افزایش ۲۶ درصدی محصولات کشاورزی در ۵ سال گذشته
 

تولید محصولات کشاورزی کشور از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۷ و در حالی که با خشکسالی مواجه بودیم، ۲۶ درصد افزایش داشت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمود حجتی ‌وزیر جهاد کشاورزی دیروز در هفتمین همایش سراسری کشت محصولات زراعی (۹۸ تا ۹۹) افزود: این افزایش نشان می‌دهد می‌توان با برنامه ریزی بهتر و همت بیشتر و همچنین استفاده از فناوری‌های نوین برای آبیاری، بهره‌وری را افزایش داد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با حمایت‌های مقام معظم رهبری، دولت،متولیان امر و کشاورزان، اقدامات مناسبی در زمینه آب و خاک در کشور انجام شده است که در نوع خود بی نظیر است، گفت: با وجود این اقدامات و سرمایه گذاری‌ها باید اکنون نتیجه اش را در بهره وری و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی شاهد باشیم.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه خوشبختانه سیستم آبیاری نوین درسال‌های گذشته رشد صددرصدی داشته است به گونه‌ای که اکنون از مرز ۲ میلیون هکتار گذشته است، بر گسترش گلخانه‌ها تاکید کرد و گفت: بهره مندی از گلخانه ها، هم چالش آب و هم چالش خاک را حل می‌کند به گونه‌ای که در مجموع بین ۸۰ تا ۹۰ درصد در آب صرفه جویی ایجاد می‌کند و باعث اشتغال حداقل ۱۰ نفر در هر هکتار خواهد شد.

وی افزود: امسال در کشور برای افزایش گلخانه‌ها، ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز است، اما شش ماه بعد از دریافت وام، محصول را ارائه خواهیم داد؛ بنابراین بانک‌ها نباید در پرداخت تسهیلات تعلل کنند.

حجتی تاکید کرد: اگر بانکی می‌گوید اعتبار ندارم، اشتباه می‌کند. به ویژه اینکه با بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه مذاکراتی داشته ایم تا چنین مسائلی پیش نیاید و هیچ موضوعی در گلخانه‌ها نباید متوقف به مساله اعتبار باشد.

وی از وضعیت مناسب موجودی نهاده‌ها در کشور با وجود تحریم‌های ظالمانه خبر داد و گفت: علاوه بر بذر، سم و کود، در زمینه ماشین آلات هم وضعیت مناسبی داریم البته بعضی از پتروشیمی‌ها در زمینه اوره کم لطفی کرده اند و به کشاورزان بی مهری شد، اما با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با دولت و پتروشیمی‌ها و قولی که داده اند امیدواریم این موضوع جبران شود.

وزیر جهادکشاورزی همچنین از برخی مشکلات پیش روی کشاورزان در ادارات به ویژه ادارات زیرمجموعه جهاد کشاورزی انتقاد کرد و خطاب به مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و شهرستان‌ها گفت: بهتر است هر کدام از مدیران دستیار ویژه‌ای در خصوص پاسخگویی به امور مردم در نظر بگیرند تا آن دستیار با حضور در بخش‌های مختلف اتاق‌های کارکنان از مشکلات ارباب رجوع باخبر شوند و اگر مفسده‌ای هم در این زمینه وجود دارد آن را پیگیری کنند.

وی همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران در خصوص برخی مشکلات مربوط به جوجه یک روزه افزود: من همان پارسال هم گفته بودم که با محدودیت‌های صادراتی مخالفم و این موضوع را به مسئولان مربوطه و از جمله در مکاتبات با رئیس جمهوری هم مطرح کرده ام؛ به ویژه اینکه این موضوع باعث از دست رفتن بازار‌های صادراتی می‌شود.

این مقام مسئول گفت: پیشنهاد ما این است که به جای ممنوعیت و محدودیت در صادرات از نظام عوارض صادراتی استفاده کنیم و درباره جوجه یک روزه هم معتقدم نباید ممنوعیتی وجود داشته باشد.

وی در خصوص برخی خبر‌ها درباره افزایش قیمت سبوس هم افزود: این موضوع در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است که من در این باره به رئیس جمهوری هم گفتم که با تصویب افزایش قیمت سبوس در ستاد تنظیم بازار مخالفم و بر همین اساس آقای روحانی در این باره دستوری داد و من هم امیدوارم در این خصوص تجدید نظر شود.

حجتی در ادامه از پیش بینی نرمال بارش‌ها در پاییز و مناسب بودن سال زراعی پیش رو خبر داد و گفت: درباره برخی محصولات به منظور افزایش بهره‌وری، فصل کشت آن‌ها را

جا به جا کردیم. به عنوان نمونه بخشی از حبوب و روغن کلزا را در پاییز کشت خواهیم کرد تا در بهار شاهد رشد و باروری آن باشیم.

وی با تاکید بر اینکه امسال تمرکز زیادی روی روغن کلزا خواهیم داشت و بر اساس تجربه گذشته رشد آن را مطمئناَ بیشتر خواهیم کرد، افزود: اگر در سال‌های قبل سالی ۴۰ هزار تن کلزا برداشت می‌کردیم امسال به ۴۳۰ هزار تن رسید که پیش بینی می‌شود در سال زراعی جدید آن را بیشتر کنیم.

نسخه مناسب چاپ