اجرای ۵۰ تعزیه در امامزادگان و میادین تهران
 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: کاروان‌های تعزیه‌خوانی که از تاسوعا کار خود را آغاز کرده است در مجموع ۵۰ برنامه را تا روز شنبه و به مدت ۵ روز خواهند داشت.

مجتبی عبداللهی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، در گفت وگو با ایسنا با اشاره به حرکت کاروان تعزیه در تاسوعای حسینی گفت: اولین کاروان تعزیه در روز تاسوعا از ساعت ۹ صبح حرکت خود را از امام‌زاده صالح(ع) تجریش آغاز و در ساعت ۱۸ با رسیدن به امام‌زاده یحیی(ع) به کار خود پایان داد.

همچنین این کاروان که متشکل از ۱۳۰ نفر تعزیه‌خوانان مورد تایید بنیاد علمی فرهنگی تعزیه‌خوانی کشور هستند، همزمان با عاشورای حسینی مسیر خود را از امام‌زاده یحیی (ع) در ساعت ۹ صبح آغاز کرد و به سمت بقعه شیخ صدوق رسید.

عبداللهی درباره اهداف برگزاری این برنامه گفت: کاروان‌های تعزیه‌خوانی در راستای حفظ و احیای اشاعه فرهنگ شبیه‌خوانی و همچنین اجرای امینانه نیات واقفینی که وقف آن‌ها در زمینه اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی، برپا شده است.

عبداللهی ادامه داد: این کاروان‌های تعزیه‌خوانی که از تاسوعا کار خود را آغاز کرده است در مجموع ۵۰ برنامه را تا روز شنبه و به مدت پنج روز خواهند داشت. همچنین نگاه این برنامه ترویج فرهنگ شبیه‌خوانی و تعزیه‌خوانی است زیرا اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی مختص ایران و مردم این سرزمین و فرهنگ آنهاست که ثبت جهانی نیز شده است. اداره اوقاف استان تهران نیز در همین زمینه تلاش می‌کند با اجرای چنین برنامه‌هایی هم اجرای امینانه نیات واقفین را داشته باشد، هم به آیین و سنت گذشته ایران توجه نماید و همچنین فرهنگ تعزیه و شبیه خوانی را که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و علما دینی نیز است، احیا کند.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران در پایان با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌هایی مانند تعزیه و شبیه‌خوانی در حفظ و پایدار بودن فرهنگ واقعه عاشورا گفت: نگاه ما احیا و برجسته کردن حماسه ایثار و از خودگذشتگی یاران و اصحاب امام حسین(ع)، ترویج فرهنگ جهاد و شهادت و همچنین انتقال مفاهیم و پیام‌های ناب شهدای روز عاشورا، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی به نسل جوان فعلی است. همچنین در ادامه این نگاه موضوع جهاد و شهادت، از خودگذشتگی، ایثار و شهادت و ترویج فرهنگ وقف را در کنار اجرای صحیح نیات واقفین در زمینه تعزیه و شبیه خوانی خواهیم داشت.

نسخه مناسب چاپ