آیت‌الله‌العظمی «محقق کابلی» از مراجع تقلید شیعیان افغانستان به رحمت ایزدی پیوست
 

سرویس شهرستان‌ها: آیت‌الله‌العظمی «حاج شیخ قربانعلی محقق کابلی» از مراجع عالیقدر شیعیان افغانستان پس از سالها خدمت به اسلام و مسلمین دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله کابلی هشتم خرداد سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در روستایی واقع در ولایت پروان موسوم به «ترکمن» در شمال غرب کابل در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود.

او از سن ۷ سالگی به فراگیری علوم دینی پرداخت و پس از طی مراحل مقدماتی در کابل به دلیل اشتیاقی که به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه «نجف» در عراق رفت. این مرجع بزرگوار از شاگردان ممتاز آیت‌الله‌العظمی خویی(ره) در نجف اشرف بود که پس از رسیدن به درجه اجتهاد، سالیان طولانی در حوزه‌های علوم دینی کابل و قم به تدریس و تربیت شاگردان و ترویج معارف اسلامی مشغول بود و در دوران جهاد مردم افغانستان در سطوح رهبری مبارزات مردم مسلمان افغانستان قرار داشت.

آیت‌الله کابلی مدتی در دروس حضرت امام «خمینی»(ره) نیز شرکت کرد. او پس از سالها خدمت در عراق، افغانستان و جمهوری اسلامی به شیعیان در شهر قم در سن ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست به دنبال رحلت این مرجع عالیقدر، شورای علمای شیعه افغانستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که تمامی حوزوات علمیه در سراسر افغانستان به نشان عزای عمومی به مدت سه روز تعطیل خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: روح بلند مرتبه فقیه عالیقدر و مرجع عظیم الشان شیعیان؛ آیت‌الله‌العظمی‌الشیخ قربانعلی محقق کابلی(رح)، پس از سالها مجاهدات مجدانه و خاضعانه در عرصه‌های علمی و اجتماعی، به ملاء اعلی پیوست. این ثلمه‌ عظیم را به پیشگاه مقدس بقیة‌الله‌الاعظم، ولی عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف، مراجع عظام تقلید، مردم نجیب و متدین افغانستان، حوزات علمیه، علما، طلاب وبیت شریف معظم له تسلیت و تعزیت عرض نموده وبرای آن فقید سعید علو درجات و برای بازماندگان از بارگاه ایزد منان(ج) صبر و اجر جزیل استدعا می‌نماید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ