افزایش گرمای تابستان و پیش بینی بارش های مناسب پاییزی
 

تغییرات اقلیمی باعث شده تا میانگین دمای فلات ایران در سال آبی جاری نسبت به پارسال ۴ر۰ درجه افزایش یابد و این گرما در هفته های پیش رو از تابستان ادامه خواهد یافت.
خانم دکتر سحر تاجبخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور دیروز در جمع خبرنگاران و در ارائه گزارشی از پیش بینی دمای هفته های آتی گفت: شرایط دمایی در سطح کشور رو به افزایش است، به گونه ای که حتی در پاییز نسبت به دوره مشابه سال های قبل در اغلب مناطق کشور افزایش دما خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه‌ بررسی ها نشان می دهد که میانگین دمای ایران در سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۷ تاکنون) حدود ۴ر۰ درجه‌ افزایش یافته است، افزود: بارش‌های جوی کشور در پاییز ۱۰ درصد بیشتر از سطح نرمال خواهد بود؛ البته این ادعا بر اساس بررسی های صورت گرفته از برنامه پیش‌بینی بلندمدت است و میزان اعتماد به صحت آن حدود ۷۰ درصد است.
رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: با وجود آنکه دمای کشور در ارتفاع پایین و در سطح زمین افزایش یافته و موجب افزایش تبخیر و تعرق شده است، اما در زمستان احتمال بارش برف و باران در ارتفاعات کشور وجود دارد.
وی گفت: با وجود سیلاب‌های بهاری، روند خشک شدن فلات ایران همچنان ادامه دارد و نباید چنین تصور کرد که بارش‌های خوب امسال زیان ۱۱ سال خشکسالی گذشته را برطرف کرده است.
تاجبخش گفت: فشار ناشی از بارش کم و برداشت زیاد از سفره های زیرزمینی، بخش وسیعی از فلات مرکزی و شرقی ایران را تحت تأثیر قرار داده است و منابع برداشت شده از سفره ها در چند سال اخیر با این سرعت جبران شدنی نیست.وی افزود: مطالعات ما نشان می دهد همچنان بسیاری از نقاط کشور در بازه ۱۰ ساله آینده خشکسالی شدید دارند. از سوی دیگر بخشی از فرونشست‌ دشت ها در نقاط مختلف کشور به دلیل کاهش منابع زیرزمینی آب و بروز خشکسالی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس اطلاعات‌ سامانه تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) اواخر مرداد توصیه‌های لازم برای آغاز برداشت محصول یا شروع کشت پاییزه را به کشاورزان خواهیم کرد. با این وجود انتظار بر این است که بارش های پاییز امسال تأخیر نخواهد داشت و دوره بارش آنها هم طبیعی است.
وی گفت:‌ افزایش رعد و برق و توفان‌های دریایی در سال های اخیر قطعا پیامدهای تغییر اقلیم است و این روند احتمالا در آینده هم ادامه خواهد یافت. از طرف دیگر وقوع سیل بیشترین رخداد را در ۱۰ سال اخیر در دنیا داشته که همه این موارد پدیده‌های حدی هستند و هرگز طبیعی نیست.
تاجبخش اظهار داشت: وقوع گرد وخاک و افزایش ریزگردها هم از مخاطرات وضع هوا است که در سالهای اخیر روی شمال آفریقا و جنوب غرب آسیا اثرات قابل ملاحظه‌ای داشته است.
البته گرد و خاک فقط به شرایط جوی بستگی ندارد، مثلا ممکن است بستر رودخانه ای خشک شده باشد یا منابع آبی به درستی مدیریت نشود. اما در مجموع می توان گفت به لحاظ شرایط جوی تا پایان امسال گرد و خاک و توفان قابل ملاحظه‌ای نخواهیم داشت، اما عوامل دیگری که در حوزه کاربری هواشناسی نیست، ممکن است که روی تقویت این موارد اثر بگذارد.
وی گفت: خوشبختانه با تلاش صورت گرفته از سوی دولت پس از ۱۵ سال جمهوری اسلامی ایران با پیشی گرفتن از عربستان سعودی، دوباره به عضویت در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی پذیرفته شد و یکی از ۶ کرسی منطقه آسیا را در این نهاد اجرایی تصاحب کرد. شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی (WMO) متشکل از نمایندگان کشور‌های مناطق شش‌گانه این سازمان است و در آن تمام مستندات و مصوبات آن نهایی می‌شود. از مجموع ۱۹۴ عضو این سازمان جهانی، تنها ۲۷ کشور دارای نماینده در شورای اجرایی هستند که ایران هم یکی از این اعضای اصلی است.
خبر دیگری حاکیست: بر اساس تحلیل داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی بعداز ظهر امروز در ارتفاعات البرز در شرق مازندران، شرق تهران، سمنان و گلستان، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی و شمال اردبیل بارش پراکنده باران گاهی رعد و باد و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.
همچنین در دو روز آینده در نوار شرقی کشور وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در منطقه زابل سبب خیزش گرد و خاک،‌ کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی خواهد شد. استان‌های سمنان، اصفهان، یزد، قم، مرکزی و جنوب استان تهران هم طی امروز و فردا شاهد وزش باد همراه با گرد و خاک خواهند بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ