اجرای ۸ برنامه برای ایجاد نیم میلیون فرصت شغلی جدید
مشاور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با اشاره به ۸ برنامه دولت برای اشتغالزایی گفت: هدفگذاری اصلی برای ایجاد حدود ۵۳۷ هزار فرصت شغلی است که تسهیلات مالی که در مجموع برای هشت برنامه در نظر گرفته ایم، حدود ۱۲۷۳۴۰ میلیارد ریال است.

محمدرضا کارگر در گفتگو با تسنیم درباره برنامه های اشتغالزایی دولت درسال ۹۸ گفت: یکی از مشکلات در ایجاد اشتغال، تأمین منابع مالی است؛ یعنی تاکنون یک ردیف بودجه ای مشخص برای برنامه های اشتغال در نظر نگرفته ایم. معمولاً بودجه اشتغال در تبصره های فرعی و در کنار مسائل متعدد و نامتجانس دیگری گنجانده شده و ردیف اختصاصی ندارد؛ وقتی قانون اینگونه نوشته می شود در اینکه چه میزان تخصیص اعتبار به دستگاه ها صورت بگیرد، رایزنی و تعاملات فردی مسئله مهمی می شود.

وی ادامه داد: اینکه مقدار بودجه دستگاه چقدر پرداخت شده است به روابط با سازمان برنامه و بودجه بر می گردد؛ تحت این موضوع هر کس تعاملات بهتری دارد می‌تواند سهم تخصیص بالاتری را دریافت کند. ما در این حوزه عملکرد خوبی نداشتیم. در حقیقت در رقابت بین دستگاه ها (برای اینکه سهم بودجه ای بیشتری را به برنامه های خود اختصاص دهند)، وزارتخانه همیشه توفیقات کمتری داشته است.

مشاور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال افزود: با توجه به اینکه برنامه های اشتغال در دو سناریو طراحی شده است، سعی کرده ایم منابعی که در تبصره ۱۸قانون بودجه آمده است را به صورت دست بالا ببینیم و بتوانیم از همه منابع در ایجاد اشتغال استفاده کنیم. اگر تخصیص به صورت ۱۰۰ درصد باشد که می توانیم بخش عمده ای از برنامه های اشتغالی را عملیاتی کنیم.

وی درباره برنامه های اشتغالی دولت گفت: برنامه ششم، دولت را مکلف کرده است که هر ساله ۸ دهم درصد نرخ بیکاری کاهش یابد.در سناریو اول برای اینکه آن هدفگذاری با توجه به تعداد شاغلانی که در بازار کار وجود دارد و همینطور جمعیت بیکار موجود، پیش بینی شده است که سالانه یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

کارگر سناریو دوم را بسیار واقع بینانه‌تر دانست و افزود: این سناریو منطقی تر و در چارچوب امکانات و ظرفیت دستگاه ها و شرایط اقتصاد کلان کشور است و به نوعی می توان گفت ادامه وضع موجود با تلاش بیشتر است. در این سناریو تقریباً اهداف نصف می شود. فکر می کنیم بتوانیم حدود ۵۳۰ هزار شغل را عملیاتی کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا انباشتی از بیکاران را داریم، گفت: طی سالیان گذشته حدود ۳ میلیون بیکار پشت دیوارهای بازار کار مانده اند و این نشان می دهد در فرآیندی که جریان ورود به بازار کار(یعنی سمت عرضه )به جهت تحولات جمعیتی و افزایش فارغ التحصیلی دانش آموختگان تقویت شده است، تحولات طرف تقاضا یعنی فعالیت های اقتصادی و فرصت های شغلی موجود نتوانسته است به تناسب خود را با عرضه فزاینده تغییر دهد.مشاور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال ادامه داد: موارد بسیاری در ورودی بازار کار اثر می‌گذارد،همین باعث شده است که حوزه تقاضا نتواند به تناسب خود را تطبیق دهد.

وی گفت: بحث رکود،بحث تورم، بحث فشارهای تحریمی و مشکلات در تعامل با دنیای خارج باعث شده است، بخش تولید و بخشی که می تواند تحریک تقاضا داشته باشد،عکس العمل مناسب را نداشته باشد و با همه تلاش های صورت گرفته فقط توانسته مازادهای سالانه آن را جذب کند.

نامبرده با بیان اینکه همین موضوع باعث شده است که همیشه یک انباشت تقاضای کار داشته باشیم، افزود: ما همواره بیکاری حدود ۳میلیون و ۲۰۰ هزارنفر بیکار را در بازار کار در سال های اخیر داشته ایم. از این رو شاید بدون اینکه اقدام خاصی انجام دهیم، نشود برای بیکاری فکری کرد.

دولتمردان پذیرفته اند برای اینکه مسئله بیکاری حل شود و اشتغال پایداری ایجاد کنیم نمی شود، برای کوتاه مدت و مقطعی برنامه ریزی کرد. باید برنامه ریزی حداقل میان مدت داشته باشیم و فعالان اقتصادی ثبات را در رفتار سیاست گذار ببینند تا بتوانند عکس العمل متناسب با آن را انجام دهند که ما انتظار داریم ایجاد شغل یا حفظ و توسعه فرصت های شغلی باشد. برای همین سعی کرده ایم، کمترین تغییر و نوسان را در مسیر برنامه ها داشته باشند و اهداف را با شیب ملایمی افزایش دهیم.

وی بیان کرد: در برنامه هایی مانند طرح توسعه کسب و کارهای پراشتغال منطقه ای اقدامات مهمی انجام شده است. گام نخست این طرح ها، مطالعاتی و شناختی بوده است و ما سعی کرده ایم که مداخلات هدفمندی را در حوزه منطقه ای پی ریزی کنیم تا به کمک همه دستگاه ها زنجیره های ارزش در فعالیت های مزیت دار سراسر کشور تکمیل شود. اصلاحاتی را هم در این زمینه انجام داده ایم که باعث تکمیل و ارتقای تولید اشتغال و بهبود مهارت شده است.

کارگرادامه داد: به طور مثال نیازهای یک رسته فعالیت در طول زنجیره ارزش را بررسی کرده ایم و تلاش داریم که این زنجیره تکمیل شود. اگر این موارد محقق شود و تولید بین فعالان بخش خصوصی شکل بگیرد می توانیم اشتغال مشتق از آن رابه سرعت ببینیم. این طرح در سطح همه استان ها در حال اجرا است.

وی ادامه داد: در رابطه با طرح هایی که بیان شد، یک کارگزار توسعه استان داریم که مطالعات برنامه ریزی را مدیریت و نظارت می کند و بر اساس ظرفیت هایی که در هر استان وجود دارد،با توجه به مطالعات شناختی گلوگاه ها را شناسایی می کند و در نهایت با مداخلات منطقه ای و منابع مد نظر اقدامات لازم برای ایجاد اشتغال را میان دستگاه های اجرایی استان همسو و هماهنگ می سازد.

مشاور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با اشاره به توسعه کسب و کارهای پر اشتغال منطقه ای افزود: انجام مداخلات توسعه ای محلی برای توسعه رسته های منتخب پر اشتغال در بخش های مختلف اقتصادی و تأمین منابع مالی مورد نیاز با هدف ظرفیت‌سازی نهادهای مرتبط با توسعه کسب و کارها به تعداد ۱۲۴ طرح در ۳۱ استان در رسته های منتخب برای فراهم کردن و ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در دستور کار قرار دارد. وی اضافه کرد: منابع بودجه عمومی مورد نیاز برای این طرح حدود ۲۸۳۳میلیارد ریال در قالب سرمایه گذاری و کمک های فنی و یارانه ای است که حدود ۲۱۳۰ میلیارد ریال در قالب یارانه سود تسهیلات منابع در طرح آمده است.

کارگر با بیان اینکه در مطالعات شناختی که داشتیم گلوگاه ها را شناسایی کردیم، افزود: در مرحله اجرا مداخلاتی لازم است که گاهی این مداخلات از جنس طراحی، بهبود تکنولوژی، افزایش مهارت و گاهی مداخله در بازار است. این مداخلات را مستمر پایش می کنیم تا منابع به هدر نرود.

وی اظهار داشت: اشتغال روستایی طرح دیگری است که در قالب پرداخت تسهیلاتی با نرخ ترجیحی به مناطق روستایی و عشایری در حال انجام است. برنامه اشتغال روستایی با همان دستورالعمل سال قبل در دستور کار است. اساس آن دستورالعمل این بود که افراد متقاضی در سامانه کارا ثبت نام می‌کردند و متقاضیان می توانستند برای دریافت تسهیلات طرح های اشتغالزا ارایه کنند.

مشاور معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار تصریح کرد: در طرح اشتغال روستایی هم تمرکز روی رسته های اولویت دار و پر اشتغال است اگر به صورت منطقی این طرح دنبال شود، حدود ۹۰ هزار فرصت شغلی جدید در حوزه روستایی خواهیم داشت.

وی در ادامه بیان کرد: برخی از برنامه‌ها مانند مباحث مربوط به آموزش‌های هدفمند فنی و حرفه ای با احصای نیاز واقعی فعالان اقتصادی را در دستور کار داریم. شاید به عنوان برنامه اصلی مطرح نباشد اما به عنوان برنامه پشتیبان به خوبی مورد توجه است. برنامه بعدی بحث برنامه هایی است که تحت عنوان برنامه ها و سیاست های فعال بازار کار شناخته می شود؛ مواردی مانند طرح‌های کارورزی و مهارت آموزی در محیط واقعی کار یا طرح‌هایی مثل مشوق های بیمه ای کارفرمایی از جمله طرح هایی است که امسال هم در دستور کار قرار دارد.

این مقام مسئول اظهار داشت: بسیاری از طرح ها مانند مشوق بیمه ای یا یارانه دستمزد، گروه های هدف خاصی را در نظر می گیرد. یارانه دستمزد یا بیمه بیکاری برای استان هایی که مشکلات بازار کار بیشتری دارند یا از حوادث طبیعی اخیر آسیب بیشتری دیده اند قرار داده شده است.

وی ادامه داد: عمده برنامه های فعال بازار کار نیازمند تأمین بودجه است. هرچند بسیاری از مداخلات رسته های محلی هم نیازمند تامین مالی بودجه ای از سوی دولت است و گاهی نیاز است مساعدت های ویژه‌ای برای بخش خصوصی شود که انگیزه برای جذب بیشتر نیروی کار داشته باشند.

کارگر افزود: طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه ها و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است. دراین طرح دولت به کارآفرینانی که

دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند، تا ۳۰ درصد یارانه دستمزد می دهد. حداکثر هدفگذاری برای این طرح حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر است و اگر بتوانیم اثربخشی خوبی برای این طرح ها ارزیابی کنیم شاید در ابعاد بزرگتر این طرح را توسعه دهیم.

وی گفت: در برنامه اشتغال حمایتی و خرد، پیاده سازی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی، توسعه اشتغال خرد گروه های خودیار، طرح اشتغال عمومی، اشتغال خرد حمایتی برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از محل منابع داخلی آنها( کمیته امداد

امام خمینی، بنیاد شهید و امور ایثارگران،سازمان بهزیستی کشور و سایر نهادهای حمایتی) را با هدف ایجاد ۷۴ هزار نفر شغل جدید و حدود ۱۴۸۰ میلیارد ریال تلفیق منابع در اختیار نهادهای حمایتی با منابع بانکی در دستور کار داریم.

مشاور معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار افزود: طرح اشتغال گروه‌های خودیار یا تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی که بیش از یک دهه است که با کمک بخش خصوصی شروع شده و الان در سراسر کشور برای زنان در مناطق کمتر برخوردار به مورد اجرا گذاشته شده است. ویژگی این طرح هم این است که متقاضیان بدون اینکه نیازمند وثیقه و ابزارهای تضمین باشند، امکان دسترسی آنها به منابع بانکی برای راه اندازی مشاغل خرد و کسب و کارهای کوچک را فراهم می کند.

وی با اشاره به برنامه ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود گفت: برنامه ریزی برای تثبیت اشتغال موجود و حمایت از بنگاه های خصوصی و تعاونی مشکل دار کشور را با هدف حفظ و نگهداشت حداقل بیش از ۳۱۵ هزار نفر با ۳۲۴۰ میلیارد ریال بودجه مورد نیاز و طرح بیمه بیکاری برای مناطق سیل زده با هدف گذاری ۳۳ هزار نفر با

۱۲۱۰ میلیارد ریال بودجه مد نظر داریم.

کارگر در ادامه با اشاره به طرح استفاده از فرصت های خارجی گفت: طرح جایگزینی نیروی آماده به کار ایرانی به جای نیروی کار خارجی با هدف

۲۱ هزار نفر و ساماندهی و اعزام نیروی کار به خارج از کشور با هدف ۸ هزار نفر با بودجه ۱۶۹میلیارد ریال پیش بینی شده است.

همچنین در برنامه های نهادسازی، تقویت نظام اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح ها و برنامه های اشتغال، طرح سامانه ملی اطلاعات شغلی ایرانیان و پیاده سازی نظام پایش و ارزیابی طرح ها و برنامه ها را با بودجه۲۰۰ میلیارد ریال در دستورکار داریم. وی بیان کرد: هدفگذاری اصلی برای ایجاد حدود ۵۳۷ هزار فرصت شغلی است که حدود ۱۸۳۶۱ میلیارد ریال بودجه نیاز است. تسهیلات مالی که در مجموع برای هشت برنامه فوق در نظر گرفته ایم، حدود ۱۲۷۳۴۰ میلیارد ریال (غیر از اعتبارات طرح اعطای تسهیلات روستایی) است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ