آماده باش نیروی هوایی و موشکی روسیه در پی تشدید بحران کره شمالی
سرویس خارجی: «ویکتور اوزروف»، نماینده پارلمان روسیه اعلام کرد: با اوج گرفتن بحران شبه‌جزیره کره، نیروی هوایی و سامانه‌های پدافندی این کشور در خاور دور به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.
نماینده پارلمان روسیه به «اسپوتنیک» گفت: آنچه در حال حاضر در کره شمالی در حال وقوع است، موجب نگرانی ما شده و ایجاب کرده تدابیر بیشتری برای حفاظت از قلمروی خود اتخاذ کنیم.اوزروف همچنین افزود: سامانه های ضد هوایی و نیروهای هوافضا در منطقه خاور دور تقویت شده‌اند. وی با اشاره به بحران کنونی گفت: ما هر چیزی را که در اطراف کره شمالی رخ می‌دهد، زیر نظر داریم.
این در حالی است که کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در تماسی تلفنی توافق کردند تا برای حل بحران در شبه جزیره کره همکاری کنند.در بیانیه کاخ سفید آمده است: «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون»، درباره لزوم رویارویی با شرایط به شدت خطرناک و رو به افزایش مرتبط با رفتار بی‌ثبات‌کننده و تنش‌آمیز کره‌شمالی بحث و رایزنی کردند.دو طرف همچنین بر ادامه همکاری‌ها برای حل بحران شبه جزیره کره توافق کردند.در چنین شرایطی، نشریه نظامی «اَوِیشنیست» از جزییات طرح احتمالی آمریکا برای اقدام نظامی علیه کره شمالی و مراحل آن پرده برداشت و نوشت: «مرحله اول درگیری نظامی با پیونگ یانگ آغاز شده است». تارنمای این نشریه نظامی در گزارش خود نوشت: اگر چه بمب افکن های «بی-۱ لنسر» بخش اصلی رزمایش های آمریکا را در شبه جزیره کره تشکیل داده اند، اما در نخستین لحظات نبرد احتمالی با کره شمالی جنگنده های «بی- ۲۵» و موشک های «تی.ال.ای.ام» جایگزین این بمب افکن ها خواهند شد.
اویشنیست در ادامه گزارش خود افزود: در واقع اگر آمریکا تصمیم بگیرد تا از تاکتیک جنگ سنتی برای حمله علیه پونگ یانگ استفاده کند، این جنگ با حملات هوایی و با پرتاب موشک های دریایی که از طریق کشتی های جنگی و یا زیردریایی ها شلیک می شوند، آغاز می شود و به دنبال آن بمب افکن های راهبردی و جت های جنگی وارد صحنه خواهند شد. از سوی دیگر، «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس هم در پی تهدیدات متقابل واشنگتن و پیونگ‌یانگ به اقدام نظامی، اعلام کرد: جامعه بین‌الملل برای حل دیپلماتیک بحران کره‌شمالی تلاش می‌کند.
جانسون با انتشار پیامی در صفحه توییتری خود گفت: جامعه بین‌الملل برای توقف اقدامات متجاوزانه کره شمالی باهم متحد شده‌اند. وی ادامه داد: لندن از طریق همکاری با ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه تلاش خواهد کرد تا این بحران را از طریق دیپلماتیک به پایان برساند.
از طرفی، «زیگمار گابریل»، وزیر امور خارجه آلمان درباره احتمال بروز درگیری های نظامی در بحران کره شمالی هشدار داد و خواستار پایان درگیری های لفظی شد. گابریل گفت: من در این باره بسیار نگران هستم که تشدید درگیری های لفظی و جدال متقابل به یک جنگ نظامی ختم شود. وی افزود: برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی یک خطر جدی برای صلح بین المللی است که این موضوع از کره و منطقه گسترده تر است.
وزیر امور خارجه آلمان همزمان از چین و روسیه خواست درباره تعدیل نظر رژیم پیونگ یانگ تلاش کنند.وی گفت: اکنون باید زمان دیپلماسی باشد . بنابراین از پکن و مسکو درخواست می کنیم از تاثیرگذاری خود بر کره شمالی استفاده کنند و از اقدامات پیچیده و درگیری مسلحانه جلوگیری نمایند .
از طرف دیگر،«جولی بیشاپ»، وزیر خارجه استرالیا از همه کشورها خواست در مسئله کره شمالی خویشتنداری کنند و از چین درخواست کرد با استفاده از اهرم روابط خاص خود با کره شمالی، باعث تغییر رفتارهای پیونگ‌یانگ شود.
در خبری دیگر، «پرویز مشرف»، رئیس‌جمهوری و حاکم نظامی سابق پاکستان در کتاب خود به نام «در خط آتش» نوشت: اسلام‌آباد برای کره شمالی دانش و تجهیزات مربوط به ساخت بمب هسته‌ای را فراهم کرده است.
«پرویز مشرف» نوشت: «عبدالقدیرخان» دانشمند هسته‌ای پاکستان دانش هسته‌ای با هدف ساخت بمب را برای کره شمالی فراهم کرد. وی در ادامه اظهار داشت: در پاکستان یک سازمان ویژه برای تکثیر دانش هسته‌ای به کشورهای مختلف از جمله کره‌ شمالی تشکیل شد. در همین رابطه،فعالان کره جنوبی اعلام کردند: نتیجه تحقیقات دولت مبنی بر عدم آسیب تشعشعات سامانه دفاع موشکی «تاد» و آلودگی صوتی آن را قبول ندارند و همچنان خواستار عدم استقرار «تاد» در کشورشان هستند. به گزارش خبرگزاری «یونهاپ»، مخالفان استقرار «تاد» تاکید دارند تحقیقات نشان می‌دهد آلودگی صوتی سامانه «تاد» در «سئونگ‌جو» و تشعشعات الکترومغناطیسی آن آسیب‌رسان هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ