اخبار کوتاه
رئیس قوه قضائیه از مجتمع قضایی عدالت دیدن کرد‏

‏ سرویس خبر:‌رئیس قوه قضائیه دیروز با حضور سرزده در مجتمع قضایی عدالت از نزدیک در جریان روند رسیدگی به پرونده‌ها قرار گرفت.‏

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در این بازدید با حضور در شعب مختلف مجتمع عدالت با قضات و کارکنان گفتگو کرد و از نزدیک در جریان مسایل و نظر مراجعان قرار گرفت.

وی با حضور در دفتر سرپرست مجتمع عدالت با تقدیر از قضات و کارکنانی که در ساعات ابتدایی صبح در محل کار خود حاضر می‌شوند، از افرادی که با تاخیر خود سبب معطلی مراجعه کنندگان می‌شوند، گلایه کرد.

‏۶۰ هزار فرهنگی امسال بازنشسته می‌شوند

سرویس شهرستان ها: سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به بازنشستگی ۶۰ هزار نفر از فرهنگیان گفت: هیچ کلاسی، اول مهر بدون معلم نمی‌ماند و کمبود معلم را از طریق روش‌هایی مانندحق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی و استخدام شماری نیرو جبران می‌کنیم.

سید جواد حسینی در اجلاس سراسری مدیریت‌های امور پردیس‌ها که در شهرستان پیشوا برگزار شد، افزود: امسال ۲۵ هزار نفر از طریق دوره چهار ساله و ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ و در مجموع حدود ۴۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش می‌شوند و تنها مسیر تأمین نیروی انسانی آموزش‌وپرورش، دانشگاه فرهنگیان است به‌گونه‌ای که هیچ نیرویی غیر از دانشگاه فرهنگیان نباید به کلاس درس فرستاده شود.

وی افزود: مهر امسال ۲۰ هزار دانشجومعلم از دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل و وارد مدارس می‌شوند و ۶۰ هزار نفر بازنشسته خواهند شد، تا سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اوج خروجی از آموزش وپرورش را شاهد خواهیم بود که باید از طریق دانشگاه فرهنگیان کمبود نیرو را جبران کنیم. ‏

مونسان: صنعت گردشگری می‌تواند راه نجات اقتصاد کشور باشد

سرویس شهرستان ها: سهم صنعت گردشگری در ایران بر اساس اعلام بانک مرکزی ۸ر۱۱ میلیارد دلار معادل سه درصد از تولید ناخالص داخلی (‏GDP‏) است که معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی این رقم را به نسبت سهم سایر رقبای منطقه‌ای و جهانی از این صنعت پردرآمد، قابل قبول نمی‌داند.‏

علی اصغر مونسان در یاسوج تأکید کرد: صنعت گردشگری می‌تواند در شرایط خاص کنونی و با توجه به مشکلات و تنگناهای اقتصادی راه نجات کشور باشد و مسیر توسعه ایران باید همچون بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا بر مدار و بستر صنعت گردشگری قرار گیرد.‏

او گفت: بر اساس هدفگذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی از سه درصد به بالای ۶ درصد ارتقا می‌یابد که البته این عدد به نسبت برخی کشورهای پیشرو در این صنعت همچون ترکیه که بالای ۱۰ درصد است، همچنان ناچیز به نظر می‌رسد.‏

مونسان تأکید کرد: میزان ورودی گردشگران خارجی به کشورمان در سال گذشته و در اوج تحریم‌ها و شرایط خاص حاکم با رشد ۵۲ درصدی نسبت به سال ۹۶ به هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید.

ادامه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه

سرویس خبر: هفدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی به ریاست مسعودی‌مقام برگزار شد.

قاضی از وکیل علیرضا حیدرآبادی‌پور (متهم که به تازگی در خارج از کشور بازداشت شده است) خواست در غیاب موکل درجایگاه قرار گیرد و از او دفاع کند.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: بیشتر متهمان بانک سرمایه یقه سفید‌ها، بازنشستگان بانک‌های دیگر و وکلا هستند که به خلأ‌های جامعه اشراف داشتند و این یقه سفید‌ها پول را از کشور خارج کردند و بعد چهره فرهنگی به خود گرفتند و فیلم ساختند. در ادامه نماینده سازمان بازرسی کل کشور گفت: حیدرآبادی در دوران چند ماه مدیریت در بانک سرمایه، ۷۶۰ میلیون تومان دریافت کرده بود که به طور میانگین در ماه ۱۶۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی اتهامات یاسر ضیایی شیرکلاهی متهم دیگر پرونده را قرائت کرد.

شهادت ۳ پاسدار در پیرانشهر

سرویس شهرستان ها: فرمانده سپاه شهدای آذربایجان‌غربی از شهادت سه نفر از نیروهای سپاه در جریان یک حادثه تروریستی توسط عوامل ضد انقلاب در پیرانشهرخبر داد.حبیب شهسواری در گفتگو با فارس ، اظهار داشت: عصر دیروز یک حادثه تروریستی توسط عوامل گروهک‌های تروریستی در پیرانشهر رخ داد که در این درگیری سه نفر از نیروهای سپاه پیرانشهر به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

تشریح ضوابط و مقررات تردد مشمولان غایب ایرانی مقیم خارج از کشور

سرویس خبر: رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور در صورتی با غیبت اجازه تردد به کشور را دارند که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند.

سردار تقی مهری افزود: دراین صورت مشمولان از تاریخ ورود به غیبت می‌توانند حداکر دو بار در سال و در مجموع به مدت سه ماه تا پایان سال ۱۴۰۰ به کشور تردد کنند.وی ادامه داد: مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور با بیش از ۸ سال غیبت که نتوانسته‌اند از طریق قانون جریمه مشمولان غایب وضع خدمتی خود را مشخص کنند نیز می‌توانند با استفاده از تسهیلات اعلام شده به کشور تردد کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ