Monday, October 22, 2018

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم ارتقای فرهنگ مردم در حوزه مصرف لبنیات، گفت‌: باید مردم را به استفاده از لبنیات تشویق و قوانین و مقررات را هم در این حوزه آسان کنیم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در همایش “غذای سالم، لبنیات سالم” در پیامی ویدیویی گفت‌: امیدوارم که این همایش شروعی برای مصرف لبنیات بیشتر توسط مردم به ویژه‌ برای کودکان و دانش‌آموزان شود. گر چه همه ایرانیان باید به این موضوع توجه داشته باشند. متاسفانه مصرف سرانه مواد لبنی ما در بین کشورهای جهان و حتی منطقه بسیار پایین است.‌‌وی با تاکید بر اهمیت توسعه حوزه لبنیات در کشور، گفت‌: البته این کار تنها بر عهده من نیست و مهم‌ترین کمکی که می‌توانیم انجام دهیم تشویق مردم به استفاده از لبنیات و سهل کردن قوانین و مقررات است.

سرویس سیاسی – اجتماعی: مدیرکل حمل و نقل و ترافیک و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با بیان این که به واسطه دوربین‌هایی که پلاک را می‌خواند معاینه فنی جعلی تشخیص داده می‌شود و جریمه اعمال می شود، به دقت در معاینه فنی اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان ناظر در قانون هوای پاک باید در تمام بحث‌های مربوطه به ویژه آلایندگی، کنترل‌های لازم را داشته باشد .

پوریا محمدیان یزدی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سئوال که برخی از شهروندان تهرانی که قادر به گذراندن معاینه فنی در تهران نیستند برای اخذ آن به شهرستان‌های اطراف مراجعه می‌کنند ، آیا برای این موضوع تدابیری اندیشیده شده است یا خیر؟ افزود: این مباحث قبلا وجود داشت؛ اما از زمانی که سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) به وجود آمد به عبارتی همه مراکز معاینه فنی به این سامانه و سرور مرکزی متصل شدند و با این شیوه مشخصات و عمده تخلفات قابل شناسایی است و در حقیقت می‌توان گفت میزان خطاها به حداقل رسیده اما ادعا نمی‌کنیم که صفر شده است.

وی در ادامه به وضع معاینه فنی جعلی اشاره کرد و افزود: سال‌های قبل شنیده می‌شد که برگه معاینه فنی مقابل خانه متقاضیان هم خرید و فروش می شود؛ اما اکنون این موضوع وجود ندارد و یا حتی اگر هم هست به واسطه دوربین‌هایی که پلاک را می‌خواند معاینه فنی جعلی تشخیص داده می‌شود و جریمه اعمال می شود. به عبارت دیگر دوربین پلاک خودرو را می‌خواند و در پایگاه اطلاعات معاینه فنی معتبر بررسی می‌شود و اگر اطلاعات آنجا نباشد خودرو روزی ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه تاکید کرد: در خصوص دقت در معاینه فنی، سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان ناظر در قانون هوای پاک باید در همه بحث‌های مربوطه خصوصا آلایندگی، کنترل‌های لازم را داشته باشد. البته ما هم ابزارهای اجرایی را در اختیارشان گذاشته‌ایم به عبارت دیگر سامانه سیمفا در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست است؛ البته می‌گوییم به واسطه سامانه یکپارچه معاینه فنی خطاها کم شده است اما دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های لازم را داشته باشند تا این موضوع به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: در تهران حدود ۱۵ مرکز معاینه فنی وجود دارد که اگر خطوط آنها را با یکدیگر جمع کنیم بیش از ۴۰ خط وجود دارد که به شهروندان سرویس می‌دهند. همچنین فعال‌ترین شهر در حوزه معاینه فنی با توجه به تعداد خودروها، شهر تهران است و به دلیل بحث آلودگی هوا وارونگی هوا تاکید ما هم بر این شهر است؛ البته بعد از آن تاکید بر شهرهای مشهد، اصفهان و تبریز است. همچنین بعد از این شهرها، شهر اراک حائز اهمیت است که البته اعتقاد داریم منشاء آلودگی هوای اراک، صنعتی است.

محمدیان گفت: تاکیدمان بیشتر بر روی آلودگی ناشی از اگزوز خودرو است به همین دلیل طرحی مانندLEZ (طرح کاهش) را مطرح کرده‌ایم تا به واسطه آن خودروهای دودزا و آلاینده را به حداقل برسانیم.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت:‌ در آینده نزدیک بزرگترین تهدید سلامت بروز سرطان‌ها خواهد بود؛ هر چه امید به زندگی در کشور بالاتر برود شیوع سرطان افزایش خواهد داشت.

به گزارش فارس، حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران در خصوص نقاط ضعف و قوت برنامه‌های کشور در مقابله با سرطان گفت: باید یک برنامه داشت و اینکه کشور در حال حاضر به سمتی می‌رود که گام اساسی و مهمی در پیشگیری از سرطان بردارد اما باید این مسائل به سمت اجرایی شدن پیش برود.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک بزرگترین تهدید سلامت بروز سرطان‌ها خواهد بود.هر چه امید به زندگی در کشور بالاتر برود شیوع سرطان افزایش خواهد داشت. منابعی که در بحث سلامت داریم باید بهینه استفاده شود و بتوانیم از این منابع به سایر بیماران هم کمک کنیم. وی افزود: شاید مهمترین کاری که باید انجام شود پیشگیری از سرطان و تشخیص زودرس است و قطعا بالا بردن سطح سواد سلامت مردم نقش مهمی در این کار خواهد داشت و این مردم هستند که با تغییر سبک زندگی و دوری از عناصر خطرساز می‌توانند بخش عمده‌ای از سرطان‌ها را کنترل و پیشگیری کنند.

ابوالقاسمی تاکید کرد: بسیاری از سرطان ها اگر به موقع تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان هستند اما وقتی این بیماری پیشرفت می‌کند و خانواده از آن بی اطلاع است، درمان بسیار سخت خواهد شد و شاید شیمی درمانی هم کارساز نباشد. وی در پایان گفت: ما هنوز در مجموعه بهداشت و درمان کشور فاصله بین تشخیص و درمان زیاد است، یعنی کسی که می‌خواهد برود آزمایشگاه و کارهای تشخیصی انجام دهد، این موارد تحت پوشش بیمه نیست یا این ناهماهنگی بین آزمایشگاه‌ها و پزشک باعث چندین بار رفت و آمد بیمار می‌شود که همین امر باعث تاخیر در شروع درمان خواهد شد که لازم است برای حل آن یک سیستم نظام مند ایجاد شود.

رئیس سازمان غذا و دارو، از «نشان دار» شدن بودجه ۵۰۰میلیون دلاری برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی خبر داد و گفت: امیدواریم تا آخر آبان، این پول به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی برسد.

به گزارش مهر، غلامرضا اصغری در گفتگوی تلویزیونی، به جزئیات اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای دارو، اشاره کرد و افزود: مطالبات داروخانه ها و شرکت‌های دارویی از بیمه‌ها و دانشگاه های علوم پزشکی، تاثیر مستقیم بر زنجیره تامین دارو دارد. مدت‌ها بود که صنعت داروسازی کشور از کمبود نقدینگی رنج می برد و شرایط سختی را تجربه می کرد.

وی با اعلام اینکه ۹۷درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید و تامین می شود، گفت: بخشی از شرکت های دارویی به رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی، اما امکان تامین مواد اولیه دارویی را نداشتند.

اصغری با اشاره به طلب ۴۰۰۰میلیارد تومانی شرکت های دارویی از مجموعه های ارائه دهنده خدمات سلامت، افزود: پرداخت این ۵۰۰میلیون دلار از آبان شروع خواهد شد و امیدواریم در پایان همان ماه بتوانیم مطالبات شرکت های دارویی را داده باشیم.

معاون وزیر بهداشت، بر «نشان دار» شدن ۵۰۰میلیون دلار برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی تاکید کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی حق ندارند این پول را جای دیگری هزینه کنند و ما نظارت خواهیم داشت.

 

به مناسبت هفته ورزش و تربیت بدنی، جمعی از ورزشکاران رشته‌های آمادگی جسمانی طی مراسمی در مجموعه ورزشی شهید کشوری با اهداء لوح تقدیر از خانواده شهید شیرودی تجلیل کردند.

اکبر مالکی، سرمربی ورزش‌های آمادگی جسمانی این مجموعه در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار اطلاعات با تقدیر از تلاش‌ها و خدمات خانم دکتر شیرودی فرزند شهید شیرودی گفت: با همت خانم دکتر شیرودی و مدیریت ایشان در مجموعه شهید کشوری فعالیت‌های گسترده ای بخصوص در ورزش بانوان در راستای سلامت محوری جامعه انجام شده و می شود.

وی با اشاره به اینکه از خدمات این مجموعه از سال ۱۳۶۴ تاکنون افزون بر ۶۰هزارنفر در جهت ارتقاء سلامت روح و جسم خود بهره‌مند شده اند، افزود: در شرایطی که زندگی ماشینی سلامتی جسمانی و روانی افراد جامعه را تهدید می کند، برنامه های ورزشی این مجموعه در ایجاد فضای شاد و سالم در میان افراد استفاده کننده از خدمات آن بسیار موثر بوده است.

به گفته مالکی از خدمات مجموعه شهید کشوری اقشار مختلف از جمله وزرا، نمایندگان مجلس، روحانیون، پزشکان و مهندسان بنام کشور استفاده می‌کنند و مدیریت ورزش‌های آمادگی جسمانی این مجموعه به عهده باشگاه فرهنگی – ورزشی جاویدان است.

وی همچنین از تلاش‌های هیات مدیره این باشگاه از جمله آقایان ضرابی، فنایی، نقره کار و سایر اعضای این هیات تشکر کرد و گفت: ورزش های آمادگی جسمانی با مربیگری بابک مالکی بطور مداوم طبق برنامه در این مجموعه انجام می شود.

 

سرویس سیاسی – اجتماعی: مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان به همراه جمعی، با حضور در شورای شهر تهران و در دیدار با محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ، درگذشت آیت الله حق شناس را تسلیت گفت.

مولوی عبدالحمید در این دیدار با تشکر از عملکرد یکسال گذشته شورا و شهرداری تهران گفت: شورای اسلامی شهر تهران در این مدت تلاش های خوبی را در جهت توجه به عدالت اجتماعی و ارایه خدمات بهینه به شهروندان تهرانی داشته است و البته شهرداری تهران برای تحقق شفافیت و اداره مطلوب شهر گام های مهمی را برداشته است.

وی تاکید کرد : تهران معادل ایران کوچک است و هر گونه توسعه و ارتقاء کمی و کیفی شهر تهران الگویی برای همه شهرهای ایران و بلاد اسلامی خواهد بود و ارتقاء کیفیت زندگی و تحقق عدالت مطالبه همه شهروندان ایرانی است.

مولوی عبدالحمید با اشاره به تلاش‌های محمد جواد حق شناس برای اتحاد ملی گفت‌: آقای حق شناس از شخصیت های معتدل خیرخواه نظام و مردم و یکی از حلقه های اتصال حاکمیت با همه ادیان ، اقوام ایرانی و مذاهب اسلامی است و قطعا رفتار ایشان الگوی مناسبی برای مسئولان و دست‌اندرکاران است.

در این دیدار رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران هم گفت : شورا و شهرداری طی یک سال گذشته تلاش خود را برای ارتقا کیفیت زندگی شهروندان داشته است و ما همچنان بر عهد خود با مردم پایبندیم.

وی با قدردانی از مواضع مولوی عبدالحمید در ادوار انتخابات گفت : نقش مشارکت مردم در جمهوری اسلامی به عنوان یک اصل شناخته شده و پایه مورد تاکید قانون اساسی و احترام است.

 

نداشتن ‌حتی یک فینالیست در ۱۰ وزن کشتی آزاد در رقابتهای جهانی مجارستان نتیجه‌ای نبود که هیچ کارشناسی بتواند آن را پیش‌بینی کند، بخصوص که کسب فقط به یک مدال طلا در دوره گذشته، اتفاقی نادر و تکرار‌نشدنی به‌حساب می‌آمد. اما در مسابقات جهانی مجارستان، این اتفاق رخ داد تا یک نتیجه غافلگیرکننده در کشتی آزاد نصیب کشورمان شود.

وقتی حسن یزدانی و پرویز هادی که از اصلی‌ترین شانسهای مدال طلای کشورمان به حساب می‌آمدند نتوانستند به فینال برسند پیش‌بینی ضعیف ظاهر‌شدن سایر کشتی‌گیران‌ کار چندان سختی به نظر نمی‌آمد هر چند که قبول‌کردن آن، واقعاً ‌غیر قابل باور بود.

در هر حال در پایان دو‌ روز‌ مسابقات کشتی آزاد قهرمان جهان، فقط یزدانی و هادی به مدال برنز رسیدند که الحق و والانصاف به غیر از تک‌دیدارهایی که شکست خوردند در بقیه مسابقات کاملاً‌ مقتدرانه عمل کردند اما چه سود که تمام تلاش آنان به هیچ مدال طلا و نقره‌ای، منجر نشد.

در روز پایانی هم که انتظار چندانی از یونس امامی و مجتبی گیلج نمی‌رفت و همینطور هم شد که این دو هم با نمایش‌هایی ضعیف، از دور رقابتها، حذف شدند و ماندند کریمی و اکبری که باید برای مدال برنز، به جدال با حریفان می‌پرداختند.

در همین اثنا خبری رسید مبنی بر اینکه متولیان وزارت ورزش و جوانان و همچنین کمیته ملی المپیک از انصراف خادم برای عضویت در هیأت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی‌ اظهار بی‌اطلاعی کرده و از آن جهت که کرسی مهمی برای کشتی‌ ایران، از دست رفته است‌ درخواست کرده‌اند تا پس از بازگشت رسول خادم از مسابقات جهانی، در جلسه‌ای مشترک‌ مشکلات یکساله اخیر کشتی را بررسی کنند.

گلایه متولیان ورزش از انصراف خادم در حالی اتفاق می‌افتد که وی از مدتها قبل اعلام کرده بود از این سمت استعفا کرده است، لذا این سؤال مطرح می‌شود که چگونه از این ماجرا، بی‌اطلاع بوده‌اند؟

در هر حال بعید نیست که ناکامی کشتی‌گیران آزاد‌کار در مسابقات جهانی، فرصتی شده است تا متولیان ورزش از عملکرد کشتی انتقاد کنند بخصوص که طی چند ماه گذشته به طرق مختلف، بارها اعلام شد‌ که توجه و حمایت لازم از کشتی نمی‌شود بنابراین امروز هم شرایطی برای‌ آن طرف میزی‌‌ها پیش آمده است تا گلایه‌‌ خود را در این فضا، مطرح کنند.

مسابقات کشتی آزاد که دیروز به پایان رسید و مسابقات جهانی کشتی فرنگی آغاز می‌شود. قطعاً نتیجه‌گیری ایده‌‌آل فرنگی‌کاران، می‌تواند شرایط را برای کشتی تعدیل کند وگرنه چنانچه کشتی فرنگی هم راه کشتی آزاد را برود، دور از انتظار نیست که متولیان وزارت ورزش و همچنین کمیته ملی المپیک نارضایتی‌‌های آشکار خود را از کشتی، نشان دهند.

 

حضور بانوان در بازی پرسپولیس منتفی است

برخلاف اخبار ضد و نقیض به هیچ عنوان در بازی‌های باشگاهی به خصوص بازی پرسپولیس مقابل السد قطر از حضور بانوان در ورزشگاه خبری نیست.به گزارش خبرگزاری فارس، به گفته غلامحسین زمان ‌آبادی مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال حضور بانوان در کلیه بازی‌های باشگاهی به طور کامل منتفی است. وی تاکید کرد فدراسیون حضور بانوان در ورزشگاه را تنها برای بازی های تیم ملی آن هم برای تست کردن در نظر گرفته است و هنوز هیچ سازوکار مشخصی برای حضور زنان در ورزشگاه تعریف نشده است.

تعلیق، ورزش ایران را تهدید نمی‌کند

فدراسیون‌های جهانی در پاسخ نامه کمیته ملی المپیک در خصوص منع بکارگیری بازنشسته‌های ورزشی اعلام کردند که تعلیق ورزش کشور را تهدید نمی‌کند.به گزارش خبرگزاری فارس، با ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، اسامی ۱۳ رئیس فدراسیون نهایی شده است.به دنبال این ماجرا ۳ رئیس فدراسیون ایران با فدراسیون‌های جهانی خود در این خصوص مکاتبه داشتند.مسئولان فدراسیون جهانی نیز به اتفاق اعلام کرده‌اند در این موضوع بحث دخالت دولت مطرح نیست و تعلیق فدراسیون‌های ایران را تهدید نمی‌کند.

مراسم روز ملی پارالمپیک برگزار شد

مراسم روز ملی پارالمپیک در حالی برگزار شد که از میان مسئولان رده بالای وزارت ورزش، نماینده ای در مراسم شرکت نداشت.به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم روز ملی پارالمپیک دیروز با حضور حدود سه هزار معلول در مجموعه فرهنگی ورزشی میلاد نور تهران برگزار شد.محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک همراه با مسعود اشرفی دبیر این کمیته، حمید علی صمیمی رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان‌ قدمی رئیس ستاد برگزاری روز پارالمپیک، حسنی رئیس سازمان ورزش شهرداری، محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان و چهره‌هایی همچون حمید استیلی، بهنام ابوالقاسم پور همراه با تعدادی از مدال آوران بازی‌های پاراآسیایی اندونزی از جمله حامد صلحی پور، علی محمدیاری، داوود علیپوریان، صادق بیگدلی، جاوید احسانی شکیب و یونس سیفی پور در مراسم ‌حضور داشتند.این در حالی است که به جز یکی از مدیران کل فرهنگی وزارت ورزش، نماینده دیگری از این وزارتخانه و از میان‌ مسئولان رده بالای آن در این مراسم حضور نداشتند.

استیلی: هیچ اختلافی بین من و کی‌روش وجود ندارد

مربی تیم ملی امید در واکنش به اختلاف بین او و کی‌روش گفت: هیچ اختلافی بین من و کی‌روش وجود ندارد و تلاش کردیم به خاطر منافع و تیم ملی آرامش را در فوتبال برقرار کنیم.به گزارش ایسنا، حمید استیلی افزود: در صحبتی که تاج، رییس فدراسیون فوتبال با من و کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال داشت، سعی کردیم اختلافات را به خاطر منافع و برقراری آرامش در تیم ملی مرتفع ‌و همه در راستای منافع ملی حرکت کنیم. با توجه به این که جام ملت‌های آسیا را پیش‌رو داریم، تلاش بر این است تا بتوانیم آرامش را در تیم ملی فوتبال برقرار کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

۱۰ دی‌ماه دیدار دوستانه ایران با قطر

تیم ملی فوتبال قطر در دیداری دوستانه به مصاف ایران خواهد رفت.به گزارش ایسنا و به نقل از الرای، تیم ملی فوتبال قطر خود را آماده حضور در جام ملت‌های آسیا می‌کند.روزنامه الرای قطر از چند دیدار دوستانه برای تیم ملی این کشور سخن به میان آورد که یکی از آن‌ها بازی برابر ایران است.به نوشته الرای این دیدار در ۳۱ دسامبر (۱۰ دی‌) و در دوحه برگزار خواهد شد.

استعفای خوشخبر از سرپرستی تیم ملی والیبال

امیر خوشخبر از سرپرستی تیم‌ملی والیبال ایران استعفا داد.به گزارش ایسنا، امیر خوشخبر سرپرست تیم ملی والیبال ایران با حضور در فدراسیون والیبال از پست سرپرستی در تیم ملی والیبال استعفا داد.خوشخبر در حالی از سرپرستی تیم ملی والیبال استعفا داده است که شنیده می شود حواشی مربوط به اختلاف او و ضیایی در روز های اخیر به اوج خود

رسیده بود.

 

سرخ‌پوشان پایتخت امروز دیداری حیاتی را پیش‌رو دارند. مسابقه‌ای که می‌تواند پرسپولیس را برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا ببرد. پرسپولیس بازی دور رفت نیمه‌نهایی مقابل السد را در قطر یک بر صفر برد تا یک قدم با فینال فاصله داشته باشد. قدمی که با توجه به برد بازی رفت نمی‌تواند خیلی بلند و سخت پیش‌بینی شود هرچند که پیش‌بینی کار آسان هم، درست نیست.

پرسپولیس پارسال هم تا این مرحله آمد اما با شکست ۴ بر صفر مقابل الهلال و دست نیافتن به نتیجه دلخواه برای جبران دستش به فینال نرسید اما امسال، شرایط فرق می‌کند. پرسپولیس برای رسیدن به فینال نه تنها نباید نتیجه بازی رفت را جبران کند بلکه به برد هم نیازی ندارد و یک تساوی می‌تواند سرخ‌پوشان را به فینال ببرد و میلیون‌ها هوادار را هم خوشحال کند.

پرسپولیسی‌ها علی‌رغم مشکلات عدیده‌ای که امسال با آن روبرو بودند و بازیکنان زیادی را از دست دادند و شرایط مالی خوبی هم نداشتند و محرومیت و مصدومیت چند بازیکن کلیدی هم، مزید بر علت شد تا در یک‌چهارم و بخصوص نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا با تمام پتانسیل‌ها به میدان نروند اما آنقدر با انگیزه و مسئولانه رفتار کردند که در همین شرایط هم به بهترین نتایج ممکن رسیدند.

پرسپولیس از رفتن برخی از بازیکنانش در فصل جدید و رفتار غیرمنطقی یکی دو بازیکن دیگرش که طی یکی دو سال اخیر، ضربه‌های مهلکی به این تیم وارد کردند‌‌ آسیب‌های زیادی دید اما آن را مدیریت کرد تا به اینجا برسد و بازیکنی چون بیرانوند که این روزها ستاره تیم ملی است بگوید مدیون پرسپولیس است و حاضر نبوده در شرایط سخت این باشگاه را ترک کند و اصلاً هم پشیمان نیست.

پرسپولیس از نظر نوع رابطه بازیکنان و کادر فنی در فصل جاری جزو بهترین‌های سال‌های اخیر بوده است. هر دو طرف ماجرا، اعتماد و باوری قلبی به یکدیگر دارند که در سایه احساس مسئولیت نسبت به هواداران، هر آنچه از امکانات و… را که در این فصل نداشته‌اند با تلاش مضاعف‌ پوشش داده‌اند تا به بهترین نتیجه ممکن برسند. همین هم می‌شود که علی‌رغم رسیدن به این مرحله آن هم با پشت سرگذاشتن حریفانی قدرتمند، برانکو معتقد است که اگر به فینال نرسند کاری نکرده‌اند. برانکو تأکید می‌کند که با پرسپولیس بهترین روزهایش را سپری می‌کند و با اعتماد به همه بازیکنان، قصد دارد با نمایش دلپذیر به فینال برسد تا دل هواداران را شاد کند.

پرسپولیس در مرحله گروهی همین مسابقات، السد را شکست داد، اما امروز شرایط فرق می‌کند و بازی سخت‌تری پیش‌رو دارد چون خانه آخر السد است و نماینده قطر، هیچ چیز برای از دست دادن ندارد، بنابراین به آب و آتش خواهد زد تا فقط و فقط ببرد. یعنی چاره‌ای غیر از این ندارد چون به قول فریرا، سرمربی السد قطر، پرسپولیس برای رسیدن به فینال دو شانس دارد: بردن و تساوی، اما السد فقط باید ببرد، بنابراین سرمربی السد در مصاحبه قبل از بازی بارها تأکید کرده به فینال می‌رود اما در آخرین جمله‌اش مبنی بر اینکه «اگر شما در این شرایط قرار می‌گرفتید، چه‌کار می‌کردید؟» به‌خوبی نشان می‌دهد که تأکید او از رسیدن به فینال فقط تأییدی است بر این ماجرا که مگر راه دیگری هم وجود دارد؟ وقتی فریرا به داوری اشاره می‌کند نشان می‌دهد که نوعی استیصال پنهان هم بر او چیره شده که امیدواری‌های او برای پیروزی، چندان پررنگ نیست.

در این میان اما شرایط پرسپولیس نسبت به هفته‌های گذشته بهتر شده است. اول وزارت ورزش کمکی ۵۰۰هزار یورویی به باشگاه کرد تا قسمتی از معوقات کادر فنی و بازیکنان پرداخت شود و دوم محمد انصاری و کمال کامیابی‌نیا که در بازی رفت نبودند به این بازی‌ می‌رسند و درست است که ماهینی مصدوم است و جراحی شده اما همین موضوع، انگیزه‌ها را برای موفقیتی دیگر، بیشتر می‌کند. از طرفی السد، دروازه‌بان اول خود را هم به دلیل کارتی که در بازی قبل گرفت ندارد و این تیم آنقدر از جو استادیوم آزادی می‌ترسد که فریرا درخواست کرده تا بازیکنانش دو ساعت قبل از بازی وارد زمین شوند تا با فضا، آشنا باشند.

با تمام این اوصاف پرسپولیس، کار آسانی برای رسیدن به فینال ندارد، هرچند که کار السد به مراتب سخت‌تر خواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود بین علاقه‌مندان به فوتبال‌ امیدواری‌های زیادی برای بازشدن پای پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا برای اولین بار وجود داشته باشد. دیداری آنچنان مهم که شایعه شده قیمت برخی از بلیت‌‌های این بازی‌ در بازار سیاه تا ۱۰میلیون تومان هم رسیده است.

برانکو: به فینال آسیا نرسیم کاری نکرده‌ایم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه تیمش در صورت عدم صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا کاری نکرده است، گفت: بدون شک تیم السد هم به اندازه ما برای صعود به فینال انگیزه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری پیش از بازی پرسپولیس با السد قطر در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که اینجا هستم. با پرسپولیس بهترین روزهایمان را سپری می کنیم. وقتی دو تیم از مرحله گروهی به نیمه نهایی می رسند یعنی گروه سختی داریم. افتخار می کنم با پرسپولیس در این مرحله هستم. این یک موفقیت بزرگ ورزشی برای پرسپولیس و باشگاه های ایران است. یک نمایش زیبای ورزشی خواهیم داشت تا تمام هواداران و مردم ایران را شاد کنیم. انتظار یک ورزشگاه پر از جمعیت را داریم و می خواهیم مثل همیشه ما را همراهی کنند.‌ اگر هم تلاش می کنیم، به خاطر هواداران است.برانکو گفت: باتوجه به برد در بازی رفت امتیاز بیشتری داریم ولی این به معنای قطعیت صعود نیست. وی تاکید کرد: بازی السد با استقلال در ورزشگاه آزادی را هم به یاد داریم و می‌دانیم کار سختی پیش رویمان است. این توانایی را داریم که به پیروزی برسیم.‌ بازیکنان کاملا به شرایط آگاه هستند. آنها می‌دانند چقدر برای ما مهم است که به فینال برسیم. بازیکنان خوب می دانند شانس بالایی دارند اما من هم آگاهم اگر به فینال نرسیم انگار هیچ کاری نکرده ایم. در مورد کیفیت بازی ها باید بگویم الهلال پارسال که نایب قهرمان شد، امسال از مرحله گروهی صعود نکرد. العین هم هشت گل از الدحیل خورد ولی این ما هستیم که اینجاییم. خوب می دانم اگر به فینال برسیم واکنش های احتمالی چیست. می خواهیم هوادارانمان را خوشحال کنیم و با آنها جشن صعود بگیریم. بدون شک السد هم به اندازه ما انگیزه

صعود دارد.

بیرانوند: مدیون پرسپولیسم و از ماندن پشیمان نیستم

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه دلیل موفقیت این تیم در بازی رفت با السد سازماندهی خوب بوده است، گفت: هرچه داریم برای قهرمانی در آسیا می‌گذاریم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا بیرانوند در گفتگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره شرایط پرسپولیس برای بازی برگشت با السد قطر گفت: بعد از جام جهانی روسیه ما چهار، پنج بازیکن خود را از دست دادیم. به خاطر محرومیت از نقل و انتقالات نتوانستیم بازیکن جدیدی هم بگیریم.در دو سال گذشته با پرسپولیس عنوان قهرمانی را به دست آوردم. مدیون این تیم هستم و در پرسپولیس ماندم تا در لیگ قهرمانان هم حضور یابم چون نمی خواستم باشگاه را در شرایط سخت

ترک کنم.

دروازه بان تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد: به هیچ عنوان از ماندن در پرسپولیس پشیمان نیستم. ما الان در بین چهار تیم برتر آسیا هستیم و شانس زیادی برای صعود به فینال داریم.بیرانوند با اشاره به دیدار رفت با السد قطر تصریح کرد: ما در بازی رفت پیروز شدیم چون به خوبی سازماندهی شده بودیم. شک ندارم که بازی دوم، دیدار سختی خواهد بود.باید تماشاگرانمان را خوشحال کنیم.بیرانوند درباره شانس پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا یادآور شد: قهرمانی در آسیا کار سختی است ولی هرچه که داریم می‌گذاریم تا به این هدف برسیم.

سرمربی السد قطر: می خواهیم به فینال برویم

سرمربی تیم فوتبال السد قطر با بیان اینکه تیمش بازی بزرگ و سختی با پرسپولیس در پیش دارد‌ گفت: شک نکنید به تهران آمده‌ایم که به فینال صعود کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر‌ اسوالدو فریرا گفت: ما بازی سخت و بزرگی با پرسپولیس در پیش داریم.بازی های قبلی با این متفاوت بود. برای این بازی انگیزه زیادی برای بردن داریم. می خواهیم به فینال برسیم. برای بازی در جو آزادی آماده هستیم. امکان دارد در همین ورزشگاه حتی بهتر از بازی اول خود باشیم. وی ادامه داد: انتظار داریم داوران در سطح بالایی باشند و مشکلی پیش نیاید.فریرا تصریح کرد: می دانیم که پرسپولیس دو شانس دارد ولی ما یک شانس داریم. باید برنده باشیم ولی آنها با تساوی هم می توانند صعود کنند. وقتی بازی شروع می شود نباید به چیز دیگری فکر کرد. فقط یک راه داریم و آنهم بردن است. اگر شما جای من بودید چه کار می کردید؟

 

لوپتگی: نمی دانم در نوکمپ مربی رئال هستم یا خیر

جولن لوپتگی به ادعای رسانه های اسپانیایی، آخرین روزهای حضورش در رئال را پشت سر می گذارد.به گزارش “ورزش سه”، نتایح ضعیف رئال در یک ماه گذشته باعث شده تا لوپتگی روز به روز به درب های خروجی رئال نزدیک تر شود. شکست برابر لوانته نیز اوضاع برای او و تیمش را وخیم‌تر کرد. کهکشانی‌ها حالا خود را برای بازی با ویکتوریا پلژن در هفته سوم لیگ قهرمانان آماده می کنند. لوپتگی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه در ال کلاسیکو نیز مربی رئال خواهد بود یا خیر‌ گفت: فعلا مربی رئال هستم. اینجا روبروی شما با پیراهن باشگاه نشسته ام و در حال حاضر نمی توانم چیزی به غیر از این را تایید کنم. مربی رئال برابر ویکتوریا خواهم بود ولی در مورد آینده و اینکه هفته بعد در نوکمپ هم حاضر خواهم بود،یا خیر، نمی توانم چیزی به شما بگویم.

نیمار هرگز به بارسلونا بازنخواهد گشت

رییس باشگاه بارسلونا هرگونه شایعه ای در رابطه با بازگشت مهاجم برزیلی به این تیم را رد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از اسپورت، خوسپ ماریا بارتومئو در یک مصاحبه با رادیو کاتالونیا در مورد بازگشت دوباره نیمار به بارسلونا صحبت کرد. رییس باشگاه تیم کاتالانی گفت: نیمار به بارسا باز نخواهد گشت. او به این تیم برنمی‌گردد و برنامه‌ای برای بازگشت ندارد. هیچ تماس و جلسه ای در کار نبوده است. دوست نداریم سراغ بازیکنانی برویم که پیش از این مبلغ بند آزاد سازی شان پرداخت شده است.

آمار خیره کننده رونالدو در گلزنی

مهاجم پرتغالی یوونتوس با ۴۰۰ گل بهترین گلزن پنج لیگ برتر اروپا است.به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از آس، کریستیانو رونالدو با گلزنی در دیدار یوونتوس و جنوا (تساوی یک بر یک) توانست یک رکورد جدید به ثبت برساند. مهاجم پرتغالی تک گل تیمش را در این دیدار به ثمر رساند تا نخستین بازیکن در تاریخ باشد که ۴۰۰ گل در پنج لیگ برتر اروپا (اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه) به ثمر می‌رساند.بازیکن یوونتوس با وجود این که شروع خوبی در سری A نداشت و نتوانست در سه بازی نخست خود با این تیم گلزنی کند‌ اکنون در شرایط خوبی به سر می‌برد و دوباره به دوران اوج خود باز گشته است. او در ۹ بازی پنج گل برای یوونتوس به ثمر رسانده است.

سرمربی اسپارتاک مسکو برکنار شد

باشگاه اسپارتاک مسکو، قهرمان ۱۰ دوره لیگ برتر فوتبال روسیه در بیانیه ای از برکناری «ماسیمو کاررا» سرمربی ایتالیایی خود خبر داد.به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت: کاررا که در نخستین فصل حضور روی نیمکت اسپارتاک در سال ۲۰۱۷ عنوان قهرمانی را برای این تیم به ارمغان آورد؛ به دنبال شکست خانگی ۳ – ۲ مقابل آرسنال تولا از سمت خود برکنار شد.در بیانیه منتشر شده در تارنمای این باشگاه آمده است: هیات مدیره باشگاه اسپارتاک تصمیم به برکناری کاررا گرفته است؛ از دستاوردهای کاررا برای باشگاه کمال سپاسگزاری را داریم، اما نتایج فصل گذشته ناامید کننده بود و هیچ کدام از اهداف مورد نظر برآورده نشد.

زلاتان به رئال مادرید می‌آید؟

بر اساس ادعای شبکه کوپه اسپانیا، مهاجم سوئدی در دسامبر به رئال مادرید خواهد پیوست.به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از آس، جدایی زلاتان ایبراهیموویچ از لیگ MLSبه احتمال فراوان اتفاق خواهد افتاد. رئال مادرید که در شرایط بدی به سر می‌برد، قصد دارد در زمستان خط حمله خود را تقویت کند. بر اساس ادعای مانولو لاما در شبکه کوپه، رئال مادرید به امضای قرارداد با مهاجم سوئدی علاقمند است.نبود ‌کریستیانو رونالدو در این فصل باعث شده است که خط حمله تیم مادریدی دچار مشکل شود. تاکنون کریم بنزما، ماریانو دیاس، گرت بیل و مارکو آسنسیو در ۱۲ بازی ۱۸ گل به ثمر رساندند و رکورد هفت ساعت ناکامی در گلزنی را به ثبت رساندند. در این شرایط ایبراهیموویچ می‌تواند بهترین گزینه برای تقویت این خط باشد.

آمار کتاب‌های ثبت شده در سایت خانه کتاب از انتشار ۶ هزار و ۶۶۱عنوان کتاب در شهریورماه سال ۹۷ خبر می‌دهد. مقایسه این آمار با شهریور ماه سال گذشته حکایت از کاهش ۱۶ درصدی در تعداد عناوین کتاب دارد.

به گزارش خبرگزاری ایبنا، بر‌اساس آمار و اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در سایت موسسه خانه کتاب در شهریورماه سال ۱۳۹۷،‌ ۶ هزار و ۶۶۱ عنوان کتاب منتشر شده است که در مقایسه با شهریورماه سال گذشته ۷ هزار و ۹۲۵ عنوان‌ ۱۶درصد کاهش داشته است. تعداد کتاب‌های کمک درسی در شهریورماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته تغییر ۲۲درصدی را تجربه کرده و کتاب‌های کودک و نوجوان با کاهش ۱۴درصدی در شهریورماه ۹۷ و کتاب‌های عمومی با کاهش ۱۳درصدی روبه رو شده است. همچنین میانگین قیمت هر کتاب در شهریورماه سال جاری ۲۴درصد افزایش پیدا کرده است. از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در شهریور ماه ۱۳۹۷، ۵ هزار و ۵۴۲ نسخه در تهران و مابقی در شهرستان به چاپ رسیده‌اند. بیشترین تعداد کتاب‌های چاپ شده در تهران به موضوع کمک درسی اختصاص دارد و در شهرستان‌ها اقبال بیشتری به موضوع ادبیات نشان داده شده است. براساس آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌ها نسبت به کل کشور در شهریورماه در استان تهران، ۵ هزار و ۵۴۲ عنوان کتاب منتشر شده است که این میزان ۸۳ درصد عناوین منتشر شده کل کشور را در برمی‌گیرد. بعد از استان تهران، استان‌های قم، خراسان رضوی و گیلان قرار دارند. کتاب‌های آخرین ماه تابستان سال ۱۳۹۷ از سوی ۹هزار و ۹۱ پدیدآور منتشر شده است که از این تعداد ۳هزار و ۴۶ پدیدآور زن و مابقی مرد هستند. اما در بازه زمانی مورد بررسی در سال۱۳۹۶، ۱۰هزار و ۱۸۱ پدیدآور به انتشار کتاب اقدام کرده‌اند که ۶هزار و ۹۲۸ نفر آن مرد و ۳هزار و ۲۵۳نفر نیز زن هستند.

پس از به پایان رسیدن مهلت ارائه آثار به بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، ۶۳۴ فیلم داوطلب حضور در این جشنواره شدند.

براین اساس ۷۰ فیلم مستند بلند، ۱۶۹ فیلم مستند نیمه‌بلند و ۳۹۵ فیلم مستند کوتاه در این جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند.۲۵۲ فیلم مستند متقاضی شرکت در بخش جایزه شهید آوینی ویژه مستندهای حوزه مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم شده‌اند. بخش ویژه مسابقه فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران این دوره جشنواره هم بیش از ۸۰ متقاضی شرکت دارد.

در حال حاضر کار هیات انتخاب جشنواره برای انتخاب آثار شروع شده است.سال گذشته تعداد ۷۰۵ فیلم مستند به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ارایه شده بود.

اسامی فیلم‌های منتخب بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت نیمه دوم آبان‌ماه امسال و پس از آن مستندهای جایزه شهید آوینی و فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران اعلام می‌شود.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷در تهران برگزار می‌شود.

میزگرد نقد کتاب «تحلیل سوژه در ادبیات داستانی پسامدرن ایران» نوشته فرزاد کریمی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی شهیدبهشتی برگزار می‌شود.

این میزگرد به همت انجمن علمی دانشجویی زبان و ادبیات فارسی با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه شهیدبهشتی برگزار می‌شود. منتقدان و سخنرانان حاضر در این جلسه عبارتند از؛ بیژن عبدالکریمی، دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی، حمیدرضا شعیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس، مهدی یزدانی‌خرم،‌ نویسنده و منتقد ادبی و قدرت‌الله طاهری دانشیار دانشگاه شهیدبهشتی.

این نشست سه‌شنبه اول آبان ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در دانشگاه شهیدبهشتی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی،‌تالار ناصرخسرو برگزار می‌شود.

 

طبق مذاکرات مسئولان فرهنگی ایران و ایتالیا، نیکولا پیووانی آهنگساز ایتالیایی با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت برگزار خواهد کرد. این هنرمند ایتالیایی برای فیلم «زندگی زیباست» اثر روبرتو بنینی برنده جایزه اسکار شده است.

به گزارش خبرآنلاین، مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در تهران، روز یکشنبه ۲۹ مهرماه با سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری دیدار و گفت و گو کرد.

سفیر ایتالیا در تهران در این دیدار با تاکید بر گسترش و توسعه روابط هنری دو کشور ایتالیا و جمهوری اسلامی ایران گفت: فرهنگ همیشه در مسیر خودش پیش می رود و ما هیچ نگرانی از ارتقا و پیشبرد روابط فرهنگی، هنری ایران و ایتالیا نداشته و نداریم و روابط فرهنگی ما همواره و مداوم در حال حرکت است. ایتالیا و ایران در زمینه هنری می توانند فعالیت های فرهنگی، هنری مشترکی داشته باشند. تمایل داریم دفتر فرهنگی ایتالیا را در تهران راه اندازی کنیم و این اتفاق

می تواند در تقویت روابط فرهنگی، هنری ایتالیا و ایران موثر باشد؛ چون رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هم در کشور ایتالیا فعالیت دارد. این امکان و زمینه وجود دارد که برنامه های متعدد فرهنگی، هنری با ایران داشته باشیم و مردم ایران و ایتالیا از برنامه های هنری یکدیگر استفاده کنند.

کونچاتوری افزود: پرویز تناولی مجسمه ساز ایرانی که با زبان مجسمه سازی ایتالیا آشنایی دارد، بیژن بصیری هنرمند ایرانی که در ایتالیا فعالیت کرده است، نوین افروز نوازنده پیانوی کلاسیک و اثر او درباره راه ابریشم که تلفیق موسیقی ایرانی و غربی براساس یک کار پژوهشی درباره آواهای موسیقی است می تواند نماد زیبایی از گفتمان فرهنگی، هنری ایران و ایتالیا باشد. سفیر ایتالیا در تهران افزود: هنرمندان ایتالیایی که یک بار در ایران برنامه اجرا می کنند علاقه مند می شوند که دوباره در ایران اجرا و یا اجراهای مشترک با هنرمندان ایران داشته باشند مثلا نیکلا پیووانی آهنگساز ایتالیایی که چندماه پیش کنسرتی در تالار وحدت داشت علاقه دارد دوباره برای برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک به ایران بیاید و با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت برگزار کند. آهنگسازی ایتالیایی در آهنگسازی خود از ردیف های موسیقی ایرانی استفاده می کند و این بیانگر ارتباط با فرهنگ و هنر ایران است. کونچاتوری در ادامه گفت: تفاهم نامه ای بین بنیاد رودکی و ارکستر جوانان جهان در گذشته امضا شده که بر اساس آن اجراهای مشترک، دوره های آموزشی و مسترکلاس هایی برگزار شده است.

سفیر ایتالیا افزود: همچنین ایران دو سال قبل در سه سالانه طراحی میلان حضور داشت و ما علاقه داریم کشور ایران برای دوره آینده این سه سالانه حضور داشته باشد. ما همکاری نزدیکی با جشنواره های فجر داریم و گروهایی از ایتالیا در جشنواره های فجر برنامه اجرا می کند.

 

یلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.

به گزارش ایرنا از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، ۶ فیلم آموزشی و ۲ فیلم تربیتی از ساخته‌های فیلمساز فقید، عباس کیارستمی که همگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته شده اند، در جشنواره رشد به نمایش گذاشته خواهد شد.

پس از نمایش این آثار در دو نوبت، جلسه گفتگو با حضور کارشناسان و همکاران قدیمی کیارستمی نیز برگزار می شود.

«زنگ تفریح»، «من هم می‌توانم»، «دو راه حل برای یک مساله»، «رنگ‌ها» و «دندان‌درد» عنوان فیلم‌های آموزشی مرحوم کیارستمی هستند که نمایش داده خواهد شد.

همچنین دو فیلم «اوّلی‌ها» و «مشق شب» نیز از جمله آثار تربیتی این فیلمساز فقید است که در جشنواره رشد اکران می شود.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را از ۲۵ آبان تا ۲ آذر در سینما فلسطین تهران برگزار می کند.

 

بیست و ششمین شماره ماهنامه فرهنگی اجتماعی استان کرمان، سرمشق در ۱۰۴ صفحه منتشر شد.

سرآغاز این شماره از ماهنامه سرمشق مقاله ای از سردبیر است. وی در بخشی از مقاله خود آورده است: امید چیز خوبی است. ما هم دلمان می خواهد امیدوارم باشیم اما گاهی همه چیز آن طور که ما می خواهیم پیش نمی رود قصه تلخ و پر راز و رمز کاعذ مطبوعات از همان چیزهای ناامید کننده است. شماره شهریور ماه دقیقا به همین دلیل با تاخیر زیاد چاپ و توزیع شد در حالی که عزم و اراده ما بر این بوده که تا زمانی که هستیم به طور مرتب و منظم مجله را به دست شما برسانیم اما متاسفانه نابسامانی و بی ثباتی بازار ارز و حضور سودجویان و عدم مدیریت صحیح کار را برای همه ما دشوار کرده است.

در بخش ادبیات مطلبی با عنوان نگاهی به داستانهای گدا و آشغالدونی اثر غلامحسین ساعدی،، و مقاله ای با عنوان درد بیهودگی و آثاری برای سرمشق منتشر شده است. در بخش سینما، مطلب حماسه در قاب ملاحظه می شود. ساختارشناسی موسیقیایی و محتوایی قیام عاشورا و گفت و گو با استاد غلامرضا عقاب از بنیانگذاران گروه های تخصصی موسیقی مذهبی در کرمان و شناخت شیوه سنتور نوازی مدرن منتشر شده است.

گفتگوی مفصلی با فرهاد مهندس پور، کارگردان و مدرس دانشگاه درباره ضرورت نظریه در تئاتر منتشر شده است. در بخش هنرهای تجسمی نیز مقاله ای با عنوان نقاشی جنگ تصویر عشق و شهادت و پیرامون نقاشی جنگ تحمیلی در ایران منتشر شده است. همچنین گفت و گو با محمد انجم شعاع پیشکسوت عکاسی کرمان در این بخش دیده می شود. کرمان شهر تکایا و حسینیه ها و گفت و گو با شهیندخت خوارزمی، نظریه پرداز شاخص های کیفیت زندگی از دیگر مطالب این ماهنامه است.

ماهنامه سرمشق به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی و سردبیری بتول ایزدپناه راوری منتشر می شود.

 

مجموعه ۹ مستند پرتره درباره چهره‌های فرهنگ و هنر و ادب معاصر ایران، در قالب مستندهای «چهره‌های ایرانی» در گروه هنروتجربه رونمایی می‌شود.

روز چهارشنبه دوم آبان‌ماه مراسم آیین دیدار و رونمایی مجموعه مستندهای «چهره‌های ایرانی» در موزه سینما و با حضور مستندسازان و مستند دوستان در ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می‌شود.

مجموعه مستندهای «همایون»به کارگردانی پیروز کلانتری،«گلدونه، مش رحیم، صغرا و دیگران» همایون امامی، «او مثل هیچکس نیست» سیدهادی موسوی، «درجستجوی صبح» مهرداد شیخان، «زنبورک در گام مینور» مریم سپهری، «سلطان بی تاج‌وتخت بخارا» مسعود جعفری منجیلی، «مکتب سقاخانه به روایت پرویز تناولی» امیرحسین بهبهانی، «یکی بود، یکی نبود» غلامرضا کتال و «یمینی شریف؛ نغمه سرای کودکان» هومن ظریف از پنجم آبان ماه اکران خود را در سینماهای گروه هنر و تجربه آغاز می‌کنند.

در این مستند پرتره‎ها به زندگی ۹ چهره فرهنگی و هنری و ادبی معاصر هم‌چون عبدالرحیم جعفری،حمید نفیسی،علی دهباشی،توران میرهادی،عباس یمینی شریف،همایون صنعتی‌زاده،پرویز تناولی،اسماعیل خلج و علی اکبر صنعتی پرداخته شده‌است.

 

در آستانه اربعین حسینی، نشست تخصصی «ماخذشناسی عاشورا در دهه اخیر»، سه‌شنبه اول آبان ساعت ۱۰ صبح در اندیشگاه فرهنگی واقع در ساختمان کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

در این جلسه، مرتضی رزم‌آرا با عنوان «عاشورا در محافل اسلام‌شناسی»، محمد اسفندیاری با عنوان «موسوعه‌نویسی: کامیابی‌ها و ناکامی‌ها» و اسماعیل عامری با عنوان «نقد منابع عاشورایی در هدف‌نگاری قیام امام حسین(ع)» سخنرانی خواهند کرد.

 

دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان دیروز با حضور اصحاب فرهنگ و هنر، جامعه دانشگاهی و وزیران علوم و فرهنگ ارشاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ما، در آیین گشایش این دانشگاه ، دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی سخنانی پیرامون ضرورت راه اندازی دانشگاهی که به طور خاص به آموزش هنرهای ایرانی – اسلامی اهتمام ورزد، ایراد کرد که مشروح آن در شماره فردا منتشر می شود.

در این مراسم ابتدا دکتر بهمن نامور مطلق رئیس دانشگاه استاد فرشچیان در سخنانی گفت: اینجا و اکنون با حضور شما ما در آستانه اتفاق بزرگی قرار داریم. متأسفانه هنر ایرانی وضعیت خوبی ندارد؛ البته این مسأله گریبانگیر تمامی کشورهای شرقی با نقاط قوت و ضعف است.

وی افزود: ایران کانون دانشگاه‌ و هنرمندان در طول تاریخ به گواه جامعه جهانی بوده است. ایران بنیانگذار اولین دانشگاه در جهان بوده و در طول تاریخ شاهد حضور هنرمندان زیادی بوده است که نمونه آن شاهنامه شاه طهماسب است.

دکتر نامور مطلق با اعلام این که بی‌شک مشکل هنر ایرانی اسلامی فقط نبود برخی از رشته‌ها نیست، بلکه مشکل نبود گفتمان و ساختار هنرهای سنتی ایرانی ـ اسلامی است؛ افزود: امروز رویای هنرمندان برجسته به خصوص استاد فرشچیان که ایجاد دانشگاه هنرهای سنتی بود، شکل گرفته است که مسئولان فرهنگستان هنر کار را آغاز و شورای انقلاب فرهنگی آن را کامل کرد.

رئیس دانشگاه استاد فرشچیان افزود: تا تبدیل شدن این دانشگاه به دانشگاهی هوشمند و خلاق فاصله داریم اما در آستانه ایجاد دانشگاهی هستیم که می‌خواهد گفتمان تازه بر اساس استاد شاگردی، فضایی مناسب برای گسترش هنر ایرانی اسلامی فراهم کند.

وی با اشاره به این‌که این دانشگاه می‌خواهد با استفاده از تجربیات ایرانی اسلامی و با توجه به تجربیات جهانی یک‌دانش بومی ایجاد کند، افزود: هدف این دانشگاه تربیت هنرمندان خلاق، حکیم و مردمی است که با گرفتن مدرک از استاد خویش مدرسه خاص خود را ایجاد کنند.

نامور مطلق ادامه داد: این دانشگاه در کشور، نمونه ندارد و باید خودش، خودش را ابداع کند و با استفاده از سابقه این سرزمین دانشگاه جدید بسازد.

بنابرهمین گزارش، سپس دکتر تهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آموزش عالی در کشور ما باید تحول یابد و مردان بزرگ باید این تحول را رقم زنند و ما امروز شاهد گامی جدی برای این تحول هستیم.

وی افزود: دانشگاه، نهاد برآمده از مدرنیته مهمان‌ این کشور شد و در کنار آموزش حوزه‌های علمیه یک تقسیم داخلی شکل گرفت که علوم جدید را دانشگاه و علوم مذهبی را حوزه علمیه تدریس می‌کرد.

تهرانچی ادامه داد: ما برای آموزش هنر مکان مناسبی نداشتیم و این باعث نشد تا هنر در کشور، رها باشد. اما بعد از مدتی شاخ و برگ آموزش عالی گسترده شد و هنر غرب را در خودش جا و گسترش داد.

بعد از انقلاب اسلامی به همت معمار انقلاب، حضرت‌امام‌(ره)، اتفاق مبارکی افتاد و دانشگاه جان گرفت و نه تنها تکفیر و حذف نشد، بلکه مبداء آدمسازی شد.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: مقام معظم رهبری روح بیشتری در این حرکت دمیدند و دانشگاه از مسیر انفعالی وارد حرکت استقلالی شد اما هنوز جای رشته هنر در آن خالی است. بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفت که حرکت جدید را آغاز کند و این دانشگاه را شکل دهد.

وی با اعلام این‌که ما ابتدای کار هستیم گفت: باید سنت جدیدی احیا کنیم که آن سنت استاد و شاگردی با نگاه جدید است و باید آن را قوام بخشیم.

دکتر مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در سخنانی با اشاره به دشواری‌های تأسیس این دانشگاه گفت: امروز خوشحال هستیم که علیرغم آن دشواری‌ها شاهد افتتاح این دانشگاه هستیم و قرارمان هم این است که از صفر تا صد این جریان هنر ایرانی ـ اسلامی زیر نظر استاد فرشچیان باشد و اساسنامه آن هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این اساس نوشته شده است.

وی با اعلام این‌که نظام آموزشی ‌ما به‌ هیچ‌عنوان اهداف این دانشگاه را برنمی‌تافتند، افزود: امیدواریم با محوریت دکتر فرشچیان که از نوادر دوران هستند، شاهد شاگرد‌پروری باشیم که در آن عشق، علاقه، ذوق، علم و معنویت سرلوحه همه کارها قرار گیرد.

مخبر دزفولی ادامه داد: همه مجموعه‌های آموزش عالی و کسانی که به دکتر فرشچیان عشق و علاقه دارند تلاش کردند تا این مجموعه شکل بگیرد و ما خوشحالیم که عمود خیمه این امر مبارک دکتر فرشچیان است و امیدواریم که هنر ایرانی ـ اسلامی و هنرهایی که در معرض نابودی هستند در این دانشگاه شکل و قوام بگیرند تا نام این دانشگاه در تاریخ تمدن ایران اسلامی مستدام بماند.

دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به این‌که امشب شب خوبی است که آرزوهای استاد فرشچیان که سال‌ها برای آن تلاش کرده است محقق شده‌اند، گفت: استاد فرشچیان از زاویه‌های مختلف برای ما ارزشمند است؛‌ هم در ابعاد انسانی هم در ابعاد هنرمند بودن. وی ترکیبی کمیاب است که دردانه هنر سنتی ایرانی و اسلامی است و بسیار پیوسته با هنر جدید.

وی افزود: ما کمتر کسی مثل استاد فرشچیان داریم که ترکیبی از زیست بوم ایرانی و جهانی داشته باشد. ایشان ایرانی بود و هست و ایرانی خواهد ماند و با آموزه‌های ایرانی ـ اسلامی و اهل بیتی و مضامینی هنر جدید در میان هنرمندان ما، کمیاب است. دکتر صالحی ادامه داد: ما کمتر کسی را داریم که هم عصر عاشورا را بسازد و هم با هنر روز آشنا بشود و هم این که بتواند از یک روستایی دل برباید و هم هنرمندان جهانی شیفته کار او باشند، این کار کمی نیست و استاد فرشچیان تمامی این ترکیب‌ها را در دل خود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که امشب شب خوبی است چون سنت جدیدی به عرصه وجود آمده است که آن مکتب استاد و شاگردی است که ما خیلی زود باب آن را در کشور بستیم گفت:‌ ما در گذشته در تمامی حوزه‌ها حتی حرف‌های کوچک، سنت استاد شاگردی داشتیم و ما مکتوبات زیادی داریم که اجازت استادان را به شاگردان نشان می‌دهد. این سنت که مغفول مانده بود و امروز به عنوان یک خبر خوب دوباره متولد می‌شود.

وزیر علوم نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: حضور استاد در کنار شاگرد، امر بسیار پسندیده‌ای است که دانشگاه آزاد قدم خوبی برای آن برداشته است.

وی با تأکید بر این‌که وزارت علوم از هر حرکت نویی که در آموزش‌ عالی اتفاق بیفتد. استقبال می‌کند، گفت: کارشناس را می‌شود با روش‌های غربی تربیت کرد، اما هنرمند حتما باید در کنار استاد، تربیت شود و هنرمند باید در کنار استاد و چشمه جوشان او هنرش به فعلیت برسد.

بنابراین گزارش، سپس استاد محمود فرشچیان در سخنانی گفت: در اصفهان مرکزی است به نام هتل عباسی که در دنیا بی‌نظیر است و این مکان قبلا کاروانسرا بوده است و بعدا توسط یکی از شاگردان استاد بزرگ من استاد بهادری و مهندس ابراهیمیان هتل شاه‌عباسی ساخته شد که در دنیا بی‌نظیر است.

وی تأکید کرد: منظور این که این دانشگاه شاگرد‌پروری کند این است که بتواند افرادی مثل دکتر ابراهیمیان را تربیت کند.

استاد فرشچیان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: با اتکا و امید به الطاف قادر متعال و همت و مدیریت دکتر بهمن نامور مطلق و همکاران محترم ایشان و حمایت بی‌دریغ دانشگاه آزاد اسلامی، دولتمردان و فرهنگدوستان این بنیاد فرهنگی تأسیس شده است و انشاء‌الله در آینده با برنامه‌ریزی سودمند استادان کارورز، مخصوصاً طراحان مبدع و مبتکر و کارآمد متکی به خود، برای حفظ و اشاعه هنرهای اصیل ایران اسلامی شاگردان مبرز آموزش دهند تا هنرهای اصیل و متعالی، متعالی‌تر شوند و از فنا و اضمحلال نجات یابند.

استاد فرشچیان افزود: خواهشی از اولیای تمامی مملکت دارم و آن این است که هنرستان اصفهان با تمامی عظمت و ثروتش، دارد از بین می‌رود؛ هنرستانی که چنان عظمتی داشت که تمامی کسانی که به ایران می‌آمدند، آرزو داشتند آن را ببینند، پس آن را دریابید و این کار را به‌خاطر مملکت و ایران انجام دهید.

استاد فرشچیان با توصیه به جوانان برای انجام تلاش و کار زیاد گفت: من شب و روز خواب ندارم و شب‌ها خوابم نمی‌برد و چند ساعت که بیدار هستم نقاشی می‌کنم. من خود را هنوز شاگرد می‌دانم و شما جوانان عزیز هم شب و روز کار کنید، زیرا چیزی که من را زنده نگه داشته است، کار است، و کار است و کار است.

وی در پایان سخنان با اشاره به کارهای تازه‌ای که انجام داده‌ است، گفت: بخشی از کارهای تازه من در موزه‌ای در صحن کوثر گذاشته شده است و بخشی از آن هم در موزه سعدآباد به نمایش گذاشته شده است.

بنابراین گزارش در این مراسم همچنین از کتاب «نگار جاویدان» زندگی و آثار استاد محمود فرشچیان رونمایی شد.

 

استاد غلامحسین امیرخانی پدر خوشنویسی ایران با حضور مسئولان شهری و اساتید خوشنویسی تهران و به همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران تجلیل شد.

به گزارش ایرنا، غلامحسین امیرخانی یکی از چهره های ماندگار کشور که از سال ۱۳۴۰ مشغول به خطاطی است، در مراسمی که سازمان زیباسازی شهرداری تهران در موزه خوشنویسی ایران تدارک دیده بود، مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت. غلامحسین امیرخانی که به عنوان پدر خوشنویسی ایران شناخته می شود، در نستعلیق شیوه منحصر به خود را دارد و مدال ادب و هنر فرانسه را به دوش می کشد.

کرمعلی شیرازی یکی از اساتید خوشنویسی در این مراسم آثار استاد امیرخانی را به لحاظ کیفیت و کمیت دارای سطح بالایی توصیف کرد و وی را شخصیتی اجتماعی و تاثیرگذار در مجامع هنری برشمرد.

این خوشنویس این موضوع را هم اضافه کرد که سیر تحولات اجتماعی را می توان در آثار استاد امیرخانی پیگیری کرد و این میزان تنوع در آثار خوشنویسی ایران بی سابقه است. شیرازی ادامه داد: استاد امیرخانی تمام عمر را صرف آموزش خوشنویسی کرده است و سه نسل کشور با آثار و آموزه های وی عجین هستند. برزین ضرغام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران هم در این مراسم به

راه اندازی موزه خوشنویسی ایران اشاره کرد و آن را ثمره تلاش تعدادی از اساتید خوشنویسی برشمرد. ضرغام با بیان اینکه این نخستین موزه خوشنویسی راه اندازی شده در کشور است، این موزه را دارای گنجینه آثار هنرمندان این حوزه و کتابخانه ای از تالیف های هنرمندان و اساتید خوشنویسی خواند.

علی اشرف صندوق آبادی عضو شورای عالی خوشنویسان ایران هم در این مراسم امیرخانی را پدری دلسوز و حق طلب برشمرد که با شاگردان خود همچون فرزندانش رفتار کرده است. صندوق آبادی تاکید کرد: استاد امیرخانی فضایی را ایجاد کرد که همه خوشنویسان ایران در آن رشد کنند و از همین رو استاد امیرخانی پدر جامعه خوشنویسی کشور شناخته می شود.

محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی تهران هم در این مراسم گفت: طی چهار دهه گذشته استاد امیرخانی این چهره بزرگ هنر خوشنویسی ایران فرصت داشت که هنرمندان بسیاری را با خود همراه کند. حق شناس افزود: استاد امیرخانی از جمله استادانی هستند که برای انسانیت حاضر به معامله با هیچ کس نیست و برای سرافرازی ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. وی اظهار داشت: همین منش استاد امیرخانی هم وی را به شخصیتی ممتاز در عرصه هنر که دلداده هنر، مردم و میهن خود است، تبدیل کرد. این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: افراد مشابه استاد امیرخانی، حال مردم را خوب می کنند و از تمام دارایی های خود بهره می گیرند تا بتوانند انسجام، اخلاق و انسانیت را از گذشتگان بگیرند و در لابه لای سطوح جامعه جاودانه کنند.

غلامحسین امیرخانی پدر خوشنویسی ایران در پایان این مراسم بر لزوم توجه به اخلاق و انسانیت در تمام مجامع تاکید کرد و خواستار توجه خانواده ها به این موضوع و بحث کتابخوانی شد.

وی اعلام کرد: ۷۰ درصد اعضای انجمن خوشنویسی را بانوان تشکیل می دهند که این موضوع نشاندهنده اعتماد خانواده ها به این هنر است.

معاون مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور از تهیه دستورالعمل جمع‌آوری و جذب کمک‌های مردمی برای شفافیت عملکرد موسسات خیریه وابسته به سازمان بهزیستی خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدعلی کوزه گر ضمن ارائه گزارش کمک‌های مردمی در طرح «لبخند مهر» گفت: این طرح با هدف تامین نوشت افزار موردنیاز کودکان مناطق محروم آغاز به کار کرده و تاکنون بیش از یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان کمک نقدی و ٧ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان کمک غیرنقدی از کمک‌های مردم را جذب کرده است.

وی با بیان اینکه این کمپین موفقیت آمیز بوده و نشاندهنده روحیه بخشندگی مردم است، افزود: هر کسی به هر طریقی که می‌توانست به کمپین لبخند مهر کمک کرد، به ویژه در این طرح از کمک و همراهی بانک رسالت، بانک ملت و موسسه نیک گامان جمشید استفاده کردیم.

معاون مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کمک‌های سازمان بهزیستی برخلاف نهادهای حمایتی دیگر به شکل متمرکز جمع آوری نمی‌شود، اظهار داشت: یکی از تفاوت های سازمان بهزیستی با نهادهای دیگر این است که کار جمع آوری کمک های مردمی سازمان بهزیستی به شکل متمرکز نیست و حداکثر ۱۰ درصد از کمک ها به شکل متمرکز در ستاد جمع‌آوری می‌شود. به این ترتیب کمک‌ها در هر استان و ۷ تا ۸ هزار موسسه خیریه مراکز نگهداری معلولان و سالمندان اقدام به جمع آوری کمک‌ها کرده‌اند.

کوزه‌گر از جمع‌آوری ۳۴۰ میلیون تومان کمک نقدی در ستاد سازمان بهزیستی به شکل متمرکز خبر داد و گفت: این کمپین تا نوزدهم آبان ادامه دارد و ۱۵۰ میلیون تومان از این مبلغ تبدیل به نوشت افزار شده است. ارزش هر بسته ۱۲۰ هزار تومان است، اما توانستیم با مبلغ ۵۰ هزار تومان این بسته ها را که شامل کیف لوازم التحریر بوده است، تهیه کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه کمپین بعدی مربوط به «تهیه لباس گرم» به ویژه کاپشن و لباس نو برای مناطق محروم از جمله منطقه زلزله زده کرمانشاه است، توضیح داد: مقدمات این طرح فراهم شده است. همچنین ١٠٠ هزارمین واحد مسکونی مددجویان بهزیستی در آینده نزدیک واگذار می‌شود.

کوزه‌گر همچنین از تهیه دستورالعمل جذب مشارکت‌های مردمی در سازمان بهزیستی خبر داد و گفت‌: به دلیل برخی گزارش‌ها درباره عملکرد غیرشفاف برخی موسسات تصمیم گرفتیم تا این دستورالعمل را تهیه کنیم. همچنین اگر رسانه‌ها و نهادهای قانونی به دنبال شفاف‌سازی هستند باید در کنار دریافت پروانه تاسیس، پروانه جمع‌آوری کمک ها و مجوز تبلیغ از بهزیستی را دریافت کنند. همچنین نکاتی در مورد رعایت شئون مددجویان بهزیستی باید رعایت شود. این آیین نامه بعد از مدت‌ها نگاشته شده و به استان‌ها ابلاغ شده است.

در دومین روز از هفته آمار، نشست علمی- تخصصی با عنوان “نوین سازی نظام آماری” در مرکز آمار ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، در این نشست که با حضور کارشناسان، مدیران آمار و اطلاعات دستگاه های اجرایی و همچنین رئیس، معاونین و مدیران مرکز آمار ایران برگزار شد، ابعاد مختلف این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

‌ در این نشست ابتدا کارشناسان به بررسی ابعاد موضوع نوین سازی نظام آماری، روند و فرایندهای تاریخی، تجربی، تکنولوژیک و جهانی و الزامات مدرن سازی نظام آماری پرداختند.

سپس مدل های خلق و بلوغ مدرن سازی نظام آماری بر اساس مدل های کسب و کار مورد گفتگوی حاضران قرار گرفت و سخنرانان تاکید کردند که رشد همه جانبه، لازمه نظام آماری توسعه یافته است و رشد نامتوازن، خود می تواند عامل دیگری در ناکارآمد شدن نظام آماری باشد.

همچنین دیدگاه های سازمان های بین المللی و برخی کشورها و نهادهای بین المللی به بحث گذاشته شد. ضمنا بر اصلاحات ساختار سازمانی، تقویت نیروی انسانی و همچنین تغییرات فرهنگ سازمانی به عنوان ارکان این مهم اشاره شد و مدلی ۱۰ مرحله ای برای مدرنیزاسیون نظام آماری و نوین سازی عملکردی، ساختاری و فرایندی ارایه و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران‌ با اشاره به قید مرجعیت مرکز در سندهای بالادستی کشور نظیر برنامه پنجم توسعه کشور و احکام برنامه ششم توسعه و قانون مرکز آمار و همچنین الزام دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها در ارسال هر گونه ریز داده به بانک اطلاعاتی مرکز آمار در بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری گفت: این امر مطالبه نظام است و مدیران میانی نباید در این امر اخلال کنند.

‌وی با جمع بندی مجموعه سخنرانی ها و گفتگوها و مباحث مطرح شده، ضمن برشمردن الزامات مدرن سازی نظام آماری بر اصلاح قانون نظام آماری کشور به منظور تسهیل مدرن سازی نظام آماری و مرجعیت واحد و مقتدر در این حوزه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به حادثه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در میرجاوه، گفت: دولت پاکستان اذعان داشته به شرط همکاری ایران، پیگیر پیدا کردن مرزبانان خواهد بود.

دکترظریف که در حاشیه حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با خبرگزاری خانه ملت گفتگو می‌کرد، ادامه داد: مسئولیت دولت پاکستان به دلیل اتفاق این حادثه و نگهداری این مرزبانان در خاک این کشور است.

وی افزود: به همراه سردار باقری و در سطوح دیگر با دولتمردان و مسئولان کشور پاکستان صحبت کردیم تا حضورشان در مرز مشترک با ایران را افزایش دهند. البته جمهوری اسلامی ایران حضور خوبی در مرز مشترک خود با پاکستان دارد.‌وزیر امور خارجه یادآور شد: به نظر مرزهای مشترک پاکستان با افغانستان و هند برای آنها از اهمیت بیشتری نسبت به مرز مشترک با ایران برخوردار است اما به ما وعده افزایش در شرایط مناسب دادند، هرچند بعد از اتفاق قبلی در بخش‌هایی از مرز حاکمیتشان افزایش پیدا کرده است.

آمریکا‌ راه را برای مذاکره هموار کند

وزیر خارجه در مصاحبه ای اعلام کرد: ایران راه گفتگو را بازگذاشته است؛ اما نشانی از آمادگی آمریکا در این مسیر وجود ندارد.

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف ادامه داد: راه گفتگوی بی قید و شرط را بازگذاشته ایم؛ اما تا زمانی که واشنگتن نتواند به ایران احترام بگذارد، مذاکره با این کشور شدنی نیست. متاسفانه نحوه رفتار آمریکا باعث شده است مطلوبیت مذاکره از اساس زیر سئوال برود.

وی اضافه کرد: آمریکا می‌ تواند با پیروی از توافق هسته‌ ای سال ????که به‌ صورت غیرقانونی از آن خارج شد و لغو تحریم‌ ها علیه ایران، راه را برای مذاکره با ایران هموار کند.‌رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه تصریح کرد: در شرایط کنونی، ایران هم نفت خود را می‌ فروشد و هم می تواند اقتصاد خود را حفظ کند.‌ظریف تأکید کرد: بر اساس ارزیابی خودمان و امنیت ملی و منافعمان تصمیم خواهیم گرفت.

‌سفر فرمانده نیروی زمینی سپاه به پاکستان

خبردیگراین که سردار رمضان شریف از سفر فرمانده نیروی زمینی سپاه برای رایزنی و پیگیری موضوع آزاد سازی مرزبانان ربوده شده ایرانی به پاکستان خبر داد.‌سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به تلاش های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای آزاد سازی مرزبانان ایرانی ربوده شده توسط گروهک تروریستی وابسته به استکبار جهانی گفت: سپاه از همان ابتدای وقوع حادثه ربایش، تلاش های ویژه و فوری برای آزاد سازی مرزبانان بومی ایرانی و برخورد با تروریست های تحت حمایت سازمان های جاسوسی بیگانه را در دستور کار قرار داد و در تداوم این تلاش ها، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در رأس هیاتی برای پیگیری موضوع به پاکستان اعزام شد.

وی افزود: در این سفر فرمانده نیروی زمینی سپاه موضوع اقدام گروهک های تروریستی در ربودن ۱۲ تن از مرزبانان بومی مستقر در پاسگاه مرزی منطقه میرجاوه از داخل خاک پاکستان و تلاش برای آزادی آنان و راه های دستیابی به اقدامات مشترک و قاطع ضد پدیده تروریسم و تضمین امنیت پایدار مرزی رابا مقامات نظامی و امنیتی این کشور دنبال خواهد کرد.

مرزبانان ربوده‌شده در سلامت کاملند

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور اعلام کرد که مرزبانان ربوده‌شده در سلامت کاملند.

به گزارش ایسنا، حیدری افزود: مرزبانان ربوده شده در اختیار گروهک‌تروریستی هستندوپیگیری‌ها برای آزادی این عزیزان به صورت مستمر ادامه دارد.

وی ادامه داد: دولت پاکستان عزم جدی برای همکاری با جمهوری اسلامی در این زمینه دارد.

سرویس سیاسی – اجتماعی: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به مشکلات اعتمادسازی برای ورود مردم به پیام رسان های داخلی، گفت: نیروهای مسلح ما وجهه مردمی دارند و حاضر نمی شوند خودشان را وارد دعواهایی کنند که هیچ ربطی به نیروهای مسلح ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی شیخ در گفتگو با جماران، درباره طرح «سپردن گذرگاه اینترنت به نیروهای مسلح» اظهار داشت: این طرح یکشنبه این هفته تحویل کمیسیون فرهنگی شد و هنوز در کمیسیون مطرح نشده است؛ این طرحی باید در کمیسیون مطرح شود و بعد به صحن برود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر اینکه بعید است نمایندگان مجلس به چنین چیزی رأی دهند، افزود: اکنون یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که نمی توانیم اعتمادسازی داشته باشیم که مردم به پیام رسان های داخلی مراجعه کنند؛ به خاطر اینکه هنوز اعتماد ندارند که از اطلاعات آنها استفاده های امنیتی می شود یا نمی شود. وی با بیان اینکه این کار اصلا برآیند خوبی ندارد، تأکید کرد: اینکه دولت به درخواست عده ای تمکین نکرده ، به این دلیل بوده است که خواست اکثریت جامعه این نبوده است. یکی از بحث هایی که رئیس جمهوری برای رأی گرفتن از مردم مطرح کرد همین بحث اینترنت و گسترش شبکه ها و دسترسی آزاد مردم به این مسأله بود. چرا رئیس جمهوری و دولت در خلاف جهت این وعده عمل کند؟! مسلما دولت نباید زیر بار این مسأله برود و اگر نرفته به پشتوانه خواست مردم است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ما اصلا قصد جسارت به نیروهای مسلح نداریم و موضوعیت نیروهای مسلح در ورود به این مساله مورد بحث است، افزود: نیروهای مسلح ما عاقل و فهیم هستند و در همه تنگناها دست نظام را گرفته اند. اما این سرورها اکنون در جایی هستند که باید باشند. اگر بخواهیم مثلا برای ایجاد محدودیت آنها را از جایی بگیریم و به جای دیگر دهیم؛ من بعید می دانم خود نیروهای مسلح هم وارد شوند و بگویند ما آنها را می گیریم. این خواست یک عده است و معلوم نیست خواست نیروهای مسلح همین باشد. چون نیروهای مسلح ما وجهه مردمی دارند و حاضر نمی شوند خودشان را وارد دعواهایی کنند که هیچ ربطی به نیروهای مسلح ندارد.

وی با اشاره به تلاش هایی که سعی داشتند نیروهای مسلح را در مقابل مردم قرار دهند، تاکید کرد: مدتی سعی شد در بحث های اقتصادی نیروهای مسلح را در مقابل مردم قرار دهند، البته از چندی قبل این بحث ها جمع شده است. بیم این می رود که مطرح کردن این مسائل مردم را در مقابل نیروهای مسلح قرار دهد. از این جهت هم یک طرح بسیار منفی است .

مهدی شیخ درباره رسیدگی به این طرح در مجلس گفت: به طور طبیعی در مجلس نوبت به این طرح نمی رسد؛ مگر اینکه امضا جمع کنند و از طریق جمع کردن امضا یا آن را دو فوریتی کنند و نوبتش را جلو بیاندازند. اکنون در نوبت صحن از طرف کمیسیون فرهنگی امور مهمتری مثل قانون صدا و سیما را داریم. چند دوره مجلس گذشته و هنوز قانون صدا و سیما به صحن نیامده و تصویب نشده است. از طرف دیگر به دستور رهبر معظم انقلاب شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده است که نمایندگان همه قوا آنجا حضور دارند و این بحث ها آنجا هم مطرح می‌شود. شاید هم به نوعی مناسبت تر بود بعضی از مسائل آنجا مطرح شود.

مجلس ‌کاهش‌ مصرف ‌و‌ جلوگیری از قاچاق سوخت را به طور جدی دنبال می‌کند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت که جلسه‌ای در این کمیسیون برای بررسی راهکارهای کاهش مصرف سوخت تشکیل شد. اسدالله قره‌خانی در گفتگو با خانه ملت درباره سهمیه بندی سوخت اظهار داشت: در نشست کمیسیون انرژی از مرکز پژوهش ها و انجمن نفت دعوت شد تا مطالعه ای روی چگونگی کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق بنزین انجام شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی با بیان اینکه در روزهای اخیر میزان قاچاق سوخت افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: در این نشست گزارش هایی در رابطه با مصرف سوخت، کنترل مصرف و اقداماتی که در گذشته از طریق کارت سوخت اعمال شده بود ارائه شد، همچنین مروری بر تجریبات در زمان هدفمندی یارانه‌ها شد. نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس دهم اظهار داشت: نظرات ارائه شد اما هنوز به نتیجه ای برای اجرا نرسیدیم ، از این روی قرار شد کمیته ای در کمیسیون انرژی تشکیل شود تا راهکارهای مختلف بررسی شود و در صورتی که به جمع بندی و تصمیمات فوری رسیدیم آن را به اطلاع شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه برسانیم.

وی تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که کمیته نظرات خود را به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه اعلام نکند سهمیه بندی سوخت اجرایی نمی شود، حتی موضوع دو نرخی شدن سوخت بعد از اربعین هم صحت ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: هدف ما کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق است و اینکه رسیدن به این دو هدف با چه مکانیزمی صورت می گیرد بحث دیگری است.

جلسه‌ ویژه درباره مرزبانان ربوده شده

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم از تشکیل جلسه ویژه برای بررسی موضوع مرزبانان ربوده شده خبر داد.

به گزارش ایرنا، علیرضا رحیمی درباره این که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکنون اقدام یا پیگیری خاصی در این باره انجام داده است گفت: بررسی‌های اولیه در حال انجام و پیگیری‌هایی میان ایران و پاکستان در جریان است. کمیسیون امنیت هم قطعاً به موضوع ورود خواهد کرد، اما منتظریم پیگیری‌های اولیه تکمیل شود تا ماجرا را در کمیسیون پیگیری کنیم.

وی در پاسخ به این که آیا تاکنون جلسه ویژه‌ای مرتبط با این موضوع تشکیل شده است یا نه، تصریح کرد: تاکنون جلسه ای نداشتیم اما پیگیری‌های لازم انجام گرفته است و بعد از اتمام بررسی‌ها، کمیسیون امنیت قطعاً جلسه ویژه‌ای در این زمینه برگزار خواهد کرد.

مهلت FATF به ایران

خبر دیگر آن که نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که احتمالا دادن مهلت به ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی(FATF) برای انجام ارزیابی از سوی آنها صورت گرفته است وگرنه ایران براساس روال قانونی پروسه مربوط به بررسی و تصویب لوایح چهارگانه را انجام می‌دهد.

کمال دهقانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در تمدید تعلیق ایران از فهرست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله مالی و بانکی اظهار داشت: ساختارهای کشور ما کار خود را انجام می‌دهند. دولت برای الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم تعهد داده بود و چند سال بعد از تعهد اولیه کمیسیون‌های مجلس خصوصا کمیسیون امنیت ملی وارد بررسی موضوع شد.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس با بیان این که ایران برای پیوستن به کنوانسیون‌ها باید بتواند از منافع کشور دفاع کند و با حق شرط یا تحفظ تصمیم بگیرد که به این کنوانسیون‌ها ملحق شود یا خیر، اضافه کرد: ساز و کار مربوطه طی شده، مجلس دو ماه برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر CFTفرصت داد تا تضادها و تناقض‌ها برطرف شود و نهایتا این لایحه به تصویب مجلس رسید. اکنون هم طبق ساز و کار کشور این مصوبه باید به تایید شورای نگهبان برسد که در این صورت با قانونی مواجه هستیم که پروسه قانونی خود را طی کرده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس همچنین ادامه داد: اگر به هر دلیلی شورای نگهبان در مورد CFT نظری داشته باشد آن را دوباره به مجلس برمی‌گرداند و مجددا کمیسیون‌ها و صحن مجلس با لحاظ نظر شورای نگهبان نظر نهایی خود را اعلام می‌کنند و آن را به شورای نگهبان برمی گردانند، اگر باز هم شورای نگهبان آن را تائید نکند، این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصمیم‌گیری قطعی ارجاع خواهد شد. دهقانی اضافه کرد: در میانه راه هستیم و ممکن است نهایی شدن قانون خیلی سریع اتفاق بیفتد یا چند ماهی به طول بینجامد تا نظر دستگاه‌های دیگر هم تامین شود. این روال قانونی ما ست و هر کدام هم زمان خاصی را دارند که باید طی شود. شاید دادن مهلت از سوی FATF برای ارزیابی‌های خود آنهاست وگرنه ایران به تعهدات خود متعهد بوده است.

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس‌جمهوری با بیان این که در شرایط جنگ اقتصادی و تهدید به تحریم، هدف اصلی بدخواهان ایران جلوگیری از صادرات و حضور کشورمان در اقتصاد جهانی است، تاکید کرد: در این میدان، صادرکنندگان امین، سرداران عرصه مقابله با تحریم هستند که با حفظ بازار کالا‌های ایرانی، هم از اشتغال و تولید داخلی حراست و هم پیروزی ایران و ایرانی را در رقابت در بازار‌های جهانی ثبت می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه هیات وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، افزود: صادرکنندگان امین کشور بیش از هر کس دیگری باید به دنبال آن باشند که بازار ارز کشور از ثبات برخوردار شود و با برگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور، چرخه تولید و صادرات آنها هم استمرار پیدا کند.

رئیس جمهوری تأکید کرد: دولت در همه سیاست های ارزی و صادراتی خود به دنبال آن بوده و هست که چرخه صادرات کشور حراست و در شیوه کار، همیشه از مشورت صادرکنندگان امین استفاده شود.

روحانی در ادامه، با اشاره به جلسه اخیر ستاد اقتصادی گفت: در این جلسه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد در جلساتی با اتاق و تشکل های صادراتی، بهترین راه ها را با توجه به ویژگی های گروه های کالایی متنوع و مقاصد صادراتی مختلف پیشنهاد دهد.

رئیس جمهوری با یادآوری این که از اولویت های دولت، بهبود محیط کسب و کار است که در شرایط جدید اقتصادی هم باید با قوت دنبال شود، تاکید کرد: برای این کار مشارکت و همکاری بخش خصوصی و اتاق ها و تشکل ها لازم است. وزارت امور اقتصادی و دارایی وظیفه دارد از طریق شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، نظرات بخش خصوصی را به دولت منتقل کند و دبیرخانه دولت هم باید در طرح هر موضوع اقتصادی در دولت، نظر بخش خصوصی را منعکس کند .

اجرای دوره دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری

در این جلسه دولت به منظور تداوم اجرای اصلاحات نظام اداری و سرعت بخشی به تحقق اهداف این اقدامات و فراهم شدن زمینه مناسب برای عملیاتی کردن دوره دوم برنامه مذکور با مشارکت دستگاه های اجرایی، نحوه اجرای دوره دوم این برنامه را به تصویب رساند.

دوره دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری شامل ۱۰ برنامه است که عبارتند از: مهندسی نقش و ساختار دولت، توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری، خدمات عمومی در فضای رقابتی، مدیریت سرمایه انسانی، بهبود در نظام ها و فناوری های مدیریتی، توسعه فرهنگ سازمانی، صیانت از حقوق شهروندان (مردم) در نظام اداری، ارتقای پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد در نظام اداری، مدیریت بهره وری نظام اداری و اجرایی کشور و نظارت و ارزیابی.

دستگاه های اجرایی موظف شدند تا پایان امسال نسبت به تهیه برنامه عملیاتی با هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی کشور

اقدام کنند.

همچنین به موجب تصمیم دولت، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف شد با همکاری دستگاه های اجرایی نسبت به تعیین سهم هر یک از دستگاه ها در سقف اهداف کمی پیش بینی شده در برنامه مذکور، براساس تفاهم مشترک اقدام کند و مبنای ارزیابی عملکرد سالانه دستگاه ها در بعد شاخص‏ های عمومی قرار دهد.

وقتی نوسان قیمت ارز شروع شد و روزانه قیمت دلار بالا می‌رفت، بانک مرکزی همچنان مشغول توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. از ابتدای سال تا زمانی‌که راهکار بازار ثانویه مطرح شد تخصیص ارز دولتی به متقاضیان همچنان ادامه داشت. دولت از حرفش پائین نیامد و واقعیت‌های بازار و تحولات پیش آمده را خوب درک نکرد. لذا هرچه ارز به بازار می‌ریخت و هرچقدر سکه می‌فروخت بازار چون زمینی تشنه آنرا می‌مکید. در ماه‌های ابتدایی سال به خاطر تفاوت قیمت ارز رسمی و ارز آزاد بسیاری مسافر خارج شدند و سفری به خارج از کشور را تجربه کردند که نه تنها خرجی برایشان نداشت بلکه چیزی هم گیرشان می‌آمد. توزیع رانت همچنان ادامه داشت. در ارز، در سکه، در فروش ارز مسافرتی، در تخصیص ارز برای واردات کالاهای مصرفی و … خلاصه در همه چیز… مدتی گذشت تا دولت جلوی این کار را بگیرد آنهم نه کامل و اصولی. بعد برای جلوگیری از فساد و رانت و مقابله با آنها که ارز دولتی گرفتند و کالا را به قیمت آزاد فروختند قوه قضائیه وارد شد. پرونده‌هایی شکل گرفت و بگیر و ببندهایی آغاز شد. بحث قیمت خودرو پیش‌آمد و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های متعددی تا دامنه این رانت و فساد را مهار کند اما مگر می‌شد و یا مگر می‌شود؟ دلال‌ها و واسطه‌ها و پولدارها با بخشی از صدهاهزار میلیارد تومان نقدینگی جمع و دپو شده در سیستم بانکی

(و تازه نه همه آنها) هرجا که امکانی برای دلالی و واسطه‌گری و احتکار و رانت وجود داشت به غارت سرمایه‌های مردم و مملکت، تقریباً بی‌هیچ مزاحمتی مشغول شدند. حتی به بورس آمدند و محصولات پتروشیمی را از طریق همین بورس کالا به انحصار درآوردند و نتیجه آن شد که حتی کالاهایی که از صفر تا صد آن تولید داخلی به حساب می‌آید با بهانه‌های مختلف دو برابر و سه برابر شدند.

همه این اتفاقات ناشی از عدم مدیریت یک روند خطرناک و یک پدیده از کنترل خارج شده به نام افزایش نقدینگی از یکطرف و توزیع رانت به هر شکل بخاطر عدم درک واقعیتهای اقتصاد بازار آزاد از طرف دیگر بود. قاعدتاً وقتی بهای واقعی کالایی با بهای رسمی آن تفاوت فاحش داشته باشد هرکاری که بکنید و هر قوه قهریه و بگیر و ببندی هم که راه بیندازید فایده و سود و منفعت آنقدر هست که هر هزینه‌ای را پوشش دهد. و تا زمانی که توزیع رانت به هر شکل استمرار داشته باشد فساد و قاچاق و ایجاد بستر برای تکاثر ثروت و چپاول سرمایه‌های ملی و به تبع آن آسیب رسانی به سرمایه اجتماعی هم وجود خواهد داشت. همه آن چه که گفتیم اما مقدمه‌ای بود تا به این مبحث بپردازیم که در حال حاضر توزیع رانت در شکل وسیع و بنیان‌کنی در بخش انرژی وجود دارد که دیگر قابل تحمل نیست و انگار دولت و مجلس و مقامات و مسئولان منتظر نشسته‌اند تا چون موارد قبلی و از جمله مسأله فروش ارز مسافرتی، کارد به استخوان برسد و صدای همه در بیاید تا اقدامی صورت گیرد. براساس آمارهایی که هر مقامی آن را به شکلی اعلام می‌کند قاچاق سوخت به مرزهای نگران کننده‌ای رسیده است و از ده میلیون لیتر تا بیست میلیون لیتر نیز رقم آن را اعلام می‌کنند. تفاوت فاحش ده برابری قیمت این سوی مرز با آن سو، هرکسی را وسوسه می‌کند تا به جمع اهالی قبیله تجارتی چنین پرسود بپیوندد و مجلس و دولت و مقامات و حتی خود وزیر نفت نیز از قاچاق گسترده آن صحبت می‌کنند و می‌گویند باید کاری کرد اما همه به تماشا نشسته‌اند تا همچنان توزیع رانتی با چنین وسعت و دامنه و منفعت که سرمایه‌های ملی و سرزمینی را به تاراج می‌برد ادامه یابد. و معلوم نیست که چرا کاری نمی‌کنند. حداقل کاری که می‌توان کرد و در نخستین گام این است که مجددا نظام سهمیه‌بندی را برقرار و کارت سوخت را به جریان بیندازند. کشور تازه با سرمایه‌گذاری کلان به خودکفایی در تولید بنزین نزدیک شده است اما با این حجم مصرف و بدتر از همه قاچاق اگر جلوی این روند خیانت‌بار اسراف را نگیریم، در شرایط تنگنای ارزی مجبوریم مجدداً میلیاردها دلار ذی‌قیمت کشور را صرف واردات بنزین کنیم.

بدترین و تلخ‌ترینش این است که روزی، هم انرژی و سوخت را گران کرده فشار را بر مردم بیشتر کنیم و هم باز ببینیم که قاچاق سوخت همچنان به دلایل متعدد ادامه دارد! انصافاً که روزگار، روزگار عجایب است. چرا نمی‌توانیم کشور را از توزیع رانت نجات دهیم؟ به راستی چرا؟

خواننده‌ای پرسیده بود که چرا ثروت و سنّت؟ این عنوان چه وجهی دارد؟ در همین ابتدای مقال، خیلی راحت و صریح پاسخ پرسش بجا و دقیق ایشان را می‌دهم: ثروت، عنصری است که می‌تواند سنّت را محافظت کند و نیز آن را احیا و پالایش خواهد کرد. ملت فقیر و بینوا، در هیچ جای جهان ملّت نیست، بلکه جمعی است پریشان که از سنن ارزشمند تهی و در عرصه دارایی‌های فرهنگی، ملی و بومی، بیچاره و بی‌چیز است.

این حقیقت را باید آویزه گوش و چراغ راه کنیم وگرنه بر ما همان خواهد رفت که بر اغلب جوامع (و نه «ملّت»‌های) آفریقایی رفته است. از دو کشور همسایه شرقی خودمان مثال نمی‌آورم که برادری و تاریخ مشترک داریم و همین اشتراکات علاقه و رهنی دارد.

ثروت قابل سنجش است اما مقیاس سنّت چیست؟ طبعاً منظور ما این نیست که ارزشهای بومی و ملی و دینی و ساختارهای هنری و مناسبات خاص فرهنگی و آفرینشهای ادبی را بی قیمت تلقی کنیم. برعکس، باید بدانیم که هیچ قیمتی نمی‌تواند برای ارزشگذاری این داشته‌ها ارزش‌های بومی و ملیِ دینی، هنری، فرهنگی و ادبی مناسب تلقی شود. اما ملتی که نان شب ندارد و به علم و صنعت و ارز و قرض بیگانه محتاج است، چگونه می‌تواند از داشته‌های خاص و ملی بهره گیرد؟

سنّت، بیانگر شخصیت و هویت ماست و از سوی دیگر وجه تمایز و تشخّص ما در جهان معاصر است. آرایه‌ای بی‌نهایت گرانبهاست. اما گوهر و زیور، بر تن فرتوت و بیمار و ژنده، درخششی ندارد و زشت و قبیح جلوه خواهد کرد. آنچه ما را در جهان حفظ می‌کند، تنها سنّت نیست، که اگر بود، تمدن مصر و سومر و آشور و بابل و ایلام اکنون زنده بودند.

آنان نابود شدند زیرا در موازنه قدرت و ثروت تاب نیاوردند. زیرا اولویت‌هایشان اشتباه بود. زیرا تصوّر متفرعنانه و خطایی در باب عظمت گذشته و قدرت سنن و اسلاف خود داشتند. صفویان را یک قبیله ناچیز در هم شکست و آن همه هنر و سنن و آیین‌ها و خرافات که بر دست و پای سلطان و عمله و اوباش پیرامون او گره خورده بود، فایده نکرد. اولویت‌ها تغییر کرده بود اما آن بی‌مایگان نفهمیدند.

قدرت در ادوار پیشین در شوکت قشون نهفته بود و در روزگار ما در ثروت و اطلاعات نهفته است. اولویت ما ثروت و دانش و سهیم شدن در نظام پیچیده «ارتباطی ـ اطلاعاتی» جهان کنونی است. سنّت تنها در صورتی قابل محاسبه و ملاحظه و مطالبه است که ثروت و قدرت و دانش کافی داشته باشیم. اگر نه، متون ما را «مستشرقان» تصحیح و منتشر می‌کنند، تاریخمان را «آنها» می‌نویسند، معابد و بناهای نیاکان را «آنان» تعمیر و بازسازی می‌کنند، عتیقه‌هایمان هم در موزه‌های «آنها» قابل دیدن است و بالاخره فرهنگ عامه را هم باید از دهان «آنها» باز شنویم! این سنّت چه اعتباری دارد، مگر اینکه بقول فرنگیها کلکتیویستی و به زبان شیوای پارسی مجموعه و «انباشتگِرد»ی بیهوده است.

سنن ما بخشی از زندگی معاصر ماست و تجربه ژاپن نشان داده که اگر قرار بر محافظت و پالایش و زنده کردن سنّت باشد، ابتدا باید به جهان معاصر برسیم و پایه و مایه‌ای برای خود دست و پا کنیم و سپس به سراغ مسایل دیگر برویم. توسعه، نظم مدنی، قانون، قدرت و نفوذ سیاسی، شوکت اقتصادی و ثروت، نظام علمی و آموزشی، زیرساخت‌های ‌آی تی، صنعت مدرن و ربوتیک، برای ملتی چون ایران، مثل وجود است و تنها راه هستن و بودن در برابر جهان کنونی، پرداختن به این اولویت‌هاست.

در مقابل، نمود و هویت و آرایه‌های سنتی، به مثابه ماهیت است. به قول علمای حوزوی در حکمت: اصالت با وجود است و حتی اگر چنین نباشد، کسی انکار نمی‌کند که تقدم با وجود و بود است و تجلی و ماهیت در خلاء و نیستی، خیال باطلی بیش نیست.

ارزش و علاقه ما به سنّت‌ها و ارزش‌هایمان غیرقابل انکار و اندازه‌گیری است، اما زمان و جهان عوض شده است. به گفته اقبال لاهوری باید از «خواب گران خواب گران خواب‌گران» برخیزیم. آن شاعر سترگ تکرار می‌کرد تا تأکید کند و ما باور کنیم که این طرفه خواب سنگین، بهایش سنگین‌تر است.

دانشوران ما باید از صِرفِ بحث‌های مبهم و نظری در این باره دست بکشند. ذهن و ضمیر و زبان ایرانی نیازمند نو شدگی و عنوان و فصلی تازه است. سنّت‌های کهن زمانی بدعت بودند اما سنّت شدند. تقدّس و ارزش سنّت در فایده‌اش برای بشر قابل اندازه‌گیری است. حتی دین و حقایق قدسی تنزیل یافته تا برای بشر مفید و رهگشا باشد. در غیر این‌صورت، انبیای عظیم‌الشأن و سروش وحی، مشتری و مخاطبی نداشتند. ‏

دایره سنن بسی وسیع است و ما ایرانیان از این حیث غنای عجیبی داریم. از عقاید دینی و مذهبی و آداب و آیین‌های پرشمار، از شخصیت‌ها و مفاخر فرهنگی کهن و معاصر، تا دستاوردهایی چون گنبدها و مناره‌ها و قنات و کبوترخانه و طاق قوسی میناکاری و کاشی و زعفران، تا بی‌شمار دیوان شعر و مکتوب حکمی و عرفانی و علمی.

اما خرافه و تعصب هم هست. تحجر و جعل و کذب و مشکلات هم هست. این همه را نباید جمع بست، که باید غبار از دامانش سترد. هنگامی این کار ممکن است که ثروت و امکانات باشد و آرامش و دانش و مهارت هم باشد.

این اولویت ما بوده و هست تا کی دست از حاشیه برداریم و به متن بازگردیم؟ روبه علم و عقل و تدبیر کنیم و خوی و تقدیر دیرین را چاره‌ای بیندیشیم. والسلام

 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس شورای استان تهران با تاکید بر این که مساله فرونشست زمین درتهران فراتر از آن‌ چیزی است که اطلاع رسانی می‌شود، افزود: باید به این موضوع نگاه ملی داشت نه این که آن را محلی و شهری بدانیم.

الهام فخاری در جمع خبرنگاران درباره وضع فرونشست زمین در دشت تهران تاکید کرد: موضوع فرونشست دشت تهران مورد توجه اعضای شورای استان هم بوده است. به گونه‌ای که ازمدیران عالی حوزه آب دعوت کردیم نسبت به وضع آب و فاضلاب در تهران و همچنین اطلس آب گزارش دهند و در مصاحبه‌هایم هم اعلام کرده‌ام موضوع فرونشست تهران فراتر از آن‌ است که اطلاع رسانی می‌شود.

وی با بیان این که بخشی از فرونشست دشت تهران به دلیل نیاز بی پایان به آب است و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که منابع آبی پایتخت مشخص و محدود است، افزود: مسئولان برای تامین آب تهران از استان‌های مختلف درخواست می‌کنند، اما هنوز به نظر می‌رسد که مردم و مسئولان موضوع کم آبی را جدی نگرفته اند و همه آب تهران برای مصرف کشیده می‌شود و این در حالی است که کمبود آب سبب از هم گسستن و به هم چسبیدگی خاک می‌شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان این که باید موضوع تصفیه پساب را جدی بگیریم، افزود: متاسفانه سیاست مشخصی در مورد تصفیه پساب در تهران وجود ندارد، چرا که به جای آنکه موضوع را ملی یا منطقه‌ای ببینیم،‌ آن را محلی و شهری می‌بینیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری، به ارائه توضیحاتی درباره بازداشت شماری از اعضای شورای شهرستان‌های تهران پرداخت.

فخاری با بیان این که در مورد افراد بازداشت شده، سلب عضویت دائم نداشتیم، افزود: پرونده این افراد در سطوح مختلف بررسی می‌شود و همان اول حکم قطعی صادر نمی‌شود که ۷ نفر از اعضا هنوز در بازداشت هستند و بیشتر موارد اتهامی‌شان مالی است.

فخاری با یادآوری این که درباره این افراد بازداشت شده هنوز حکم سلب عضویت دائم صادر نشده است، تاکید کرد: دو نفر عضویتشان در شورای حل اختلاف سلب شد که پرونده‌شان در مرحله اعتراض به رای است و چهار نفر هم توسط حکم قوه قضائیه تعلیق عضویت شدند اما هنوز سلب عضویت دائم در مورد آنها اتفاق نیفتاده است و شماری هم با قید وثیقه آزاد شدند.

فخاری با بیان این که در مورد این افراد بیان چند نکته ضروری است،‌ افزود: این افراد بنا به دلایل مختلفی بازداشت شدند که برخی از آنها به دلیل مدرک نامعتبر مورد اتهام هستند که جای سئوال است که آیا در زمان ثبت‌نام اسناد ارائه شده از سوی این افراد بررسی نشده است؟ نهاد ثبت‌نام کننده چرا بررسی نکرده است؟

وی گفت: نهادی که در مورد تخلف اعضا مصاحبه می‌کند، باید مدارک را بررسی می‌کرد و چرا این مدارک حالا مبهم هستند و تعدادی از اعضا با عنوان جعل یا نامعتبر بودن مدارکشان مورد اتهام هستند و بخشی از تخلفات هم به ویژه در حوزه شورای روستایی به دلیل کم آگاهی شوراها نسبت به رعایت مرز اجرا بوده که در امور اجرایی مانند انتصابات،‌ عزل و نصب‌ها مداخله می‌کردند و بخشی از تخلفات هم با علم و آگاهی و در حوزه مالی و ملکی بوده که قانون ملاک عمل است،‌ هر چند که نسبت این افراد متخلف به کل جامعه شورائیان استان عدد بزرگی نیست.

فخاری در مورد وضع حریم تهران اظهار داشت: شهرستان‌های اطراف پایتخت به دلیل پایتخت بودن تهران در معرض اتفاقات مثبت و منفی زیادی قرار دارند و این مساله یعنی پایتخت بودن تهران بسیاری از شهرستان‌های مجاور را

آزار می‌دهد.

وی با بیان این که حریم شهرستان‌های اطراف تهران مشخص نیست به گونه‌ای که شهرهایی چون شهر قدس در مجاور مناطق جنوبی تهران است، افزود: در مورد وضع حریم، تلاشمان این است که شرایط از آنچه که هست بدتر نشود، چرا که نمی‌توانیم یک مسیر ۸۰ ساله را که منجر به سکنی گزیدن افراد در اطراف تهران شده است را طی مدت چند سال اصلاح کنیم.

رئیس شورای استان تهران با بیان این که باید راه حل‌های تعاملی را شناسایی و پیگیری کنیم،‌ افزود: تلاشمان این است که با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مختلف نسبت به ساماندهی حریم اقدام کنیم.

 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی درباره پیشنهاد ارائه تسهیلات سربازی به فعالان سمن‌ها و تشکل‌ها ارائه کرد.

سردار موسی کمالی درباره اخبار منتشر شده در موضوع کسرخدمت سربازی در ازای فعالیت در سمن‌ها و تشکل‌ها اظهار داشت: این مساله از سال گذشته در قالب پیشنهادی از سوی وزارت ورزش و جوانان به ستادکل نیروهای مسلح ارائه شد و هیچ قانونی در این باره وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در مورد سربازی فقط موارد قانونی و مصوب اجرایی خواهد شد، افزود: بنابراین مواردی که تحت عنوان کسرخدمت سربازی در ازای فعالیت در سمن ها یا دیگر تسهیلات سربازی که در این خصوص مطرح می شود در حد پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان است و تنها در صورت اخذ مجوزهای لازم و تبدیل شدن به قانون اجرایی خواهد شد، بنابراین اکنون کسر خدمتی برای فعالان سازمان های مردم نهاد و تشکل‌ها نداریم.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح همچین با اشاره به اجرای طرح مهارت آموزی به سربازان گفت: این طرح در تفاهم نامه ستادکل با چند نهاد دیگر اجرا شده است و براساس آن سربازان دارای مهارت یا علاقه مند به مهارتی خاص تحت آموزش قرار خواهند گرفت.

کمالی با تاکید بر اینکه اخبار سربازی را باید از مبادی رسمی و مسئولان مرتبط با آن پیگیری کرد، افزود: متاسفانه گاهی طرح پیشنهادات و ایده ها در رسانه سبب می شود تا برخی از مشمولان سربازی با امید به اجرایی شدن آن پیشنهادات وارد غیبت شوند و امکان بهره مندی از هیچ تسهیلاتی را نداشته باشند که به همین دلیل به مشمولان و خانواده های آنان توصیه می کنم که براساس قوانین جاری سربازی نسبت به تعیین تکلیف وضع خود و فرزندانشان اقدام کنند.

 

‌سرویس سیاسی‌– اجتماعی: مسئول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام با تجلیل از میزبانی مردم عراق در ایام اربعین حسینی گفت: هیأت رزمندگان در عراق در راه‌های منتهی به کربلای معلی با ۸۰ موکب به نام «احباب امام رضا (ع)» حضور دارد و به زائران خدمات می دهد.

سردار حسین نجات در آستانه اربعین حسینی در نشست خبری ستاد مرکزی هیأت با اشاره به اهمیت پیاده‌روی اربعین و روایات ائمه درباره آن افزود: اربعین، جریان زیبا و بلندی است که طی چند سال اخیر در جهان اسلام و دنیا بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است. همچنین روایات زیادی از معصومین راجع به اربعین وارد شده است.

وی اظهار داشت: پیاده‌روی اربعین در دو بعد قابل تبیین است؛ یک بعد آن سیاسی است که در تاریخ معاصر نظیری مانند آن نداریم، ۱۰تا ۱۵روز از مبادی ورودی کشور عراق جمعیت چندین هزار نفری سرازیر می‌شود که این جمعیت از روی عشق و ارادت امام حسین (ع) گردهم می‌آیند و نشانگر وحدت جهان اسلام است.

مسئول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام با بیان این که علاقه‌مندان به آزادی و حریت در این مراسم بدون توجه به مذاهبشان حضور دارند، تاکید کرد: مذاهب دیگر در پیاده‌روی اهل سنت در کنار شیعیان حضور دارند، حتی مسیحیان هم می‌آیند .در واقع پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین مانور سیاسی در جهان است.

وی با تجلیل از میزبانی مردم عراق به ویژه عشایر این کشور در ایام اربعین حسینی گفت: روزی ۱۰تا ۲۰میلیون نفر از سراسر دنیا به عراق می‌روند و در حداقل ۳تا ۴روزی که در عراق حضور دارند از سوی عراقی‌ها پذیرایی می‌‌شوند. این کار، کار بسیار سنگینی است که از سوی مردم شریف عراق انجام می‌شود.

نجات دومین بُعد این همایش بزرگ را بُعد معنوی آن دانست و تاکید کرد: به تمامی شعبه های هیأت رزمندگان در سراسر کشور ا‌بلاغ کرده‌ایم حداقل از سوی هر هیأت یک اتوبوس با ۴۰نفر همراه با یک روحانی و مداح عازم شوند که بیشترین تأکید ما بر حضور جوانان بوده است.

وی افزود: برای سخنرانان این کاروان کتاب «اربعین عاشورایی دوباره» و برای مداحان هم کتاب «در طلب خون تو» از اشعار شعرای آیینی در اختیارشان قرار داده‌ایم. همچنین از دیگر برنامه‌های هیأت رزمندگان اسکان، اطعام و پذیرایی از زائران خارجی در ایران است که به همین منظور در مبادی ورودی شرقی، شمال شرقی و شمال غربی موکب‌هایی مستقر شده است.

مسئول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام اظهار داشت: همچنین کار اسکان و پذیرایی زائران اربعین در مرز مهران را انجام داده‌ایم و در کشور عراق هم به برپایی موکب به صورت مستقل یا مشترک با برادران عراقی مبادرت‌ کرده‌ایم.

وی درباره تعداد موکب‌های هیأت رزمندگان در عراق گفت: در نجف اشرف ۸موکب، کربلای معلی ۴۶موکب، نجف تا کربلا ۲۱موکب، در کاظمین ۴موکب و در سامرا هم یک موکب از سوی شعبه‌های هیأت رزمندگان دایر شده است که این موکب‌ها با نام «احباب امام رضا (ع)» حضور دارند.

نجات با بیان اینکه برای نخستین بار تلویزیون‌های ۵۰اینچی در برخی موکب‌های هیأت رزمندگان قرار داده می‌شود که اشعار آیینی و همچنین کلیپی از جنایات رژیم صهیونیستی، آمریکا و آل سعود پخش شود، اظهار داشت: همچنین نمایشگاهی از تصاویر این جنایات در مسیر پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا معلی برپا می‌شود.‌وی از اعزام بیش از ۴۰نفر از سخنرانان و مداحان هیأت رزمندگان برای این پیاده‌روی اربعین خبر داد و گفت: این کار با همکاری معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری انجام می‌شود.

در ادامه علی خلیلی معاون پشتیبانی و فناوری هیأت رزمندگان اسلام هم با بیان اینکه ۱۲۰موکب در داخل ایران و عراق از سوی این هیأت پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: همه کارهای تبلیغات محیطی از نجف تا کربلا از سوی هیأت رزمندگان انجام شده که بزرگ‌ترین موکب این هیأت در نجف اشرف است.

وی از اهتمام به برگزاری نماز جماعت در این موکب‌ها با حضور روحانی مسلط به زبان عربی خبر داد و گفت: مقبره حکیم و موکب هیأت رزمندگان ورامین در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی گنجایش جمعیت زیادی دارد که بر اساس اسکان، تلاش شده است اطعام هم صورت گیرد. به گونه‌ای که در موکب ورامینی‌ها روزانه بین ۵تا ۱۰هزار پرس غذا توزیع می‌شود.

آمار زائران اربعین از ۵ر ۱ میلیون نفر گذشت

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت از نامنویسی یک میلیون و ۵۵۰هزار زائر اربعین در سامانه سماح تا صبح دیروز خبر داد.

مرتضی آقایی در گفتگو با فارس با اشاره به تسریع در روند صدور ویزای اربعین، گفت: یک میلیون و ۳۵۰هزار ویزا هم تاکنون صادر شده است که با تمهیدات انجام شده روند صدور ویزای زائران پس از تحویل مدارک به دفاتر زیارتی مجاز، از ۴۸تا ۷۲ساعت پیش‌بینی شده است که سعی داریم این زمان را کوتاهتر کنیم.