کناره‌گیری «داود اوغلو» و آینده گنگ سیاسی ترکیه
اردوغان در اندیشه تثبیت قدرت
بخش دوم
 

ترکیه با کناره‌گیری احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر این کشور از ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه وارد مرحله ابهام سیاسی شد.به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه السفیر، ترکیه با کناره‌گیری احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور از ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه و به‌تبع آن از نخست وزیری وارد مرحله ابهام سیاسی شد به‌ویژه اینکه این اقدام اوغلو در مرحله‌ای حساس صورت گرفته است و با این کار عرصه را برای زیاده خواهی‌های رجب طیب اردوغان به‌منظور ایجاد ساختار ریاست جمهوری مورد نظر خود باز گذاشت.
اما حساسیت این اقدام اوغلو در این است که کناره گیری او در شرایطی صورت گرفته است که ترکیه با خطر داعش روبه‌رو است و قدرت اقتصادی و درآمدهای گردشگری این کشور نیز کاهش یافته است.همچنین باید در نظر داشت که اوغلو در حالی از ریاست حزب حاکم کنار کشیده است که در غرب به‌عنوان «چهره لیبرال» حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شد و توانست بسیاری از طرح‌های اردوغان و معاملات او را مهندسی کند که آخرین مورد آن نیز موضوع مربوط به تبادل پناهندگان با اتحادیه اروپا بود حال آنکه وی نتوانست اهداف حزب حاکم (ترکیه) را در سوریه تحقق بخشد.
گرچه برخی از نزدیکان اردوغان معتقدند اقتصاد کشور از زمان نخست وزیری اوغلو ثبات بیشتری پیدا کرد زیرا وی بیش از هر شخص دیگری با اردوغان هماهنگ بوده و اتفاق نظر داشته است، اما ناظران بر این باورند که ترکیه در کمتر از ۱۸ ماه برای سومین بار با انتتخابات زودهنگام روبه‌رو خواهد شد.تنها دستور کاری که اکنون دولت در اختیار دارد برگزاری انتخابات زودهنگام و تشکیل نظام ریاست جمهوری است که اوغلو چندان از آن استقبال نکرد.
از طرفی،کناره گیری اوغلو در شرایطی صورت گرفته است که غرب و اروپا مرحله حساسی را پشت سر می‌گذرانند زیرا به کمک‌های آنکارا برای جلوگیری از سرازیر شدن پناهندگان و نیز مبارزه با تروریسم امید بسته‌اند و چشم خود را به‌روی اقدامات سرکوبگرانه اردوغان علیه سیاستمداران و نیز سرکوب آزادی مطبوعات بسته بودند و جنگی را که در جنوب شرق ترکیه در جریان است نیز نادیده گرفته‌اند. به هر حال اردوغان توانست نخست وزیر خود را کنار بگذارد و بار دیگر نشان دهد که قوی‌ترین مرد این کشور است و آمادگی دارد برای تبدیل ترکیه به نظام ریاست جمهوری مورد نظر خود هر اقدامی انجام دهد.نکته قابل توجه اینکه کناره گیری اوغلو چند هفته پس از تنش روابط او با اردوغان و تلاش وی برای کاهش اختیارات نخست وزیر صورت گرفته است.
با کناره گیری اوغلو از ریاست حزب حاکم وی به‌طور خودکار نخست وزیری را نیز از دست می‌دهد، زیرا ساختار داخلی این حزب مبتنی بر این است که رئیس حزب پست نخست وزیری را تصدی کند.همچنین در این شرایط این احتمال وجود دارد که جانشین اوغلو برای حمایت از تلاش‌های اردوغان در راستای تغییر قانون اساسی و تشکیل نظام ریاست جمهوری مورد نظر خود آمادگی بیشتری داشته باشد.در این میان «محمد علی کولات» رئیس مؤسسه نظرسنجی «مک دنیس مانلیک» که به اردوغان نزدیک است، گفت: از این لحظه به بعد تنها دستور کار ترکیه تغییر ساختار ریاست جمهوری و انتخابات زودهنگام است.وی پیش‌بینی کرد که این انتخابات در ماه نوامبر یا دسامبر (آبان ــ آذر) برگزار شود.
واکنش رسانه‌های غربی
خبر استعفای احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه درپی بروز اختلاف با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، واکنش رسانه‌های غربی را به دنبال داشت.بی‌بی‌سی درگزارشی تحلیلی با عنوان: «اردوغان، اوغلو را آورد وبرد» پیامدهای کناره گیری نخست وزیر ترکیه از قدرت را مورد واکاوای قرار داد.دراین گزارش ازداود اوغلو به عنوان نخست وزیری «بی حاشیه وبدون درد سر» نسبت به دیگر شخصیت‌های برجسته حزب حاکم نامبرده شده است.این گزارش، سیاستگذاری درمسائل اقتصادی، نحوه برخورد با روزنامه نگاران منتقد واختلافات برسر انتخاب نامزدهای حزب حاکم درانتخابات پارلمانی را از مهمترین عوامل اختلاف میان اردوغان و اوغلو می‌داند.
همچنین سایت خبری دویچه‌اوله درمقاله‌ای باعنوان «بحران سیاسی درترکیه وکناره‌گیری نخست‌وزیر» نوشت، به نظر می‌رسد نخست ‌وزیر ترکیه جنگ قدرت را به رئیس‌ جمهوری این کشور‌ باخته است. اختلاف نظر نخست ‌وزیر ترکیه با رئیس‌ جمهوری این کشور، دولت ترکیه را گرفتار یک بحران سیاسی جدی کرده است. درادامه این گزارش با تاکید براختلاف درون حزبی وجنگ قدرت آمده است؛ حزب عدالت وتوسعه اخیرا اختیارات نخست‌ وزیرترکیه را محدود کرده است. این اقدام از دید ناظران سیاسی واپوزیسیون ترکیه ضربه‌ای به رئیس‌ دولت ورهبر حزب عدالت و توسعه ارزیابی شد.تارنمای هفته نامه تایم نیز در واکنش به استعفای اوغلو ازریاست حزب حاکم برترکیه درمقاله‌ای نوشت،داود اوغلو نخست وزیری میانه رو بود که درنظر مردم زیرسایه اردوغان جاه طلب وقدرتمند قرار داشت.
تحلیلگران براین باورند که با به حاشیه رانده شدن نخست وزیر سابق، تنها رقیب احتمالی رئیس جمهوری ترکیه کنار گذاشته شده است.اوغلو و اردوغان گرچه در این سال‌ها دوست ومتحد یکدیگر بودند ولی نشانه‌های تنش میان این دو بتازگی آشکار شده بود. دراین مقطع حساس که خشونت سیاسی درترکیه به اوج خود رسیده ، داود اوغلو نشان داد که به نسبت اردوغان مصالحه جو تر است.ناظران برمنش متفاوت این دو نیز اشاره می کنند. داود اوغلو یک روشنفکر است که درسابقه خود کسوت دیپلماتیک وتصدی وزارت امورخارجه را نیز داشته و در زمینه سیاست خارجی و نظریه سیاسی ترکیه کتاب‌هایی تالیف کرده است. ازطرف دیگر، اردوغان شهردار سابق استانبول وفوتبالیست سابق است و تحلیلگران می گویند که روز به روز تمایلش برای تحکیم پایه‌های قدرت بیشتر می شود.
پشت پرده استعفای داود اوغلو
اردوغان رهبری خود را بر داوود اوغلو تحمیل کرد و اوغلو نیز این مسئله را پذیرفت. در واقع رئیس جمهوری ترکیه همچنان اصرار دارد منصب «تنها رهبر ترکیه»‌را در این مرحله در اختیار داشته باشد و اوغلو نیز پذیرفت که مدیر این حزب و دولت باشد نه رهبر آن.به گزارش فارس، احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه چهارم می اعلام کرد از پست خود در ریاست حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) کناره‌گیری می‌کند. جلسه مهم حزب عدالت و توسعه ترکیه به ریاست «احمد داود اوغلو» تشکیل و در جریان آن اعلام شد که کنگره فوق‌العاده اعضای حزب حاکم در ۲۲ ماه می (۲ خرداد) تشکیل خواهد شد و داوود اوغلو برای ریاست حزب حاکم نامزد نخواهد شد.شبکه خبری الجزیره با اشاره به این مسئله گزارش داد، داود اوغلو خواستار برگزاری کنگره فوق‌العاده برای انتخاب رئیس جدید حزب شد. این اقدام به معنای استعفای او از ریاست حزب و ریاست دولت است. البته استعفای وی اعتراض به دخالت‌های رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در کار دولت و این حزب است.
وبگاه خبری «ترکیا بوست» درباره پشت پرده استعفای اوغلو می‌نویسد، داستانی در سپتامبر گذشته و در نخستین شب کنگره عمومی حزب عدالت و توسعه اختلاف شدیدی میان اوغلو و اردوغان به وجود آمد.اوغلو بر این باور بود اردوغان که در حال حاضر به عنوان رئیس جمهوری ایفای نقش می‌کند فاصله برابری با همه احزاب دارد. از این روی بدون مشورت با اردوغان و افراد وابسته به او لیست موسساتی را آماده کرد تا از شرکت‌کنندگان در این کنگره بخواهد به آن رأی دهند. این مسئله نیز خشم اردوغان را در پی داشت و سبب شد که اقدامات عملی را برای تصحیح سوء برداشت اوغلو انجام دهد.
به گزارش این وبگاه، در اواخر شب کنگره، به داود اوغلو خبر رسید که «بینالی یلدیریم» – که یکی از مهمترین افراد وابسته به اردوغان در حزب عدالت و توسعه است – امضای اکثر افرادی را که در آن کنفرانس شرکت داشتند جمع کرده و آماده است که ریاست این حزب را به دست گیرد و داود اوغلو را کنار بزند. داود اوغلو نیز مستقیما نزد اردوغان می‌رود تا از صحت این خبر جویا شده و مطمئن شود که آیا اردوغان این شبه کودتا را طرح ریزی کرده است یا خیر؟ اردوغان نیز در پاسخ به اوغلو می‌گوید: من از کار یلدیریم اطلاع دارم. همان گونه که از اقدامات تو مطلع هستم. می‌توانی انتخاب کنی.
بنا‌بر‌این گزارش، نتیجه دیدار اوغلو و اردوغان در آن شب در نتایج کنفرانسی که یلدیریم در آن نامزد نشد مشخص شد. این مسئله بدین معنا بود که اردوغان رهبری خود بر داود اوغلو را تحمیل کرد و اوغلو نیز این مسئله را پذیرفت. این مسئله همچنین نشان می‌دهد که اردوغان همچنان اصرار دارد منصب «تنها رهبر ترکیه»‌را در این مرحله در اختیار داشته باشد و اوغلو نیز پذیرفته است که مدیر این حزب و دولت باشد نه رهبر آن؛ مسئله‌ای که سبب شد استعفا دهد .اردوغان از روز نخست نشان داد که در انجام وعده‌های روزهای انتخابات ریاست جمهوری که مربوط به نظام سیاسی بود جدی است؛ نظامی که وعده داده بود آن را به نظام ریاستی تبدیل خواهد کرد که رئیس جمهوری، تنها رئیس قوه مجریه خواهد بود و مجبور نیست به هیچ حزبی وابسته نباشد.
اردوغان به اندازه‌ای شفاف بود که در تابستان گذشته گفته بود روند انتقال از نظام پارلمانی به نظام ریاستی عملا صورت گرفته است و تنها باید در قانون اساسی جدید ترکیه تأیید و تصویب شود.به گزارش این وبگاه، همه آنچه در بالا گفته شد وقایع و اظهاراتی است که در عرصه سیاسی ترکیه وجود دارد؛ یعنی درست بعد از اینکه اردوغان از دو سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری موفق شد .بنا بر این گزارش، نکته مهم در این مسئله این است که اوغلو از آغاز، راه را اشتباه رفت؛ زیرا با وجود اینکه از نگاه اردوغان به نظام سیاسی مطلع بود باز هم ترجیح داد که با او همراه شود. وی همچنین می‌دانست که حزب عدالت و توسعه با تمامی اعضای خود از دستورات اردوغان و افراد وابسته به وی سرپیچی نمی‌کند و اردوغان را تنها رهبر ترکیه می‌دانند و فرقی ندارد که نام رئیس این حزب چه باشد .
ترکیا بوست در پایان تأکید می‌کند، از آنجایی که اردوغان از روز نخست شناخته شده بود و اوغلو نیز این واقعیت را پذیرفته بود، مناسب نیست که در حال حاضر این واقعیت را تغییر دهد. ما در اینجا از مشروعیت دموکراتیک و قانونی تلاش اوغلو سخن نمی‌گوییم بلکه روی سخن ما درباره واقعیتی است که می‌گوید او در این درگیری شکست خواهد خورد. همچنین اگر نخست وزیر ترکیه در حال حاضر به فکر عقب‌نشینی باشد و به این بیاندیشد که در دور بعدی انتخابات به دور از سیطره اردوغان خواهد توانست بازگردد اشتباه بزرگتری را مرتکب شده است؛ زیرا وی یک دهه لباس ریاست بر تن داشت و در برهه کناره‌گیری‌اش متحمل حملات سختی خواهد بود و به او اجازه داده نخواهد شد به آن صورتی که می‌خواهد بازگردد بلکه به صورت ضعیفتر بازخواهد گشت. ولی با همه مسائلی که گفته شد باقی ماندن اوغلو در دولت و تلاش برای حل این مشکلات برای ترکیه و ملت آن ضرر کمتری در پی خواهد داشت.
در همین حال،کناره‌گیری زودهنگام داوداوغلو از قدرت نشانه تسلط مطلق و بلامنازع اردوغان بر حزب عدالت و توسعه و نهادهای اجرایی این کشور است. مقامات ترکیه اعلام کردند حزب حاکم بر این کشور قصد دارد «احمد داوداوغلو» نخست وزیر فعلی را با نزدیک شدن به پایان دوره سمتش، طی یک مجمع فوق‌العاده با فرد دیگری جایگزین کند.پنج نفر از مقامات حزب عدالت و توسعه در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» گفتند، این تصمیم بعد از جلسه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با داوداوغلو که بیش از یک ساعت به طول انجامید، گرفته شد.
این در حالی است که تنش علنی میان دو نفر طی هفته‌های اخیر روبه فزونی گذاشته بود.بر این اساس، طرح اردوغان برای تغییر حکومت پارلمانی ترکیه به ریاست اجرایی، از سوی داوداوغلو با حمایت چندانی مواجه نشد. برکناری وی می‌تواند راه را برای جانشینی که بیشتر حامی تمایلات قدرت طلبانه اردوغان برای تغییر قانون اساسی و دادن اختیارات بیشتر به رئیس جمهوری باشد، هموار کند. اقدامی که ازسوی مخالفان با عنوان افزایش استبداد تعبیر شده است.یکی از مقامات حزب حاکم اعلام کرد رئیس جمهوری و نخست وزیر بر سر نشست فوق‌العاده به توافق رسیدند و احتمال نمی‌رود که داوداوغلو دوباره نامزد شود. برکناری داوداوغلو درحالی مطرح شده که ترکیه با چالش‌های امنیتی روزافزونی مواجه است.«ولفگانگ پیکولی» رئیس بخش تحقیقات سازمان اطلاعاتی «تِنِئو» کناره‌گیری زودهنگام و احتمالی داوداوغلو از قدرت را نشانه تسلط مطلق و بلامنازع اردوغان بر حزب عدالت و توسعه و نهادهای اجرایی دانست و گفت: «در کوتاه مدت رکود سیاسی بر ترکیه حاکم خواهد شد و با انتخاب شدن یک رهبر جدید برای حزب، تلاش قاطع‌تری برای اصلاحات قانون اساسی نیاز خواهد بود.گفته می‌شود این مجمع فوق‌العاده بین روزهای ۲۱ مه و ۶ ژوئن (۱ تا ۱۷ خرداد) تشکیل خواهد شد و اردوغان نیز هشدار داده که خلاء قدرت در راس دولت نباید احساس شود. جانشین‌های احتمالی سخنگوی دولت، وزیر دادگستری، وزیر حمل‌ونقل و وزیر انرژی فعلی ترکیه هستند. رویترز در پایان تاکید کرد که تلاش اردوغان برای در دست گرفتن هرچه بیشتر قدرت، میان او و داوداوغلو شکاف انداخته و طیف وسیعی از مشکلات ترکیه از روابط با اروپا تا زندانیان سیاسی داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.
پایان پیوند سیاسی اردوغان- داوداوغلو
رسانه‌های عربی در روزهای گذشته با محور قرار دادن موضوع کناره گیری «احمد داوداوغلو» از رهبری حزب «عدالت و توسعه» و اختلاف‌های راس هرم قدرت در ترکیه به تحلیل و بررسی زمینه‌ها و پیامدهای این رخداد پرداختند.داووداوغلو پس از حدود دو سال نخست وزیری در ترکیه، پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت از سمَت خود کنارگیری کرد و خواستار برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه در بیست و دوم ماه جاری میلادی (دوم خرداد) برای تعیین رییس تازه این حزب شد.
این در حالی است که داوداوغلو در پی پیروزی حزب حاکم در انتخابات پارلمانی آبان ماه پارسال، در قامت رهبر حزب پیروز تنها چند ماه است که از سوی «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه مامور تشکیل کابینه شده بود.از همان زمان البته زمزمه‌های بسیاری درباره اختلاف‌های رییس جمهوری و نخست وزیر وجود داشت. اخیرا هم شورای اجرایی حزب با برگزاری نشستی به کاهش اختیارات داووداوغلو در انتصاب رییسان استانی حزب اقدام کرد. او یک روز پس از دیدار با رئیس جمهوری از ریاست حزب حاکم کناره‌گیری کرد. در این گزارش برخی تحلیل‌های رسانه‌های عربی درباره کناره‌گیری داوداوغلو از قدرت و تحولات سیاسی ترکیه مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.
زمینه‌های بروز اختلاف میان رهبران آنکارا
روزنامه «العرب» چاپ لندن، «السفیر» لبنان و روزنامه‌های الکترونیکی «عربی ۲۱» و «الیوم السابع» مصر با اشاره دلایل به کنارگیری داوداوغلو، پیش بینی کردند ترکیه پس از این با چالش‌های سیاسی روبرو شود. روزنامه الکترونیکی عربی ۲۱ مصر در گزارشی به قلم «رائد محمود» نوشت: اختلاف میان اردوغان و داوداوغلو گمانه زنی‌ها درباره آینده اوضاع داخلی و خارجی ترکیه به عنوان یک کشور محوری در منطقه پر‌التهاب خاورمیانه را افزایش داده است.به نوشته روزنامه الیوم السابع نیز، با جدا شدن داوداوغلو از اردوغان، آینده ترکیه در‌هاله‌ای از ابهام فرو خواهد رفت.
این در شرایطی است که داوداوغلو توافق درباره پناهجویان را با اتحادیه اروپا مدیریت می کرد. با کناره گیری داوداوغلو، توافق پناهجویان با اتحادیه اروپا، مساله کردها و رویارویی با تکفیری‌ها با خطر روبرو خواهد شد. نبودن او در کنار اردوغان، ترکیه را در مسیر نامطلوبی پیش خواهد برد. اردوغان به این مساله پی نبرده که داوداوغلو بود که بسیار خوب کارها را با اتحادیه اروپا به پیش می برد.
روزنامه العرب هم نوشت، اردوغان رییس جمهوری ترکیه برنمی تابد که کسی در برابر تلاش‌های وی برای قبضه کردن قدرت در کشور مقاومت کند، حتی اگر این مخالف داوداوغلو یکی از نزدیکان اردوغان و صاحب نظریه «تجربه اسلام سیاسی» در ترکیه باشد. اردوغان سال ۲۰۱۴ میلادی داوداوغلو را به نخست وزیری برگزید تا ماموریت اصلاح قانون را به انجام رساند. وی در این چارچوب اختیارات گسترده ای داشت. در پی بروز اختلافات اما اردوغان هفته پیش اختیار انتخاب مسئولان حزب در استان‌ها را از وی گرفت. این تصمیم، نخستین ضربه برای خلع اختیارات داوداوغلو بود.
در ادامه از روزنامه العرب می خوانیم: تحلیلگران ترک بر این باورند برای اردوغان دشوار است که وجود شخصی با کفایت سیاسی را که در حزب با وی رقابت می کند، بپذیرد. اختلاف او با داوداوغلو قابل پیش بینی بود. به ویژه که وی شخصی توانا است که اردوغان پیش از این از او بهره‌های بسیاری برد. .به گفته «التر توران» مدرس علوم سیاسی دانشگاه «بیلچی» استانبول، درگیری میان اردوغان و داوداوغلو اکنون آغاز شده و آشکار است که این ۲ تن سیاستمدارانی بلند پروازند و این مساله به خودی خود کافی است تا به تنش بزرگ بر سر قدرت در داخل حزب بیانجامد.
به نوشته العرب، تصمیم کاهش اختیارات داوداوغلو که ۲۹ آوریل در کمیته اجرایی حزب عدالت و توسعه گرفته شد، نقطه آغازی در جنگ درون حزبی بود؛ حزبی که از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۰۲ تاکنون به همگرایی و انسجام خود می بالید و اکنون اختلاف میان این دو فرد موثر حزب، شکاف‌هایی را به دنبال خواهد داشت. اینک اردوغان بسیاری از دوستان خود را از دست داده است اما داوداوغلو هنوز در داخل و خارج حزب دوستان بسیاری دارد.به باور توران، حزب عدالت و توسعه تاکنون موفق شده بود که جلوی معطوف شدن اختلاف‌های داخلی به اختلاف بر سر قدرت را بگیرد. اکنون احتمال دارد تنش در حزب عدالت و توسعه پیامدهای گسترده‌ای در ترکیه به بار آورد زیرا این کشور از چالش‌هایی نظیر تهدیدهای تکفیری‌ها، آغاز درگیری کردها، جنگ در سوریه و سرازیر شدن پناهجویان رنج می برد.
به نوشته العرب، بسیاری بر این باورند نگرانی اردوغان از افزایش محبوبیت داوداوغلو سبب تحولات اخیر شده است زیرا به سبب اشتباه‌های رییس جمهوری ترکیه در سیاست داخلی و خارجی، محبوبیت وی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. اردوغان در عمل کردن به تعهدهای خود برای ادغام کردها از نظر سیاسی و فرهنگی در دولت شکست خورده است. او به گزینه نظامی روی آورده است. این در حالی است که این گزینه، پیش از این با شکست روبرو شده است. گزینه نظامی مشکلات امنیتی بسیاری را برای کشور که از بحران‌های اقتصادی رنج می برد به بار خواهد آورد. ترکیه به سبب از دست دادن بازارهای روسیه و بحران سوریه با مشکلات اقتصادی روبرو شده است. ناظران بر این باورند که دخالت ترکیه در مساله سوریه یکی از علت‌های تیره شدن روابط میان اردوغان و داوداوغلو صاحب نظریه «به صفر رساندن مشکلات با کشورهای همسایه» است.
این در حالی است که اردوغان با تنش آفرینی خود این راهبرد را تبدیل به «سیاست صفر دوست» در منطقه کرده است. به نوشته روزنامه السفیر، «تیموتی آچ» کارشناس امور ترکیه بر این باور است که رخدادهای این کشور دارای اهمیت بالایی است و مسیر ترکیه را در زمینه مردمسالاری، سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی و نیز راهبردی ترسیم خواهد کرد. پس از این همه قدرت در دست رییس جمهوری خواهد بود و او و شمار اندکی از مشاورانش تصمیم‌های اصلی کشور را خواهند گرفت.
سناریوهای پیش روی ترکیه
روزنامه‌های «الحیات» چاپ لندن و روزنامه الکترونیکی عربی ۲۱ مصر به سناریوهای احتمالی پبش روی ترکیه پس از کناره گیری داوداوغلو پرداختند. به نوشته روزنامه الحیات، مقام‌های نزدیک به حزب عدالت و توسعه بر این باورند که پرکردن شکاف میان اردوغان و داوداوغلو بسیار دشوار است، مگر اینکه میانجیگرانی وارد عمل شوند اما این وساطت نیز بسیار سخت است زیرا اکنون حزب عدالت و توسعه به سه جریان اردوغان، داوداوغلو و «عبدالله گل» رییس جمهوری پیشین، تقسیم شده است.
این مقام‌ها بر این باورند که جابجایی داوداوغلو با رهبری دیگر سبب خواهد شد ترکیه در تابستان آینده شاهد یک انتخابات زودهنگام باشد.الحیات همچنین به نزدیکی دیدگاه داوداوغلو با مقام‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و نیز نگرانی غربی‌ها از تحولات ترکیه و کنارگذاشتن نخست وزیر اشاره کرد.از طرفی،به نوشته روزنامه الکترونیکی عربی ۲۱ مصر، «سعید الحاج» کارشناس امور ترکیه، رویدادهای این کشور را یک کودتای نرم از طرف اردوغان علیه داوداوغلو بر شمرد. به باور این کارشناس، اگر این اختلاف‌ها ادامه یابد از کنترل خارج می شود و در همه مسایل داخلی و خارجی ترکیه به طور چشمگیری اثرگذار خواهد بود.
ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ