احتمال بروز سیلاب در ۱۴ استان کشور طی سال آینده
 

احتمال بروز سیلاب در ۱۴ استان کشور طی سال آینده وجود دارد و استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، کرمانشاه و لرستان در معرض بروز سیلاب‌های شدیدتری هستند.

قاسم تقی زاده خامسی معاون امور آب وزارت نیرو در گفتگو با صدا و سیما ضمن اعلام این مطلب گفت: سالانه ۳۵۰ کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایروبی می‌شود که برای مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده در ۱۴ استان کشور، این رقم باید دوبرابر شود.

وی با اشاره به اینکه برای لایروبی رودخانه‌ها محدودیت اعتبارات وجود دارد، افزود: پارسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای لایروبی رودخانه‌ها اختصاص یافته بود که امسال این اعتبارات درحال تقسیم در استان هاست.

وی با بیان اینکه در کشور ۱۴۶ هزار کیلومتر رودخانه اصلی جریان دارد که نیازمند لایروبی است، رودخانه کارون را مهمترین رودخانه برای لایروبی دانست و ادامه داد: مشکلات پیش آمده در استان‌های جنوبی بابت سیل به دلیل لایروبی نشدن این رودخانه است که البته برای انجام آن با توجه به هزینه بالای تعیین شده درحال مذاکره با برخی شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم.تقی زاده خامسی با بیان اینکه لایروبی در بخشی از بستر رودخانه‌ها انجام می‌شود، گفت: لایروبی در همه استان‌های منتهی به دریا ضروری است که استان مازندران، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی و استان‌های جنوبی مهمترین آن‌ها است.

وی با بیان اینکه وقوع سیلاب دو تا سه روز قبل از وقوع به صورت هشدار قابل پیش بینی است، لایروبی رودخانه‌ها، رفع گرفتگی زیر پل‌ها و هماهنگی با ۱۲ ارگان دخیل در مقابله با سیلاب را از راهکار‌های مقابله با سیلاب دانست و افزود: وضع اقلیمی کشور در سال آینده نرمال و در برخی مناطق بیش از نرمال است که البته پیش بینی حالت نرمال به صورت طبیعی نشان دهنده امکان بروز سیلاب است.

معاون امور آب وزارت نیرو با اشاره به بروز سیلاب خوزستان که در لحظه به ۸ هزار و ۷۰۰ متر بر ثانیه رسید و در دو قرن اخیر بی سابقه بوده است، افزود: افزایش منابع آبی سبب افزایش ۱۷۷ درصدی رهاسازی آب برای بخش کشاورزی و پرشدن تالاب‌ها شده است.

نسخه مناسب چاپ