اصلاح ساختاری بودجه برای قطع وابستگی به نفت
سازمان برنامه و بودجه در چارچوب گزارش اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت تاکید کرد

سازمان برنامه و بودجه در این گزارش در بخش هزینه‌کرد آورده است: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی،‌ طبیعتا دولت برای اداره کشور با تنگنای بودجه‌ای مواجه خواهد بود که لازم است با کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها آنرا جبران کند.

درشرایطی که درآمدهای نفتی کشورکاهش یافته،سهم قابل‌توجهی از اعتبارات هزینه‌ای مانند پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان دولت (مانند معلمین،‌دانشگاهیان،‌بازنشستگان، و…) اجتناب‌ناپذیراست.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، دیگر هزینه‌کرد دولت هم عموما جزو هزینه‌های ضروری است مانند خرید تضمینی گندم،‌ پوشش کسری صندوق های بازنشستگی، یارانه‌های نقدی، ‌یارانه‌های کالاهای اساسی و هزینه‌های مربوط به پروژه های عمرانی و غیره. پس ‌لازم است تا دولت هزینه‌های قابل اجتناب خود را بر اساس اولویت‌بندی فعالیت ها و همچنین افزایش بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی کاهش داده و در کنار افزایش درآمد از طرق دیگر، ‌این کسری ناشی از وابستگی به نفت را پوشش داده و به‌صورت مستقیم یاغیرمستقیم از منابع بانک مرکزی برای پوشش هزینه‌های خوداستفاده نکند.

لازم به ذکر است: میزان این کاهش باید درچارچوب یک برنامه اقتصادکلان و رعایت یک قاعده مالی باشد؛ به‌طوری‌که انقباض شدید اتفاق نیافتد که منجر به گسترش رکود اقتصادی شود و آنقدر هم خفیف نباشد که کسری بودجه حاصل به شبکه بانکی یا بازار بدهی فشار آورد.

محوراصلاحات «هزینه‌کرد کارا» شامل برنامه‌های زیر است:

الف­ برنامه‌های کوتاه‌مدت: تامین حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم واقشارآسیب‌پذیر واصلاح یارانه‌های نقدی،حذف هزینه‌های اجتناب‌پذیر و اولویت‌بندی فعالیت‌ها،کاهش هزینه‌های شرکت ‌های دولتی، کاهش هزینه‌های طرح تحول سلامت و اهرم کردن منابع بودجه برای تولید.

ب- برنامه‌های میان‌مدت:اصلاح نظام یارانه‌ها و بیمه، اصلاح نظام یارانه طرح تحول سلامت،اصلاح نظام یارانه کشاورزی، اصلاح نظام یارانه تولید، اصلاح نظام ارزیابی قیمت وکیفیت پروژه‌های عمرانی، چابک‌سازی دولت واصلاح ساختار شرکت‌های دولتی، تاسیس بانک توسعه و اصلاح صندوق‌های بازنشستگی وتامین اجتماعی.

Email this page

نسخه مناسب چاپ