اخبار کودکان و نوجوانان
 

انسان باید خیالاتی باشد
محسن هجری، نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات کودک و نوجوان خطاب به شما دختران و پسران ایرانی: خیال‌های‌تان را جدی بگیرید حتی آن دسته از خیال‌های خنده‌داری که به نظر می‌رسد باعث از بین رفتن وقت می‌شوند.
یکی از مشکلات جامعه ما این است که خیال‌های مان را جدی نمی‌گیریم. برای درک گذشته به تاریخ رجوع می‌کنیم و برای درک جهان واقعی نیز پنج حس ما به کمک‌مان می‌آیند اما برای درک فردا ناچاریم به خیال متوسل شویم. خیال مثل پرنده‌ای است که ما را از جایی به جای دیگر، حتی دوردست‌ها
پرواز می‌دهد.
خیال‌پردازی در ادبیات، عاملی برای تجربه‌ جهان‌هایی است که در واقعیت، امکان تجربه آن را نداریم اما با خواندن یک کتاب از عالم واقعی جدا می‌شویم و به سوی جهانی خیالی حرکت می‌کنیم.
البته خیال‌پردازی‌ فقط به درد ادبیات نمی‌خورد بلکه بسیاری از پیشرفت‌های علمی هم حاصل برخی خیال‌پردازی‌ها
بوده‌اند.
اختراع هواپیما از سوی برادران رایت، اختراع رادیو و تلویزیون و ایجاد امکان گفت‌وگوهای تصویری در نقاط مختلف جهان و بسیاری از این پیشرفت‌های علمی از یک خیال آغاز شده سپس تحقق پیداکرده‌اند.
بسیاری از کودکان و نوجوانان از رفتن به مدرسه و درس خواندن لذت نمی‌برند چون فکر می‌کنند خواندن این کتاب‌ها، انشا و املا و درس‌های حفظی به دردشان نمی‌خورد.
اما بدانید که این درس‌ها و کتاب‌ها می‌توانند تخیل شما و راه‌های تحقق آن‌ها را گسترش دهند.
خلاصه این که به نظر من انسان باید خیالاتی باشد و از آن در زندگی‌اش استفاده کند. خیال هم به درد ادبیات و هم علم می‌خورد و هم به تحقق آرزوهایمان در حوزه مسائل دینی
کمک می‌کند.

اولین نمایشگاه دائمی اسباب بازی
اولین نمایشگاه دائمی اسباب‌بازی‌های ایرانی در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه، واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه صیرفی‌پور، مجموعه زندگی بهشتی افتتاح شد.
اگر می‌توانید سری بزنید و از دنیای اسباب‌بازی‌ها دیدن کنید و برای انتخاب بهترین اسباب‌بازی وقت بگذارید.

لاله واژگون در خطر است
شنبه، روز جهانی گل است. یکی از گل‌هایی که آوازه جهانی دارد «لاله واژگون» ایران است. لاله واژگون یا اشک مریم یکی از پانزده گونه لاله واژگونی است که در سراسر کشور پهناور ایران می‌رویند.
این گل بیشتر به رنگ قرمز- نارنجی است ولی در بعضی از مناطق، گل زرد رنگ نیز به ندرت یافت می‌شود. لاله واژگون بیشتر در مناطق خاصی از چهار محال و بختیاری، لرستان و اصفهان یافت می‌شود اما متاسفانه به دلیل بی‌رحمی و بی‌توجهی مسافران و مردم محلی که ضمن بازدید از دشت‌هایی که این گل در آن می‌روید، یا ساقه‌های آن را زیر پا له کردند یا چه بسیار از این گل کندند و به خانه‌ها و باغچه‌هایشان بردند، نسل این لاله زیبا در خطر نابودی قرار دارد. حواسمان باشد جای گل همیشه در گلدان نیست. گاهی طبیعت بهترین جا برای زندگی گل‌های زیباست و اگر آنجا را نابود کنیم دیگر نه گلی می‎‌ماند که از دیدنش لذت ببریم نه انسانی می‌ماند که به طبیعت برود و گل‌ها را ببیند.
مراقب خودتان و همه گل‌های جهان باشید تا زمین زیبا بماند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ