اسکورت ۷۴۵۰ اتوبوس زائران مراسم ارتحال امام(ره) توسط پلیس راهور‏
 

سرویس خبر: ۳۲۱۲ نیروی پلیس راهور در قالب ۱۶۰۰تیم ۷۴۵۰ اتوبوس حامل ۳۰۰هزار نفر اززائران شرکت‌کننده در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) را اسکورت خواهندکرد.
سردار سیدکمال ‌هادیان‌فر در نشست خبری ادامه داد: طرح ترافیک سی‌امین سالگرد بزرگداشت ارتحال حضرت امام(ره) با به‌کارگیری ۲۷ هزار و ۴۰۹ نیرو در قالب ۵ هزار و ۷۹۵ تیم خودرویی، موتوری و پیاده با جدیت تمام اجرا می‌شود. همچنین به راهور تهران ۱۱۰۰ نفر برای انجام مأموریت تزریق شده است.
وی افزود: پلیس راهور تهران بزرگ نیز با به‌کارگیری ۵۰۰ تیم پاس پیاده و ۶۰۰ تیم خودرویی این مسئولیت را انجام می‌دهد، پوشش هوایی توسط پلیس راهور انجام می‌شود و ۵۲ تیم پلیس راهور در قالب تیم‌های محسوس و نامحسوس به این ماموریت نظارت دارند.‏
او با اشاره به آمادگی پلیس راهور برای طرح ترافیکی نماز عیدسعید فطر، گفت: با ۱۷هزار و ۹۰۹ نیرو در قالب ۳هزار و ۳۹۵ تیم خودرویی، موتوری و پاس پیاده پوشش ترافیکی این مراسم را برعهده دارند، همچنین ۳۵۰ تیم خودرویی و ۱۵۰ موتوری محدوده برگزاری نماز عید فطر را در تهران پوشش می‌دهند.
رئیس پلیس راهور گفت: با استعداد ۱۰هزار نیرو، راه‌های کشور مخصوصاً راه‌های منتهی به محورهای شمالی و جنوبی زیر پوشش قرار می‌گیرد.
وی درباره وضع اجرای طرح ترافیک جدید در تهران نیز گفت: با توجه به حساسیت موضوع از شهرداری خواستیم که طرح را مکتوب کند و برای ما بفرستد تا کلیات آن را بررسی کنیم که کلیات آن برای ما ارسال شد.این طرح در شورای شهر تهران و شورای ترافیک به تصویب رسیده است اما هنوز تائیدیه راهور را ندارد.هادیان‌فر با تأکید بر این‌که باید در شرایط فعلی از انجام اقداماتی که منجر به افزایش هزینه‌های شهروندان می‌شود، خودداری کرد، گفت: تمامی دستگاه‌ها نباید اقدامی را انجام دهند که سبب افزایش هزینه‌های مردم به ویژه در شرایط فعلی شود.‏
وی در مورد افزایش مشارکت‌های اجتماعی و بهره‌گیری از ظرفیت همیاران پلیس نیز گفت: ۱۳ میلیون همیار پلیس داریم که برابر آمارهای ما حدود ۱۸ درصد در کاهش وقوع تصادفات نقش دارند.
افزایش دوربین‌های ثبت تخلفات رانندگی ‏
رئیس پلیس راهور با اشاره به وضعیت فعلی دوربین‌های نظارتی و ثبت تخلف در جاده‌های کشور گفت: ۱۹۳۲ دوربین ثبت تخلف و ۸۲۹ دوربین نظارتی در جاده‌های کشور داریم که در مجموع تعداد آن به ۲۷۶۲ مورد می‌رسد. طبق توافقی که با وزارت راه انجام شده باید ۲۰۰۰ دوربین در امسال اجرا شود که مقدمات اولیه آن انجام شده و تعداد این دوربین‌ها افزایش خواهد یافت.‏
وی درباره استفاده از بازرسان نامحسوس پلیس نیز گفت: طبق قانون این اختیار وجود دارد تا افراد که دارای یک سری شرایط لازم هستند بتوانند به عنوان بازرس نامحسوس با پلیس همکاری داشته باشند. این افراد می‌توانند تخلفات را ثبت کرده و نسبت به اعمال قانون متخلفان اقدام شود.
رئیس پلیس راهور گفت: به‌زودی از دستگاه‌ها و سازمانها می‌خواهیم که مدیران دولتی در صورت تمایل بتوانند به پلیس راهور در موضوع بازرسان نامحسوس کمک کنند البته شرایطی برای این کار لحاظ شده و باید این افراد حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.‏رئیس پلیس ناجا با تأکید بر اینکه اتوبوس‌های فرسوده اجازه تردد در جاده‌ها را ندارند، گفت: عمده اتوبوس‌های فرسوده در جاده‌ها و مسیرهای فرعی تردد می‌کنند.ازدولت می‌خواهیم که تسهیلاتی را برای نوسازی این اتوبوس‌ها بدهد.همچنین رانندگان اتوبوس‌های فرسوده نیز باید بدانند که پلیس برای حفظ امنیت و ایمنی شهروندان با قاطعیت با این موارد برخورد می‌کند. هیچ پایانه مسافربری نیز اجازه فعالیت به اتوبوس‌های فرسوده را نمی‌دهد و اکثر این اتوبوس‌ها به شکل بین راهی و در جاده‌های فرعی مسافر سوار می‌کنند.‏
وی با بیان اینکه امسال پلیس راهور برای کاهش ۲۰۰۰ نفری جان‌باختگان حوادث رانندگی برنامه‌ریزی کرده است، گفت: در همین راستا با تخلفات حادثه‌ساز برخورد خواهیم کرد و نظارت‌های پلیس نیز افزایش خواهد داشت. ‏
سردار هادیان‌فر درباره صدور پیامک تخلفات رانندگی نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و ۵۳۰ هزار و ۲۰۰ پیامک ثبت تخلفات رانندگی صادر شده است و افرادی که معتقدند پیامک به دست‌شان نرسیده عمدتاً یا شماره تلفن همراهشان اشتباه است یا شماره‌شان تغییر کرده که باید هر چه سریع‌تر نسبت به تغییر آن اقدام کنند.
شیوه‌ای نو برای تعویض پلاک
وی از برنامه‌ریزی برای ایجاد سازوکاری جدید در تعویض پلاک و شماره‌گذاری خودروها خبر داد و گفت: در حال راه‌اندازی سامانه‌ای هستیم که براساس آن هر شهروند یک پروفایل و آیدی داشته باشد و امور مربوط به پلیس راهنمایی و رانندگی را با مشخصه خود انجام دهد. او در مورد ساماندهی موتورسیکلت‌ها نیز گفت: ساماندهی موتورسیکلت‌ها در دست انجام است و برنامه‌های جدیدی نیز برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم. بیش از ۱۱ میلیون موتورسیکلت داریم که ۹ میلیون آن فرسوده است. همچنین فقط حدود چهار میلیون موتورسیکلت پلاک دارند. بسیاری از موتورسیکلت‌ها در گذشته پلاک‌شان را به اسم کارخانه دریافت کرده‌اند و متعهد شده بودند که پس از خرید، پلاک را به نام خود تغییر دهند که برخی این اقدام را انجام نداده‌اند.
رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به این که در سال‌های قبل به وانت‌بارها اجازه ورود به محدوده طرح ترافیک و هسته مرکزی شهر داده نشده بود، گفت: به همین دلیل موتورسیکلت‌ها عملاً در بسیاری از مناطق مرکزی شهر به وانت‌بار تبدیل شدند. پیشنهاد دادیم وانت‌بارهایی که پلاک سفید دارند در صورتی که دارای شرایط لازم بوده و فرسوده نباشند، پلاک عمومی دریافت کنند تا بتوانند وارد محدوده مرکزی شهر و طرح ترافیک شوند که این موضوع نیز در دست بررسی است.‏
وی اضافه کرد: در دو ماه اخیر با ۳۸۹ نفر نسبت به سال گذشته کاهش جانباخته در حوادث رانندگی مواجه بودیم و نزدیک به دو هزار نفر کاهش در مصدومان سوانح رانندگی (معادل سه درصد) داشتیم و البته هنوز هم ۶۴ درصد از تصادفات در حریم شهرها (۳۰ کیلومتری شهرها) به وقوع می‌پیوندد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ