آیین سنتی تشت گذاری درمسجد جامع اردبیل برگزار شد‏
 

سرویس شهرستانها: آیین مذهبی و سنتی تشت گذاری یکی از قدیمی‌ترین سنت‌ها و مناسک عزاداری امام حسین(ع) است که پنجشنبه شب گذشته با اجرای آن در مسجد جامع اردبیل , عاشقان و دلباختگان سالار و سرور شهیدان امام حسین(ع)رسماً به پیشواز عزاداری‌های ماه محرم و صفر رفتند.‏

به نظر بسیاری از محققان فرهنگ عزاداری، این مراسم به پاسداشت رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) در روز ۲۷ ذیحجه سال۶۰ هجری قمری انجام می‌شود که درآن روز کارون سالار شهیدان در منزلی به‌نام زباله ودر سوز و حرارت بیابان با لشکر حر بن یزید ریاحی مواجه شد، لشکر حر بسیار تشنه بود وآب در کاروان امام به اندازه‌ای ذخیره شده بود، حضرت دستور فرمود تا آب مشک‌ها را در تشت‌ها ریخته و لشکر حر وحتی اسبان سپاه او را نیز سیراب کردند.هر چند که مراسم تشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین صدساله دارد، اما در چهار دهه اخیر برگزاری این مراسم در سایر شهر‌های استان، پایتخت ایران تهران و برخی از استان‌های همجوار اردبیل همچون آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، گیلان، مازندران و حتی جمهوری آذربایجان نیز مورد توجه قرار گرفته است.مراسم تشت گذاری در اردبیل همه ساله از روز ۲۷ ذیحجه با مراسم عظیم تشت گذاری مسجد جامع این شهر آغاز شده و تا روز سی ام این ماه ادامه می‌یابد.

پایان هفدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در یزد

هفدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی با حضور مسئولین و جمع کثیری از خادمان سیدالشهدا(ع) و مردم ولایتمدار یزد به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار ما در یزد، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: هیأت‌های مذهبی باید پیشتاز در مسیر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب باشند.عبدالعلی علی‌عسگری در مراسم پایانی هفدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی که در میدان تاریخی امیرچقمقاق یزد برگزار شد، افزود: جانمایه‌ بقای اسلام و شیعه به عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) است همانگونه که امام خمینی(ره) نیز فرمودند؛ محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است.

وی با اشاره به دوران دفاع مقدس و شهدایی که از حریم اسلام، ایران و شیعه دفاع کردند، افزود: شهدای انقلاب به تأسی از امام حسین(ع) به میدان رفتند و امروز ما هرچه داریم از مفهوم مقاومتی است که در فرهنگ عاشورا نهفته است و حتی در جنگ تحمیلی وقتی به ما حمله شد، باز هم حسین(ع) به فریاد ما رسید و ایران اسلامی برابر دشمنان پیروز شد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: پیرغلامان پرچم جوانگرایی در عرصه تبلیغ را به دست بگیرند. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز گفت: پیرغلامان به فرموده رهبری باید وارد میدان شوند و پرچم جوانگرایی در عرصه تبلیغ را به دست بگیرند.

حجت‌الاسلام محمد قمی افزود: پیرغلام برای ما که همه خادم اهل بیت(ع) هستیم، معنای جذاب و رمزآلودی دارد. وی افزود: خصلت پیران این است که از کوچکترها دستگیری می‌کنند و در دوره‌ای که رهبر معظم انقلاب در قالب گام دوم تشخیص دادند که دوره میدانداری جوانان است، پیران باید هدایت و راهبری کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با ذکر مصائب کربلا اضافه کرد: پیرغلامان حسینی در مسیر ترویج فرهنگ عاشورا در عرصه حضور داشته باشند و جوانان را به میدان بیاورند و ما نیز در سازمان تبلیغات اسلامی غلامی پیرغلامان را خواهیم کرد.

استاندار یزد هم با اشاره به در پیش بودن ماه محرم، گفت: استان یزد خود را در پوششی از رنگ‌های سبز اهل بیت(ع)، سرخ قیام و سیاه عزا و ماتم بازآرایی خواهد کرد.

محمدعلی طالبی اضافه کرد: همانگونه بناهای این شهر با خصلت‌های جغرافیایی آن سازگار بوده هویت آن نیز در امتداد فطرت پاک و آسمانی مردمانش با مهر و محبت اهل بیت(ع) پیوند یافته است. او ادامه داد: مردم یزد به نام حسین(ع) و با شوق او در کنار هم جمع می‌شوند و شعار حب‌الحسین یجمعنا را تجلی می‌سازند.

در حاشیه این اجلاس تمبر هفدهمین اجلاس و تمبر یزد حسینیه جهان با حضور مسئولین کشوری و استانی رونمایی شد. همچنین در پایان این مراسم پیرغلامان برگزیده در دو بخش ملی و بین‌الملل تجلیل شدند.

نسخه مناسب چاپ