صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 شنبه 10 آبان 1393- 7 محرم 1436ـ يكم نوامبر 2014ـ شماره 25009
نگاهي به زندگينامه دکتر يحيي دولتي


ستيغ آفتاب هنوز آسمان زيباي فامنين را روشن نساخته بود که طنين اولين گريه کودکي بزرگ آتيه, در سال 1313 هجري شمسي, دل و جان «سليمان و مريم دولتي» را روشن ساخت. روحاني شهر, کودک را «يحيي» نام نهاد. تابش مهرِ والدين بر سر «يحيي» او را به هفت سالگي رساند و مسير درس و مدرسه را برايش هموار نمود. ذوق تحصيل در يحيي به يکسال نکشيده بود که طعم هجرت, او را از دوستان و کوچه باغ هاي زيباي فامنين جدا نمود و همراه با خانواده اش در محله «بريانک» تهران ساکن گردانيد.

يحيي در تهران تا 13 سالگي از تحصيل باز مي ماند ولي آثار نبوغ و ذکاوت و شوق گام نهادن در مسير علم و معرفت, آنقدر از درون متلاطم او بر چهره اش هويدا بود بي آنکه حروف را بشناسد با کلمات گلستان سعدي مانوس گرديده بود.

علاقه وافر يحيي به سواد آموزي او را پس از کار سخت روزانه در کارگاه جوراب بافي, به کلاس هاي شبانه اکابر کشاند. و چون پرنده اي سبکبال که مجال بال گشودن يافته بود اين موهبت الهي را به نيکي قدر دانسته و گواهي پايان تحصيلات ابتدايي را مي گيرد. و سپس دبيرستان را نيز در کلاس هاي شبانه به پايان مي رساند.

اعلام نيازِ «آموزشگاه فني نيروي هوايي» خبري بود که بال پرواز يحيي را براي مسيري مشخص در زندگي اش گشود. اما روح عطشناک يحياي جوان تاب رکود نداشت و شوق درک چشمه هاي علم, او را در آموزشگاه شبانه روزي نظامي از دانش اندوزي باز نداشت. وي با دعوت از اساتيد, کلاس هاي شبانه اي را در محل آموزشگاه تشکيل داد که به اتفاق جمعي از دوستانش گام در مسير دانشگاه نهادند.

شرکت در کنکور و قبولي در دانشکده داروسازي تهران؛ يحيي دولتي را در زُمره دانشجويان طراز اول قرار مي دهد. او در طول تحصيل به درجه ستوان دومي نائل مي گردد و در سال 1338 به عنوان دکتر داروساز فارغ التحصيل مي شود. اما روح پُرتلاطم او را اقيانوسي عظيم سيراب مي کرد, در حالي که مي بايست به عنوان دکتر داروساز در يکي از مراکز پزشکي ارتش کار مي کرد, در «دانشکده پزشکي» نيز ثبت نام مي کند و بدون اجازه ارتش، هفت سال در دانشگاه درس مي خواند و در سال 1345 با مدرک پزشکي فارغ التحصيل مي شود.

دکتر يحيي دولتي در يک آزمون پزشکي که توسط آمريکايي ها انجام مي گرفت قبول مي گردد و به صورت معجزه وار به دستور ارتش، در هفدهم ديماه 1347 براي ادامه تحصيل عازم آمريکا مي شود و در ايالت هاي ميشيگان، پنسيلوانيا و لوئيزيانا به تحصيل مي پردازد. او به دلايل مختلف از جمله بيماري پوستي مادرش, علاقه مند به گرفتن تخصص پوست وآسيب شناسي پوست مي شود .

دکتر دولتي آخرين سالي که در امريکا مشغول به تحصيل بود، پدرش، در تهران دار فاني را وداع مي گويد. خبر رحلت پدر در سال 1351 هجري شمسي او را براي هميشه از سايه پُرمهرش محروم مي سازد. و در همان سال با پايان يافتن تحصيلاتش تصميم به بازگشت به ايران مي گيرد.

دکتر يحيي دولتي در سال 1351 پس از مراجعت به ايران با پس اندازي که با انجام اضافه کاري در امريکا به دست آورده بود، ابتدا يک منزل شخصي براي مادرش خريداري مي کند و سپس مطبي را براي خودش در خيابان کريم خان افتتاح کرده و بيماران بي بضاعت را به رايگان درمان مي نمايد.

محل کار دکتر دولتي در ارتش نيز، درمانگاه کارخانجات مهمات سازي تعيين مي گردد. وي در آنجا به عنوان «متخصص پوست» و «رئيس درمانگاه صنايع نظامي» به خدمت خود ادامه مي دهد. پس از يک سال خدمت، بيشتر وقت او، صرف ساختن بيمارستان شهيد چمران فعلي و تجهيز آن بيمارستان مي گردد که در سال 1356 افتتاح و به عنوان يکي از مجهزترين بيمارستان ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين بيمارستان در دوران جنگ تحميلي در خدمت مجروحين جنگ و بمباران ها قرار گرفت و دکتر دولتي تا سال 1361 يعني زمان بازنشستگي اش رياست آن را به عهده داشت.

ديگر خدمت دکتر دولتي، تدريس او در دانشگاه تهران، به دعوت دکتر عباس شيباني است که هم اکنون بيش از 32 سال است که وي به صورت افتخاري در آنجا به تدريس وتحقيق مشغول مي باشد.

دکتر دولتي يک ماه از دوران تخصصي خود را در «تنها مرکز جذام امريکا به نام کارويل ايالت لوئيزيانا» گذرانده بود. بنابراين در تمامي اين سالها با همکاري سازمان جذام و با سفرهاي متعدد به مناطق جذام خيز کشور، در امر واکسيناسيون و کنترل جذام، خدمات ارزنده اي را انجام داده اند.

دانشگاه هاي علوم پزشکي «تهران» «شهيد بهشتي» و «ايران» از جمله مراکزي هستند که دکتر دولتي از سالهاي پيش تا کنون در آنها به تدريس و تربيت جراح پوست مشغول مي باشند . دکتر دولتي به چنان تبحري درامر تحقيق وپژوهش دست پيدا ميکنند که در جامعه پزشکي کشور برخي او را «پدرپژوهش در پوست و بنيانگذار جراحي پوست» نام نهاده اند.

«انجمن متخصصين پوست ايران» از معدود انجمن هايي است که در کارهاي خير پيشقدم بوده و دکتر دولتي از چندين دوره قبل، رياست آن را به عهده دارد. اين انجمن، هنگام زلزله، درمانگاهي را در شهر بم ساخته و در اختيار دانشگاه کرمان در شهر بم قرار داده است. و هم اکنون نيز مشغول ساختن يک درمانگاه در شهر زلزله زده «هريسِ» آذربايجان شرقي مي باشد.

«کمک به نيازمندان»، «تاسيس مرکز ترک اعتياد»، «ساخت و تجهيز مرکز فني حرفه اي» و بسياري امور خيريه ديگر، از حرکت هاي انسان دوستانه دکتر دولتي است که آثار مثبت فراواني را به جاي گذاشته است.

دکتر دولتي در سال 1340 با دختري از خانواده تحصلکرده ازدواج کرده است که حاصل ازدواج آنها 4 فرزند با تحصيلات عاليه مي باشند. آقايان «رامين، افشين، بيژن و خانم يکتا» نام فرزندان اوست. همسر دکتر دولتي، دکتراي روانشناسي دارد و علاقه مند

به نقاشي است که آثار هنري او در زمينه نقاشي تحسين برانگيز است. وي همچنين 5 کتاب تاليف وترجمه نموده است .

خانواده دکتر دولتي همگي اهل ورزش هستند. و خودِ ايشان در توسعه سلامتي علاوه بر ورزش، بيش از چهل سال است که به همراه تعدادي از دوستانش گروهي را براي مبارزه با دخانيات تشکيل داده و در اين راه گام هاي موثري برداشته اند.

دير زماني که روحاني محل, نام «يحيي» را براي دکتر دولتي برمي گزيد، پيش بيني کرده بود اين نوزاد، برخلاف هشت برادر قبلي اش، زنده خواهد ماند! ولي شايد در اين انديشه نبود که «يحياي خردسال» در گذر زمان، «بزرگ يحيايي» خواهد شد تا در جسم و جان انسانهاي ديگر، «نسيم زندگي» بدمد . . .

codex37x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 دوشنبه 28 امرداد 1398- 17 ذی الحجه 1440ـ 19 آگوست 2019ـ شماره 27358

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه