ابراز نگرانی طرف های اروپایی از سرنوشت برجام
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه باصدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران و بازگشت تحریم های آمریکا از اردیبهشت سال گذشته توافق هسته‌ای ایران را به خطر انداخته است.

در این بیانیه که در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده آمده است که طرف های اروپایی برجام بدون اشاره به بی عملی خود در مقابل توافق یادشده از اقدام اخیر ایران عمیقاً نگران هستند و آن را مغایر تعهدات این کشور تحت برجام می دانند.

این بیانیه ادامه داد که طرف های اروپایی برجام معتقد ند که تحولات اخیر ضرورت تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها و از سرگیری مذاکرات را مورد تاکید قرار می دهد.

در این بیانیه آمده است که سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان از برجام حمایت کرده و قویاً از ایران می خواهند تا از اقداماتی که به گفته آنها با تعهدات این کشور تحت برجام ناسازگار است برگردد و از گام‌های بیشتری که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند.

طرف های اروپایی در این بیانیه از ایران خواستند تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی موضوع های مرتبط از جمله مسائل پادمانی همکاری کند. آنها همچنین حمایت خود را از نحوه نظارت و راستی آزمایی تعهدات ایران تحت برجام، توسط آژانس مورد تاکید قرار دادند.

آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد.

ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از ۳٫۶درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده را برداشته است.

نسخه مناسب چاپ