جهانگیری در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر عراق:
امام حسین (ع) محور وحدت و همبستگی دو ملت ایران و عراق است
معاون اول رئیس جمهوری در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر عراق، امام حسین (ع) و خاندان رسالت و امامت را ریسمان وحدت و همبستگی دو ملت ایران و عراق توصیف و تاکید کرد: درک این موضوع که چگونه در مدتی محدود ده‌ها میلیون نفر از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در ایام اربعین در عراق گرد هم می آیند و در کمال آرامش و بدون هیچ مشکلی به انجام مناسک این مناسبت مهم می‌پردازند، برای دنیا راحت نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری شامگاه دیروز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تسلیت ایام شهادت اباعبدالله الحسین، شهادت جمعی از زائران و عزاداران حسینی در حادثه پریروز کربلا را هم تسلیت گفت و از نخست وزیر عراق برای مدیریت شایسته مراسم تعزیت سرور و سالار شهیدان در روز عاشورا تشکر کرد.

وی همچنین با قدردانی از لغو روادید زائران ایرانی، برای ایام اربعین و همت دولت عراق در بازگشایی مرز خسروی، اظهار داشت: دولت و مردم ایران آمادگی کامل دارند تا به هر نحو ممکن یاری‌کننده ملت و دولت عراق در برگزاری باشکوه مراسم های این ایام باشند.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد تا توافق های تهران و بغداد در مسیر سازنده فعلی و با سرعت بیشتر اجرایی و عملیاتی شود و مدیریت دولت عراق در اجرای این توافق ها را مفید و موثر بیان کرد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق هم در این مکالمه تلفنی با تسلیت متقابل به ملت ایران و خانواده ایرانیان جانباخته در حادثه پریروز کربلا، گفت: امیدواریم با درس گرفتن از این حادثه ، جلو تکرار حوادث مشابه را بگیریم. دولت و ملت عراق همواره از حضرت آیت الله خامنه‌ای، رئیس محترم جمهوری و دولت و ملت ایران در همراهی و همکاری برای برگزاری شایسته مناسبات دینی در عراق کمال تشکر را دارد.

عبدالمهدی با بیان این که روابط دو کشور و دو ملت بسیار دوستانه و عمیق است و در همین زمینه تعمیق و گسترش خواهد یافت، اظهار داشت: توافق های بین دو کشور با روندی مطلوب در حال اجراست و امیدوارم با جدیت و اراده مثبت مقامات ارشد دو کشور بتوانیم سرعت اجرای این توافق‌ها را بیش از پیش افزایش دهیم.

نسخه مناسب چاپ