه اجاره داده می‌شود. اسپانیا تیم با کیفیتی است اما ما می‌خواهیم جایگاه خودمان را حفظ کنیم.پیروزی مقابل مراکش دومین پیروزی تیم ملی ایران پس از جام جهانی ۹۸ فرانسه است و این بدان معناست که شاگردان کی روش با نیرویی مضاعف و امید فراوان به میدان نبرد با «لاروخا» پا خواهند گذاشت.

کی‌روش در این باره تاکید کرد: اگر بازی مقابل مراکش برای ما فینال جام جهانی فوتبال بود؛ بازی فردا در برابر اسپانیا به طور حتم برای‌مان حکم فینال دنیا را دارد و ما می خواهیم آرزوی ملت ایران را محقق کنیم.

سایت ای اف سی ادامه داد: پیروزی مقابل مراکش، جشن و پایکوبی ایرانیان را در داخل کشور به همراه داشت و حالا این تیم با روحیه‌ای مضاعف باید به مصاف اسپانیایی برود که آشفتگی ناشی از اخراج ناگهانی یولن لوپتگی – سرمربی اسبق آن‌ها و جایگزین شدن وی با فرناندو هیرو، در کاروان‌شان رخنه کرده است.در کیفیت اسپانیا هیچ تردیدی نیست چرا که این تیم در مصاف با پرتغال، در حالی که دو بار از حریف عقب افتاده بود، گل‌های خورده را جبران کرد و حتی از این تیم پیش افتاد و اگر ضربه ایستگاهی استثنایی رونالدو نبود، سه امتیاز بازی را از آن خود می‌کرد. با این حال ایران هم نشان داده تیمی است که تا سوت پایان بازی دست از تلاش نمی‌کشد و در بازی مقابل مراکش هم مزد تلاش‌هایش را با گل به خودی بازیکن حریف در وقت‌های اضافه گرفت. به همین دلیل حالا کی‌روش کلی دلیل دارد که باور کند تیم ملی می‌تواند از اسپانیا هم امتیاز

بگیرد.

تمرین در زمین مسابقه

تیم ملی فوتبال ایران صبح دیروز به وقت محلی آخرین جلسه تمرینی خود را پیش از سفر به کازان برگزار کرد.

این تمرین از ساعت ۱۰:۴۵ در کمپ باشگاه لوکوموتیو برگزار شد و ملی پوشان فوتبال ایران به مدت ۹۰ دقیقه برنامه‌های کادر فنی را انجام دادند.ملی پوشان فوتبال ایران پس از انجام این تمرین و صرف ناهار عصر دیروز مسکو را به مقصد کازان ترک کردند.تیم ملی ایران فردا شب در دومین دیدار خود در رقابت‌های جام جهانی از ساعت ۲۱ به وقت محلی (۲۲:۳۰ به وقت تهران) به مصاف تیم ملی اسپانیا خواهد رفت.آخرین جلسه تمرینی تیم ملی امروزاز ساعت ۱۷:۳۰ در کازان آره‌نا برگزار می‌شود.

آندرس کنها داور بازی ایران و اسپانیا

داور اروگوئه ای به عنوان داور دیدار حساس تیم‌های ایران و اسپانیا انتخاب شد.طبق اعلام فیفا، آندرس کنها از اروگوئه این بازی را قضاوت خواهد کرد. کنها در دور نخست مرحله گروهی دیدار فرانسه و استرالیا را قضاوت کرد که در بر گیرنده نخستین ویدئوچک تاریخ جام جهانی بود.

روزبه چشمی جام جهانی را از دست داد!

روزبه چشمی مدافع تیم ملی فوتبال ایران در تمرین روز یک‌شنبه دچار آسیب دیدگی شد.

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال، روزبه چشمی مدافع تیم ملی فوتبال ایران در تمرین روز یک‌شنبه دچار آسیب دیدگی عضلانی شد که پس از ارزیابی پزشکی و معاینات تکمیلی مشخص شد این بازیکن در بازی‌های آینده قادر به همراهی تیم ملی در جام جهانی نیست اما تا پایان رقابت‌های جام جهانی در کنار تیم ملی باقی خواهد ماند و به سرعت درمان و ریکاوری خود را زیر نظر کادر پزشکی تیم ملی آغاز

کرده است.

در همین باره«احمدرضا براتی» رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال، گفت: با توجه به قوانین فیفا اجازه نداریم بازیکنی را جانشین «روزبه چشمی» مدافع مصدوم تیم ملی فوتبال ایران به روسیه اعزام کنیم.

مساوی نتیجه ایده آل است

«بیژن ذوالفقارنسب» مربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران، با بیان اینکه اسپانیا از تیم های مقتدر جهان و مساوی برابر این تیم نتیجه ایده آل برای ایران است، گفت: حفظ آمادگی جسمی و روحی، خودباوری و اعتماد به نفس می‌تواند ما را به کسب نتیجه آبرومندانه امیدوار کند.

ذوالفقارنسب اظهار داشت: بازی نخست تیم ملی ایران مقابل مراکش بسیار با برنامه و ساز و کار مناسب و هوشمندانه بود و نتیجه دلخواه را هم از این بازی گرفتیم.‌وی افزود: در فوتبال هر بازی معادلات و ساز و کار خاص خود را دارد بنابراین در مقابل تیم اسپانیا باید بازیکنان انرژی روانی و عزم خود را جزم و برای کسب نتیجه خوب تلاش کنند.

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس تاکید کرد: امیدواریم تا زمان بازی با اسپانیا تیم ملی ایران با انجام ریکاوری و بازسازی خوب، خود را مهیای این دیدار بزرگ کند و بازیکنان با کمک کادر فنی از حال و هوای بازی اول و پیروزی بر مراکش خارج شوند.

وی یادآور شد: اسپانیا ساختار فوتبال گسترده و عظیمی دارد و باشگاه های بزرگ جهان در این کشور هستند. ضمن اینکه بازیکنان طراز اولی در این تیم بازی می کنند البته در روز مسابقه یک تیم مقابل تیم دیگر قرار می گیرد و نمی توان از قبل تیم برتر را برنده دانست.

ذوالفقارنسب اضافه کرد: بازیکنان تیم ملی کشورمان باید همچون دیدار با مراکش هم قسم و متحد برای کسب نتیجه براساس نقشه های طراحی شده کادر فنی تلاش کنند تا به هدفی که می خواهیم دست یابیم.

مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، گفت: مقایسه تک تک بازیکنان کشورمان با تیم اسپانیا در دنیای فوتبال عقلانی نیست، ولی ایرانیان همیشه در زمان های سخت و بازی های دشوار عملکرد بسیار خوبی داشته و نتایج باور نکردنی گرفته اند که امیدواریم فردا هم روز فوتبال ما باشد.

هیجان هواداران تیم ملی ایران در سکوت کازان

کازان دومین میزبان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی همانند مسکو حال و هوای فوتبالی ندارد اما ایرانی‌هایی که برای تشویق تیم ملی به این شهر آمده‌اند پرشور و بی شمار هستند.

‌ تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در دومین دیدارش در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در شهر کازان، پایتخت تاتارستان در فدراسیون روسیه به مصاف قهرمان جهان می‌رود.

شهر کازان هشتمین شهر پر جمعیت روسیه است که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اما کازان هم همانند مسکو چندان حال و هوای جام جهانی به خود نگرفته است و کم‌تر علائم و نشانه‌های رقابت‌های جام جهانی را می‌توان در سطح شهر دید.ایرانیان زیادی از سراسر جهان برای تشویق تیم‌ ‌ملی فوتبال کشورمان به کازان آمده‌اند. هر چند ایرانیان مقیم داخل هم با وجود گرانی‌ها و مشکلات اسکان تیم‌ ‌ملی را در روسیه تنها نگذاشتند.ورزشگاه کازان آره‌نا در حاشیه شهر کازان

قرار دارد.

فغانی بهترین داور جام جهانی در نظرسنجی سایت Ratetheref

سایت Ratetheref در نظرسنجی داوران جام جهانی را تا به این لحظه ارزیابی کرده که در این ارزیابی علیرضا فغانی داور بازی آلمان ومکزیک در صدر قرار دارد.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌در نظر سنجی سایت Ratetheref ‌علیرضا فغانی از سوی مخاطبان ۱۹۲۶ رای مثبت دریافت کرده است و با چهار ستاره در صدر این نظرسنجی قرار دارد. بدین شکل مخاطبان این سایت عملکرد فغانی را نسبت به دیگر داورانی که تاکنون بازی‌ها را سوت زده‌اند بسیار خوب ارزیابی کردند.

در رتبه دوم این جدول، بیورن کوئیپرس هلندی و در رتبه سوم نستور پیتانا آرژانتینی قرار دارند.

برنامه‌های امروز

کلمبیا ـ ژاپن ۱۶:۳۰

لهستان ـ سنگال ۱۹:۳۰

روسیه ـ مصر ۲۲:۳۰

 

تونی ! من هم تیمی تو در رئال نیستم!

رسانه‌های معتبر جهان و همچنین صفحه‌های مشهور مجازی واکنش‌های جالبی را به صحنه اعتراض تونی کروس به داور ایرانی در دیدار تیم ملی فوتبال آلمان و مکزیک داشتند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، روز یکشنبه تیم‌ ‌ملی فوتبال آلمان، مدافع عنوان قهرمانی با یک گل مغلوب مکزیک شد. در این دیدار خطایی به سود مکزیک اعلام شد که تونی کروس به این تصمیم علیرضا فغانی، داور ایرانی اعتراض کرد و این داور هم برای دور کردن هافبک آلمان مجبور شد او را کمی به عقب براند.بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان و همین طور بسیاری از صفحه‌های مجازی مانند ترول فوتبال، با عکسی که از این صحنه گرفته شد شوخی کردند و جمله جالبی را خطاب به تونی کروس از سوی فغانی نوشتند.در این رسانه‌ها با حالت شوخی از طرف داور ایرانی خطاب به تونی کروس نوشته شد: “تونی؛ این‌جا لیگ قهرمانان نیست و من هم تیمی تو در رئال مادرید نیستم، به من نزدیک نشو!”

پیروزی سوئد به لطف فناوری روز !

تیم ملی فوتبال سوئد در نخستین بازی اش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه یک بر صفر کره جنوبی را شکست داد.

به گزارش ایسنا، دیدار تیم های فوتبال سوئد و کره جنوبی در ورزشگاه نیژنی روسیه برگزار شد.‌کره بازی را خوب شروع کرد و از طریق کرنر و ضربه آزاد دو موقعیت خلق کرد، اما نیمه نخست بدون گل به پایان رسید.در نیمه دوم در محوطه جریمه یک خطا روی کلاسن انجام شد اما داور آن را پنالتی ندانست. با این حال دقایقی بعد از طریق VARپنالتی اعلام شد. گرانکوئیست این ضربه را به گل تبدیل کرد تا تیمش در دقیقه ۶۵ یک بر صفر پیش بیفتد.و در نهایت بازی با پیروزی یک بر صفر سوئد به پایان رسید.‌همچنین«گرانکوئیست» کاپیتان سوئد از سوی کمیته فنی فیفا به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد و جایزه خود را دریافت کرد.

کوتینیو: من نه ؛ برزیل باید بهترین باشد

ستاره تیم‌ ‌ملی فوتبال برزیل از تساوی برابر سوئیس احساس ناامیدی دارد. او به هواداران تیمش قول دا‌د که در دیدار بعدی جبران کنند.

به گزارش رویترز، تیم‌ ‌ملی فوتبال برزیل در نخستین دیدار خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک بر یک برابر سوئیس دست نیافت.‌فیلیپ کوتینیو، گل نخست بازی را با شلیکی تماشایی به ثمر رساند و در پایان بازی هم به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد.‌او بعد از بازی، اظهار داشت: بازی خوبی را به نمایش گذاشتیم اما فرصت‌ها را یکی بعد از دیگری از دست دادیم.ستاره بارسلونا ادامه‌ داد: بسیار خوشحال شدم که این گل زیبا را به ثمر رساندم اما این خوشحالی کامل نشد و نتوانستیم پیروز بازی شویم. من تنها به دنبال گلزنی نیستم،‌ بلکه موفقیت تیم مهم‌تر است.

وضع قانون جدید فیفا به خاطر دروازه بان مصر

فدراسیون بین‌المللی فوتبال قانون جدیدی را به خاطر سنگربان مسلمان مصری وضع کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اخبارنا، تیم‌ ‌ملی فوتبال مصر در نخستین دیدار خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با یک گل برابر اروگوئه تن به شکست داد.‌محمد الشناوی، سنگربان مصری‌ها در این دیدار عملکرد درخشانی از خود نشان داد و چند سوپر واکنش داشت و همین سبب شد تا به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شود.‌او بعد از بازی جایزه‌ای را که مسئولان برگزاری بازی‌ها با هماهنگی فیفا برای بهترین بازیکن در نظر گرفته بودند به خاطر این که تبلیغ یک شرکت غیر شرعی را داشت قبول نکرد.این اقدام سنگربان مصر باعث شد تا فیفا قانون جدیدی را وضع کند که فیفا تصمیم گرفته است آرمی را که بر روی جایزه بهترین بازیکن وضع شده است در صورتی که یک بازیکن مسلمان به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شود بردارد. این آرم مربوط به یک شرکت تولید مشروبات الکلی است و به همین خاطر سنگربان مصری حاضر نشد این جایزه را قبول کند.

سرویس خارجی: عفو بین‌الملل از مقامات بحرینی خواست حکم صادره علیه شیخ «علی سلمان»، دبیرکل جمعیت «الوفاق» را لغو و وی را بدون قید و شرط آزاد کنند.
سازمان عفو بین‌الملل در توئیتی نوشت، حکم شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین به اتهام آنچه «جاسوسی برای قطر» نامیده شده، روز پنجشنبه ۲۱ژوئن صادر می‌شود ، او زندانی اندیشه است که صرفا به دلیل تلاشش برای آزادی بیان دستگیر شد و بحرین باید فورا او را آزاد کند.این در حالی است که شیخ «علی سلمان» از زمان نخستین حضورش در جلسه دوم دادگاه همه اتهام‌ها مبنی بر “جاسوسی برای قطر” را رد کرده است.
از طرفی، «زید بن رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرد :مقامات بحرینی همچنان به سرکوب جامعه مدنی ادامه می‌دهند.در خبر دیگری و در ادامه روند عادی سازی روابط «منامه» با «تل آویو»، به زودی هیأتی از رژیم صهیونیستی برای شرکت در نشست «میراث جهانی» به میزبانی بحرین قرار است به این کشور سفر ‌کند.

سرویس خارجی: تجاوز جنگنده های ائتلاف آمریکا به پایگاههای ارتش سوریه در مرز مشترک با عراق، علاوه بر کشته شدن شماری از نیروهای ارتش سوریه، به شهادت دهها تن از نیروهای مقاومت شیعه عراق منجر شد.
درپی حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی به یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه در شرق این کشور، چندین سرباز سوری کشته یا زخمی شدند.منابع محلی سوری از حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکا به یک پایگاه متعلق به ارتش سوریه در جنوب شهر «البوکمال» خبر دادند. خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز به نقل از منابع نظامی گزارش داد در حمله جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به یک پایگاه ارتش در شهر «الهری» چندین سرباز سوری کشته یا زخمی شدند. یکی از فرماندهان ائتلاف نیروهای حامی سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که به احتمال زیاد پهپادهای آمریکایی مواضع ارتش سوریه و محل استقرار گروه‌های عراقی بین البوکمال و التنف را بمباران کرده‌اند. در همین حال، فردوس العوادی نماینده ائتلاف دولت قانون در عراق گفت: ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در راستای تداوم جنایت هایش علیه مقاومت، جنایت پلید دیگری را با بمباران فرزندان مقاومت اسلامی و الحشد الشعبی در مرز سوریه و عراق مرتکب شد که به شهید و زخمی شدن دهها تن از نیروهای گردان های حزب الله عراق و عصائب اهل الحق و جنبش النجباء منجر شد.
العودی در بیانیه ای اعلام کرد: این ائتلاف شوم هر روز ثابت می کند که علیه عراق و فرزندان مخلص این کشور عمل می کند، زیرا یک بار آنها را هدف قرار داده و به قتل می رساند و بار دیگر به انواع تروریسم (گروه‌های تروریستی) کمک کرده و آنها را قادر می سازد علیه این فرزندان مخلص کشور اقدام کنند. وی افزود: انتظار می رود که دولت عراق برای بازخواست درخصوص این اقدامات مکرر وارد عمل شده و به این ائتلاف خیانتکار بفهماند که هرگونه تعدی علیه الحشد الشعبی به منزله تعدی به عراق است و این امر ایجاب می کند موضع قاطعی گرفته شود که این موضع قاطع نباید کمتر از بیرون راندن این نیروها باشد که براساس مقاصدی برای ضربه زدن به مقاومت در منطقه تلاش می کنند. این درحالی است که سرگرد «جاش ژاک» سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا در ائتلاف بین‌المللی با رد این گزارش‌ها، مدعی شد هیچ کدام از اعضای ائتلاف آمریکایی در نزدیکی شهر البوکمال عملیات انجام نداده اند. از سویی همزمان الحشد الشعبی عراق از حمله توپخانه ای خود به مواضع داعش در مرزهای مشترک عراق و سوریه خبر داد که در پی آن عناصر این گروه تروریستی متحمل خسارات سنگینی شدند. خبر دیگر اینکه نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در یک عملیات نظامی، شهرک الدشیشه در حومه جنوبی استان حسکه واقع در شمال شرق سوریه را به طور کامل از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد کردند. نیروهای دموکراتیک سوریه (ائتلاف با محوریت کردها و تحت حمایت آمریکا) وارد شهر الناصره واقع در دو کیلومتری شرق الدشیشه شدند و در فاصله سه کیلومتری مرز با عراق قرار گرفتند. نقشه منتشر شده در پایگاه اینترنتی این نیروها نشان می دهد که آن ها در نزدیکی مرزهای عراق مستقر شده اند. منطقه آزاد شده الدشیشه آخرین شهرک تحت اشغال عناصر داعش در استان حسکه بود که با کمک نیروهای آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی و سایر نیروهای غربی توسط نیروهای کرد آزاد شد.
در خبری دیگرگروه تروریستی تحریرالشام (جبهه النصره سابق) وابسته به رژیم صهیونیستی بار دیگر زمین های کشاورزی و باغ های میوه را در حومه شمالی شهر قنیطره در جنوب سوریه به آتش کشید.در چنین شرایطی روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از منابع بلندپایه سیاسی در تل آویو تاکید کرد که به رغم هماهنگی اردن و اسرائیل برای اعمال فشار بر روسیه به منظور کاستن از نفوذ ایران در سوریه اما مسکو پاسخ این خواسته را نداد. هاآرتص افزود: اسرائیل و اردن از مسکو انتظار دارند که در این خصوص از نفوذ خود در بحران سوریه استفاده کند اما روسیه پاسخی نداده چون به دنبال رویارویی دیپلماتیک با متحد راهبردی خود یعنی جمهوری اسلامی ایران نیست.

سرویس خارجی:برخی منابع خبری اعلام کردند:مولوی «بهادرجان» سرکرده ارشد طالبان پاکستان در فرودگاه بین المللی شهر«پیشاور» مرکز ایالت خیبرپختونخواه توسط پلیس این کشوردستگیر شد.
به گفته این منابع،بهادرجان که سعی داشت به دبی فرار کند توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه بین المللی« باچاخان» پیشاور دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافت.نیروهای امنیتی هنگام بررسی مدارک مسافران پرواز دوبی سرکرده ارشد طالبان پاکستان را که نامش در فهرست تروریست‌ها و افراد ممنوع الخروج بود، شناسایی کردند.این در حالی است که،بهادرجان عملیات‌های تروریستی زیادی را علیه پاکستان طراحی و اجرا کرده است.در تحولی دیگر،«نواز شریف»نخست‌وزیر سابق پاکستان که به همراه دخترش در لندن به سر می‌برد، بازگشتش به این کشور را به دلیل تکمیل مداوای همسرش به تاخیر انداخت.

سرویس خارجی: منابع امنیتی از کشته شدن دست کم ۱۴ نظامی ارتش لیبی در درگیری با عناصر مسلح در شهر «بنغازی» این کشور خبر دادند.
به گفته منابع خبری، در درگیری نیروهای ارتش لیبی به فرماندهی ژنرال«خلیفه حفتر» و افراد مسلح موسوم به «گردان های دفاعی بنغازی» در شهر بنغازی، دست کم ۱۴ نظامی ارتش این کشور کشته و شماری نیز زخمی شدند. این منابع همچنین از کشته شدن دست کم ۲۰ تن از عناصر مسلح در این درگیری ها خبر دادند.
از سوی دیگر، حلقه محاصرهعناصر باقیمانده گروه های مسلح در دو محله شهر «درنه» لیبی نیز به توسط نیروهای ارتش تنگ تر شد.جنگنده های ارتش لیبی نیز شش بار محل تجمع وانبار مهمات گروه‌های مسلح موسوم به «گردان‌های دفاعی بنغازی» را در منطقه هلال نفتی بمباران کردند .شبه نظامیان و گروه های مسلح موسوم به «گردان‌های دفاعی بنغازی» سه روز پیش به مرکز ذخیره سازی نفت در « راس لانوف» و بندر «السدره» واقع در شرق لیبی حمله کردند و با نیروهای محافظ آنجا درگیر شدند. در این حمله مخزن شماره ۱۲ مرکز «راس لانوف » به آتش کشیده شد و در پی آن، صادرات نفت لیبی کاهش یافت.
در چنین شرایطی برخی نمایندگان پارلمان لیبی به طور ضمنی، قطر وترکیه را متهم به حمایت از عناصر مسلح لیبی برای حمله به تاسیسات نفتی در این کشور کردند.

سرویس خارجی:رئیس جمهوری افغانستان از تمدید ۱۰ روزه آتش بس دولت وحدت ملی با طالبان خبر داد.
در همین رابطه،دفتر اشرف غنی، اعلام کرد: رئیس جمهوری آتش‌بس اولیه‌ای که با گروه طالبان برقرار کرده و قرار است تا روز چهارشنبه هفته جاری پایان یابد را تا ۱۰ روز دیگر تمدید کرد.با این حال «دورانی وزیری»، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان گفت: نیروهای امنیتی افغان همچنان در طول این آتش بس می‌توانند از خود در مقابل هر گونه حمله‌ای دفاع کنند.در تحولی دیگربر اثر حمله طالبان به شهرهای «اناردره» و «کهنه» ولایت «فراه» هفت نیروی نظامی افغان کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند.
همچنین،مقامات امنیتی افغان در ولایت ننگرهارنیز اعلام کردند:شمار کشته شدگان حمله انتحاری دو روز پیش در این ولایت به۲۲کشته و ۶۵ زخمی افزایش یافت.سخنگوی والی ننگرهار هم از ترور فرماندار شهرستان «غنی خیل» این ولایت توسط افراد مسلح ناشناس خبر داد و گفت: وی به همراه یک محافظش در این حمله کشته شد. در خبر دیگری،وزارت خارجه ایتالیا از پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان برای تمدید آتش بس و آغاز مذاکرات صلح استقبال کرد و گفت : ادامه این روند معرف نخستین گام اجتناب ناپذیر برای اعمال شرایط صلح دراز مدت است.

سرویس خبر:‌ رئیس سازمان بازرسی کل کشورگفت: در حال بررسی میزان تولید و فروش شرکت‌های خودرو سازی هستیم و هنوز احتکار خودرو برای ما ثابت نشده است.

ناصر سراج درباره این‌که آیا می‌توان امیدوار بود که قیمت خودرو و برخی لوازم به قیمت‌های ابتدای سال ۹۷ برگردد؟ افزود: مجازات و محاکمه گرانفروشان در صلاحیت سازمان تعزیرات است و ما در بخش دولتی با کسانی که بدون مجوز محصولات خود را گران کرده‌اند برخورد می‌کنیم و اگر تمکین نکنند به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی گفت: خودرو قرار بود یک سال پیش هم گران شود، اما ما جلوگیری کردیم و البته درصد کمی از این گرانی مربوط به خودروسازان است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: قطعاً اگر احتکار در خودروسازان به ما اثبات شود، این موضوع می‌تواند یکی از عوامل گرانی‌ها باشد و البته خودروسازان وقتی از طریق دلال‌هایشان ورود می‌کنند قیمت خودرو افزایش می‌یابد.

سراج گفت: شورای رقابت افزایش ۶ تا ۷ درصدی خودرو‌های زیر ۴۵ میلیون تومان را تأیید کرد که فکر نمی‌کنم مبلغ زیادی باشد و کار‌های دیگری انجام گرفت که شاهد افزایش بی‌رویه و تصاعدی قیمت خودرو شد.

وی درباره بازرسی‌های این سازمان در عرصه خودرو هم گفت: نقدینگی بیش از حد و پول‌های سرگردان موجب شد برخی خودرو‌ها تا ۱۰۰ میلیون تومان مانند سوزوکی افزایش قیمت داشته باشد و خودرو ۲۰۰۸ حدود ۸۰ میلیون تومان و استپ وی ۳۰ میلیون تومان گران شد.

سراج گفت: همه سایت‌ها را بررسی کرده‌ایم و قیمت‌ها را برخواهیم گرداند و بخش اعظم از این افزایش قیمت‌ها حباب است و مصرف کننده واقعی در این بازار حضور ندارد و دلال‌ها هستند که ورود می‌کنند.

او گفت: درخصوص خودرو‌های خارجی هم سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک و ۵ هزار ماشین مدل بالا وارد کشور شد که تاکنون ۴ هزار خودرو ترخیص شده و بقیه در گمرک است. اختلاف برخی از این خودرو‌ها مانند ولوو ۴۰۰میلیون تومان است که قیمت واقعی ندارد و باید به قیمت واقعی برگردد.‏

وی درباره این‌که آیا سازمان بازرسی کل کشور در خصوص اشتغال دو تابعیتی‌ها و دو شغله‌ها در برخی معاونت‌های اصلی شهرداری تهران ورود کرده است؟ افزود: ما در کل کشور به این موضوع ورود و ابلاغ کرده‌ایم که طبق ماده ۴۱ کسی حق استفاده از بازنشسته را ندارد و برخی سازمان‌ها تمکین کردند و آن‌ها که تمکین نمی‌کنند تصرف در اموال دولتی کرده‌اند.

سراج درباره آخرین وضع واگذاری ۲۱ درصد سهام ایرانسل در بورس هم گفت: مسئولان مربوطه را خواسته‌ایم و قول داده‌اند مشکل را حل کنند، اما هنوز پاسخی نداده‌اند.

* افزایش ۱۳ درصدی شکایات ‏

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سال گذشته ۵۴ هزار و ۷۷۱ شکایت به سازمان وارد شد و در مقایسه با سال پیش از آن ۱۳ درصد افزایش ورودی داشتیم.

سراج افزود: از این تعداد ۵۰ هزار شکایت بررسی و به مبادی ذیربط و شکات اعلام شد.

وی گفت: سال ۹۶ در رابطه با مناقصات و مزایده‌ها ۴۱ هزار و ۵۱۷ ثبت اطلاعات اولیه درباره مناقصات و مزایده‌ها داشتیم که از طریق فضای سایبر کنترل شد و حدود ۸ هزار و ۵۹۵مزایده و مناقصه را که حجم سنگینی داشت به صورت فیزیکی کنترل کردیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: سال گذشته ۹ هزار و ۸۰۷ گزارش از سازمان خارج شد که این گزارش‌ها در زمینه‌های کیفری، بدوی، دیوان عدالت اداری و دیوان محاسبات بود که در مقایسه با سال ۹۵ حدود ۲ هزار گزارش افزایش یافت و در خصوص تشکیل پرونده هم با کاهش ۲ هزار پرونده مواجه بودیم و همه تلاش ما این بود که به دنبال کیفیت باشیم نه کمیت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان مردم نهاد دید‌بان شفافیت و عدالت حق ورود به پرونده‌های قضایی را ندارد.

سراج درباره گزارش اخیر سازمان دیدبان شفافیت درباره پرونده خرید هواپیما‌های فلایت چک افزود: اخیراً گزارشی در این رابطه از سوی سازمان دید‌بان عدالت و شفافیت مطرح شده است، اما این سازمان مرجع رسیدگی نیست.

وی درباره این‌که آیا تخلفی در این رابطه محرز شده است؟ گفت: پرونده را بررسی کردیم و افرادی نیز احضار شدند، گزارش در شرف تکمیل است، اما هنوز به دادگاه ارسال نشده است.‏

سرویس شهرستان‌ها: روند بررسی موضوع تجاوز به عنف در ایرانشهر بنا به تاکید وزیر کشور سرعت گرفته است.

معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب افزود:‌ با توجه به این تاکیدات جلسه شورای تامین استان با هدف پیگیری‌های سریع این موضوع تشکیل شد.‏

مرعشی افزود: دو جلسه شورای تامین هم برای بررسی ابعاد این موضوع در ایرانشهر تشکیل شد.‏

‏ وی اضافه کرد: با توجه به اعترافات متهم دستگیر شده، سایر افراد خاطی نیز شناسایی شده‌اند که به زودی دستگیر خواهند شد.

‏‏*واکنش ابتکار ‏

معاون رئیس‌جمهوری در واکنش به خبر تجاوز در ایرانشهر، گفت: ابزارهای بازدارندگی در مقابل چنین جنایاتی باید افزایش یابد که در این زمینه دولت تلاش فراوانی کرده است و سایر قوا باید آن را تکمیل کنند.

معصومه ابتکار پس از گفت‌وگوی تلفنی با سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان بار دیگر بر آسیب‌های تاخیر در ارسال لایحه مقابله با خشونت علیه زنان تاکید کرد. معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده مجددا از قوه قضائیه خواست لایحه مقابله با خشونت علیه زنان را به نتیجه برساند.

ابتکار افزود: از مجلس هم مجددا تقاضا دارم نسبت به درخواست دولت برای در اولویت قرار دادن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اقدام کند.

ابتکار گفت: ماه گذشته نامه‌ای به امضای وی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت فرابخشی دولتی و غیر دولتی از ۱۲۳ برای مقابله با حوادث ضد انسانی به وزیر کشور نوشته شده است.

سرویس شهرستان‌ها: وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پیگیری‌های استاندار خوزستان برای اجرای طرح کنترل شن‌های روان، ریزگردها و مالچ پاشی، گفت: حل این مشکلات زمان بر است و مردم باید صبوری بیشتری به خرج دهند.

حجتی در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب بین حوضه‌ای از رودخانه کارون به رودخانه جراحی با تقدیر از مردم شادگان به خاطر شکیبایی که در مواجهه با مشکلات بی‌آبی از خود نشان می‌دهند، افزود: ده‌ها سال تخریب انجام گرفته لذا لازم است چند سال صبر کرد تا با آرامی بتوانیم پوشش گیاهی را افزایش و مساله ریزگردها را کاهش

دهیم. وی افزود: در این مدت نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، استاندار خوزستان و دیگر مسئولان استان پیگیر مشکلات مردم بودند. وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش می‌کنیم تا ریزگردها با منشاء داخلی را هر چه سریعتر حل کنیم و ریزگردهایی که منشاء خارجی دارند را از طریق دیپلماسی و هماهنگی با کشورهای همسایه پیگیری کنیم.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب از کارون به جراحی اضافه کرد: مقدمات این پروژه فراهم شده است که امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه برسد تا علاوه بر انتقال آب به کانون ریزگرد، به نخیلات شادگان نیز آبرسانی کنیم.‏

‎اجرای حکم قصاص راننده اتوبوس خیابان پاسداران

سرویس حوادث: راننده اتوبوسی که ۳ مأمور ناجا را در جریان درگیری‌های خیابان پاسداران به قتل رسانده بود، در زندان قصاص شد.

محمد رضاثلاث‌باباجانی۳۰ر۱۱ر۱۳۹۶و در پی تجمع غیرقانونی عده‌ای معترض در گلستان هفتم از خیابان پاسداران، با راندن اتوبوس به سمت ماموران ناجا، آنان را هدف تهاجم عمدی خود قرار داده و سبب شهادت سه نفر از ماموران به اسامی گروهبان یکم رضا امامی، گروهبان یکم محمدعلی بایرامی و سرباز وظیفه رضا مرادی شده بود.‏

قاتل بنیتا اعدام شد

سرویس حوادث: قاتل بنیتاـ کودک هشت ماهه- پس از تایید دیوان عالی کشور دیروز اعدام شد.

محکوم‌ محمد وفایی ۲۹ تیر ۱۳۹۶ خودرو پراید سفید رنگ متعلق به پدر بنیتا قلعه ‌نویی را در حالی که کودک هشت ماهه نیز در صندلی عقب خودرو حضور داشته، به سرقت برد و متعاقبا خودرو حامل کودک را در خیابانی واقع در شهرک مشیریه رها ‌کرد که منجر به فوت طفل هشت ماهه بر اثر نرسیدن اکسیژن و گرمای زیاد

شد.‏

با دستگیری متهم در سوم مرداد ۹۶ و انجام تحقیقات، وی با اقرار به سرقت خودرو، اتهام خود در خصوص طفل هشت ماهه را نیز پذیرفت. ‏

دستگیری عاملان جنایت فجیع بندر امام

سرویس شهرستان‌ها: فرمانده انتظامی خوزستان با اشاره به شناسایی و دستگیری متهمان به قتل پسربچه بندر امامی گفت: اعتراف هولناک ۲ متهم زن، این پرونده را تکمیل کرد. امیرعلی ۷ ساله، ساکن بندرامام، نیمه خرداد جاری مفقود و جسد سوخته‌اش در جاده منتهی به فرودگاه آبادان کشف شد.

سردار عباس‌زاده افزود: با کشف جسد این پسربچه، پلیس آگاهی خرمشهر با به کارگیری توان علمی و روش‌های نوین کشف جرم با همکاری پلیس آگاهی ماهشهر موفق به شناسایی متهمان در ماهشهر شد.

وی اضافه کرد: دختر همسایه این پسربچه، در حالی که با خودرو قصد خروج از پارکینگ منزل را داشته با امیرعلی برخورد کرد و پس از تصادف همراه با زن دیگری جسد این کودک را در صندوق عقب خودرو گذاشته و به خرمشهر انتقال دادند.

آنها برای گمراهی پلیس با کمال تاسف اقدام به آتش‌زدن جسد با بنزین کردند. با اعترافات متهمان، هر دو زن همراه با پرونده، برای رسیدگی، تحویل مرجع قضایی شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه برخی واردکنندگان می‌خواهند تجهیزات پزشکی که سال گذشته وارد کرده‌اند را با ارز بالاتر به فروش رسانند، تاکید کرد که تمام اجناس باید با قیمت موجود در سایت وزارت بهداشت به فروش برسند و از مردم خواست تخلفات را به سامانه ۱۹۰اعلام کنند .

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی ، گفت: باید توجه کرد که ۲۷۰هزار قلم تجهیزات پزشکی ثبت شده در وزارت بهداشت داریم و تخصیص ارز برای تجهیزات وارداتی یا مواد اولیه با همکاری بانک مرکزی به صورت روان و با قیمت ارز ۴۲۰۰تومانی در حال انجام است و به جز موارد اندک، کمبودی در حوزه تجهیزات پزشکی کشور وجود ندارد. از طرفی روند تولید و ورود تجهیزات پزشکی نیز به خوبی در حال انجام است و مشکلی هم در این زمینه ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: البته ممکن است تطابق با شرایط جدید زمان‌بر باشد، اما در این شرایط در برخی موارد می‌بینیم که برخی بر خلاف مصالح و منافع مردم و روند رفتاری کلی تولید کنندگان و وارد کنندگان، برخی وارد کنندگان تجهیزات پزشکی که قبلا اجناس را با ارز ۳۸۰۰یا ۴۴۰۰تومانی اوایل سال گذشته وارد کرده‌اند، می‌خواهند تجهیزات پزشکی خود را با ارز بالاتر به فروش برسانند و در برخی موارد هم شاهد عدم عرضه، عرضه ناقص و احتکار در این حوزه هستیم. رسما اعلام می‌کنم که هیچ گونه افزایش قیمتی برای تجهیزات و کالاهای پزشکی اعمال نشده و در کلیه موارد اجناس باید با قیمت موجود در سایت وزارت بهداشت به فروش برسند. بنابراین مردم می‌توانند هر گونه تخلف قیمتی را به سامانه ۱۹۰یا به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت یا به شعبه رسیدگی ویژه به تخلفات تجهیزات پزشکی یا به شعب تعزیرات حکومتی در استان‌ها اطلاع دهند و برخورد قانونی و قاطع هم با متخلفین انجام شده و مجوز واردات‌شان به شرکت‌های دیگر داده می‌شود.

حریرچی تاکید کرد: در عین حال کلیه بیمارستان‌ها اعم از خصوصی، دولتی، عمومی غیر دولتی، خیریه و … مکلفند تمام تجهیزات پزشکی را برای بیماران بستری در داخل بیمارستان تامین کنند. بنابراین مردم هر گونه ارجاع بیمار به بیمارستان را برای تامین تجهیزات پزشکی به سامانه ۱۹۰اطلاع دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره کمبود داروگفت: درباره داروهای ژنریک و برند ژنریک کمبودی وجود ندارد، اما ۵۷مورد داروی خارجی وارداتی دچار کمبود شده است. یعنی از ۲۷۰۰قلم داروی موجود در بازار تنها ۵۷داروی خارجی کمبود داریم که اکثر آنها تولید مشابه داخلی دارند.

سرویس شهرستان‌ها: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر از کشف محوطه تاریخی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح(ع) در کرانه‌های خلیج فارس این استان خبر داد.

ناصر امیرزاده افزود: این اثر تاریخی در محوطه تپه «تهامچی» در سه کیلومتری غرب روستای عامری شهرستان دیلم کشف شد که نشان از وجود یک تمدن بزرگ و قدیمی در این منطقه دارد.

سرویس خبر: مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، حاشیه‌نشینی شهری را یکی از بحران‌های جوامع کنونی بر اثر لجام‌گسیختگی شهرنشینی دانست و گفت: این ناهنجاری‌ها در روستاها و حتی مناطق و محله‌های مختلف شهرها نیز دیده می‌شود.

علیرضا ساوری اظهارداشت:‌ در هر جامعه و محیطی، سلسله عواملی مانند شرایط جغرافیایی، اقلیمی، وضع اجتماعی، اقتصادی، موقعیت خانوادگی، تربیتی، شغلی و طرز فکر و نگرش خاصی حاکم است که هر یک از این عوامل در حسن رفتار و یا سوء‌رفتار افراد تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: شهرنشینی لجام گسیخته، گسترش حاشیه‌نشینی و فقر، اتلاف منابع و انرژی را به دنبال دارد.

ساوری با بیان این‌‌که حاشیه‌نشینی در شهرها با جرم رابطه مستقیمی دارد، افزود: تنوع و تجمل، اختلاف‌ فاحش طبقات اجتماعی ساکن شهرهای بزرگ، تورم و گرانی هزینه‌های زندگی موجب می‌شود تا افراد غیرکارآمد که درآمدشان کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد، برای تأمین نیازهای خود، کاری هر چند غیرقانونی بزنند.

وی گفت: افزایش میزان جرائم در سال‌های اخیر تصادفی نیست و ریشه در گسترش شتابان حاشیه‌نشینی شهری دارد؛ از این رو کلانشهرهای کشور با جاذبه‌های اقتصادی و فرهنگی به دلیل سرعت بی‌سابقه فرآیند افزایش جمعیت مهاجر آن مناطق، در معرض خطر قرار دارند.

به گفته ساوری شکل‌گیری مناطق ناکارآمد و حاشیه‌نشین منجر به بروز مشکلاتی مانند فقر، بیکاری، خشکسالی، مهاجرت بی‌رویه، جمعیت جوان، تبعیض، بیسوادی، توزیع ناعادلانه ثروت و سیاست‌های اقتصادی کلان غیراثربخش و عدم توازن در تولید ثروت می‌شود که معمولا به گذشته‌ها برمی‌گردد و

حل و فصل این مسائل زمان بر است.

ساوری اضافه کرد: بررسی و رسیدگی به علل و عوامل پدیده حاشیه‌نشینی و جلوگیری از گسترش مناطق جدید بافت‌های ناکارآمد (سکونتگاه‌های غیررسمی) نیازمند سه سطح از اقدامات شامل سطح ملی، سطح استانی و شهرستانی در قالب ۲ راهبرد عمده و اساسی است که توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی فعلی و بافت‌های ناکارآمد از طریق پرداختن به علل دور یا ریشه‌ای این پدیده را به همراه دارد.

وی درباره اقدامات انجام شده در مبدا و مقصد در پیشگیری از حاشیه‌نشینی گفت: توانمندسازی جامعه روستایی با هدف پیشگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه و نامتعارف با اولویت روستاها ی در خطر تخریب و مهاجرت‌های جمعی مهمترین اقدام انجام شده در مبدا بود که برای انجام این کار در مرحله نخست سه هزار روستا هدف‌گذاری شد.

وی افزود: با رویکرد اولویتی از بین این تعداد روستای هدف‌گذاری‌شده ۷۰۰ روستا در ۷ استان مهاجر فرست لرستان، اردبیل، خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کرمان در دستور کار جدی کارگروه ملی و استانی قرار گرفت.

ساوری ادامه داد: پیگیری مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک، پیگیری حرفه‌آموزی و پیگیری توسعه صنایع دستی، بومی و گردشگری (مانند اکوکمپ) از دیگر اقدامات انجام شده در مبدا است که با هماهنگی و همکاری ۶ دستگاه شامل وزارت نیرو، سازمان فنی و حرفه‌ای، سازمان میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری، بنیاد برکت، بنیاد علوی و پروژه ملی بین‌المللی منارید و حبله رود به اجرا درآمد.

وی، ارتقای آگاهی‌های عمومی پیشگیرانه از طریق مطبوعات و رسانه‌های محلی، نصب علائم و تابلوهای هشداردهنده برای جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و دولتی، پیگیری ایجاد کمربند سبز اولویت اراضی در خطر تخریب و تصرف و ایجاد موانع فیزیکی نظیر سیم خاردار و فنس‌کشی در اراضی در معرض خطر تخریب و تصرف (به وسیله دستگاه‌ها و نهاد‌های مالک) را از دیگر اقدامات انجام شده در مقصد برشمرد.

رئیس جمهوری در جلسه ساماندهی بازار و بررسی نوسانات اخیر در قیمت برخی کالاهای مورد نیاز مردم تاکید کرد: مردم مطمئن باشند که تولید یا تامین کالاهای مورد نیاز جامعه و حل هرگونه مشکل بخش‌های تولیدی در این عرصه اولویت دولت است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسه که دیروز و با حضور مسئولین دستگاه های ذیربط تشکیل شد، افزود: در حالی که دولت تمام خدمات و ارز مورد نیاز کالاهای مورد نیاز را تأمین می‌کند، نباید هزینه سودجویی عده‌ای را مصرف‌کننده بپردازد.

وی با اشاره به اینکه مبنای افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد، تصریح کرد: پذیرفتنی نیست که افرادی از دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند.

رئیس جمهوری کنترل تولید، توزیع و قیمت کالاهایی که روزمره مورد نیاز مردم است را محور اصلی فعالیت دستگاه های مرتبط دولتی و عمومی اعلام کرد و گفت: عرضه کالا توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان باید با سرعت مطلوب صورت گیرد و همه عوامل تأخیر در ترخیص و عرضه برطرف شود.

وی هدف اصلی دولت در حمایت از بخش تولید را رفاه و آرامش جامعه دانست و افزود: رشد پایدار بخش تولید در گرو این است که با سود متعارف بازار خود را گسترش دهد.

دکتر روحانی با تشریح شرایط کنونی و برنامه بدخواهان کشور برای ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی ادامه داد: مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند، بویژه در مورد کالاهای اساسی و کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شود. ضمن اینکه در شرایط فعلی منطقی نیست کالایی که تماماً در داخل کشور تولید می‌شود با قیمت‌ جدید در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دولت اجازه سوء استفاده در بازار کالاهای مورد نیاز مردم را نخواهد داد و اگر کسانی به فکر سود باد آورده هستند، آماده برخورد مالیاتی قاطع باشند. رئیس جمهوری بر هماهنگی لازم اقتصادی – فرهنگی و رسانه‌ای برای دور کردن التهابات از بازار و ایجاد فشارهای روانی کاذب و همچنین لزوم بهره‌گیری از نظارت عمومی و به میدان آمدن اتحادیه‌ها و اصناف برای ساماندهی بازار تاکید کرد.

در این جلسه مسئولین دستگاه های ذیربط گزارش آخرین وضعیت بازار و برنامه های پیشنهادی حوزه خود را ارائه دادند.

مدیر اداره نظام پرداخت بانک مرکزی، کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به ازای هر خرید از کارتخوان‌های فروشگاهی از اول تیر را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، داوود محمد بیگی درباره انتشار مطلبی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در زمینه کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش‌ افزوده در هنگام خرید با کارت از کارتخوان‌های فروشگاهی از اول تیر و واریز آن به خزانه دولت گفت: این مطلب به‌ هیچ‌ وجه صحت ندارد و شایعه است و از اول تیر قرار نیست تغییری در روند خرید با کارت از کارتخوان‌های فروشگاهی صورت بگیرد.

گفتنی است: در شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی خبری مبنی بر کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش‌ افزوده در هر خرید با کارت از کارتخوان‌های فروشگاهی منتشر شده است و بر اساس آن از مردم خواسته‌ شده که از اول تیر برای جلوگیری از این روند به‌ صورت مستقیم از عابر بانک‌ها پول دریافت کرده و خرید خود را به‌ صورت نقدی انجام دهند.

بیش از ۳۰۰۰ خودرو در دو ماهه نخست سال جاری به ایران وارد شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی دو ماهه، در این مدت ۳۰۱۱ خودرو به ایران وارد شده که ارزش آن به بیش از ۷۸ میلیون و ۹۹۴ هزار دلار می‌رسد.

خودروهای واردشده به ایران در این مدت از ۱۵ کشور به ایران صادر شده که بیش از ۳۰ میلیون دلار آن از جمهوری کره به ایران بوده که در این بین بیشترین سهم صادرات خودرو به ایران را به خود اختصاص داده است.

طرح ساماندهی واردات خودرو که این هفته در کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، موضوع واردات خودروهای سبز(هیبریدی) را جدا از واردات سایر خودروها ارزیابی خواهد کرد.

به گزارش خبرنگارما، ضرورت هماهنگی میان سیاست های جدید ارزی، برنامه تولید خودروهای داخلی و موضوع واردات خودرو از خارج باعث شده تا کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی ظرف چند روز آینده طرح ساماندهی واردات خودرو را مورد ارزیابی قرار دهد.

رایزنی های صورت گرفته از سوی سازمان های مدافع محیط زیست و تشکل های مردمی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که اگر چه به دلیل برخی اختلاف نظرها ممکن است این طرح مسکوت بماند، ولی نمایندگان ملت تصمیم دارند موضوع واردات خودروهای غیرآلاینده و هیبریدی را از ضوابط ورود سایر انواع خودروها منفک کنند و از دولت بخواهند تا زمینه واردات این قبیل خودروها را به کشور تسهیل کند. یکی از اعضای انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان دیروز به خبرنگارما گفت: واردات ضابطه مند خودروهای هیبریدی، علاوه بر آنکه موجب ترغیب خودروسازان داخلی به تولید محصولات منطبق با شرایط محیط زیست خواهد شد، از انتشار گازهای آلاینده ناشی از احتراق سوخت های فسیلی درشهرها جلوگیری می کند و به توسعه بهداشت عمومی کمک خواهد کرد.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک گفت: سه عضو این سازمان شامل ایران، ونزوئلا و عراق طرح پیشنهادی عربستان برای افزایش تولید را وتو می‌کنند.

به گزارش مهر، حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل اوپک در گفتگو با بلومبرگ گفت: سه عضو بنیانگذار اوپک این طرح را متوقف می‌کنند؛ اگر عربستان و روسیه می‌خواهند تولید نفت را افزایش دهند، این نیازمند اجماع است و اگر آنها می‌خواهند به تنهایی عمل کنند، نقض توافق همکاری به شمار می‌آید. به گفته برخی منابع، عربستان اکنون پیشنهادهای گوناگون درباره افزایش تولید روزانه اوپک به میزان ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز را مطرح کرده است.

کاظم‌پور اردبیلی گفت: ما به برادران مان در اوپک و روسیه می‌گوییم که لازم نیست ترامپ را خشنود کنیم که دو کشور بنیانگذار اوپک و همچنین روسیه را تحریم کرده است؛ ما کشورهای دارای حاکمیت هستیم که بر اساس مسئولیت‌ها و ارزش‌های خود عمل می‌کنیم؛ همه جهان باید در برابر این رفتارهای متکبرانه بایستد و این اتفاق خواهد افتاد. وی همچنین اعلام کرد: با این که هیچ تغییری در بنیادهای بازار نفت روی نداده، اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی با شتاب سخنی متفاوت ابراز کرده‌اند.