محک
ابتکاری نو از مصاحبه خبری ـ مطبوعاتی دولت
ابوالقاسم قاسم زاده
مصاحبه خبری ـ مطبوعاتی سخنگوی دولت، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و معاون سیاسی وزارت امور خارجه، به‌صورت زنده از شبکه خبر صداوسیما پخش شد. موضوع این مصاحبه پاسخ به پرسش‌ها درباره شرایط امروز معاهده برجام با تأکید بر روابط با اتحادیه اروپا بود.
این مصاحبه با روال گذشته گفتگوها با اصحاب رسانه‌ها متفاوت و از نگاه نویسنده محک، ابتکاری نو بود که نقد و بررسی آن را می‌توان به اختصار چنین ارزیابی کرد.
۱ـ ‌در این مصاحبه تقسیم کار و پاسخگویی به صورت تخصصی و حرفه‌ای انجام گرفت. دکتر عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه در حیطه پرسش‌های سیاسی، مواضع دولت و اجرای گام‌به‌گام طرح‌های مصوب را تشریح کرد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی، (کمالوندی)، پرسش‌های فنی را چنان پاسخگو شد که ابهامی در اجرای فنی طرح سه مرحله‌ای و مهلت۶۰ روزه آن باقی نماند. در این میان دکتر ربیعی، جلسه مصاحبه را چنان مدیریت کرد که هیچ پرسشی بدون پاسخ باقی نماند و نشست رسانه‌ای با صمیمیت مثال‌زدنی پایان گرفت.
در این مصاحبه به روشنی دو ویژگی از حرکت برنامه‌ریزی شده دولت در این ایام درباره ادامه اجرای معاهده برجام نشان داده شد؛ اول، دولت همچنان بر رعایت قواعد در دایره مصوبه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نقد تعهدات کشورهای باقی‌مانده در برجام بعد از خارج شدن آمریکا از این معاهده، اصرار دارد. دوم، صلابت منطق رفتاری جمهوری اسلامی ایران شرح و بسط داده شد. این هر دو، در شکل و محتوا، مصاحبه دیروز را متفاوت‌ از گذشته و بسیار موفق و مفید نشان داد.
۲ـ چرخه تبلیغاتی ـ سیاسی شبکه‌های خبری غربی، بخصوص رسانه‌های فارسی زبان مستقر در لندن از مجموعه کنش‌ها و واکنش‌ها درباره برجام، بر ایجاد آشوب ذهنی در افکار عمومی ایرانیان در داخل و خارج کشور استوار است. این رسانه‌ها تلاش دارند تا دو نتیجه و جمع‌بندی را در اذهان مخاطبان القاء کنند. اول، جمهوری اسلامی ایران در دام سیاست، فشار حداکثری و تحریم‌های همه جانبه آمریکا چنان گرفتار شده است که هیچ راهی به جز «تمکین» ندارد! دوم، ایران در جامعه بین‌المللی مرحله به مرحله منزوی می‌شود و ترامپ در مسیر تشکیل «اجماع» علیه جمهوری اسلامی ایران موفق است. این همان خط خبری ـ رسانه‌ای‌ است که وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ترامپ و همچنین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی «نتانیاهو» به صورت مستمر پژواک می‌دهند!
در چند روز اخیر، تاکید بر نارضایتی سه دولت عمده اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس درباره اجرایی شدن طرح سه مرحله‌ای ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای، خوراک رسانه‌های غربی شده است. معاون سیاسی وزارت خارجه دیروز در مصاحبه خبرنگاران، بطلان این خط خبری ـ رسانه‌ای شبکه‌های غربی را نشان داد. در این مصاحبه حقانیت تصمیم‌گیری دولت جمهوری اسلامی ایران و دیپلماسی موفق آن بازگو شد. ایران چیزی افزون‌تر از حقوق قانونی خود در اجرای تعهدات برجام نمی‌خواهد.
۳ـ معاون سیاسی وزارت خارجه، گزارش مستند از ادامه روابط دو و چند جانبه ایران با دولت‌های عضو اتحادیه اروپا، همچنین چین، روسیه، هند، ژاپن، ترکیه و مجموعه همسایگان منطقه‌ای خود ارائه داد. این گزارش، نشان روشن و واقعی از مقبولیت مواضع سیاسی ایران و شکست سیاست قلدرانه ترامپ در عرصه بین‌المللی و از سوی اغلب دولت‌ها داشت.
در همین مصاحبه خبرنگاری پرسید: این روزها اغلب محافل خبری ـ سیاسی از تشکیل جلسه وزرای خارجه عضو معاهده برجام و پیشنهاد شرکت نماینده ترامپ (وزیر خارجه آمریکا) در این نشست خبر می‌دهند. آیا دولت جمهوری اسلامی این پیشنهاد را می‌پذیرد؟
دکتر عراقچی در پاسخ گفت: «در صورتی که آمریکایی‌ها بخواهند در گفتگوهای ایران و ۱+۴ حضور داشته باشند، از نظر ما مانعی ندارد، به شرط این‌که تحریم‌ها را بردارند. البته این به معنای تشکیل گروه ۱+۵ نیست، چرا که آمریکا از برجام خارج شده است و ما دیگر واحدی به‌نام ۱+۵ نداریم. آنچه مطرح شده به این معناست که می‌توانند در مذاکرات حضور داشته باشند، به شرطی که تحریم‌ها را بردارند و ما به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردیم.»
انتشار پرسش‌های متعدد و پاسخ‌های داده شده در این مصاحبه در این نوشته نمی‌گنجد، ولیکن در پایان به پاسخ معاون سیاسی وزارت خارجه درباره توقف نفتکش حامل نفت ایران از سوی دولت انگلستان اکتفا می‌شود که گفت «… این نفتکش حامل نفت ایران بوده و یک سوپرتانکر بوده و چون ظرفیتش بالا بوده از جبل‌الطارق رفته و برخلاف ادعای انگلیس مقصد آن سوریه نبوده و از آبراه بین المللی عبور می‌کرده و هیچ قانونی اجازه نمی‌دهد که دولت انگلیس آن را متوقف کند و ما خواستار آزادی آن هستیم.»

Email this page

نسخه مناسب چاپ