اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات مناطق مرزی
سرویس شهرستان ها: وزیر کشور با بیان این که استقرار نیروهای امنیتی در شرق کشور کامل‌تر شد، گفت: سپاه اقداماتش در مبارزه با قاچاق کالا، مواد?مخدر و ارز را بیشتر کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه مراسم افتتاح پاویون دولت در فرودگاه بجنورد با بیان این که امنیت کشور در وضعیت کنونی مطلوب است، افزود: با توجه به استقرار نیروها، رصد و کنترل تمامی مرزهای غربی و تبادل‌نظر با کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه در غرب کشور، منطقه غرب از مهم‌ترین مناطق مرزی کشور محسوب می‌شود.

وزیر کشور اضافه کرد: در برخی از موارد در مرزهای غربی کشور عبورهای غیرقانونی صورت می‌گیرد که کاملاً تحت رصد نیروهای داخلی است و هر زمان که لازم باشد، حتی برای بازدارندگی، طبق قوانین و مقررات حاکم بر دو کشور همجوار، اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

رحمانی فضلی از اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار به ایجاد تأسیسات و تجهیزات مناطق مرزی شرق کشور خبر داد و اظهار داشت: در منطقه شرق کشور استقرار نیروها کامل‌تر شده است و به کمک شورای عالی امنیت ملی ۳۰۰ میلیون دلار به ایجاد تأسیسات و تجهیزات و همچنین کنترل مناطق مرزی اختصاص داده شده است و هر سال ۱۰۰ میلیون دلار به ویژه در مناطق جنوب شرق کشور که مناطق حساس‌تری به شمار می‌رود، هزینه می‌شود.وی افزود: سپاه با توجه به مأموریتی که از سوی شورای عالی امنیت ملی دارد، می‌تواند در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، مواد مخدر و ارز با همکاری نیروی انتظامی در مناطق مرزی دریایی اقدامات خود را برای کنترل هرچه بیشتر مرزها انجام دهد. همچنین با توجه به ارتباط و همکاری‌های بالا با کشورهای همسایه در مناطق شمالی، مشکل خاصی در مرزهای این منطقه از کشور نداریم و جزو امن‌ترین مرزهای ما به شمار می‌رود.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت شورای توسعه شرق و غرب کشور با هدف ایجاد اشتغال و تولید در مناطق مرزی اضافه کرد: تلاش داریم امنیت در مناطق مرزی را به صورت پایدار داشته باشیم، لذا تمرکز خود را به حوزه پدافند غیرعامل متوجه کرده‌ایم و در خصوص ایجاد اشتغال و افزایش تولید و ایجاد امکانات و تجهیزات در مناطق مرزی کشور نیز اقدامات بسیاری در شورای توسعه شرق و غرب کشور صورت گرفته است.

رحمانی فضلی از پیوستن خراسان شمالی به کارگروه توسعه شرق و غرب کشور خبر داد و گفت: با تلاش‌های جدی استاندار خراسان شمالی، این استان توانسته است در کارگروه توسعه شرق و غرب کشور که ۱۰ استان در آن عضو هستند، گنجانده شود که این مهم می‌تواند در توسعه زیرساخت‌ها، تجهیزات و منابع موثر واقع شود.

رحمانی فضلی که برای هماهنگی سفر رئیس‌جمهوری به خراسان شمالی وارد بجنورد شده بود، برای بررسی وضعیت منطقه گردشگری گلیل شیروان به این شهرستان مرزی سفر کرد.

رحمانی فضلی در این سفر که رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شماری از مسئولان استانی و شهرستانی وی را همراهی می‌کردند، ضمن دیدار از منطقه تفریحی گردشگری «گلیل» با عشایر این دیار هم‌ دیدار کرد.

بررسی وضعیت این منطقه و منابع آبی آن از دیگر برنامه‌های وزیر کشور بود. مردادماه پارسال ثبت منطقه «گیل و سرانی» موسوم به «کپه داغ» در شهرستان شیروان به عنوان سیزدهمین «زیست کره» کشور، به تأیید نهایی رسید و به نام جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ثبت شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ