اعتراض ایران به مجامع بین‌المللی برای تحریم صنعت هوایی
 

اعتراض جمهوری اسلامی ایران به اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه صنعت هوایی کشورمان به زودی در شورای مرکزی سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه می‌شود. به گزارش خبرنگار ما، چهلمین اجلاس شورای مرکزی سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری به زودی در مونترال کانادا برگزار می‌شود و طی آن متن شکوائیه کشورمان علیه اقدامات آمریکا به خاطر تحریم‌های صنعت هوایی ایران بررسی خواهد شد.

این مطلب دیروز در آغاز هفته دولت و در حاشیه برگزاری نخستین دوره آموزشی مفاهیم هوانوردی برای خبرنگاران در فرودگاه تبریز از سوی مقامات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام شد.

مهندس سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در هفته دولت از ۲۵ پروژه توسعه فرودگاهی به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان در فرودگاه‌های اردبیل، اصفهان، تبریز، لارستان، مشهد، شیراز، ارومیه، بوشهر، رشت، زاهدان، مهرآباد تهران، شاهرود، گناباد، بجنورد، زنجان و اراک بهره‌برداری خواهد شد. امیر مکری گفت: در حال حاضر از مجموع ۲۸هزار فروند هواپیمای فعال در ۱۵ هزار شرکت هواپیمایی جهان، فقط ۳۱۰ فروند هواپیما متعلق به کشور ماست که در حال حاضر ۱۵۳فروند از آنها فعال هستند. همچنین از مجموع۴۴۸هزار فروند هواپیمای سبک و فوق سبک در حوزه هوانوردی عمومی و ویژه در سطح جهان فقط۲۶۶ فروند متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: سهم ایران هم از ۴هزار فرودگاه دنیا فقط۸۷فرودگاه است که ۵۴فرودگاه آن تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری ایران قراردارد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها افزود: موقعیت ویژه جغرافیایی ایران باعث شده در یکی از بهترین کریدورهای هوایی منطقه برای پروازهای عبوری بین‌المللی قرار گیریم ولی آمریکا و دشمنان ما تلاش می‌کنند مسیرهای عبوری خود را از کشور ما تغییر دهند. ما هم در تلاش هستیم با مکانیزم به صرفه‌سازی اقتصادی عبور از این کریدور اقدامات آمریکا را عقیم کنیم.

وی گفت:آنها که خود با نفوذ به فضای کشورمان محیط امن هوایی ایران را ناامن کرده‌اند و پس از ساقط شدن پهپادشان ادعا می‌کند فضای عبور ایران ناامن است باید بدانند هیچ محدودیتی برای عبور هواپیماهای بین‌المللی از فضای ایران وجود ندارد.

امیر مکری ادامه داد: هم اینک از طریق ارتباط با ۱۱کشور منطقه به تمامی پروازهای عبوری از ایران سرویس‌های هوانوردی ارائه می‌دهیم، اگر چه تحریم‌های بین‌المللی منجر به محدودیت ما در دسترسی به تجهیزات تخصصی این حوزه شده است. به گفته وی، طی سال‌های گذشته و در اوج پروازهای بین‌المللی روزانه ۱۴۰۰پرواز از فضای ایمن ایران برای تردد و دسترسی به کشورهای دیگر استفاده کرده‌اند، ولی برخی اتفاقات در کشورهای همسایه روی این رقم تأثیرگذاشته است. هم اینک به صورت عادی روزانه حدود ۹۰۰پرواز از فضای کشورمان عبور می‌کنند که پس از ساقط شدن پهپاد نظامی آمریکا و انتشار اطلاعیه این کشور مبنی برناامنی فضای ایران، تعداد پروازهای عبوری حدود ۱۰۰پرواز در روز کاهش یافت که البته خوشبختانه در روزهای اخیر تعداد پروازهای عبوری از فضای ایران مجدداً افزایش یافته و به ۸۵۰ پرواز در روز رسیده است.

وی گفت: برنامه داریم برای کاهش محدودیت‌های ایجاد شده در فرودگاه‌های کشورمان و اقتصادی کردن فعالیت آنها عملیات هوانوردی عمومی و ویژه را در تمامی فرودگاه‌ها گسترش دهیم.

به گفته وی، هم اینک ۶۲ پروژه بزرگ عمرانی به ارزش ۸۶۰میلیارد تومان در ۲۶فرودگاه اصلی ایران در حال اجرا است که از میان آنها می‌ توان به توسعه و ساخت فرودگاه‌های سقز، گناباد، بجنورد و رامسر اشاره کرد. همچنین حوزه عملیات هوانوردی ۴۱ پروژه بزرگ به ارزش ۳۷۰ میلیارد تومان تا پایان سال آینده در فرودگاه‌های کشور راه‌اندازی خواهد شد.

امیر مکری گفت: برای امسال و سال آینده ۵۷ پروژه بهسازی به ارزش ۸۸۰ میلیارد تومان در ۳۵ فرودگاه ایران مصوب شده که به زودی برای انتخاب مشاور و پیمانکار اجرایی آن اقدام خواهد شد.

وی گفت: ساخت ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه بین‌المللی تبریز به مساحت ۱۴هزار مترمربع و با اعتباری معادل۲۷۰ میلیارد تومان ظرف۲ماه آینده آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در ادامه از برنامه‌ریزی برای خرید هواپیمای فلایت چک دوم به ارزش

۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خبرداد و اظهار داشت: یکی از الزامات هوانوردی کشور برای تست یا کالیبره کردن دستگاه‌های کمک‌ناوبری در کشور، هواپیماهای فلایت‌چک است.

وی ادامه داد: پس از سقوط فلایت‌چک سازمان هوایی در کیش، ایران در دو مرحله مجبور شد از کشورهای خارجی با مشکلات فراوان هواپیمای فلایت‌چک اجاره کند. اما حدود سه سال پیش بود که با تلاش دست‌اندرکاران شرکت‌فرودگاه‌ها اولین فروند هواپیمای فلایت‌چک خریداری شد که در فرودگاه‌های مالکیتی و سایرفرودگاه‌ها دستگاه‌های کمک‌ناوبری را آزمایش می‌کنند.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم هواپیمای فلایت‌چک دوم را خریداری کنیم، گفت: پیش از این با شرکت آلمانی قراردادی برای خرید این فلایت چک داشتیم که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این قرارداد متوقف شد. حال طرف آلمانی به ما اعلام کرده است شما هواپیما را از شرکتی ثالث تهیه کنید، ما نصب تجهیزات آن را برای شما انجام می دهیم که در حال حاضر با شرکت ثالث مذاکرات به خوبی پیش رفته است و پیش بینی می کنیم در آینده این هواپیما وارد کشور شود. مهندس آذری مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی هم به خبرنگاران گفت: طی روزهای اخیر طرح توسعه «اپرون» غربی فرودگاه تبریز به مساحت ۵۵هزار و ۳۳۸مترمربع به بهره‌برداری می‌رسد که ۸ پارکینگ جدید برای توقف هواپیماهای ورودی به فرودگاه ایجاد می‌کند و همچنین طرح بهسازی «اپرون» شرقی به مساحت

۳۴هزار و ۵۰۰مترمربع برای ایجاد ۳پارکینگ جدید در این فرودگاه حداکثر تا آبان افتتاح خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ