امروز در تاریخ
نافرمانی مصریان از حکمرانان ایرانی
تا یکم جولای سال ۴۲۵ پیش از میلاد، دیگر برحکمران ایرانی مصر مسلم شده بود که آتنی ها بار دیگر به تحریک مصریان بر ضد امپراتوری ایران دست زده بودند. نافرمانی مصریان که سومین نافرمانی ایشان در طول سلطه ایران بود؛ با اعزام نیروی اضافی از فارس امروز و کرمان از طریق دریا سرکوب شد و آتنی ها از مصر اخراج و ممنوع الورود به آن سرزمین شدند.

مخالفت آیت الله کاشانی با نخست وزیری هژیر
امور ایران در ماه های خرداد و تیر تا آبان ۱۳۲۷ تحت الشعاع مخالفت آیت الله سیّدابوالقاسم کاشانی با نخست وزیر شدن عبدالحسین هژیر قرار داشت. این مخالفت از بیست و سوم خرداد که مجلس به نخست وزیرشدن هژیر ابراز تمایل کرده بود، آغاز شد. آیت الله کاشانی نمایندگانی را که نسبت به هژیر ابراز تمایل کرده بودند مورد انتقاد قرارداده و خواسته بود که تمایل خودرا پس بگیرند. از ۱۲۰ نماینده حاضر در جلسه ۲۳ خرداد تنها ۶۶ نفرشان به هژیر نظر تمایل ابرازکرده بودند.

حکم محکمه تجدید نظر ارتش
رادیو دولتی ایران دهم تیرماه ۱۳۴۵ حکم محکمه تجدید نظر ارتش را در مورد شماری از مخالفان شاه که دستگیر شده بودند به صورت خبر پخش و از آنان به نام اسلامیون چپگرا یادکرد. به گزارش رادیو، دو تن از محکوم شدگان دکتر کاظم سامی کرمانی و دکتر حبیب الله پیمان بودند که هرکدام به دو سال زندان محکومیّت یافته بودند. رادیو اسامی و میزان محکومیت پنج تن دیگر را نیز اعلام داشت.

زادروز بازی های المپیک
تاریخ ورزش و مسابقه های ورزشی به ۳۴ قرن پیش باز می گردد، اما بازی های المپیک از یکم ژوئیه سال ۷۷۶ پیش از میلاد آغاز شد و به طور منظم تا سال ۳۹۳ میلادی که به فرمان «تئودوسیوس» امپراتور روم ممنوع شد ، ادامه یافت.

قتل بیستمین رئیس جمهوری آمریکا
چارلز گیتیو وکیل قضایی ۴۱ ساله آمریکایی که در سپتامبر ۱۸۸۱ گارفیلد رئیس جمهوری وقت آمریکارا گلوله زد و سی ام
‌ژوئن ۱۸۸۲ به جرم ارتکاب این قتل به دار آویخته شد در طول مبارزات انتخاباتی «گارفیلد» برای پیروز شدن او تبلیغات وسیع کرده، نطق نوشته و حتی کتاب تالیف کرده بود و انتظار داشت که در عوض، گارفیلد به او سمت سفارت بدهد.

مرگبارترین نبرد تاریخ بشر
یکم ژوئیه ۱۹۱۶ و در جریان جنگ جهانی اول، نبرد سم با تعرض نیروهای انگلیسی به سنگرهای آلمان ها آغاز شد که در همان روز ۲۰ هزار نظامی انگلیسی به دست آلمانی ها کشته و ۴۰ هزار تن دیگر زخمی شدند. این نبرد تا نیمه نوامیر آن ادامه یافت و ضمن آن تلفات فرانسه ۲۰۰ هزار، انگلستان ۴۲۰ هزار و آلمان ۴۶۵ هزار بود.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ