صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 چهار‌شنبه 5 شهريور 1393- 30 شوال 1435ـ 27 آگوست 2014ـ شماره 25955
دکتر ترکمان : کار فرهنگي، اولويت دولت تدبير و اميد است


دکتر ابوذر ابراهيمي‌ترکمان در نشست خبري که ديروز به مناسبت «هفته دولت» و آغاز دهه کرامت و اعلام برنامه‌هاي «بخش فرهنگي جشنواره امام رضا (ع) در نمايندگي‌هاي فرهنگي خارج از کشور»با حضور سيد جواد جعفري دبير جشنواره و محمود واعظي مشاور سازمان برگزار شد، با گراميداشت هفته دولت و ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر اظهار کرد: دولت تدبير و اميد دولتي است که کارهاي فرهنگي را در اولويت کار خود قرار داده است و مقام معظم رهبري که امسال را اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي نام نهادند، فرهنگ در مقوله نخستين تمامي ارگان‌ها قرار دارد و خوشبختانه دولت نسبت به فرهنگ يک رويکرد جديدي ارائه داده است.

وي در ادامه با اشاره به جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع) تصريح کرد:‌ اين جشنواره در حدود 12 سال فعاليت کرده که 6 سال آن در حوزه بين‌المللي است و دامنه گستره آن به 75 کشور جهان رسيده. يکي از اهداف اساسي اين جشنواره در بخش بين‌الملل دنبال مي‌شود و درصدد آن هستيم که جشنواره امام رضا(ع) را به صورت بومي در بين تمامي کشورها گسترش دهيم و خوشبختانه تا به حال از اين جشنواره استقبال بسيار زيادي صورت گرفته است.

وي اضافه کرد: در اين ارتباط تفاهم‌نامه‌هايي با کشورهاي مختلف از جمله ايالت‌هاي مختلف هندوستان و پاکستان نيز امضا کرده‌ايم. اين 75 کشور به معني اين نيست که فقط در 75 نقطه اين جشنواره را برگزار مي‌کنيم بلکه در بيش از صدها نقطه از جهان در جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) مشارکت مي‌کنند، ولي ما 75 کشور را به ثبت رسانده‌ايم.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: امسال براي اولين بار دو اتفاق در جشنواره فرهنگي هنري امام رضا(ع) رخ داده، اولين کار ما اين بود که ايرانيان خارج از کشور و مردم ساير کشورها را نيز در شعر و نويسندگي در راستاي مقام امام رضا (ع) مشارکت داديم و از کشورهاي مالزي، استراليا، لبنان، چين و مسکو نفرات اول تا سوم برگزيده شدند.

ابراهيمي‌ترکمان خاطرنشان کرد: 200 بسته فرهنگي حاوي سي‌دي‌ها و دي‌وي‌دي‌هاي حرم مطهر رضوي را براي کشورهاي مختلف ارسال کرده‌ايم و بيش از 1500 عدد عکس و تابلوهاي نمايشي از حرم امام رضا(ع) را به جامعه المصطفي العالميه اهدا کرده‌ايم و 880 تابلو عکس حرم امام رضا(ع) را به رايزن‌هاي مختلف فرهنگي‌مان در کشورهاي مختلف فرستاده‌ايم و 200 نسخه فيلم‌هاي مرتبط با امام رضا(ع) و سريال ولايت عشق را با زيرنويس انگليسي به ساير کشورها ارسال کرده‌ايم.

وي ادامه داد: 27 نماهنگ در حوزه مرتبط با امام رضا (ع) را در اختيار نمايندگي‌هاي فرهنگي کشورمان در کشورهاي مختلف قرار داده‌ايم و نرم‌افزارها و پوسترهايي نيز در اين راستا طراحي کرده‌ايم و اقلام متبرک شده از حرم امام رضا(ع) را به رايزن‌هاي ساير کشورها مي‌فرستيم تا ايرانيان خارج از کشور بتوانند از اين اقلام بهره ببرند.

وي گفت: کتاب‌هايي را به زبان‌هاي مختلف درخصوص امام رضا‌(ع) ترجمه کرده‌ايم و کتابخانه ديجيتالي را طراحي کرده‌ايم که 220 نسخه در اين کتابخانه ديجيتالي است و براي ترويج فرهنگ رضوي نيز تعدادي قرآن براي آوارگان فلسطيني ارسال کرده‌ايم. گروه‌هاي تواشيح که زبان‌هاي ساير کشورها را مي‌دانند تشکيل داده‌ايم تا به صورت گروه‌هاي مختلف به ساير کشورها اعزام شوند و در آن کشورها برنامه‌هايي اجرا کنند.

فيلم‌هاي کوتاه و مسابقات مختلف کارگاه‌هاي هنري همچون معرق، تهذيب و ساير هنرهاي دستي را با موضوع امام رضا (ع) داريم. اميدواريم همچنان که در اين 12 سال عشق به امام رضا(ع) را در ساير کشورها گسترش داديم همچنان بتوانيم در مسير آشنايي بيشتر مردم با آموزه‌هاي ديني توفيقاتي به دست بياوريم.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: در چند ماه گذشته 60 سند همکاري را با متوليان فرهنگي ساير کشورها به امضا رسانده‌ايم که اين کار در خور توجهي است ما در طول اين چند ماه توانسته‌ايم زمينه‌هاي مختلف تفاهم‌نامه همکاري در زمينه فرهنگي و گردشگري را با ساير مراکز فرهنگي چه در ايران و چه در خارج از ايران به امضا برسانيم.

ابراهيمي ترکمان در ادامه با بيان اين‌که «آقاي روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل درباره جهاني عاري از خشونت و افراطي‌گري صحبت کردند» اظهار کرد: ما در راستاي سخنان ايشان 20 برنامه در داخل و خارج از سازمان برگزار کرده‌ايم که يکي از آن‌ها همين همايشي است که در روزهاي سوم و چهارم شهريور ماه با کليساي ارتدوکس روسيه برگزار کرديم و امروز تفاهم‌نامه آن را امضا کرديم.

اين گونه گفت‌وگوها در دستور کار ما قرار دارد تا به جهاني عاري از خشونت و افراطي گري برسيم.

وي افزود: در بحث دوره‌هاي زبان‌آموزي فارسي نيز ما فعاليت‌هاي زيادي داشته‌ايم که در اين راستا دانشگاه امام خميني و دانشگاه سعدي با سازمان ما همکاري‌هاي زيادي داشته‌اند و بيش از 200 نفر از مربيان زبان ما در کلاس‌هايي که برگزار کرديم شرکت کردند و در مورد فعاليت‌هايي که سازمان فرهنگ و ارتباطات داشته 75 هزار فايل را به زبان‌هاي مختلف ترجمه کرده‌ايم و اين فايل‌ها را به صورت کتابخانه ديجيتال درآورده‌ايم.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات ادامه داد: با توجه به اينکه سازمان فرهنگ و ارتباطات تنها رايزن فرهنگي ما در ساير کشورها است ما با ارگان‌هايي همچون سازمان گردشگري و سازمان علمي کشور تفاهم‌نامه‌اي امضا کرده‌ايم تا سفيران فرهنگي ما بتوانند در راستاي مسايل گردشگري و علمي نيز فعاليت‌هايي در خارج از کشور داشته باشند و ما با 40 نهاد فرهنگي گفت‌وگوهايي داشتيم که بتوانيم محصولات آن‌ها را در سطح جهان به چاپ برسانيم. رايزنان فرهنگي ما در 80 نقطه از جهان و بيش از 60 کشور فعاليت دارند.

سيدجواد جعفري نيز به بيان ويژگي‌هاي دهه کرامت پرداخت و گفت: دهه کرامت شکرانه ميلاد دو بوستان کاظمي(ع) و دهه بزرگداشت شعائر الهي و شناساندن آموزه‌هاي رضوي است. دبير جشنواره بين‌المللي امام رضا‌(ع) ضمن اشاره به شوراي سياستگذاري جشنواره امام رضا(ع) به رياست وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: اين جشنواره رسالت خود مي‌داند که در شناسايي و تجليل از پديدآورندگان آثاربا موضوع امام رضا‌(ع) بکوشد، همچنين گسترش فرهنگ رضوي و انتشار آثار مرتبط با اين موضوع ديگر رسالت جشنواره امام رضا‌(ع) است.

وي اظهار داشت: تاکنون شش مرحله را شامل مهندسي برنامه‌هاي موضوعي، تدوين برنامه‌ها در عرصه ملي، تدوين برنامه‌هاي بين‌المللي زير نظر آقاي دکتر ابراهيمي ترکمان، پذيرش آثار و داوري و انتخاب، انتخاب خادمان نمونه فرهنگ رضوي و برگزاري يادمان ورود امام رضا(ع) به ايران در مرز شلمچه، پشت‌سر گذاشته‌ايم.

جعفري ميزان آثار رسيده به جشنواره تا هفته گذشته را بالغ بر 216 هزار اثر عنوان کرد و افزود: 1268 نفر به عنوان برگزيدگان شناخته شده‌اند و از آنها طي مراسم ويژه در سراسر کشور تجليل مي‌شود.

مديرعامل بنياد بين‌المللي امام رضا(ع) ادامه داد: مرحله افتتاحيه جشنواره در سالروز ميلاد کريمه اهل‌بيت در قم در ساعت7:30 صبح روز ششم شهريور با حضور يکي از مراجع عظام تقليد آغاز مي‌شود. اجراي 85 عنوان برنامه در سراسر کشور در دهه کرامت دنبال مي‌شود و اختتاميه جشنواره در جوار بارگاه امام رضا (ع)‌در ساعت 19:30 روز پانزدهم شهريور برگزار مي‌شود و معرفي خادمان نمونه فرهنگ رضوي نيز در اين مراسم خواهد بود.

دبير دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فرهنگي هنري امام رضا(ع) در بخش پاياني سخنان خود به جلوه‌هايي از شور رضوي در گوشه و کنار کشور اشاره کرد و گفت: از کوچکترين مدرسه جهان با دو دانش‌آموز در ارتفاعات تالش در استان گيلان دلنوشته‌اي به امام رضا‌(ع) ارسال شد و آن‌ها آرزوي زيارت داشتند. خوشبختانه با کمک جمعيت هلال احمر و خيران اين دانش‌آموزان به همراه خانواده به پابوس امام رضا(ع) مشرف شدند.

وي ادامه داد: پديده جالب ديگر اعلام آمادگي يک روستا با 4 هزار نفر جمعيت بود كه هر کدام 40 حديث از امام رضا (ع) را حفظ کنند. همچنين يک هنرمند هم در 10 تابلوي نفيس زندگي امام رضا (ع) از ولايت تا شهادت را تصوير کند.

وي خاطرنشان کرد: در مراسم اختتاميه جشنواره قرار است خبرگزاري فرهنگ رضوي رونمايي شود و به جمع خبرگزاري‌ها بپيوندد. همچنين کتاب «غزال غزل» گزيده‌اي از آثار متقدمان و متأخران همراه با آثار استاد فرشچيان در چاپ نفيسي منتشر شده که رونمايي مي‌شود.

codex37x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 پنجشنبه 27 تیر 1398- 15 ذی القعده 1440ـ 18 جولای 2019ـ شماره 27332

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه