محک
اراده نتانیاهو
ابوالقاسم قاسم زاده
در چند روز گذشته و بعد از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبری، حجم وسیعی از گزارش‌های خبری ـ رسانه‌ای همراه مصاحبه‌ها و تفسیرهای مکتوب در داخل و خارج از کشور منتشر شده است. اگر همه آنها جمع‌آوری شود، کتابی مفصل خواهد شد با انواع و اقسام نقدها و نظر پردازی‌ها!‌ تکرار و یا انتخاب گزیده‌ای از آنها قصد این نوشته نیست. ارزیابی مختصر محورهای اصلی از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبری و پاسخ‌های مقام معظم رهبری انگیزه نگارش محک امروز است.

۱ـ نخست وزیر ژاپن در تهران، چند بار جمله «من حامل پیام ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای رهبری هستم و نه میانجیگر» را تکرار و تأکید کرد. اصلی‌ترین محورهای پیام‌آوری او، همان جملات ترامپ بود که در توکیو و در مصاحبه مشترک با نخست‌وزیر ژاپن در برابر خبرنگاران به صورت علنی اظهار کرد. ترامپ در توکیو گفت: «… ببینید از زمانی که توافق هسته‌ای با ایران را نابود کردم، چه اتفاقی افتاده است. زمانی که من ریاست جمهوری را به دست گرفتم، ایران یک کشور تروریست بود. اکنون ایران در حال عقب‌نشینی از منطقه است، زیرا آنها در پی تحریم‌های گسترده، مشکلات اقتصادی جدی دارند. البته من اصلاً به دنبال صدمه زدن به ایران نیستم، فقط می‌خواهم بشنوم که ایران به سلاح اتمی «نه» بگوید. به اندازه کافی در جهان به خاطر تسلیحات اتمی مشکل داریم، پس ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد. به نظرم ما می‌توانیم به توافق برسیم. ایران شانس این را دارد که به یک کشور بزرگ تبدیل شود، البته با همین حکومت که دارند. ما (آمریکا) به‌دنبال تغییر حکومت ایران نیستیم. من ایرانی‌های زیادی را می‌شناسم. آنها افراد بسیار زیرک و بزرگی هستند، ما به‌دنبال جنگ و تغییر حکومت ایران نیستیم.»

از این جملات ترامپ می‌توان دریافت که نخست‌وزیر ژاپن، این چند محور اصلی از پیام او را به ایران آورد و در دیدار با رهبری معظم انقلاب اسلامی مطرح کرد:

الف: آیا ایران حاضر است به ساخت و تولید سلاح اتمی «نه» بگوید؟

ب: ترامپ می‌گوید در صورت پذیرش درخواست او می‌توانیم به توافق برسیم و او با ایران همکاری خواهد کرد تا «به یک کشور بزرگ با توسعه اقتصادی» دست پیدا کند.

پ: ترامپ نه جنگ می‌خواهد و نه در پی تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران است.

نخست‌وزیر ژاپن در این دیدار دوستانه و صمیمی پاسخ به پرسش‌های خود را با صراحت و از بیان رهبری انقلاب اسلامی در راستای موازین شرعی ـ ملی دریافت کرد. رهبری خطاب به «آبه شینزو» فرمودند:

۱ـ «من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد. اما در حسن‌نیت و جدی‌بودن شما تردیدی ندارم. اما در خصوص آنچه از رئیس‌جمهور آمریکا نقل کردید، مطالبی را بیان خواهم کرد که در چارچوب گفتگو با نخست‌وزیر ژاپن است، زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم، اگرچه گلایه‌هایی نیز وجود دارد.

۲ـ ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام ‌بودن ساخت سلاح اتمی است. اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه‌ ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد. آمریکا به هیچ‌ وجه صلاحیت حرف‌زدن درباره این‌که کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد، زیرا آمریکا چند هزار کلاهک هسته‌ای در انبارهای خود دارد.»

درباره سخنان نخست‌وزیر ژاپن که «آمریکا آماده مذاکره صادقانه با ایران است» رهبری فرمودند:«… ما این حرف را اصلاً‌ باور نمی‌کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ صادر نمی‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش با جنابعالی دیدار و گفتگو و درباره ایران صحبت کرد. اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد. آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می‌دهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد؟ ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.» رهبری انقلاب در پاسخ به اشاره نخست‌وزیر ژاپن که ترامپ گفته است «مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد.» تأکید کردند «ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم‌ هم به پیشرفت خواهیم رسید.» رهبری معظم انقلاب در پاسخ به این گفته ترامپ که قصد تغییر حکومت ایران را ندارد، فرمودند: «… مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند. همانطور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا در ۴۰ سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند، اما نتوانستند.» دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبری درس‌های بسیاری برای ترامپ و مجموعه گسترده حاکمیت‌ها و تحلیلگران سیاسی در جهان داشت که دو نکته آن درصدر اهمیت قرار دارد. اول، نخست‌وزیر ژاپن صادقانه و بدون کمترین پیرایه‌ای،‌ همانگونه که گفته بود «مأموریت‌ام، میانجیگری نیست که من حامل پیام ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای رهبری هستم» فقط پیام را بازگو کرد.

دوم، که مهم‌تر از بیان پیام است، پاسخ‌های رهبری از جایگاه شرعی و کیان ملی بود. بلافاصله بعد از انتشار این دیدار، اغلب رسانه‌های آمریکایی و اروپایی موجی از اظهارنظرها را منتشر کردند و این دیدار را به «شوک تاریخی سیاسی» توصیف کردند که از یک طرف صداقت در پاسخ‌های رهبر انقلاب اسلامی ایران و از سوی دیگر «فریب و دروغگویی» رئیس‌جمهور ترامپ را برملا و آشکار کرد. شوکی که انفجار در دو کشتی نفتی حامل گازها بر آن وارد کرد. آن هم در حالی‌که کشتی‌ها عازم ژاپن بودند و در حالیکه هنوز نخست‌وزیر ژاپن در تهران بود، یکباره ادامه خبرهای دیدار را به حاشیه راند. بسیاری انفجار در دو کشتی در دریای عمان را اقدام مشکوک علیه دیپلماسی نامیدند و رژیم صهیونیستی اسرائیل را کارگردان انفجار نفتکش‌ها دانستند. شاهد آن، مصاحبه بلافاصله پمپئو وزیرخارجه ترامپ بود که به سرعت و با دستپاچگی این انفجار را به ایران نسبت داد و نتانیاهو و وزیرخارجه انگلیس گفته‌های او را تائید کردند. این خود شاهد دیگری است که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل روابط بین‌الملل،‌ حاکمیت گفتمان صهیونیستی در منطقه بحران‌زده خاورمیانه و در جهان است. اراده نتانیاهو با مأموریت تعریف شده همکاران ترامپ در کاخ سفید، بخصوص «پمپئو» وزیرخارجه و «بولتون» مشاور اصلی امنیتی کاخ سفید تأمین و اجرا می‌شود!

قبل از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران در مأموریتی که برای آوردن پیام ترامپ داشت، نتانیاهو با دستپاچگی با «آبه» تماس تلفنی گرفت. خبر آن را ژاپنی‌ها دادند اما هنوز در آن گفتگوی تلفنی، بجز نارضایتی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از این اقدام اطلاعی افزون‌تر ندادند. نتانیاهو مأموریت و کارگردانی طرحی را برعهده داشت تا دیدار نخست وزیر ژاپن از تهران با شکست همراه شود؛ اما ناکام ماند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ