صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 سه‌شنبه 20  اسفند 1392 - 9 جمادي الاول 1435ـ  11 مارس  2013ـ شماره  25831
يادداشت
تحريف، رندانه دروغ گفتن است
غلامرضا دادخواه

به نظر مي‌رسد هنوز شعار «هدف وسيله را توجيه مي‌كند» طرفداران پر و پا قرصي دارد. بر مبناي اين سخن سراسر فريبندة ماكياولي، مي‌توان هر عمل قبيحي را كه در راستاي تحقق يك هدف متعالي انجام مي‌گيرد توجيه كرد و حتي پسنديده و واجب برشمرد. بدين طريق مي‌توان به خاك و خون كشيدن هزاران زن و مرد، و پير و جوان را مشروع دانست؛ زيرا هرچند كشتن انسان‌هاي بي‌گناه في‌نفسه فعلي حرام است اما براي رسيدن به يك هدف والا، مي‌توان دست به چنين كاري زد.

در ابعادي كوچك‌تر اما، گه‌گاه مصاديقي از تحقق اين شعار در كشور ما، به خصوص در رسانه‌ها، ديده شده كه شايع‌ترين نوع آن هم «تحريف» بوده است. اگر مخاطبان رسانه‌ها، اعم از مخاطبان نشريات و راديو و تلويزيون، فرصت كافي براي تحقيق دربارة راستي يا ناراستي تمام آنچه كه مي‌خوانند، مي‌شنوند و مي‌بينند را ندارند، نبايد اين امر به اصحاب رسانه‌ها مجوز تحريف وقايع را دهد. گذشته از قبح ذاتي تحريف، به كرسي نشاندن حرف خود به هر حيلتي، همواره با خطر رسوايي مواجه است؛ چرا كه در اين زمانه به لطف انواع وسايل ارتباطي كه در هر كوي و برزن وجود دارد كشف حقيقت‌ها چندان سخت نيست.

يك نمونه از اين دست تحريف‌ها به يك فيلم انگليسي ـ فرانسوي با عنوان «جاني انگليش دوباره متولد مي‌شود

(Johnny English Reborn)» به كارگرداني اليور پاركر (سال 2011) مربوط مي‌شود كه چندي پيش براي بار دوم يا سوم در يكي از شبكه‌هاي سيما با نام «مستربين پليس مي‌شود» نمايش داده شد. در سايت‌ها مطالب كافي در خصوص محتواي اين فيلم وجود دارد و از اين رو نيازي به بازگويي آن نيست. منظور ما در اينجا متوجه سكانس پاياني فيلم است، آنجايي كه جاني انگليش (مستربين)، پس از چندبار اشتباه در دستگيري يك پيرزن قاتل، اين بار هم اشتباهاً ملكة انگليس را به جاي همان پيرزن مي‌گيرد. در نسخة اصلي فيلم، او بلافاصله با ديدن قاتل اصلي به اشتباه خود پي مي‌برد. اين صحنه اما در نسخة پخش شده از سيما ديده نمي‌شود و فيلم با دستگيري ملكه پايان مي‌يابد و پس از آن تصوير مي‌ايستد و صدايي (همان صداي مستربين) از سوي دست‌اندركاران اين شبكه به فيلم اضافه شده: «نخير اشتباهي در كار نيست چون همة تقصيرها زير سر ملكة انگليس است». بدين‌ ترتيب، چالشي سياسي، موجب دستكاري و تحريف يك فيلم شده است. خوشبختانه، نسخة اصلي فيلم در دسترس نويسندة اين سطور بود و كشف حقيقت را ميسر ساخت. جالب اين كه با جستجو در وبسايت‌ها مشخص شد كه كساني ديگر هم قبلاً، پس از نمايش نخست فيلم، به اين تحريف اشاره كرده‌اند ولي گويا دست‌اندركاران پخش آن در سيما، اين انتقادها را به حكم همان سخن ماكياولي وارد ندانسته‌اند.

نمونة ديگر مربوط است به تيتر يكي از روزنامه‌هاي كشور، كه متأسفانه با همان روالي كه سال‌ها است در پيش گرفته، با ارائه ترجمة غلطي از سخنان باراك اوباما در صدد درست‌نمايي موضع خود در نقد توافق اخير هسته‌اي كشورمان با گروه پنج بعلاوة يك است. (براي اطلاع بيشتر به وبسايت «الف» رجوع شود.)

شايد يكي از دلايل كساني كه اين روش نادرست را پيش گرفته‌اند، سوء رفتار برخي رسانه‌هاي غربي در قبال وقايع كشور باشد. غافل از اين كه اگر ديگران براي القاء منظور خود به مخاطب از هر ترفند شايست و ناشايستي استفاده مي‌كنند ما كه داعية مسلماني و پيروي از پيامبري را داريم كه براي كامل كردن «مكارم اخلاق»‌مبعوث شده است، نبايد مقابله به مثل كرده و همان شيوة غلط را دنبال كنيم. به ديگر سخن، «كل اناء يترشح بما فيه» يا «از كوزه همان برون تراود كه در اوست». مشهور است كه امام علي(ع) در جنگ صفين، پس از غلبه بر ياران معاويه، آنها را از دسترسي به آب فرات مانع نشد در حالي كه پيش از آن معاويه چنين اجازه‌اي به امام(ع) و يارانش نداده بود. دليل اين رفتار امام(ع) روشن است، چرا كه در نظر ايشان، نشان دادن «حقيقت راستين اسلام» مهم‌تر از پيروزي در جنگي است كه مي‌توانست به هر طريق درست ديگري هم به دست آيد.

واقعيت اين است كه در برخي رسانه‌ها اينگونه دستكاري‌هاي ناشيانه به امري عادي تبديل شده، و از سوي ديگر هم كساني كه پي به اين عمل نادرست مي‌برند ثمري در گوشزد كردن آن نمي‌بينند. اميدوارم اين رذيلت اخلاقي «تحريف»، كه در حقيقت رندانه دروغ گفتن است، پيش از آنكه كاملاً نهادينه شود و قبح آن تماماً از بين برود، از دامن جامعة رسانه‌اي ما رخت بربندد.

codex26x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 یکشنبه 3 شهریور 1398- 23 ذی الحجه 1440ـ 25 آگوست 2019ـ شماره 27362

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه