صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 سه‌شنبه 28 خرداد 1392 ـ 9 شعبان 1434ـ 18 ژوئن  2013ـ شماره  25618
در نخستين مصاحبه خبري با رسانه‌هاي داخلي و خارجي
دكتر روحاني: دولت آينده فرا جناحي و شايسته سالار خواهد بود


حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني رئيس جمهور منتخب مردم، بعدازظهر ديروز در نخستين نشست خبري خود با نمايندگان رسانه‌هاي داخلي و خارجي، به سوال‌هاي آنان در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي، انرژي هسته‌اي، به كارگيري افراد مجرب و با تجربه و... پاسخ داد.

وي ابتدا در سخناني با تبريك به مناسبت اعياد شعبانيه، از مردم ايران به خاطر خلق حماسه 24خرداد و حضور شكوهمند آنان در انتخابات تشكر و قدرداني كرد و گفت: حماسه 24 خرداد، فقط يك انتخابات و حضور نبود، بلكه اعتماد مشاركت فعال و آغاز فصل جديد و نوبود. گويي همه غصه‌ها به سرآمده است و مردم پاي صندوق، شرايط نويني را خلق كردند.

وي افزود: پس از اعلام نتيجه انتخابات، همه جشن گرفتند و در حقيقت ملت در مقابل افكار جهان و تاريخ سرافراز شد.

روحاني با تاكيد بر اين كه همه مردم به ويژه جوانان حضور ويژه‌اي در انتخابات داشتند، گفت: ملت در انتخابات به افراط و خودسري نه گفتند و در مقابل، اخلاق، ادب و انسجام را برگزيدند.

رئيس جمهوري منتخب با بيان اين كه وعده‌هاي انتخاباتي به مردم را فراموش نخواهم كرد، يادآور شد: ملت نياز به همدلي و وحدت دارد. توهين‌ها و تخريب‌ها را براي هميشه از ياد ببريم، بايد صادقانه بودن را از جوانان ياد بگيريم و كمتر به گذشته‌ نگاه كنيم.

روحاني تاكيد كرد: براساس وعده‌هاي قبلي، دولت تدبير و اميد نجات اقتصاد كشور، احياي اخلاق، تعامل سازنده با جهان و مشي اعتدال و اهداف ملي را دنبال خواهد كرد.

دكتر روحاني سپس به سوال‌هاي خبرنگاران پاسخ گفت: وي ابتدا در پاسخ به سوالي در اين‌باره كه مصداق‌هاي اعتدال در عرصه‌هاي اقتصادي چيست اظهار داشت: اعتدال همان مشي و شيوه‌اي است كه چه در زمينه اقتصادي و چه در زمينه سياسي و فرهنگي راه تندروي و شعار خودمحوري را نمي‌پيمايد. عقلانيت و اعتدال متكي به خردجمعي و برآورد هزينه‌ها و فايده‌ها و متكي به اين است كه قانونگرايي را دنبال كند و در مسير افراط و تفريط قرار نگيرد.

روحاني با اشاره به اين كه مصداق هر موردي را در جاي خودش توضيح خواهم داد، گفت: ما چگونه مي‌توانيم به اهدافمان دست يابيم. به عنوان مثال، من به جاي اين كه بيشتر از انجمن‌ها و تشكل‌هاي صنفي و تخصصي بهره خواهم برد، قطعاً از نقطه نظرهاي صاحبنظران و با كمك مشورت با آن‌ها تصميم مي‌گيريم و تاجايي كه امكان دارد، بسياري از كارها و امور به خود مردم واگذار مي‌شود.

رئيس جمهوري منتخب مردم در پاسخ به سوال ديگري درباره فوري‌ترين برنامه دولت آينده در حوزه اقتصاد و معيشت مردم گفت: نخستين اولويت‌ ما مسائل معيشتي و اقتصادي مردم است و ضروري است كه در دو مرحله مد نظر قرار گيرد. نخست به فكر نيازهاي فوري مانند كالاهاي اساسي مردم خواهيم بود. البته با توجه به نزديك‌شدن به ماه مبارك رمضان و از آنجا كه هنوز دولت فعلي به مسئوليت خود ادامه مي‌دهد، در نظر داريم با همكاري دولت، كميته مشتركي را براي رسيدگي به كارهاي فوري تشكيل دهيم و در مرحله دوم براي برنامه‌ريزي در جهت مسائل اقتصادي و ساير زمينه‌ها توجه خواهد شد كه ظرفيت‌هاي موجود اقتصادي ايجاد و بخش‌هاي غيرفعال، فعال شود، نقدينگي به سرعت كنترل و به سمت توليد هدايت شود تا آثارش در همان ماه‌هاي اوليه خود را نشان دهد.

سياست خارجي

روحاني درباره سياست خارجي دولت آينده گفت: دولت جديد احساس مي‌كند كه فرصت جديدي براي تعامل با دنيا با توجه به حضور مشاركت و راي مردم به وجود آمده است و همه كشورها بايد از اين فرصت استفاده كنند كه منتج به منافع دوجانبه شود. قطعاً تعامل با دولت آينده نه تنها به نفع كشور بلكه آينده جهان خواهد بود.

وي ادامه داد: اولويت دولت در سياست خارجي، ايجاد روابط دوستانه و نزديك با همه همسايگان خواهد بود. اميدواريم ارتباط با 15 كشور همسايه به يك رابطه بسيار نزديك با حسن همجواري و دولتي و روابط متقابل براساس احترام باشد. چون حوزه خليج فارس ويژگي‌هاي خاص خود را به لحاظ اهميت استراتژيك خليج فارس دارد. درباره روابط با عربستان هم ما نه تنها با آن همسايه و برادر و روابط دوستانه‌اي از نظر تاريخي، معنوي و مذهبي داريم، بلكه سالانه چند صد هزار نفر از مردم كشورمان براي زيارت خانه خدا و به جا آوردن حج تمتع و عمره مفرده به آن كشور سفر مي‌كنند.

وي افزود: زمينه‌هاي تعامل بين دو كشور بسيار فراهم است و اولين تفاهم‌نامه همكاري با عربستان از سوي ايران در سال 77 توسط بنده امضاء شد و اميدواريم در آينده روابط دوستانه‌اي با عربستان و ساير همسايگان داشته باشيم.

رئيس جمهوري منتخب درباره مسائل سوريه گفت: حل مسائل سوريه بايد توسط مردم اين كشور صورت بگيرد. البته ما با تروريسم و ايجاد جنگ داخلي و دخالت كشورهاي ديگر در سوريه مخالفيم و علاقه‌منديم كه هر چه زودتر صلح به سوريه باز گردد و خواست مردم تحقق پيدا كند.

مسأله اشتغال و تحريم

وي درباره مسأله اشتغال گفت: مسأله اشتغال بسيار مهم و دغدغه اكثريت خانواده‌هاي ايراني عزيز است و حتي آن‌هايي كه فارغ‌التحصيل مراكز عالي هستند همين مشكل را دارند. بنابراين حل مشكل اشتغال با رونق اقتصادي شكل مي‌گيرد. البته وقتي ما مي‌گوييم اشتغال حل مي‌شود به اين معناست كه بايد به تدريج رشد بي‌اشتغالي كمتر شود و به تك رقمي كاهش پيدا كند. در اين راه بايد زمينه رونق اقتصادي را فراهم كنيم كه لازمه آن اين است كه دولت آينده آيين‌نامه قانون اشتغال مصوبه مجلس شوراي اسلامي را تدوين و پس از تصويب ابلاغ كند. البته مشكلاتي هم دامنگير بخش‌هاي توليدي است كه بايد به تدريج حل شود و آثار آن در سال اول مسئوليت بنده نمايان شود و در آن زمان حتماً جشن كوچكي برگزار خواهيم كرد.

خبرنگاري درباره كاهش تحريم‌ها سؤال كرد كه روحاني پاسخ داد: مسأله تحريم، معضلي است كه كشور با آن مواجه است همه مي‌دانند كه اين تحريم ظالمانه است. چون ملت ايران خطايي نكرده است كه مستحق تحريم باشد. اساساً بايد بگويم كه استفاده از ابزار تحريم يك ابزار ارتجاعي است و دوره آن بسر آمده است.

وي افزود: در شرايطي كه غرب و آمريكا با معضلات اقتصادي مواجه‌اند، اين تحريم‌ در وهله نخست متوجه خود آن‌هاست و ممكن است براي اسرائيل سود داشته باشد. بنابراين، اساس تحريم نمي‌تواند مبناي درستي داشته باشد و حل آن نياز به اين دارد كه در مسير شفافيت بيشتري قدم بگذاريم، ضمن اين‌كه مسائل هسته‌اي ما شفاف است و ما آمادگي داريم كه به دنيا ثابت كنيم كه اقدام‌هاي ايران در زمينه انرژي هسته‌اي در چارچوب قوانين بين‌المللي است و مي‌توانيم با جهان ارتباط خود را ارتقاء دهيم و اعتماد آنان را جلب كنيم و پايان دادن به تحريم، مشاركت در مقررات بين‌المللي را مي‌طلبد كه تلاش مي‌كنيم در گام نخست، تحريم جديدي شكل نگيرد و سپس تحريم‌هاي موجود را از بين ببريم.

وي به مهمترين اقدام اقتصادي خود در كوتاه مدت اشاره كرد و گفت: راه حل اساسي اقتصاد، رونق توليد و هدايت نقدينگي به سمت توليد است. در اين راه كنترل 34 درصدي نقدينگي از برنامه‌هاي دولت آينده است و بانك‌ها را هم بايد به بنگاه‌هايي كه بايد سرمايه‌ها را براي توليد جذب كنند، تبديل كنيم. بنابراين، تشويق توليد و پركردن خلاء‌ها و ظرفيت‌هايي كه در بخش توليد وجود دارد، از ديگر برنامه‌هاي دولت آينده است. جذب سرمايه از يك طرف و بهره‌برداري از سوي ديگر مي‌تواند منجر به رونق اقتصادي شود. به نظر ما، توليد تنها صنعت و كشاورزي نيست، بلكه توريسم هم مي‌تواند اشتغالزا باشد.

روحاني اظهار داشت: طرح مسكن مهر بايد تكميل و اشتباهات مرتفع شود. از آنجا كه در برخي از پروژه‌ها، امكانات خدمات جانبي پيش‌بيني نشده است، مسكن مهر به شكل خوابگاه درآمده است. در مورد ادامه مسير يارانه نقدي هم مصمم هستيم كميته متشكلي از نمايندگان ما با نمايندگان مجلس براي اصلاح وضع يارانه‌ها تشكيل دهيم.

رئيس جمهوري منتخب مردم درباره ادامه غني‌سازي اورانيوم گفت: ديگر آن دوره گذشته است و ما در شرايط خاصي قرار داريم و اعتقاد داريم كه راه‌هاي اعتمادساز زيادي وجود دارد.

ما در مذاكرات سال 2005 با آقاي شيراك به توافق نهايي رسيديم كه اعتماد همه‌جانبه را به وجود آوريم كه مي‌توانست منجر به راه‌حل نهايي شود و آلمان هم با آن طرح موافقت كرد، اما انگليس موانعي ايجاد كرد كه اجراي آن ناكام ماند. به هرحال من معتقدم كه آن توافق مي‌تواند يكي از راه‌حل‌ها در مذاكرات آينده باشد.

روحاني در پاسخ سؤال كه نخستين قفلي را كه باز خواهيد كرد، چه خواهد بود، اظهار داشت: اولين قفل باز شده است. اولين مسأله، سرمايه اجتماعي بود كه با حضور و مشاركت همگاني مردم تحقق يافت و اين شادماني سراسري نشان داد كه اعتماد مردم، مشاركت و نشاط مردم ايران برترين است.

روزنامه‌اي سؤال كرد كه آيا مطالبات اصلاح‌طلبان در دولت شما پيگيري خواهد شد كه روحاني در پاسخ از همه آن‌هايي كه حمايت كردند ـ جناح، حزب و افراد ـ تشكر كرد و گفت: يادمان باشد كه من از امروز رئيس جمهوري منتخب همه مردم هستم و وظيفه دارم كه به خواست همه ملت پاسخ دهم و دولت همواره نيازمند كمك مستمر يكايك مردم است و من كاملاً اميدوارم كه دولت اميد را تشكيل دهم و همه بايد براي ساختن ايران عزيز كمك كنند و در اين راه همه مطالبات قانوني احزاب، جناح‌ها و گروه‌ها مدنظر قرار مي‌گيرد.

چون اجراي قانون اساسي وظيفه من است و به اجراي آن به ويژه فصل سوم قانون اساسي پايبند خواهم بود.

رئيس جمهوري منتخب كشورمان در پاسخ به سؤال ديگري درباره غني‌سازي اورانيوم گفت: سياست ما اين است كه موضوع 1+5 و مسائل هسته‌اي را فعالتر كنيم و معتقديم كه موضوع هسته‌اي از راه مذاكره قابل حل است و اعتمادسازي، استفاده از تجربيات گذشته و ارتباط بهتر با كشورها مي‌تواند هم حقوق حقه ملت ايران را حفظ و مشكلات را رفع كند.

روحاني درباره سؤالي پيرامون مسائل سوريه، گفت:‌ سوريه با رأي و نظر مردم حل و فصل خواهد شد.

آنچه كه موجب نگراني مردم ما است، جنگ داخلي و دخالت‌هاي خارجي در اين كشور است. انتخابات 2014 سوريه به رأي و نظر مردم متكي است و در نهايت آراء مردم حاكم خواهد شد.

رئيس جمهوري منتخب مردم درباره استفاده از ظرفيت مديران شايسته گفت: ما گفتيم كليد داريم، داس نداريم.

دولت آينده دولت كارآمد است كه شايسته سالاري را مبناي كار خود قرار مي‌دهد و كساني كه در اين هشت سال كار كرده‌اند و مديري شايسته بوده‌اند در مقابلشان تواضع و از آنان استفاده مي‌كنيم.

البته اگر كسي اتوبوسي آمده و بليت هم ندارد بايد پياده شود.

وي افزود: من به سهم خودم در دولت به كسي اجازه نمي‌دهم كه به كسي تهمت و افترا بزند، بلكه با برادري و يگانگي مي‌شود كشور را پيش برد. ما اول بايد در داخل تلاش كنيم اگر كسي فاصله گرفته جذبش كنيم و كساني كه نقد و نظري ‌دارند، آن‌ها را دشمن فرض نكنيم. البته ممكن است از خارج دشمن‌هايي داشته باشيم كه بايد به آن‌ها بفهمانيم كه بايد در مقابل ملت سر فرود بياوردند، نه دشنه نشان دهند.

چون 72 درصد از مردم پاي صندوق‌ها رفتند و همه مردم در خيابان‌ها جشن گرفتند و خوشحالي كردند.

من در سفرهايي كه به شهرها و استان‌هاي مختلف داشتم، آن همه شور و هيجان نشان داد كه مردم عاشق كشور و سربلندي آن هستند و دشمن اين سربلندي را ديد و اگر قصد ادامه دشمني را دارند حتماً كوتاه خواهد آمد.

وي درباره رفع مشكلات معلولان و روشندلان هم گفت: رسيدگي به وضع معلولان و روشندلان از اولويت‌هاي كاري دولت آينده است.

رابطه با انگليس

رئيس جمهوري منتخب در ادامه در پاسخ به سؤالي مبني بر اين كه آيا در دولت آينده شاهد بهبود روابط ايران با كشور انگليس خواهيم بود؟ تاكيد كرد: همان‌گونه كه گفتم ما با برخي كشورها مشكلاتي داريم كه در دولت تدبير و اميد سعي مي‌كنيم مشكلات در روابط با همه كشورهايي كه آن‌ها را به رسميت مي‌شناسيم، رفع شود. وي لازمه ارتباط با كشورها را احترام متقابل دانست و افزود: حفظ حقوق حق ملت ايران و احترام متقابل در رابطه با كشورهاي ديگر در دستور كار است و بايد با منطق و عقلانيت در مسير اعتدال مشكلات موجود را حل و فصل كنيم كه كشور انگليس هم از اين امر مستثني نيست.

در ادامه جلسه، خبرنگار يك شبكه خارجي سؤال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه جامعه بين‌الملل اميد زيادي به دولت شما دارد، آيا اين احتمال وجود دارد كه سياست‌هاي فعلي شما به سياست‌هاي قبل از 2005 برگردد؟

روحاني در پاسخ به اين سؤال گفت: اساس سياست ما، تعامل است و با اين انتخابات، شرايط درسطح جهان تغيير كرده است و جوي كه در دنيا بوجود آمده، به طور حتم اثرگذار خواهد بود و من اميدوارم اين جو به فرصت جديدي تبديل

شود

بازگشايي همه انجمن‌هاي صنفي

بازگشت اميد به كشور با پيروزي دكتر روحاني و بازگشايي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران دو موضوعي بود كه خبرنگار يكي از مطبوعات داخلي كشورمان آن‌ها را مطرح كرد و خواستار ارائه توضيحاتي از سوي رئيس جمهوري منتخب شد.

روحاني گفت: ما هر چه داريم، از مردم داريم و اين مردم بودند كه با حضور خود، اميد را به كشور بازگرداندند. همچنين درباره فعاليت انجمن‌هاي صنفي بايد تاكيد كرد كه انجمن‌هاي صنفي بهترين راه را براي اداره مسائل جامعه خودشان در اختيار دارند، و اداره آن‌ها بايد به همان انجمن بازگردد. لذا بايد همه انجمن‌هاي صنفي را طبق قانون فعال كنيم.وي همچنين درباره رابطه دولت آينده با كشورهاي آمريكاي لاتين، گفت: ما به دنبال توسعه و روابط با اين كشورها هم خواهيم بود كه البته اولويت سياست خارجي ما، تقويت رابطه با كشورهاي همسايه خواهد بود.

بهره‌گيري از همه جناح‌ها در دولت آينده

روحاني مجدداً در پاسخ اين سؤال كه آيا از جناح‌هاي ديگر در دولت آينده استفاده خواهيد كرد؟ يادآور شد: دولت ما، دولت فراجناحي و شايسته سالاري است و در دولت تدبير و اميد از همه نيروهاي شايسته از اعتدال‌گرايان، اصلاح‌طلبان و اصولگرايان وجود خواهند داشت و محدوديتي وجود ندارد.

شرايط رابطه با آمريكا

«مسأله دشوار» واكنش روحاني به سؤال خبرنگار يك تلويزيون آمريكايي بود اين خبرنگار سؤال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه وزارت خارجه آمريكا پس از پيروزي شما پيام تبريك صادر كرد، آن‌ها مي‌خواهند وارد مذاكره مستقيم شوند، آيا اين موضوع را مي‌پذيريد يا خير؟

رئيس جمهور منتخب كشورمان گفت: مسأله رابطه با آمريكا، مسأله دشوار و پيچيده‌اي است، يك زخم كهنه در اين زمينه وجود دارد كه بايد با تدبير، درمان شود.

وي با تاكيد بر اين كه ما به دنبال ادامه تنش با آمريكا نخواهيم بود، افزود: عقل اين طور حكم مي‌كند كه دو كشور به فكر آينده باشند و گذشته‌ها را ترميم كنند. اما در زمينه سخن گفتن با آمريكا علاوه بر در نظر گرفتن منافع، بايد به عمل به شرايط هم توجه كرد.

روحاني سپس به بيان سه شرط براي برقراري رابطه با آمريكا پرداخت و گفت: آمريكايي‌ها ابتدا بايد همان‌گونه كه در بيانيه الجزاير تاكيد شده است، در امور داخلي ما دخالت نكنند و همچنين حقوق حقه ما وحقوق هسته‌اي‌مان را به رسميت بشناسند و سياست‌هاي يكجانبه گرايانه و زورمدارانه را كنار بگذارند، كه البته با تحقق اين شرايط، زمينه براي رابطه آماده مي‌شود. اگر احساس شد حسن نيت وجود دارد، كار پيش خواهد رفت و ما نيز در زمينه اعتمادسازي قدم برخواهيم داشت.

روحاني، حقوق حقه ملت ايران را موضوعي دانست كه دولت تدبير و اميد از آن كوتاهي نخواهد كرد.

رفع محدوديت از برخي چهره‌ها

خبرنگاري در ادامه جلسه سوال خود را اين گونه مطرح كرد كه آيا محدوديت‌هاي موجود درباره بعضي از چهره‌هاي كشورمان رفع خواهد شد. و فضا تغيير خواهد كرد؟

روحاني گفت: فضا را خود مردم عوض كردند، در انجام خيلي از امور نبايد عجله كرد،‌ انجام خيلي از امور كار يك رئيس جمهوري نيست و تلاش سه قوه را مي‌طلبد.

من به تغيير فضا به طور كامل اميدوار هستم و زمينه ‌بسياري از خواسته‌ها تحقق پيدا خواهد كرد.

افزايش حقوق كارگران

وضع نامناسب حقوق كارگران، موضوع ديگري بود كه از سوي يكي از خبرنگاران در اين جلسه مطرح شد. اين خبرنگار سوال خود را اين گونه پرسيد كه حقوق كارگران با توجه به سقوط ارزش پول ملي، وضع بسيار بدي دارد، شما قبل از پيروزي در انتخابات وعده داديد كه حقوق كارگران را براساس نرخ تورم، بالا ببريد. براي نجات كارگران از وضع ايجاد شده چه برنامه‌اي داريد؟

رئيس جمهور منتخب گفت: موضوع عنوان شده، يك قانون است، بايد حقوق با افزايش تورم يكسان شود، لذا بايد كاهش حقوق موجود رفع شود و دولت اين قانون را عملياتي خواهد كرد

روحاني همچنين درباره بكارگيري افرادي مانند دكتر محمدرضا عارف به عنوان معاون اول خود در دولت آينده، گفت: من از همه عزيزاني كه نامزد رياست جمهوري بودند و برنامه و نظر داشتند، دعوت به همكاري خواهم كرد و از آقاي عارف هم دعوت خواهيم كرد، البته پذيرفتن دعوت ما بستگي به نظر خودشان دارد.

وضع رابطه‌ايران با چين در دولت آينده سوال ديگري بود كه در اين جلسه از روحاني پرسيده شد. وي در اين باره تاكيد كرد: رابطه با چين را ادامه خواهيم داد. البته دولت نكات جديدي را مدنظر دارد كه در اين زمينه با مقامات چيني مذاكره خواهيم كرد.

وي در پاسخ آخرين سوال مبني بر اين كه برنامه‌هاي دولت شما براي دانشگاه‌ها در زمينه بودجه علمي و تحقيقاتي چيست؟ اظهار داشت: تلاش بر اين است كه كيفيت دانشگاه‌ها را بالا ببريم.

روحاني با بيان اين كه كاربردي كردن برخي دانشگاه‌ها را دنبال مي‌كنيم، تصريح كرد: بايد رابطه دانشگاه‌ها را با صنعت افزايش دهيم تا دانشجويان پس از پايان تحصيلات خود بتوانند به مشاغل مرتبط دست پيدا كنند.

codex01x

page01

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 سه‌شنبه یکم امرداد 1398- 20 ذی القعده 1440ـ 23 جولای 2019ـ شماره 27336

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه