صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 پنجشنبه 24 اسفند 1391 ـ 2 ربيع‌الثاني 1434ـ 14  مارس 2013ـ شماره  25553

يادداشت
اطلاعات بين‌المللي20 ساله شد!
سيد احمد سام

ديروز مصادف بود با بيستمين سال انتشار روزنامه اطلاعات بين‌المللي، به همين مناسبت سيد احمد سام يادداشتي نوشته است كه در ادامه مي‌خوانيد:

***

اولين و تنها روزنامه فارسي زبان خارج از کشور بيست ساله شد! چهارشنبه 23 اسفند 1391 روزنامه اطلاعات بين‌المللي بيستمين سال تولد و انتشار خود را آغاز كرد . در زمستان سال 1371 هنگامي که براي انجام دادن مقدمات انتشار روزنامه‌اي که قرار بود براي اولين بار هر روز به زبان فارسي در خارج از کشور منتشر شود، پا به لندن گذاشتم هرگز تصور نمي‌کردم شاهد بيستمين سالروز تولد آن باشم. در کشور ما عمر نهادهاي فرهنگي و مدني و به ويژه مطبوعاتي چندان طولاني نيست و از دو موسسه‌ي عمده‌ي مطبوعاتي کشور که بگذريم، کمتر نهاد فرهنگي – مطبوعاتي را مي‌توان يافت که از آفت بي‌برنامگي يا تصميمات عجولانه‌ي شتابزده در امان مانده و استمرار خود را حفظ کرده باشد. مؤسسه اطلاعات به عنوان قديمي‌ترين نهاد مطبوعاتي کشور اما چنين نبوده است و «اطلاعات بين‌المللي» نيز که فرزند جوان اين مؤسسه کهنسال است، عليرغم سختي‌ها و تضييقات و ناملايمات روزگار به انتشار خود ادامه داد و بيست سال هر روز در غرب منتشر شد. در جامعه‌اي که برخي صاحبنظران نام «جامعه‌ي کلنگي» بر آن نهاده‌اند و بسياري از پديده‌هايش کوتاه‌مدت‌اند و متأسفانه حتي بسياري از ديدگاهها نيز به افق‌هاي دور توجهي ندارند، استقرار و تداوم يک نهاد مطبوعاتي را - صرفنظر از ضعف‌ها و قوت‌هايش - بايد به فال نيک گرفت. به خاطر مي‌آورم در همان سال آغاز انتشار اين روزنامه، آقاي بهرام مسعودي فرزند بنيانگذار مؤسسه اطلاعات که از کانادا به وطن بازگشته و به ديدار همکارانمان در روزنامه اطلاعات آمده بود، وقتي خبر انتشار يک روزنامه‌ي «روزانه» را در خارج از کشور شنيد، ضمن ابراز خوشحالي، نسبت به استمرار اين کار به ديده‌ي ترديد نگريست و گفت: اين کار، کار سختي است. ما در سالهاي قبل از انقلاب سعي کرديم نشريه‌اي براي ايرانيان مقيم خارج از کشور منتشر کنيم. کار را هم آغاز کرديم و براي مدتي به صورت هفتگي «اطلاعات هوايي» را به خارج فرستاديم، اما انتشار آن نشريه خيلي زود متوقف شد و مشکلات متعدد باعث شدند ديگر منتشر نشود. جالب اين که چنين پيش‌بيني‌اي منحصر به ايشان نبود و بيست سال بعد از آن، آقاي جهانگير بهروز سردبير آيندگان در قبل از انقلاب در اظهار نظر مشابهي به نگارنده مي گفت: «راستش را بخواهي من فکر نمي‌کردم انتشار اين روزنامه بيش از يکي – دو سال دوام بياورد.» و اجازه بدهيد بگويم رمز تداوم اين کار انگيزه‌ي نيکو و تلاش تک‌تک همکاران خوبمان و در رأس آنها حمايت مؤمنانه و بي‌دريغ و خستگي‌ناپذير سرپرست مؤسسه اطلاعات بود.

شما مي‌دانيد که در سالهاي اخير به مدد تکنولوژي تغييرات شگرفي در کار اطلاع‌رساني و انتشار اخبار و رويدادهاي جهان صورت گرفته که مهمترين آنها «اينترنت» است. شايد تصور يک دنياي بدون اينترنت براي جوانان امروز کار آساني نباشد اما روزي که اين روزنامه در لندن منتشر شد، هنوز استفاده از«اينترنت» در رسانه‌هاي فارسي‌زبان آغاز نشده بود. خبرگزاري ايرنا و واحد مرکزي خبر در لندن خبر‌هايشان را با تلکس مخابره مي‌کردند و استفاده از فکس از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود. در چنين فضايي «اطلاعات بين‌المللي» اولين روزنامه فارسي‌زباني بود که صفحات «پي‌دي‌اف» آن روي اينترنت قابل مشاهده بود. وضعيت مطبوعات فارسي زبان در خارج از کشور هم به اين صورت بود که دو هفته‌نامه و يک ماهنامه و چند گاهنامه در اروپا توسط برخي از ايرانيان خارج از کشور به زبان فارسي منتشر مي‌شدند و در آمريکا نيز چند هفته‌نامه و ماهنامه‌ي فارسي‌زبان، تنها منابع دريافت اخبار مربوط به ايران به زبان فارسي بودند. از سوي ايران نيز هفته‌نامه‌ي «کيهان هوايي» در ايران چاپ مي‌شد و با پست به لندن و چند شهر عمده‌ي اروپا و امريکا ارسال مي‌شد. «کيهان هوايي» مدتي پس از انتشار «اطلاعات بين‌المللي» توزيع خود را محدود کرد و سپس از انتشار باز ايستاد. به اين ترتيب، «اطلاعات بين‌المللي» تنها روزنامه‌اي بود که از سوي يک مؤسسه مطبوعاتي داخل کشور، در خارج كشور منتشر مي‌شد.

انتشار اين روزنامه واکنش‌هاي مختلفي به دنبال داشت که يادآوري عکس‌العمل موافقين و مخالفين، سخن را به درازا مي‌کشاند و در جايي ديگر بايد به آن پرداخت اما به اشاره بگويم که همين يک روزنامه هم براي بعضي از سردمداران مطبوعات فارسي در خارج از کشور قابل تحمل نبود. به نحوي که بلافاصله پس از انتشار «اطلاعات بين المللي» تبليغات وسيعي در نشريات و تلويزيونهاي فارسي لس آنجلس عليه اين روزنامه به راه افتاد و مدعيان آزادي قلم وبيان آنچنان از انتشار اين روزنامه نگران شدند که ضمن اعتراض به دولت امريکا هشدار دادند که با اين رويه‌ ‌اي که در پيش گرفته شده، قاعدتاً تا چند وقت ديگر بايد شاهد برگزاري نماز جمعه در پارکهاي اصلي لس آنجلس و نيويورک و واشنگتن از سوي جمهوري اسلامي ايران باشند! اين تهديدات البته به حرف و سخن محدود نشد و به پيغامهاي تهديدآميز تلفني و اقدامات تلخ ديگر انجاميد و در سال اول انتشار روزنامه بارها شاهد تعرض به توزيع کنندگان و يا خرابکاري در کار توزيع و امحاي اين روزنامه بوديم. «اطلاعات بين المللي» با صبر و برد باري و با ايمان به راهي که در پيش گرفته بود، به کار خود ادامه داد و جانب ادب و حرمت را هيچگاه فرو نگذاشت. بعد‌ها يکي از محققين مطبوعات در خارج از کشور از تأثير اين روزنامه بر فرهنگ روزنامه‌نگاري در بسياري از رسانه‌هاي فارسي زبان خارج از کشور ياد كرد و گفت: بعد از انتشار «اطلاعات بين المللي» شاهد نوعي تغيير در ادبيات روزنامه‌هاي فارسي زبان خارج از کشور هستيم. به نحوي که لحن سخن گفتن و نوشتن روزنامه‌هاي فارسي در خارج از کشور که در بسياري از موارد با تعرض و توهين و ناسزا و هتک حرمت همراه بود، از يکي – دو استثناء که بگذريم، تبديل به نوعي کار حرفه‌اي توأم با ادب و به دور از فحاشي‌ها و ناسزاگويي‌هاي مرسوم شد.

اولين شماره «اطلاعات بين المللي» به عنوان يک پيش‌شماره‌ي آزمايشي در نهم اسفند 1372 منتشر شد و اولين شماره رسمي آن روز دوشنبه 23 اسفند همان سال همزمان با عيد سعيد فطر در لندن انتشار يافت و چند هفته بعد هم چاپ آن در آمريکا (همزمان با لندن) در نيويورک آغاز شد. تکنولوژي ارسال اطلاعات سريع کتبي در آن روزگار در حدي بود که دستگاه فکس که امروز دارد از رده خارج مي شود، يکي از پيشرفته‌ترين وسريع‌ترين وسايل ارتباط جمعي بود. صفحات اين روزنامه ابتدا بايستي به صورت «داده‌هاي فشرده» درمي‌آمدند و سپس از طريق «مودم» به چاپخانه‌اي در لندن مخابره مي‌شدند. مخابره‌ي هر صفحه روزنامه، تازه اگر خط تلفن در وسط کار قطع نمي‌شد، حد اقل بيست دقيقه طول مي‌کشيد و به اين ترتيب براي انتقال هشت صفحه روزنامه بايستي حدود چهار ساعت منتظر مي‌مانديم. صفحات هم سياه و سفيد بودند و امکان مخابره‌ي عکسهاي رنگي وجود نداشت. همين کار، امروز به کمک اينترنت چند ثانيه بيشتر وقت نمي‌گيرد ولي در آن روزها هر شماره از روزنامه که به چاپخانه مي‌رسيد و مخابره‌اش تمام مي‌شد، گويي به موفقيتي بزرگ نايل شده بوديم! از آن روز سرد ولي آفتابي در اسفند 1372 تا به امروز بيست سال است که اين روزنامه هر روز منتشر مي‌شود.

براي هيچکس قابل پيش‌بيني نيست كه با توجه به كاستي‌ها و دشواري‌ها و مشکلاتي که همواره بر سر اين راه وجود داشته است، خوانندگان «اطلاعات بين‌المللي» شاهد چندمين سال انتشار اين روزنامه خواهند بود ولي آنچه روشن است و به آن اعتقاد داريم اين است که انتقاد‌ها و تذکرات دلسوزانه و بجاي شما (خوانندگان ارجمند) قطعاً در ارتقاي کيفيت کارمان در حدّ توان مؤثر خواهد بود.

پيشاپيش فرارسيدن سال نو و عيد نوروز را تبريک و تهنيت مي‌گوييم و براي تک تک هموطنان خوبمان در هر جاي جهان هستند، آرزوي شادکامي و تندرستي و نيک سرانجامي داريم.

codex26x

page03

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 دوشنبه 28 امرداد 1398- 17 ذی الحجه 1440ـ 19 آگوست 2019ـ شماره 27358

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه