رئیس‌جمهوری:
امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم
مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود
 

رئیس جمهوری با تأکید بر این که در سایه درس‌آموزی از ابا عبدالله الحسین(ع) و حادثه کربلا، پیروزی نهایی از آن ملت ایران خواهد بود، اظهار داشت: امروز وظیفه اصلی همه مسئولان و کارگزاران نظام اعم از دولتی و غیردولتی و ایستادن واقعی در کنار امام حسین ، تلاش برای رفع مشکلات مردم و یادآوری عزت و صبوری در برابر فشارهای حداکثری دشمنان به مردم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت با بیان این که امروز در شرایطی هستیم که درس‌آموزی از حادثه کربلا بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد، گفت: منطق دشمن اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران است همچنان که در کربلا هم اعمالی انجام دادند که صرفاً بر مبنای فشار حداکثری و ظلم بیشتر بود و الا لشکر هزاران نفری در برابر ۷۲ نفر نیازی به بستن آب نداشت.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در جنگ صفین لشکر امیر المؤمنین علی(ع) فرات را تصرف کرد عده‌ای از لشکریان پیشنهاد دادند که مانع از دسترسی لشکر دشمن به آب شوند، اما حضرت علی(ع) مانع آنها شد، در کربلا هم کسانی که خود را وارث همان خط می‌دانستند، به همان شکل در برابر امام حسین رفتار کردند، اما امام حسین کار علی‌وار انجام داد و نه تنها مانع از دسترسی دشمن نشد، بلکه دستور داد مشک‌ها را پرآب کنند و لشکر حر را سیراب کرد به نحوی که حتی شخصاً مشک آب را در دهان یکی از آنها نهاد.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که منطق امام حسین منطق انسانیت، شرف و مردانگی است، تصریح کرد: امروز ما باید همان راه و مسیر را انتخاب کنیم، در حالی که دشمن فشار حداکثری را وارد می‌کند، مسیر ما ایستادگی و مقاومت است. روحانی تأکید کرد: آمریکا باید بفهمد که جنگ‌طلبی و جنگ‌طلبان سودی ندارند و باید جنگ‌طلبان را کنار بگذارد و سیاست‌های جنگ‌طلبی و فشار حداکثری را رها کند.

وی گفت: منطق ایران استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و در برجام هم منطق ما تعهد در برابر تعهد است، اگر آنها به تعهد خود عمل کنند ما هم عمل می‌کنیم و اگر آن را ناقص عمل کنند ما هم چنین خواهیم کرد.

گام سوم برجامی مهمتراز گام‌های قبلی است

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی مهمترین گام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و قابل مقایسه با دو گام قبلی نیست و اگر ضرورت داشته باشد در آینده باز هم گام‌های دیگر را برخواهیم داشت.

روحانی با بیان این که امروز چهره جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان چهره‌ای صلح‌طلب و متعادل مطرح است، گفت: ما هیچگاه آغازگر تجاوز و تحریم نبودیم و در ابتدا تعهد را نشکستیم و آنها بودند که تعهد را زیر پا گذاشتند و این منطق مهمی است که از آن برخوردار هستیم.

وی با تأکید بر این که امروز بایستی روحیه وحدت و یگانگی در کشورمان بیش از هر زمان دیگری باشد، به اهمیت برگزاری انتخابات در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: انتخابات باید موجب وحدت بیشتر در جامعه باشد و آحاد و اقشار مختلف مردم اعم از زنان و کارگران هر مشکلی که به ذهنشان می‌آید و احساس می‌کنند که حقوقشا‌ن مراعات نمی‌شود، راه اصلی برای کسب حق خودشان انتخابات است. باید در انتخابات دیدگاه‌های خود را اعلام کنند و افرادی را انتخاب کنند که حقوقشان را سریعتر و زودتر به دستشان ‌برسانند و غیر از این هیچ راه دیگری وجود ندارد.

رئیس جمهوری افزود: انتقاد و سخن گفتن هیچ ایرادی ندارد، اما راه اصلی برای پیروزی و رسیدن به حق بیشتر انتخابات است. باید در انتخابات حضور فعال داشته باشیم و نباید انتخابات مایه انشقاق و دودستگی در جامعه شود، بلکه باید به وحدت و انسجام بیشتر بینجامد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در شرایطی که دشمن همه فشارهای اقتصادی را به کار گرفته است، نباید برخی از تندروی‌ها و مسیرهای غیردقیق که مردم را آزار می‌دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند، چرا که مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند و نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.

وی تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که باید حرف و ندای مردم را بهتر بشنویم و اگر می‌خواهیم در خیمه‌گاه امام حسین(ع) قرار داشته و روبروی یزید باشیم، وظیفه داریم که مشکلات مردم را برطرف و مردم را تقویت کنیم تا از این پیچ تند عبور کنیم و بی تردید با ایستادگی و مقاومت دشمن را مأیوس خواهیم کرد و همه باید آگاه باشیم که اگر خدای ناکرده دچار اختلاف و دوقطبی شویم، راه برای پیروزی دشمن هموار و آسان خواهد شد.

همه شاخص‌‌ها در اقتصاد دلگرم کننده است

رئیس جمهوری با بیان این که در ماه‌های اخیر علی‌رغم فشار دشمن شاهد علائم مثبتی در عرصه‌های مختلف به ویژه در زمینه اقتصادی‌هستیم، گفت: امروز همه شاخص‌‌ها به ویژه در بورس، ارز خارجی و امیدی که در زمینه رشد اقتصادی و سرعت تولید ایجاد شده بسیار دلگرم‌کننده است و نشان‌دهنده این است که با ایستادگی و مقاومت خود می‌توانیم دشمن را مأیوس و به پیروزی برسیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت بزرگ ایران و همه شیعیان و مسلمانان جهان به واسطه گرامیداشت ایام محرم و به ویژه روز عاشورا، اظهار داشت: در این روز مردم یکبار دیگر حماسه حسینی را در سراسر جهان مقابل دیدگان جهانیان قرار دادند و نشان دادند که بعد از ۱۳۸۰ سال همچنان عاشورا زنده است و درس‌های عاشورا برای ملت ایران و همه ملت‌های جهان راهنمای اصلی برای آزادی، آزادگی، رادمردی و ایستادگی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه معبود همه بشریت خداوند بزرگ است و عبادت در برابر پروردگار متعال انجام می‌شود، اما در عین حال خداوند الگوهایی برای هدایت انسان‌ها قرار داده است و می‌فرماید در زندگی و سیره پیامبر برای شما الگوهایی است که می‌تواند شما را هدایت کند و خود پیامبر هم فرمود که «حسینُ مِنی و انا من الحسین».

رئیس جمهوری با تأکید بر این که امام حسین ادامه دهنده راه پیامبر و الگوی اصلاح امت پیامبر است، اظهار داشت: حرکت امام حسین نشان داد حتی در یک جامعه‌ای که در آن انقلاب پیامبر اسلام که بزرگترین حرکت تاریخی است، به وقوع پیوسته است هم احتمال انحراف وجود دارد، لذا همه باید یکی از وظایف اصلی خود را اصلاح جامعه و بازگشت آن به آرمان‌های بلند انقلاب بدانیم.

روحانی با اشاره به این که مردم در این روزها یکبار دیگر همه درس‌هایی که از تاریخ و از قیام امام حسین آموخته اند را بازآفرینی می‌کنند، گفت: برای بیان حادثه کربلا و فداکاری‌های امام حسین بایستی همه ابعاد آن مورد توجه باشد، این که فقط یک بعد را مد نظر قرار دهیم و به ابعاد دیگر کمتر یا اصلاً توجه نشود، ممکن است تابلوی ناقصی را در جلو ما قرار دهد.

وی خاطر نشان کرد: حادثه کربلا حادثه بی‌نظیری در تاریخ بشریت بود و همه گام‌های امام حسین از مدینه تا کربلا و همچنین گام‌های خاندان ایشان از کربلا تا شام و در نهایت در مدینه درس‌آموز است.

رئیس جمهوری افزود: امام حسین در این برهه بسیار مهم تاریخی به گونه‌ای رفتار کرد که هیچ‌کس حتی برای مخالفین نقطه ابهامی باقی نمانده است، رفتار امام حسین این چنین نبود که بگوید من حق و یادگار پیامبر اسلام ، در برابر حکومت ظالمانه هستم، لذا سخنان و اقدامات شما ناصحیح است، بلکه امام حسین با همه زبان‌ها و منطق‌ها برای مخالفین، معاندین و حتی کوردلان استدلال می‌آورد.

روحانی خاطر نشان کرد: وقتی عمر بن سعد وارد کربلا شد و خواست فردی را به نمایندگی از طرف خود به سمت خیمه‌های امام حسین راهی تا از اراده و برنامه امام حسین اطلاع پیدا کند به هر یک از بزرگان کوفه رو کرد، آنها امتناع کردند و می‌گفتند که خودشان از امضاء کنندگان دعوت امام حسین به کوفه هستند و منطق امام حسین در مواجهه با آنها این بود که مگر خودتان نگفتید بی‌سرپرست و بی‌امام هستید و بیایید ما را نجات دهید و اگر اکنون از گفته خود پشیمان هستید من برمی‌گردم و امام حسین به بهترین شکل ممکن منطق خود را مطرح کردند.

وی افزود: زمانی که لشکر حر اجازه حرکت به امام حسین و یارانش را نداد، عده‌ای از یاران امام تعداد محدود لشکر حر را مورد اشاره قرار دادند و به امام گفتند که قبل از این که بقیه لشکریان وارد شوند، می‌توانیم لشکر حر را شکست دهیم، اما امام خطاب به آنها فرمود من آغازگر جنگ نخواهم بود.

رئیس جمهوری گفت: حتی در روز عاشورا وقتی امام حسین در برابر لشکر دشمن قرار گرفت یکی از یاران امام حسین گفت: شمر در تیررس من است و می‌توانم او را از پا در بیاورم اما حضرت مانع شد و فرمود ما آغازگر جنگ نخواهیم بود و در جنگ صفین هم هر چه به امام علی گفتند که فرصت مناسبی است تا به دشمن بتازیم، امیر المؤمنین هم مانع از آغاز جنگ شدند.

روحانی افزود: این مهمترین درس امام حسین در تاریخ کربلاست که متأسفانه همه درس‌های امام حسین به درستی تبیین نمی‌شود و به برخی از ابعاد توجه شده است و برخی دیگر کمتر یا اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: باید عین متن تاریخ کربلا که توسط بزرگانی چون شیخ مفید نوشته شده است، به عنوان منبع سخن مورد توجه قرار بگیرد، نه مواردی که بعضاً دلخواه و مورد علاقه است.

عاشورا و کربلا را جناحی نکنیم

رئیس جمهوری با تأکید بر این که نباید حادثه عاشورا و کربلا به هیچ عنوان جناحی شود، گفت: اگر در مجالس عزای امام حسین سخنران و مداح بخواهد حادثه عاشورا را در خدمت خود و جناح خود قرار دهد، این موضوع خیانت به ابا عبدالله الحسین است. امام حسین برای نجات همه انسان‌ها و الگوی همه بشریت است.

روحانی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امسال موارد کمی از سخنان تفرقه‌انگیز شنیده شد و تعداد کسانی که به دنبال ایجاد دو قطبی کاذب بودند، اندک بودند و قابل اعتنا نیست و این از موفقیت‌های بزرگ ملت ایران است.

وی تصریح کرد: اگر به درستی از تاریخ کربلا استفاده کنیم، عاشورا موجب وحدت بیشتر جامعه خواهد بود و چنانچه از عاشورا و کربلا فاصله و اختلاف بوجود آمد، حتماً مسیر امام حسین را به درستی دنبال نکرده‌ایم.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که عشق به امام حسین باید همه ما را زیر یک خیمه و پرچم جمع کند، اظهار داشت: خیمه و پرچم امام حسین پرچم وحدت، اتحاد و یگانگی است و همه علاقه مندان به امام حسین باید در ایام تاسوعا و عاشورا وحدت مثال‌زدنی خود را به رخ جهانیان بکشانند و به دنیا بگویند که پرچم امام حسین پرچم در اهتزازی است که روز به روز عاشقان به انسانیت را جذب می‌کند.

روحانی تصریح کرد: پیروزی امام حسین در این نهضت، در سایه ایستادگی و صبوری بود و اگر چه به ظاهر از نظر نظامی لشکر ده‌ها هزار نفری یزید در برابر ۷۲ یار امام حسین پیروز شد اما پیروزی فرهنگی و واقعی در تاریخ از آن امام حسین و یاران باوفایش است.

وی گفت: اگر امام حسین در برابر مشکلات صبوری نکرده بود و در برابر سخنان نادرست سر فرود می‌آورد، پیروزی و موفقیتی هم حاصل نمی‌شد. همچنان که امام حسین خطاب به دشمن فرمود اگر پیشنهاد شما ذلت‌بار باشد و با منطق و آرمان‌ها و اصول ما سازگار نباشد، آن را نمی‌پذیریم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مسیر امام حسین(ع) عزتمندانه و توأم با منطق و استدلال بود و امروز ما هم باید همان مسیر را انتخاب کنیم.

آیین نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی اصلاح شد

تصویب آیین نامه استخدامی دهیاران با هدف ارتقای امنیت شغلی و تأمین اجتماعی آنان قدردانی دولت از خدمات دهی مناسب دستگاه‌های مسئول به حجاج

براساس این گزارش،هیات وزیران در جلسه دیروز به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکترحسن روحانی رئیس جمهوری، از تلاش‌های همه دستگاه‌های مسئول در اعزام و ارائه خدمات به حجاج بیت الله الحرام از جمله حوزه نمایندگی ولی فقیه، سازمان حج و زیارت، هواپیمایی‌هما، فرودگاه‌ها، نیروی انتظامی و کارگزاران حج عربستان قدردانی کرد.

اصلاح آیین نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی

دولت به پیشنهاد وزارت کشور، آیین نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی را اصلاح کرد.

به موجب این اصلاحیه، نحوه استفاده از موتور سیکلت‌های با حجم موتور بیش از ۲۰۰ سی سی در امور عملیاتی و مأموریتی توسط کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح مطابق ضوابطی خواهد بود که توسط نیروی انتظامی ابلاغ می شود. همچنین رانندگی دارندگان گواهینامه پایه سوم با وسایل سواری حمل و نقل عمومی با شرایط سپری شدن دو سال از اخذ گواهینامه رانندگی پایه سوم و داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام بلامانع است.

دولت همچنین با هدف اصلاح مقررات دهیاری‌ها به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری‌ها و دهیاران و تأمین اجتماعی آنها و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها، آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستاها و نحوه انتخاب دهیار را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور، به کارگیری افراد در دهیاری‌ها بر اساس قرارداد مشاغل کارگری در چارچوب قانون کار انجام خواهد شد و در صورت استخدام دهیاران در دستگاه‌های اجرایی، سوابق خدمت مرتبط آنها قابل قبول محاسبه می شود. همچنین براساس اصلاح آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستاها و نحوه انتخاب دهیار، در حوزه‌های انتخابیه کمتر از یک هزار نفر جمعیت، فعالیت دهیار، پاره وقت است و در صورت نیاز به کار تمام وقت، با توافق شورای بخش، آیین نامه مالی دهیاری‌ها در باره ارائه راه‌های تأمین حقوق وی و تأیید استانداری ذیربط مبنی بر ضرورت فعالیت تمام وقت دهیاری، امکانپذیر خواهد بود.

افزایش سرمایه سازمان خصوصی سازی

هیات دولت در ادامه، با افزایش سرمایه سازمان خصوصی سازی به میزان ۳۰ میلیارد و ۹۴۰ میلیون و ۱۱۶ هزار ریال موافقت کرد.

نسخه مناسب چاپ