صفحات پي دي اف روزنامه اطلاعات فردا، ساعت 11 هرشب آپلود ميشود
Ettelaat Twitter تويتر روزنامه اطلاعات  Ettelaat Facebook فيس بوك روزنامه اطلاعات  Ettelaat RSS آراس اس روزنامه اطلاعات  دريافت آخرين اخبار روزنامه اطلاعات از طريق ايميل

تاريخ خبر: چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 دوشنبه 3 خرداد 1395-16 شعبان 1437ـ 23 مه 2016ـ شماره 26445
تجليل از برگزيدگان جشنواره فيلم سبز با حضور ظريف


وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در مراسم پاياني پنجمين جشنواره فيلم سبز گفت: ايران و اسلام ما از آغاز به برابري انسان‌ها و رعايت حقوق طبيعت استوار بوده و پيش از اينکه ديگران به فکر حفظ طبيعت بيفتند، آسيب به طبيعت را جنايت عليه بشريت حساب مي‌کرده است.

به گزارش ايسنا، مراسم پاياني پنجمين جشنواره‌ بين‌المللي فيلم سبز، جمعه 31 ارديبهشت با سخنراني دکتر محمدجواد ظريف وزير امور خارجه و با حضور معصومه ابتکار، معاون رييس‌جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و جمعي از هنرمندان و حاميان محيط زيست برگزار شد و برگزيدگان اين جشنواره معرفي شدند.

در اين مراسم که در فرهنگسراي آسمان برگزار شد، محمدجواد ظريف که در ميان تشويق‌هاي ايستاده‌ حضار روي صحنه آمد، ابتدا با اشاره به فعاليت‌هاي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، گفت: خانم ابتکار به واقع حمايت از محيط زيست را به عنوان يک رسالت دنبال کرده‌اند و براي جمهوري اسلامي در صحنه‌ بين‌المللي افتخار آفريده‌اند. هر وقت او در جلسه‌اي شرکت مي‌کند مي‌دانم که ايران به بهترين نحو در آن جلسه معرفي خواهد شد.

وزير امور خارجه همچنين با اشاره به حضور استاد محمود فرشچيان در اين مراسم گفت: او کسي است که سال‌هاست آثارش را به عنوان هديه به مسئولان برتر جهاني هديه مي‌کنند و از اين طريق به هوش، هنر و انسان‌دوستي ايراني افتخار مي‌کنم.

وزير امور خارجه‌ با بيان اينکه ما نماينده‌ فرهنگي هستيم که در بعد ايراني و اسلامي مخالف خشونت عليه انسان و طبيعت است، افزود: ما بايد بتوانيم با آثار و ساخته‌هاي هنري خود اين فرهنگ غني را به دور از دروغ‌ها و سياه‌نمايي‌هايي که در جهان و منطقه عليه ما شکل گرفته، به جهانيان معرفي کنيم.

هنر ايراني نه تنها آرامش‌بخش روح ماست بلکه معرف فرهنگ بالا و برتري است که اين مردم از آن متأثرند.

او ادامه داد: خطوط ملي و جغرافيايي در نابودي محيط زيست نقشي ندارند همان‌طور که در خشونت و وحشي‌گري نقشي ندارند.

خشونتي که امروز مردم سوريه را به کام خود مي‌کشد مردم پاريس، سن‌برناردينو و سيدني را هم به کام خود مي‌برد.

اين واقعيت جهان ماست که امروز همه در يک کشتي نشسته‌ايم يا با هم به ساحل نجات مي‌رسيم يا همه در آلودگي محيط زيست و در خشونت عليه هم‌نوعان غرق مي‌شويم و کسي را فرار از اين نيست.

وزير امور خارجه‌ کشورمان در پايان با بيان اينکه "بايد بپذيريم که در اين کره خاکي آينده‌ همه ما به هم پيوسته است"، گفت: تخريب محيط زيست خطري همگاني است و حمايت از محيط زيست هم نيازمند همکاري همگاني ماست. من دست همه هنرمنداني را که در ساختن اين آينده و معرفي اين نياز مشترک بشري به دنيا، تلاش مي‌کنند، مي‌فشارم و از همه‌ آن‌ها تشکر مي‌کنم.

فرهاد توحيدي -دبير پنجمين دوره‌ جشنواره بين‌المللي فيلم سبز- نيز ضمن تشکر از معصومه ابتکار و همکارانش در برگزاري اين جشنواره، با اشاره به اينکه در طول هفته‌ گذشته در فيلم‌ها و کارگاه‌هاي جنبي جشنواره از بحران آب و نشست زمين و تخريب جنگل و کشتار حيوانات و گونه‌هاي رو به انقراض و ... صحبت شده، گفت: اما نه در فيلم‌ها و نه در سخنراني‌ها نديديم که از محيط زيست انساني صحبت شود که موضوع آن تعاملات انساني است و اهميت آن به اندازه‌ي محيط زيست طبيعي است.

توحيدي ادامه داد: اين همه خشونتي که با آن مواجهيم از کجا مي‌آيد؟ بي‌شک از فرهنگ ما ناشي نمي‌شود؛ اين پرسش را فيلمسازها بايد مطرح کنند و درباره محيط زيست انساني فيلم بسازند.

ما بيش از يک سال است که از آقاي ظريف تشکر مي‌کنيم که با کمک همکارانش دريچه‌اي را گشود که راحت‌تر گفت‌وگو کنيم. چرا وقتي که صحبت برجام به مباحث داخلي مي‌رسد اين‌گونه آن را رد مي‌کنيم؟

معصومه ابتکار نيز در اين مراسم در سخناني با ابراز خوشحالي از اينکه جشنواره‌ فيلم سبز پس از 10 سال وقفه مجدداً برپا شده است، گفت: در زمان برگزاري اين جشنواره سعي کرديم از دريچه هنر و زيبايي‌هاي هنري و يادآوري جايگاه انسان و مسئوليتش، محيط زيست را پاس بداريم و براي تغيير شرايط از همه‌ امکانات و هنرمان براي تعالي انسان و آينده‌ کره‌ زمين استفاده کنيم.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: خوشحاليم که بعد از يک سال و اندي تلاش و اميدواري با وجود دشواري‌هايي که احياي اين فعاليت هنري داشت اين کار به نتيجه رسيد و جا دارد از فرهاد توحيدي براي راهبري اين جريان و همه‌ داوران و کساني که با ارسال آثارشان امکان فعاليت اين جشنواره را فراهم کردند سپاسگزاري ويژه کنم.

معاون رئيس جمهوري، ضمن قدرداني از حاميان دولتي و غيردولتي اين جشنواره که به گفته‌ او ده‌ها هزار نفر در استان‌هاي مختلف در آن شرکت داشتند، اظهار کرد: از دکتر ظريف تشکر مي‌کنم که امکان اين گفت‌وگوي بين‌المللي درباره‌ محيط زيست را فراهم کرده‌اند. اين بخشي از ديپلماسي عمومي آقاي ظريف است و اميدواريم اثر متقابل ديپلماسي و محيط زيست را به زودي ببينيم.

ابتکار در ادامه به وزير امور خارجه‌ کشورمان پيشنهاد داد که آثار پنجمين جشنواره فيلم سبز در کشورهاي عضو اکو اکران شود و با بيان اينکه اميدواريم اين جشنواره و دبيرخانه آن مستمر و دائمي شوند، گفت: پيام محيط زيست مستمر است و پنجمين دوره‌ اين جشنواره آغاز مسيري تازه و بي‌انتهاست.

در اين مراسم برگزيدگان بخش سينماي ملي در رشته‌هاي انيميشن، مستند و داستاني به شرح زير معرفي شدند:

جايزه‌ بهترين فيلم پويانمايي به مهدي آقاجاني براي فيلم «اينسان» رسيد. جايزه‌ بهترين کارگرداني بخش پويانمايي به ادريس ساماني براي فيلم «ناگهان باد بر مي‌خيزد» اهدا شد.

جايزه‌ بهترين کارگرداني مستند کوتاه به «محمدعلي رخشاني» براي کارگرداني «موکان» اهدا شد.

جايزه‌ بهترين مستند بلند به فيلم «اوسيا» به تهيه‌کنندگي عليرضا دهقان اهدا شد.

جايزه‌ بهترين کارگرداني فيلم مستند بلند به کميل سوهاني براي فيلم «مادر کشي» اهدا شد.

جايزه‌ بهترين فيلم مستند بلند به فيلم «در پناه بلوط» به تهيه‌کنندگي مهدي نورمحمدي اهدا شد.

جايزه بهترين پژوهش مستند بلند يا کوتاه نيز از طرف هيات داوران جشنواره به پژمان مظاهري پور براي فيلم «غبار سرخ»اهدا شد.

در بخش برترين دستاورد فني مستند بلند يا کوتاه نيز هيئت داوران براي تصويربرداري «زندگي در خور موسي» به حجت و عبدالخالق طاهري، ديپلم افتخار اهدا کرد.

جايزه‌ بهترين کارگرداني فيلم داستاني بلند به مجيد اسماعيلي پارسا براي فيلم «گميچي» اهدا شد.

جايزه بهترين کارگرداني فيلم کوتاه داستاني به بهرام و بهمن حاج ابول لو(ارک) براي فيلم کوتاه داستاني «نجس» رسيد.

جايزه بهترين فيلم کوتاه داستاني هم به سينا برادران آهنگري براي فيلم کوتاه داستاني «نجس» اهدا شد.

در بخش بهترين فيلم، هيأت داوران پنجمين جشنواره فيلم سبز ايران، از ميان فيلم‌هاي بلند سينمايي هيچ فيلمي را به عنوان بهترين فيلم بلند داستاني شايسته تقدير ندانست.

codex01x

PDF صفحات روزنامه

1
Text Box (double-click to edit)

Ettelaat International

حكمت و معرفت
يادداشت
فرم اشتراك
ettelaat newspaper روزنامه اطلاعات

آدرس: تهران. بلوار ميرداماد - خيابان نفت جنوبي

تلفن : 29999
22258022 : فاكس

Ettelaat Newspaper

Tehran Mirdamad Boulvard

Tel : 009821 29999

Fax : 009821 29999

email: ettelaat@ettelaat.com

چهار‌شنبه 2 اسفند 1391 ـ 9 ربيع‌الثاني 1434ـ 20 فوريه 2013ـ شماره 25534 یکشنبه 3 شهریور 1398- 23 ذی الحجه 1440ـ 25 آگوست 2019ـ شماره 27362

 

صفحات روزنامه را ورق بزنيد Latest Edition آخرين شماره

88 سال حضور مستمر در صحنه اطلاع رساني کشور

PDF صفحات نيازمنديها

PDF صفحات ضميمه

فروشكاه كتاب
روزنامه PDFآرشيو
آرشيو روزنامه