محک
از جنگ روانی تا جنگ نظامی!
ابوالقاسم قاسم زاده
از دستور کار فشار حداکثری علیه ایران توسط آمریکا یکی هم خبرسازی مدام درباره جمهوری اسلامی ایران است تا در بخش «جنگ روانی»، رسانه‌ها خوراک مناسب خبری و تبلیغی داشته باشند. همین چند روز قبل، ترامپ در مقابل دوربین خبرنگاران گفت: «واقعاً اجرای طرح فشار حداکثری علیه ایران بسیار خوب جواب داده است در حالی که اقتصاد این کشور را نابود کرده‌ایم. پایان هر هفته در یک گوشه از ایران مردم به خیابان‌ها می‌آیند و علیه رژیم اعتراض و شورش می‌کنند!» با انتشار این گفته رئیس جمهور آمریکا رسانه‌های غربی بخصوص آن گروه از رسانه‌های فارسی زبان در انگلیس که با دلارهای نفتی محمدبن‌سلمان اداره می‌شوند، چند روزی سوژه مناسبی یافتند و پیرامون گفته ترامپ مصاحبه و میزگرد و خبرسازی کردند!

در برابر ابتکار ایران نسبت به سیاست بدون تحرک شرکای اروپایی معاهده‌ برجام، یکباره کاخ سفید خبر می‌دهد که رئیس جمهور به زودی بخش دیگری از تحریم را علیه ایران اعلام می‌کند! این خبر در اغلب شبکه‌های غربی (اروپا و آمریکا) و در منطقه از سوی اسرائیل و رسانه‌های وابسته به ریاض و ابوظبی به صورت خبری مهم و فوری پوشش داده می‌شود. روز بعد معلوم می‌شود که ترامپ با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را به مجموعه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اضافه کرده است؛ در حالی‌که با اجرای تحریم‌های مالی و بانکی ایران، این موارد و تمامی موارد مشابه آن در پوشش تحریم قرار گرفته بودند. جالب اینکه ترامپ همزمان با صدور دستور به خبرنگاران می‌گوید: «دوست دارم مقام‌های ایران با من تماس تلفنی بگیرند. اگر این کار را انجام دهند من آماده گفتگو با آنها هستم!» هنوز این خبر خشک نشده، خبر جدیدی از کاخ سفید و از سوی ترامپ اعلام می‌شود که «شماره تلفن رئیس جمهور به سفیر سوئیس در تهران داده شده است تا به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهد که با این شماره تلفن هر وقت بخواهند و مایل باشند می‌توانند با رئیس جمهور آمریکا گفتگوی مستقیم داشته باشند.» همچنان با این اخبار و استمرار آن جریان «جنگ روانی» علیه ایران زنده نگه‌داشته می‌شود و ایران در صدر خبرهای بین‌المللی می‌ماند. البته در این مسیر، نتانیاهو مدام می‌گوید که «تهران مرکزیت تروریسم منطقه است!» و ایران در آستانه ساخت بمب اتمی است و من (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) نخواهم گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند!

این سخنان را نماینده رژیم صهیونیستی (نتانیاهو) در حالی بیان می‌کند که ۷ هزار زن، مرد، جوان، پیر مرد سالخورده و کودک فلسطینی را اسیر و در زندان‌های اسرائیل حبس و به گروگان گرفته است! به اعتراض مجامع حقوقی بین‌المللی تاکنون کمترین پاسخی نداده است و هیچکدام از قطعنامه‌های سازمان ملل را تاکنون اجرا نکرده است. عضویت در سازمان انرژی هسته‌ای را رد کرده است و به هیچ مصوبه بین‌المللی درباره تولید سلاح‌های هسته‌ای و میکروبی پایبند نیست و به قول خود نتانیاهو، اسرائیل بزرگ‌ترین انبار بمب‌های هسته‌ای را در خاورمیانه ذخیره و در اختیار دارد!

بر این فضاسازی خبری ـ رسانه‌ای برای استمرار جنگ روانی در این روزها، خبرها و شایعه‌سازی‌ها درباره برخورد نظامی ایران و آمریکا یا حمله نظامی آمریکا اضافه شده و در مرکزیت نقد و بررسی رسانه‌های فارسی‌زبان غربی قرار گرفته است. ترامپ می‌گوید: «من خواهان جنگ با ایران نیستم»، همزمان پمپئو وزیر خارجه ترامپ و بولتن مشاور امنیتی کاخ سفید می‌گویند، هرگونه تحرک نظامی ایران علیه نیروهای نظامی آمریکا در منطقه با پاسخ فوری و شدید ما مواجه خواهد شد. اخبار درباره جنگ نظامی پیامدی متفاوت از جنگ روانی دارد. از اولین پیامد آن به‌هم خوردن بازار انرژی، بخصوص بازار نفت و نوسان قیمت آن است. التهاب در این بازار برای ترامپ بسیار زیان‌آور می‌شود. اگر قیمت نفت امروز از مرز ۷۰ تا ۷۴ دلار به یکباره بگذرد و تا بالای ۸۰ دلار برسد، اولین اثر منفی آن در بازار بنزین در آمریکا است که بسیار حساس و برای ترامپ خطرآفرین خواهد شد. در این روال بررسی اقتصادی و مالی از بازار انرژی گرفته تا مراکز مالی (بورس) بزرگ در کشورهای غربی،‌ به ویژه در بورس نیویورک، به نظر می‌رسد جنگ نظامی برای همه زیان‌آور خواهد بود و بسیاری از دولت‌ها از دولت‌های اروپایی تا آمریکا همچنان می‌خواهند از آن (جنگ نظامی) فاصله بگیرند. اما به قول خانم کلینتون، رقیب ترامپ از حزب دمکرات، خطر در سیاست تحریک ترامپ نسبت به ایران برای ورود به جنگ است.

«هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در چهارسال ابتدایی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما روز چهارشنبه همزمان با گذشت یک سال از زمان خروج واشنگتن از برجام در یک سخنرانی از تحریم‌ها و اقدامات اخیر دولت ترامپ علیه ایران به شدت انتقاد کرد. وی گفت: من نمی‌توانم وضعیتی خطرناک‌تر از آنچه اکنون در آن قرار داریم را تصور کنم. ما در حال حاضر دولتی داریم که اعتقادی به توافقات ندارد. ایرانی‌ها گفته‌اند که اگر شما به توافقات پایبند نمی‌مانید ما نیز پایبند نخواهیم بود و غنی‌سازی اورانیوم را آغاز خواهیم کرد. رقیب ترامپ در انتخابات پیشین آمریکا ادامه داد: من نگران این هستم که این تصمیمی ناشی از اقدامات این دولت (آمریکا) برای تحریک کردن ایران باشد. هیلاری کلینتون در بخش دیگری از صحبت‌های خود توافق هسته‌ای ایران را که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شد مورد تحسین قرار داد و گفت: ما می‌توانستیم این توافق را یک مبنا قرار دهیم و سپس به دیگر مشکلات با ایران در منطقه و جهان رسیدگی کنیم. وی ابراز نگرانی کرد که دولت کنونی آمریکا تمایلات شدیدی برای تحریک ایران دارد و گفت که نسبت به محاسبات اشتباه هر یک از طرف‌های درگیر در این ماجرا به شدت نگران است.»

بسیاری از سیاستمداران مستقل در اروپا و آمریکا اگرچه وقوع یک جنگ نظامی در خاورمیانه و با ایران را بسیار بعید ارزیابی می‌کنند، اما همواره نسبت به سیاست خطرناک تحریک و ماجراجویانه ترامپ هشدار می‌دهند که ایران نباید در دام این سیاست که نتانیاهو و محمدبن سلمان در هدایت آن بسیار فعال هستند، گرفتار شود. در شرایط کنونی و در فضای بین‌المللی فاصله عبور از جنگ روانی به جنگ نظامی، چندان دور نیست. هرگونه اشتباه محاسباتی از هر طرف می‌تواند فاجعه‌بار شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ