ابلاغ آیین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده
وزیر علوم از ابلاغ آیین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته جاری خبر داد و گفت: در این راستا ستاد مرکزی مبارزه با تخلفات علمی با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد تشکیل خواهد شد و بر اساس آن برخورد با تخلفات علمی جدی‌تر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه بازدید از آزمون سراسری سال ۹۸گفت: داوطلبان معمولاً با انتخاب خود تلاش می‌کنند وارد دانشگاه‌ها شوند اما بحثی که اخیراً وجود دارد این است که داوطلبان گرایش زیادی برای حضور در رشته‌های گروه علوم تجربی دارند و حدود ۵۶درصد داوطلبان کنکور امسال متقاضی حضور در رشته‌های گروه علوم تجربی بودند.

دکتر غلامی همچنین خاطر نشان کرد: ما استعدادهای خوب تحصیلی را برای حضور در رشته‌های علوم پایه تشویق می‌کنیم چرا که این رشته‌ها جزو رشته‌های مهم و بنیادی در توسعه علم هستند و تلاش می‌کنیم جاذبه‌های ورود به این رشته‌ها نظیر ارائه بورسیه‌های تحصیلی و مقاطع پیوسته را که بتواند مستقیم وارد مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ورود کنند تعریف کرده‌ایم که اگر این دو شیوه‌ تشویقی به کار گرفته شوند مطمئناً جاذبه بیشتری برای حضور در این رشته‌ها ایجاد خواهد شد.

دکتر غلامی با بیان این که آماری از ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها نداریم گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار ظرفیت در دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو وجود دارد و این ظرفیت تمامی زیر نظام‌های آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد را شامل می‌شود.

دکتر غلامی در خصوص حذف کاغذی بخش پایان‌نامه‌های نوشتاری دانشگاه‌ها اعلام کرد: برخورد ما در این راستا و همچنین اقدام وزارت علوم برای حذف بخش کاغذی پایان نامه به دو منظور صورت گرفت: اول جلوگیری از اتلاف هزینه در بخش کاغذ که از مباحث زیست محیطی است.

دلیل بعدی به مباحث فنی مرتبط می‌شود که براساس آن امکان مشابه‌یابی پایان‌نامه‌ها در استفاده از منابع و مآخذ مختلف علمی و رعایت اخلاق پژوهشی صورت گرفته است و رسیدگی به تخلفات پایان‌نامه با الکترونیکی شدن آن دقیق‌تر خواهد شد و با توجه به قانون پیشگیری از تخلفات علمی، این تصمیم حذف کاغذی پایان‌نامه‌ها اجرایی شده است.

وی همچنین از ابلاغ آیین نامه پیشگیری از تخلفات علمی طی چند روز آینده خبر داد و گفت: با ابلاغ این آیین نامه به کلیه دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی، برخورد با تقلبات علمی جدی می‌شود و این آیین نامه هفته آینده (جاری) ابلاغ خواهد شد و شامل همه دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد خواهد شد .

وزیر علوم همچنین خاطر نشان کرد: با ابلاغ آیین نامه فوق، ستاد مشترکی بین دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد تشکیل خواهد شد و این ستاد با عنوان کارگروه اخلاق پژوهشی و حرفه‌ای فعال خواهد شد و هر دانشگاهی نیز در ذیل خود کارگروه‌هایی را تشکیل خواهد داد که وظیفه آن کنترل نظارت اسناد و مدارک علمی و رسیدگی به گزارشات مرتبط با تخلفات است. وزیر علوم با اشاره به برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها در هفته آینده (جاری) گفت: ارتباط با جامعه،‌ مسائل اجتماعی، ارتباط با صنعت، اشتغال، تحریم و غیره از موضوعات مهم اجلاس امسال خواهد بود .اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علوم و فناوری سراسر کشور در دانشگاه الزهرا تهران برگزار خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ