امروز در تاریخ
نخستین جنگ خیابانی
«کالیس تنیس» تاریخ نگار رسمی اسکندر که در حمله به آسیا با او بود شرح جنگ شهر ری را که به صورت خانه به خانه صورت گرفت برنگاشته است که با تطبیق تقویم ها ۱۶ ماه می سال ۳۳۰ پیش از میلاد آغاز شده بود و مورخان نظامی از آن به عنوان نخستین جنگ خیابانی بشر، به مفهوم امروز، نام برده اند .
طبق گزارش «کالیس تنیس»، در آن روز در داخل شهر ری میان نیروهای اسکندر و واحدهای نظامی در حال عقب نشینی ایران نبردی خونین و کوچه به کوچه آغاز شد که سه روز طول کشید.

بر تارک «اِوِرِست »
۱۶ ماه می سال ۱۹۷۵ نخستین زن کوهنورد خود را به قله «اِوِرِست» در کشور نپال رساند و نامش در «تاریخ» ثبت شد که برای همیشه باقی خواهد بود. وی «جونکو تابی» و یک ژاپنی بوده است.
قله اورست در رشته کوه های هیمالیا واقع شده و از سطح دریا ۸ هزار و ۸۴۸ ارتفاع دارد. این قله که به زبان های محلی نام های دیگری داشت در سال ۱۸۶۵ به نام سرهنگ انگلیسی، جورج اورست که مامور نقشه برداری از هندوستان بود اسم گذاری شد. سرهنگ اورست که در جولای ۱۷۹۰ به دنیا آمده بود در دسامبر ۱۸۶۶ درگذشت. وی در اصل یک افسر توپخانه ارتش انگلستان بود.

دیگر رویدادهای ۱۶ می
۱۷۷۰‌: ماری آنتوانت شاهزاده خانم ۱۴ ساله اتریشی به عقد ازدواج لوئی شاهزاده ۱۵ ساله فرانسه درآمد که هر دو پس از به دست آوردن عنوان پادشاه و ملکه، درجریان انقلاب فرانسه گردن زده شدند.
۱۸۰۴‌: پارلمان فرانسه رای به امپراتور شدن ناپلئون داد .
۱۸۶۸‌: شانزدهم ماه می ۱۸۶۸محاکمه پارلمانی «اندرو جانسون» رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد، ولی هنگام اخذ رای از سناتورها با یک رای کمتر، تبرئه شد. وی متهم شده بود که در اجرای قوانین مصوب کنگره تعلل می کند. محاکمه پارلمانی در آمریکا به این صورت انجام می شود که مجلس نمایندگان نقش دادسرا را ایفاء و پرونده متهم را تا صدور کیفرخواست دنبال می کند و پس از این مرحله، سنای آمریکا به جای دادگاه، متهم را محاکمه می کند. در جریان محاکمه متهم در سنا، رئیس دیوان عالی آمریکا موقتا ریاست جلسه یا جلسات سنا را برعهده می گیرد. درجریان محاکمه، سناتورها نقش اعضای هیات منصفه را برعهده دارند که پس از محاکمه، به مجرم یا نامجرم بودن متهم رای می دهند.
۱۸۷۵‌: یک زمین لرزه شدید در ونزوئلا و کلمبیا باعث مرگ ۱۶ هزار تن شد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ