افتتاح ۱۴ نیروگاه تجدیدپذیر در ۷ استان
 

14 نیروگاه تجدیدپذیر در مراسمی به مناسبت هفته دولت بطور همزمان در هفت استان به بهره برداری رسید.
مهندس سیدمحمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با اعلام این مطلب گفت: این طرح‌ها شامل یک نیروگاه بادی و ۱۳ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت حدود ۱۶۰ مگاوات می شود که با همت بخش خصوصی اجرا شده و به بهره برداری رسیده اند.
به گفته وی، این ۱۴ نیروگاه در استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، همدان، زنجان، یزد، کرمان و فارس آماده بهره برداری است.
رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به اینکه برای تکمیل و بهره برداری از این طرح‌ها حدود ۴۴۵ میلیارد تومان به صورت ریالی و ۱۰۷ میلیون یورو به صورت ارزی هزینه شده است، گفت: با افتتاح این طرح‌ها بیش از هزار و ۲۷۰ فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.وی ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود ۷۶۰ مگاوات برشمرد و افزود: در حال حاضر ۳۲ نیروگاه با مجموع ظرفیت ۳۸۰ مگاوات در دست احداث است.به گزارش روابط عمومی وزارت نیرو ،تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود
۳ میلیارد و ۵۶۶ میلیون کیلووات ساعت انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار حدود ۲ میلیون و ۴۶۱ هزار تن گاز گلخانه ای در کشور بکاهد.
این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده بیش از یک میلیارد مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته و بیش از ۷۸۵ میلیون لیتر در مصرف آب هم صرفه جویی شود.
هم اکنون ۳۸۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۷۶۱ مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شده و ۳۲ نیروگاه مگاواتی دیگر هم در حال احداث است.
بر اساس این گزارش، انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.
بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، ۴۰ درصد از نوع بادی، ۱۲ درصد از نوع برق آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارتی و یک درصد هم از نوع زیست توده است.

نسخه مناسب چاپ