احتمال وضع عوارض ۲۵درصدی بر صادرات سنگ‌آهن از ماه مهر
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت گفت: در صورت تصویب هیات وزیران ۲۵ درصد عوارض صادرات بر سنگ آهن اعمال می‌شود.

به گزارش شاتا، سیف الله امیری افزود: برای جلوگیری از خام فروشی، وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی و سنگ آهن بر حسب کد تعرفه چهار رقمی اعمال می‌شود که برای امسال ۲۵ درصد پیشنهاد دادیم و در صورت تصویب از مهر اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به نیاز نداشتن واحد‌های تولیدی داخل به سنگ آهن هماتیت،تصریح کرد: البته خودمان در این زمینه مدیریت خواهیم کرد و اگر سنگ آهن هماتیت در کشور مصرفی نداشته باشد، تصمیم دیگری می‌گیریم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت تاکید کرد: هدف از وضع عوارض صادرات، جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحد‌های داخل کشور است که مقام معظم رهبری و معاون اول رئیس جمهوری هم بر آن تاکید کرده‌اند و تاکنون توانستیم این مساله را پیگیری کرده و نتیجه بگیریم.

وی افزود: با این تصمیم، خام فروشی سنگ آهن به زیر ۵ میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که سال گذشته ۵ر۸ میلیون تن سنگ آهن صادر شد.

امیری گفت: در ۵ ماهه ابتدای سال جاری، صادرات محصولات سنگ آهن ۲ر۲ میلیون تن به ارزش ۵۴۲ میلیون دلار بوده است که نشان از کاهش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

به گفته وی، در سال ۹۷ صادرات کنسانتره ۵ر۵ میلیون تن، گندله ۸ر۲میلیون تن، آهن اسفنجی حدود ۵۳۴ هزارتن، شمش ۴ر۵ میلیون تن و محصولات فولادی ۳ میلیون تن بوده است.

درهمین حال، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: موضوع نوسازی و بازسازی ماشین آلات معدنی برای توسعه بخش معدن بسیار ضروری است و این کار باید با همراهی و همکاری جدی با بخش خصوصی دنبال شود.

سعید زرندی درجلسه پایش پروژه های اقتصاد مقاومتی با محوریت معدن و صنایع معدنی افزود: نیاز سنجی های لازم و مدل های اجرایی این مهم را معاونت معدنی و ایمیدرو با همکاری خانه معدن و اتاق بازرگانی باید پیگیری کرده و به سرانجام رسانند. وی تاکید کرد: پروژه های اکتشاف هزینه بر و جزو وظایف حاکمیتی است اما با توجه به محدودیت‌های بودجه ای کشور باید برای تحقق برنامه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی یک تیم قوی تامین مالی در این سازمان شکل بگیرد و بررسی کند چگونه می تواند نیازهای مالی خود را برطرف سازد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت تاکید کرد: البته باید از الان برای بودجه سال ۹۹ به دنبال راه هایی برای تامین هزینه های اکتشاف در بودجه باشیم ولی نباید چشم ها را فقط به بودجه سالانه دولت بست بلکه باید به دنبال خلق راه های جدید و نو باشیم.

وی گفت: اطلاعات پایه اکتشاف نیاز توسعه معدن کشور است و برای این موضوع باید اقدامات جدی تری صورت پذیرد.

نسخه مناسب چاپ