صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 يكشنبه 26 خرداد 1392 ـ 7 شعبان 1434ـ 16 ژوئن  2013ـ شماره  25616
خان‌كندي؛ روستايي مرزي در دامنه كوه «قبله‌داشي» گرمي


روستاي خان‌كندي از توابع بخش مركزي شهرستان گرمي استان اردبيل در مرز ايران و جمهوري آذربايجان و در مجاورت روستاهاي لسگه‌درق، عزيزلو و تولون و در دامنه كوه قبله داشي از قله‌هاي رشته كوه صلوات داغي واقع است.
از مهمترين كوه‌هاي رشته كوه صلوات داغي در اطراف روستاي خان‌كندي مي‌توان قلي‌تاش (قولاداشي) با ارتفاع 2580 متر و قبله داشي با ارتفاع 2550 متر از سطح دريا را نام برد كه در جنوب روستا واقع شده‌اند و نقش بسزايي در تعديل آب و هواي منطقه ايفا مي‌كنند به طوري‌كه با آغاز بارش در فصول سرد اين كوه‌ها سفيدپوش شده و انبوهي از برف روي آن‌ها مي‌نشيند و در فصول گرم از ذوب شدن برف اين كوه‌ها معروف‌ترين رودخانه فصلي شهر گرمي با نام رودخانه تولون (تولون چاي) پديد مي‌آيد كه در سال‌هاي پيش با لوله‌كشي آب به شهر گرمي، نقش عمده‌اي در تأمين آب اين شهر برعهده داشت.

* پوشش گياهي
مراتع سرسبز و ارتفاعات روستا پوشيده از انواع گون، يونجه و شبدركوهي است. گون گياهي است بوته‌اي، كوتاه و بالشتكي به ارتفاع 10 تا 15 سانتي‌متر كه در اتفاعات و كوه‌هاي خان‌كندي به وفور يافت مي‌شود و تراوه‌هاي اين گياه كتيرا نام دارد.
گون‌هاي روستاي خان‌كندي از نوع خاردار با خارهاي بلند و پراكنده و گونه ديگر از نوع گون سبز با خارهاي كوتاه به هم فشرده است كه اهالي اين نوع گون را اصطلاحاً گون جوجه تيغي مي‌نامند و هركدام در منطقه ويژه خود مي‌رويد و داراي ريشه بلند و طويلي بوده كه در دل خاك فرو مي‌رود بطوري كه كندن گون كاري سخت و طاقت‌فرساست.
از آنجا كه گون قابليت اشتعال خوبي دارد اهالي در زمستان‌ها و هواي سرد با آتش زدن گون‌ها خود را گرم مي‌كنند و در گذشته‌هاي دور برخي از اهالي منطقه با كندن گون و فروش آن امرار معاش مي‌كردند.
به علت وجود مراتع سرسبز پوشيده از انواع گل‌هاي رنگارنگ، از اواسط بهار خان‌كندي پذيراي زنبورداران مي‌شود و محل مناسبي براي پرورش زنبور و توليد عسل است و به همين جهت بهترين و مرغوب‌ترين نوع عسل در منطقه و شهرستان گرمي مغان در روستاي خان‌كندي توليد مي‌شود و در بازارهاي شهر گرمي و ديگر نقاط به فروش مي‌رسد كه از كيفيت و مرغوبيت بالايي برخوردار است.

* رودخانه‌ها
كوه‌هاي اطراف روستاي خان‌كندي (قبله داشي و قلي‌تاش) سرچشمه رودخانه تولون (تولون چايي) يكي از مهمترين رودخانه‌هاي فصلي شهرستان گرمي است كه با شيبي تند پس از طي مسير ميان روستاهاي لسگه‌درق، عزيزلو، تولون، سليمانلو، مشهدلو، قشلاق و تنگ سرانجام به شهر گرمي مي‌رسد و در آنجا برخي آن را گرمي چايي مي‌نامند.
شيب رودخانه تولون يا به زبان محلي تولون چايي با گذر از شهر گرمي ملايم‌تر شده و در شمال اين شهرستان به رودخانه محلي ديگري پيوسته و در مرز جمهوري آذربايجان به رودخانه بالهارود مي‌ريزد و در شهر بيله‌سوار وارد خاك جمهوري آذربايجان مي‌شود.

* جاذبه‌هاي گردشگري
روستاي خان‌كندي به دليل واقع شدن در دامنه كوه قبله داشي داراي مراتع سرسبز و پوشيده از انواع رستني‌ها و گياهان دارويي و گل‌هاي رنگارنگ و بركه‌ها و چشمه‌هاي آب سرد خودجوش مسكن اعصاب و روان و جويبارهاي جاري بوده و هرسال پذيراي ميهمانان و گردشگران از اقصي نقاط كشور است كه براي گذراندن تعطيلات و استراحت به خان‌كندي سفر مي‌كنند.

* خان بولاغي
خان بولاغي چشمه آبي خودجوش (آرتزين) با دبي 3 ليتر در ثانيه است كه در جنوب روستاي خان‌كندي شهرستان
گرمي مغان و در بالادست روستا واقع شده است.
دماي آب اين چشمه در تابستان و زمستان همواره نزديك صفر است و خاصيت شفابخشي برخي بيماري‌هاي پوستي و استخواني را نيز دارد.
به گفته اهالي خان‌كندي آب چشمه خان‌بولاغي از گذشته‌هاي دور مورد توجه خوانين و رؤساي قبايل محلي و ايلات شاهسون بوده است تا آنجا كه برخي از اهالي علت پيدايش روستاي خان‌كندي را آب فراوان، گوارا و خنك چشمه‌ خان‌بولاغي مي‌دانند و معتقدند كه حتي نام روستاي خان‌كندي و مرتعزار زيباي خان يوردي نيز برگرفته از نام زيباي چشمه خان‌بولاغي است.
عده‌اي از اهالي روستا بر اين نظرند كه چون در قديم فقط كدخدا و خان از آب
اين چشمه استفاده مي‌كردند و بقيه اهالي ده از استفاده محروم بوده‌اند به همين جهت
به آن خان بولاغي (چشمه خان) لقب داده‌اند.
در سال‌هاي اخير به همت اهالي و جهاد كشاورزي و امور آب شهرستان گرمي مغان، آب اين چشمه با لوله‌كشي به روستاي خان‌كندي انتقال يافته و مورد استفاده اهالي است.

* قالغانلو
قالغانلو درياچه‌اي فصلي به وسعت 5000 مترمربع است كه در شرق روستاي خان‌كندي از ذوب تدريجي برف‌هاي كوه قبله داشي پديده آمده و در فصل بهار وسعت آن افزايش مي‌يابد، اما در فصول خشك سال
به دليل افزايش تبخير سطحي و مصرف آب آن توسط دام‌ها و كشاورزان از وسعت آن كاسته مي‌شود.
بررسي اكولوژي طبيعي قالغانلو نشان از وجود يك اكوسيستم با انواع موجودات آبزي دارد. همچنين اين درياچه مكان خوبي براي پرورش انواع ماهيان سردآبي به شمار مي‌رود.

* جغرافياي زيستي
به علت شرايط ويژه طبيعي و جغرافيايي انواع حيات جانوري در كوه‌ها و مراتع مجاور خان‌كندي ديده مي‌شود كه از آن جمله مي‌توان به كبك، بلدرچين، اردك، غاز، قرقاول، كلاغ، سار، گنجشك، كبوتر وحشي، زردپره، شاهين، بالابان، عقاب، لاك‌پشت، انواع مار سمي، خرگوش، روباه، شغال، جوجه‌تيغي، گرگ و گراز
اشاره كرد.

codex30x

page10

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 یکشنبه 3 شهریور 1398- 23 ذی الحجه 1440ـ 25 آگوست 2019ـ شماره 27362

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه