صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 يكشنبه 22 فروردين 1395-2 رجب 1437ـ10 آوريل 2016ـ شماره 26411
علي نصيريان: بيضايي، استاد هنر نمايش ايران است


علي نصيريان (بازيگر پيشکسوت سينما و تئاتر ايران) درباره اجراي جديد نمايش تخت‌حوضي بهرام بيضايي با نام «طرب‌نامه» در خارج از کشور گفت: بيضايي هميشه در اجراي نمايش‌هاي مطرب‌خواني موفق بوده است.

نصيريان در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با اشاره به اجراي کار جديد بهرام بيضايي، «طرب‌نامه» که در دو قسمت (قسمت اول در روزهاي هفتم و هشتم فروردين و قسمت دوم در روزهاي چهاردهم و پانزدهم فروردين ماه) در دانشگاه استنفورد آمريکا اجرا شد، تصريح کرد: بيضايي پيشتر در کارهايي مثل «سلطان مار» و «چهار صندوق» توانسته بود نمايشي موفق به شيوه مطرب‌خواني اجرا کند اما درباره کار جديد او، طرب‌نامه اطلاعي ندارم چراکه آن را نديده‌ام اما بيضايي نشان داده که هنرمند با اطلاع و موفقي است.

اين بازيگر قديمي تئاتر، سينما و تلويزيون که خود از نخستين کساني است که نمايش‌هاي تخت‌حوضي را به صورت امروزي درآورده و با نمايش «سياه» به نوعي پشت‌صحنه مطرب‌خواني را نشان داده است، درباره وضعيت کنوني تئاتر تخت‌حوضي يا نمايش تقليد در ايران گفت: اساتيد سايه‌بازي و مطرب‌خواني، يعني کساني که روي اين نمايش‌ها مسلط بوده‌اند و اطلاعاتي داشته‌اند ديگر زنده نيستند، بنابراين نمي‌توان در مورد زنده‌بودن اين هنر در ايران نظري داد.

او خاطرنشان کرد: نمايش‌هاي تخت‌حوضي تدوين شده نبوده و جنبه‌ي کتابي و تئوريک ندارند چراکه به صورت سينه به سينه منتقل مي‌شده‌اند.

علي نصيريان که براي اولين بار در دهه چهل خورشيدي با نوشتن نمايشنامه "سياه" از زندگي غم‌بار سياه‌بازها گفته و تئاتر تخت حوضي را زنده نگاه داشت، تصريح کرد: افرادي مانند من و بهرام بيضايي که در زمينه تئاتر تخت‌حوضي مطالعه کرده و در اين زمينه چيزهايي را از گذشته اين نمايش‌ها در ايران به خاطر داشته‌ايم، تئاتر تخت‌حوضي را زنده کرده‌ايم.

اين محقق نمايش‌هاي سنتي در ايران که سال 1387 کارگاهي تخصصي و علمي براي نمايش تخت‌حوضي در فرهنگستان هنر برپا کرد و در آن به تحليل فضاي نمايش، تکنيک‌ها و روش‌هاي اجرايي اين‌گونه نمايش ايراني پرداخت، گفت: با مرگ اساتيد اين رشته‌ها، عده‌اي هم‌چون ما، آمدند و فقط يادبود و يادگاري از آن را اجرا کردند. نصيريان در پاسخ به اين سؤال که آيا تلاش بهرام بيضايي در اجراي تئاتر تخت‌حوضي در خارج از کشور، تاثيري بر حيات اين نوع تئاتر در داخل ايران مي‌گذارد يا خير، گفت: به‌هرحال کار هنري در هر شکل و نوعي در هر جايي که انجام بگيرد؛ مي‌تواند بر ساير نقاط اين جهان هم اثرگذار باشد؛ خيلي چيزها و کارها از داخل به خارج ايران و برعکس اثر مي‌گذارد اما اين تاثيرگذاري چندان زياد و برجسته نيست.

طرب‌نامه نام نمايشي تخت‌حوضي، کمدي، موزيکال و 9 ساعته است که بهرام بيضايي (کارگردان نام آشناي سينما و تئاتر ايران) در دو نوبت و در روزهاي 7 و 8 و نيز 14 و 15 فروردين در دانشگاه استنفورد آمريکا روي صحنه برد.

اين نمايش با بازي چهل نقش‌پوش زن و مرد ايراني اجرا شد که از ميان آنها مي‌توان به افشين هاشمي و مژده شمسايي اشاره کرد که اسامي شناخته‌شده‌اي در هنر ايران هستند.

«طرب‌نامه» از سوي بهرام بيضايي به «همه‌ مطربان گمنام و خاموش قرن‌ها که جز شادي نخواستند و جز اندوه نبردند» تقديم شده است؛ نمايشي که به گفته اين نويسنده، کارگردان و پژوهشگر ايراني طرب‌نامه‌اي است خنده‌آور با ساختماني هزار و يکشبي و زباني آميزه‌ي شعر و موسيقي و رقص.

بهرام بيضايي چند سالي است که ايران را به مقصد آمريکا ترک گفته و در دانشگاه استنفورد آمريکا به مطالعه و تدريس هنر سينما و تئاتر ايراني مشغول است. او در اين مدت موفق شده با اجراي نمايش «جانا و بلا دور»، تئاتر سايه‌بازي ايراني را که به گفته خود بيضايي آخرين بار پانصد سال پيش اجرا شده است؛ زنده کند.

او همچنين با اجراي نمايش «ارداويراف نامه»؛ متني کهن مربوط به دوره ساساني را با نگاهي امروزي روي صحنه برد و حالا با طرب‌نامه؛ تئاتر تخت‌حوضي را به شيوه قديم و البته نگاه خاص خود بيضايي به هنر تئاتر اجرا کرده است.

codex37x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 دوشنبه 28 امرداد 1398- 17 ذی الحجه 1440ـ 19 آگوست 2019ـ شماره 27358

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه