امام‌جمعه کرمان: دستگاه قضایی پیشرفته و مستقل، رافع مشکلات اساسی است
 

کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان گفت: بخش قابل توجهی از احکام مهمی که نظم و انضباط و بقای جامعه به آن وابسته است، مربوط به دستگاه قضایی پیشرفته، قوی و مستقل است تا بتواند مشکلات اساسی را حل کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی در شورای مشترک اداری قضایی استان کرمان افزود: تفکیک قوا در جمهوری اسلامی طبق نص قانون اساسی و یک اصل پذیرفته شده است و عمدتا به تجربه موفقیت‌ بشریت در این زمینه بر می‌گردد اما برخی از این دستگاه‌ها ریشه در متن دین دارد. اگر بخواهیم اسلام را در تمامی ابعاد جامعه پیاده کنیم، بدون جریان قضا بخش قابل توجهی از احکام اسلامی معطل می‌ماند. نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان تاکید کرد: در کتب فقهی هم بخشی از ابواب فقه به بحث قضا، قضاوت، قاضی، محکمه، داوری و حکم برمی‌گردد و در این جهت، دست ما در فقه بسیار غنی است و نیازی نداریم که بخواهیم احکامی را از جای دیگر بگیریم و بگوئیم که در فقه ما به آن اشاره نشده است. وی ادامه داد: نقطه اساسی تحول و پیشرفت در این است که سرعت دادخواهی افزایش و اطاله دادرسی کاهش یابد و پرونده‌ها در کمترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار گیرند که این موضوعات به تجربه افرادی که در این بخش کار کرده و صاحبنظر هستند، بستگی دارد.

علیدادی سلیمانی به موضوع وقف موقوفات هم اشاره کرد و گفت: این موضوعات در اسلام جایگاه ویژه و خاصی دارد و افراد یا بر اساس شخصیت حقوقی یا بر اساس شخصیت حقیقی خود با این موضوع در ارتباط هستند و باید حق این موضوع را ادا کنند. رئیس کل دادگستری استان کرمان هم با اشاره به شکایت‌های انجام شده در دیوان عدالت اداری، گفت: لازم است که هیات‌های مشترکی را برای آسیب‌شناسی این حجم دعاوی که علیه دستگاه‌های دولتی مطرح می‌شود، تشکیل دهیم تا با ارائه راهکارهای مناسب از این موضوع پیشگیری کرد.

یدالله موحد با تاکید بر این که کاهش ورودی و مبارزه بدون اغماض و بدون داشتن خط قرمز با مفاسد ازجمله محورهای سند تحول دستگاه قضایی است، تاکید کرد: سال ۹۵، شش هزار پرونده که یک طرف آن دولت بوده، در استان کرمان تشکیل شده است که این تعداد سال ۹۶ به ۶۳۳۸ پرونده رسیده و سال ۹۷ به ۱۰ هزار و ۶۶۲ پرونده رسیده است. محمدجواد فدائی استاندار کرمان هم در این جلسه گفت: در پرونده‌های وارده به مراجع قضایی که یک طرف آن دولت است، باید بررسی شود که چند درصد پرونده‌ها دولت شاکی و در چند درصد از پرونده‌ها، دولت متشاکی است. وی ادامه داد: در پرونده‌های شکایت از دستگاه‌های دولتی که شاکی آنها مردم هستند، در صورتی که رای پرونده به نفع دستگاه اجرایی شده باشد نه فقط مشکل ندارد و باید از آن تقدیر هم بکنیم که مدیران به خوبی این موضوعات را پیگیری کرده‌اند. فدائی در ادامه سخنان خود با اشاره به تعامل موجود بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی، تاکید کرد: امیدواریم این تعامل و همکاری همواره ادامه داشته باشد و بتوانیم با کمک هم گام‌های خوبی در مسیر توسعه برداریم.

وی در پایان از شهید بهشتی به عنوان الگوی علم، اخلاص و تحمل یاد کرد و افزود: نقد سازنده، عالمانه و صادقانه را جزئی از شناخت راه صحیح و درست می‌دانیم اما بعد از تشخیص راه درست، تحسین، تمجید و بدگویی نباید در راهی که باید دنبال کنیم تاثیر داشته باشد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه تعیین تکلیف اراضی متصرفی مسبوق به سابقه چندین ساله است و پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود، تاکید کرد: لازم است که مدیران موضوعات مربوط به موقوفات را با حساسیت و دقت پیگیری کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ