صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 دوشنبه 27 امرداد 1393- 21 شوال 1435ـ 18 آگوست 2014ـ شماره 25947
آغاز داوري جشنواره خوشنويسي رضوي در تهران


داوري آثار دوازدهمين جشنواره خوشنويسي رضوي با حضور داوران اين جشنواره در انجمن خوشنويسان کشور در تهران آغاز شد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رساني بنياد بين المللي امام رضا(ع)، در بخشي از آيين داوري دوازدهمين جشنواره خوشنويسي رضوي که در خانه خوشنويسان ايران برگزار شد، استاداني همچون غلامحسين اميرخاني در رشته نستعليق، علي شيرازي و احمد قائم‌مقامي در رشته شکسته نستعليق، محمد حيدري و مجتبي ملک زاده و علي‌اکبر رضواني در رشته نسخ و ثلث، سيدرضا بني‌رضي و محمد کاشاني آزاد و حسين نجفي در رشته خط تحريري به بررسي آثار پرداختند.

استاد اميرخاني درباره سطح آثار رسيده جشنواره گفت: سطح آثار رسيده بسيار مطلوب است و نسبت به دوره‌هاي قبل رشد داشته خوشبختانه جوانان هنرمند و با استعدادي در هنر خوشنويسي پرورش يافته‌اند که نمونه آن در تاريخ ما کم‌سابقه است.

وي افزود: نکته دوم انتخاب معنا است که نشان‌دهنده حُسن تشخيص، معرفت و بصيرت هنرمندان خوشنويس است و آثاري که انتخاب کرده‌اند، از لحاظ مضامين فوق‌العاده عميق و عالي است.

حجت‌الاسلام مهدي عليپور، مدير اجرايي دوازدهمين جشنواره خوشنويسي رضوي نيز گفت: جشنواره خوشنويسي رضوي چندين سال است که برگزار مي‌شود، سال نخست آن از مشهد مقدس شروع شد، چندسالي را در يزد به فعاليت خود ادامه داد و هم‌اکنون دو سال است که اين جشنواره به شهر امام رضا(ع) بازگشته و فعاليت دارد.

وي با بيان اينکه در اين جشنواره هر ساله استقبال خوبي از طرف هنرمندان خوشنويس صورت مي‌گيرد، عنوان کرد: امسال حدوداً 480 اثر به جشنواره ارسال شده و 12نفر از اساتيد برجسته خوشنويسي به داوري آثار منتخب مي‌پردازند.

سرپرست انجمن خوشنويسان مشهد مقدس عنوان کرد: در جشنواره‌ها طبق روال معمولي که وجود دارد، آثار ارسالي در دو مرحله داوري مي‌شود؛ يک داوري اوليه و ديگري داوري نهايي است که قبل از اين داوري‌ها کارها ايميل مي‌شود يعني تصوير اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال مي‌شود و از ميان تصاوير ارسالي يک سري از آثار برگزيده شده و به صاحبان آثار اطلاع داده مي‌شود که اصل آثار را ارسال کنند.

وي ادامه داد: کارهايي که قابليت برتري را دارند براي داوري نهايي ارسال مي‌شود همچنين آثار اساتيد اصلي جشنواره و داوران برتر که معمولاً از اساتيد به‌نام و درجه يک کشور هستند نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بنابر سياستي که شوراي سياستگذاري هر جشنواره‌اي مد نظر قرار مي‌دهد تعدادي از آثار ارسالي را به عنوان نفرات برگزيده و تعدادي را نيز به عنوان تقديرشدگان در جشنواره معرفي مي‌کند.

علي‌پور با اشاره به رشته‌هاي دوازدهمين جشنواره خوشنويسي رضوي مبني بر نسخ، ثلث، نستعليق و شکسته‌نستعليق و خط تحريري گفت: تفاوتي که در جشنواره رضوي قائل شديم و تقريباً مي‌توان گفت نسبت به جشنواره‌هايي که در اين سطح از کار در حال فعاليت هستند، منحصر به فرد است. در کنار خطوط نسخ، ثلث و... خط تحريري را هم گنجانده‌ايم. از اين رو خوشنويسي با خودکار نيز در همين راستا مورد توجه و استقبال دوستاني که در عرصه خط تحريري کار مي‌کنند قرار گرفته و آثار بسيار زيادي در رشته تحريري مورد کارشناسي قرار مي‌گيرند.

جشنواره خوشنويسي رضوي يکي از قديمي‌ترين برنامه‌ها در جشنواره فرهنگي هنري امام رضا(ع) است که امسال دوازدهمين دوره آن به صورت سراسري برگزار مي‌شود.اين جشنواره اهدافي همچون ترويج و اشاعه فرهنگ رضوي، جريان‌سازي هنر ايراني اسلامي، الگوسازي و تبيين فرهنگ متعالي رضوي و ... را دنبال مي‌کند و در پنج رشته نستعليق، شکسته‌نستعليق، نسخ، ثلث و خط تحريري برگزار مي‌شود.

codex37x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 پنجشنبه 27 تیر 1398- 15 ذی القعده 1440ـ 18 جولای 2019ـ شماره 27332

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه