آیا واقعا برنج چاق می‌کند؟
 

خیلی‌ها وقتی شروع به رژیم گرفتن برای لاغری می‌کنند، اولین کارشان حذف برنج از برنامه غذایی است. اما آیا واقعا خوردن برنج در چاق شدن شما مؤثر است؟

دانشمندان اطلاعات ۱۳۶ کشور را مطالعه کردند. آنها دریافتند در کشورهایی که مصرف برنج به‌طور متوسط حداقل ۱۵۰ گرم در روز است، میزان چاقی به میزان قابل توجهی پایین‌تر از کشورهایی است که کمتر از میانگین جهانی برنج مصرف می‌کنند!

آنها می‌گویند خوردن برنج تأثیر مثبتی بر کاهش وزن دارد و افزایش فقط یک چهارم فنجان برنج در روز (۵۰ گرم به ازای هر نفر) می‌تواند چاقی جهانی را ۱درصد کاهش دهد!

بنابراین، طبق این بررسی‌ها به نظر می‌رسد که خوردن برنج سبب افزایش وزن نمی‌شود.

ممکن است فیبر، مواد مغذی و ترکیبات گیاهی موجود در دانه‌های کامل برنج از بروز وزن بیش از حد جلوگیری کند‎.‎

یکی از مسائل بالقوه که در این تحقیق مطرح می‌شود این است که نوع برنجی که مصرف می‌شود بسیار مهم است. به عنوان مثال، برنج سفید فیبر بسیار کمی دارد و برنج قهوه ای، با فیبر بالا، به هضم بهتر غذا و جذب کمتر چربی کمک می‌کند.‏

هنگام خوردن غذاهایی مانند برنج سفید یا نان سفید بلافاصله بعد از خوردن، قند خون افزایش می‌یابد. وقتی قند خون بالا می‌رود، انسولین از پانکراس ترشح می‌شود.

وظیفه انسولین گرفتن گلوکز از جریان خون و آوردن آن به درون سلول‌های بدن به منظور انرژی یا ذخیره است.

بنابراین، خوردن غذایی پر از کربوهیدرات‌های تصفیه شده (مثل برنج سفید) که ترشح انسولین را افزایش می‌دهند می‌تواند ذخیره چربی را هم افزایش دهد‎.‎

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ