اعلام آمادگی برای انجام سفرهای ریلی زائران اربعین
 

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین اظهار داشت: با طرف پاکستانی هم برای جابه‌جایی مسافران اربعین از پاکستان تا کربلای معلی مذاکره دو جانبه‌ای داشته‌ایم.
به گزارش ایسنا، هر ساله در ماه های محرم و صفر، تعداد زائران عتبات عالیات افزایش چشمگیری نسبت به دیگر بازه‌های زمانی پیدا می‌کند و در اربعین به بالاترین مقدار خود می‌رسد.
زائران از بسیاری از کشورها به کربلا سفر می‌کنند و نمود اصلی آن پیاده‌روی میلیونی آن‌ها طی سال‌های اخیر از شهرهای مختلف به ویژه از نجف تا کربلاست.
سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت راه‌آهن درباره برنامه این شرکت در رابطه با جا به‌ جایی مسافران و زائران کربلای معلی گفت: آمادگی کاملی برای راه‌اندازی قطار تهران- کربلا و قم- کربلا که سال‌های قبل هم آن را تجربه کرده بودیم، داریم و در جهت خدمت‌رسانی به زائران خارجی هم با مقامات پاکستانی مذاکراتی داشتیم و اعلام آمادگی کردیم تا بتوانیم زمینه سفر ریلی زائران این کشور را به عتبات عالیات در ایام اربعین فراهم کنیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا زائران پاکستانی مستقیما به کربلا می‌روند؟ افزود: به دلیل ساخته نشدن مسیر شلمچه-بصره، زائران پاکستانی فقط این بخش از مسیر را که حدود ۳۰ کیلومتر است، از وسیله نقلیه دیگری استفاده می‌کنند. پاکستانی‌ها از ایستگاه میرجاوه با قطار پاکستانی به زاهدان می‌آیند، از زاهدان با قطار ایرانی تا مرز ایران و عراق می‌روند و در مرز با استفاده از ماشین مسیر ۳۲ کیلومتری را تا ایستگاه بصره می‌روند و نهایتا از بصره تا کربلا هم از قطار استفاده می‌کنند.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن تاکید کرد: آمادگی کامل برای خدمت‌رسانی به همه زوار ایرانی و غیر ایرانی وجود دارد و از هفته‌ها قبل هماهنگی‌های لازم برای تسهیل سفر زائران انجام شده است اما جزییات آن را به محض مشخص شدن به اطلاع مردم می‌رسانیم.
خط ریلی ۳۴ کیلومتری شلمچه تا بصره به عنوان یکی از گلوگاه‌هایی است که می‌تواند راه ابریشم را تکمیل کند اما همچنان این خط ریلی به دلایل مختلف ساخته نشده است.
البته عباس خطیبی معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل در این باره به ایسنا گفته بود که در حال مذاکره با طرف عراقی و ارائه پکیج کامل از سرمایه گذاری‌مان هستیم و در صورت تایید، در مدت زمان کوتاهی راه آهن شلمچه – بصره ساخته می‌شود.
ناوگان ریلی مسافری بازسازی و نوسازی می شود
خبر دیگری حاکیست: مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا هم از عزم این شرکت برای نوسازی ناوگان ریلی مسافری بر اساس بند ق و تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کشور خبر داد.به گزارش روابط عمومی رجا، محمد رجبی افزود: از زمان منفک شدن رجا از راه آهن و انتقال آن به سازمان تأمین اجتماعی، بخشی از تعهدات بخش دولتی همچنان بر عهده رجا باقی ماند که همه آن‌ها بدهی بود و بعضاً موجب بحران شد؛ با این حال تلاش شد خدمات به نحو مطلوبی به هموطنان ارائه شود.
وی با اعلام اینکه سازمان تأمین اجتماعی به عنوان سهامدار رجا حامی صنعت ریلی شد و در موضوع تأمین منابع برای نوسازی ناوگان کمک شایانی کرد، گفت: گرچه در ۱۰ سال گذشته واگنی خریداری نشد، اما با حمایت‌های تأمین اجتماعی در سه سال گذشته تعداد ۵۴ دستگاه واگن مسافری تولید داخل وارد ناوگان شرکت رجا شد.
مدیرعامل رجا به موضوع تأمین منابع مالی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای خرید قطعات واگن‌های مسافری به ویژه ترنست‌ها و ریل باس‌ها اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته برای تأمین قطعات قطار‌های ترنست و ریل باس از خارج از کشور دچار مشکل شدیم تا جایی که قرار شد این قطار‌ها متوقف شوند، اما با حمایت‌ها و دستور ویژه مرحوم دکتر نوربخش مدیرعامل وقت سازمان تأمین اجتماعی برای تأمین منابع مالی، تا حدودی از این بحران خارج شدیم، ولی این مشکلات همچنان پابرجاست و نیاز به حمایت ویژه دولت در این مورد است.
رجبی با اعلام این که برای نوسازی ناوگان رجا، سازمان تأمین اجتماعی در سال ۹۷ بالغ بر ۹۵ میلیارد تومان کمک مستقیم داشت، افزود: بر اساس تصمیمات سازمان تأمین اجتماعی بنا شده بود حدود ۱۲۰ میلیارد تومان به عنوان افزایش سرمایه به رجا واگذار شود که حدود ۹۰ میلیارد آن محقق شد.
مدیرعامل رجا در مورد بازسازی و نوسازی ناوگان با استفاده از بند “ق” و تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ که با دستور ویژه رئیس جمهوری و پیگیری‌های معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با امضای تفاهمنامه حدود ۴۳۰ میلیارد تومان برای این منظور تخصیص داده شد، خاطرنشان کرد: با ظرفیت شرکت‌های داخلی مانند واگن پارس و احیاء صنعت همین طور شرکت نوین صنعت رجا به عنوان شرکت مادر تخصصی فنی در زیرمجموعه رجا در تلاش هستیم طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ بازسازی و نوسازی واگن‌های ۳۰ سال به بالای رجا را به طور جدی به اتمام برسانیم که در حال حاضر اجرای این پروژه آغاز شده است.

نسخه مناسب چاپ