ابتکار: بهره مندی زنان و مردان از مواهب کشور باید یکسان باشد
 

گرگان – خبرنگار اطلاعات: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده پیگیری اجرای کامل عدالت جنسیتی را اهداف مهم دولت و از ویژگی های اجرای سند ارتقا وضع زنان و خانواده دانست.

معصومه ابتکار در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه گلستان که با رونمایی از سند ارتقا وضع زنان و خانواده این استان همراه بود،افزود: عدالت از مهمترین موضوعات مورد پیگیری دولت تدبیر و امید و استقرار آن جزو مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی تاکید کرد: شرایط باید به گونه ای باشد که درهمه سیاست ‎ها و برنامه ‎ریزی ها زنان و مردان بتوانند به طور برابر از همه مواهب توسعه ‎ای کشور بهره ‎مند شوند.

ابتکارادامه داد: موضوع عدالت جنسیتی فقط به یک دستگاه یا بخش بانوان و خانواده ارتباط ندارد بلکه همه باید خود را برای تحقق آن سهیم بدانند.معاون رئیس جمهوری گفت: سال ۹۶هر استان مکلف شد شاخصه ‎ها و اطلس وضع زنان استان خود را مشخص کند که نتیجه آن تدوین سند ارتقای وضع زنان و خانواده است.

ابتکار گفت: به دلایل فرهنگی، قومیتی و سایر موارد، شمار دختران بازمانده از تحصیل در گلستان در حال افزایش است که آموزش و پرورش و دیگر دستگاه ‎های اجرایی مرتبط باید برای حل آن برنامه ریزی کنند.

وی تاکید کرد: دربرخی مناطق کشور نسبت دختران فارغ التحصیل به پسران تحصیل کرده ۴برابر بیشتر است که با همکاری جهاد کشاورزی طرح آموزش زنان برای تولید محصولات روستایی و استاندارد اجرا خواهد شد تا از شمار دختران بیکار کاسته و نقش آفرینی آنان در اقتصاد و تولید کشور بیشتر شود.ابتکار ادامه داد: ۴۱درصد کارکنان دولت را زنان تشکیل می دهند اما به دلایل گوناگون هنوز نسبت مدیریت زنان به حضور و توانمندی آنها بسیار کم است.وی افزود: دولت دوازدهم سهم ۳۰درصدی را برای حوزه مدیریت بانوان در عرصه مدیریتی در نظر گرفته است و برخی استان ‎ها هنوز سهم خود را اجرا نکرده اند.

ابتکار به جاذبه های گلستان اشاره کرد و گفت: مکان ‎هایی مانند روستای زیارت گرگان در این استان وجود دارد که مورد تعرض و آسیب متجاوزان طبیعت قرار گرفته است اما دیگر نقاط بکر گلستان می توانند بیش از پیش در توسعه این استان موثر باشند.در ادامه این مراسم سند ارتقای وضع زنان گلستان توسط ابتکار رونمایی شد.

مدیر کل دفتر زنان و امور خانواده استانداری گلستان در این باره گفت: این سند با هدف شناسایی و ارزیابی وضع موجود زنان و ارائه راهکار کارشناسی برای رفع کاستی ها و تقویت ظرفیت زنان تدوین شده است.

الهه غیناقی اظهار داشت: تجزیه ‌و تحلیل علل اصلی مسائل و خلاءهای ظرفیتی، اولویت‌ بندی مسائل، تدوین نتایج مورد انتظار از توسعه برای حل مسائل با استفاده از زبان تغییر، برنامه‌ ریزی عملیاتی مکان محور برای بهبود وضع زنان و خانواده از دیگر اهداف تدوین این سند است.

اجرای طرح ملی ارمغان

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین در جریان سفر خود به گلستان در همایش صبر و گلریزان ویژه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استان،درسخنانی با رضایت از اقدامات حوزه مهارت افزایی، ورزش و سلامت برای زنان زندانی گفت: طرح ملی ارمغان در چهار نوبت برای آزادی زندانیان زن جرائم غیرعمد استان های کشور برگزار شده است که مرحله پنجم این طرح بزودی در گلستان اجرا خواهد شد.ابتکار افزود: همچنین بر اساس توافقنامه ای که با دفتر پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به امضا رسیده است، همه هزینه های دستبند زنان زندانی که امکان رای باز بودن دارند، از سوی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری تامین خواهد شد.

معاون رئیس جمهوری گفت: این آمادگی وجود دارد تا طرح دستبند الکترونیک را در گلستان هم اجرایی کنیم.

ابتکار افزود: باید بعد از رهاسازی زنان و مردان از زندان برای کار و اشتغال آنان برنامه ریزی کنیم که در این مسیر تاسیس و راه اندازی کارگاه های اشتغال نیازمند حضور و مشارکت نیکوکاران است.اگر تشکل غیردولتی یا موسسه ای طرحی برای ایجاد این کارگاه ها داشته باشند، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

همایش ردپای آب

ابتکار همچنین در همایش ردپای آب و رونمایی از طرح ملی آموزشی بانو آب در گرگان با بیان این که حفظ منابع سطحی و زیرزمینی یک مسئولیت همگانی است، افزود: سبک زندگی امروز ما برای تامین آب آیندگان تعیین کننده است.وی با بیان این که گلستان ششمین استان در اجرای طرح رد پای آب و پنجمین استان در طرح ملی آموزشی بانوی آب است،تاکید کرد: زنان حق طلب و عدالت طلب نقش الهام بخش در حوزه آب دارند و می توانند در ایجاد پویش های اجتماعی نقش آفرینی کنند.

معاون رئیس جمهوری افزود: زنان در خانواده نقش مهم و محوری و همچنین در الگو و شیوه و اصلاح مصرف آب، غذا و انرژی دارند.

همچنین حضور در جمع گروهی از فعالان سیل گلستان از دیگر برنامه های سفر ابتکار به گلستان بود. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در این نشست با تاکید بر این که مهمترین مشکل مناطق سیل زده کشور اشتغال است، افزود: اگر این مشکل به ویژه برای زنان و دختران با ایجاد کارگاه های کوچک و خانگی حل شود، مشکلات مهم این مناطق رفع خواهد شد.

ابتکار اظهار داشت: شورای مشارکت های زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی و تشکل ها و سمن های فعال استان های دیگر تاکنون منشا اثرات فراوان در مناطق سیل زده بوده اند و اقدامات مفیدی به ویژه برای کاهش آسیب های اجتماعی این مناطق انجام داده اند.

نسخه مناسب چاپ