امروز در تاریخ
۵۷ سال حکومت ایرانیان بر یمن

یمن از نیمه اول جولای در سال ۵۷۱ میلادی پس از اخراج حبشی ها از آن سرزمین در قلمرو ایران قرار گرفت. مورخان عثمانی آغاز حکومت ایرانیان بر یمن را سال ۵۷۵ ذکر کرده اند. حکومت ایرانیان بر یمن که به خواست سران قبایل این سرزمین بود، ۵۷ سال بعد در ۶۲۸ میلادی، پس از مرگ خسروپرویز و گسترش اسلام در جزیرة العرب پایان یافت.

تعویض حکمران نافرمان گرجستان

ششم جولای سال ۱۶۳۱ میلادی ژنرال رستم خان فرمانده نیروهای اعزامی از اصفهان به قفقاز، به نافرمانی تهمورث حکمران گرجستان پایان داد. در پی این رویداد، دربار صفوی در اصفهان «خسرومیرزا» را به جای حکمران سابق به فرمانداری گرجستان تعیین کرد. گرجستان تا زمان جنگ های روسیه با ایران در سه دهه اول قرن ۱۹ در قلمرو ایران قرار داشت.

بحران کابینه بر سر وزارت فرمانفرما

بحران کابینه درسال ۱۵ تیرماه ۱۲۹۴ هجری و در جریان جنگ جهانی اول که نیروهای دولت های متخاصم، ایران را هم میدان نزاع خود قرار داده بودند به اوج خود رسید. عین الدوله دوم جولای پس از درگیر شدن با مجلس بر سر ادامه وزارت فرمانفرما از نخست وزیری کناره گیری کرد و دو جناح اصلی مجلس هر کدام نظر به یک سیاستمدار داشتند. بالاخره، شاه وقت مستوفی را معرفی کرد که این پیشنهاد رد شد سرانجام ۲۷ جولای دوباره مستوفی معرفی شد و این بار رای اعتماد به دست آورد!.

دستگیری خسرو روزبه

۱۵ تیرماه ۱۳۳۶ مخفیگاه «خسرو روزبه» سرگرد کمونیست ارتش که مدت ها فراری بود در خیابان سیروس به محاصره ماموران درآمد. وی هنگام فرار از این محل از طریق تیر برق بر زمین افتاد، مجروح گردید، دستگیر و بعدا اعدام شد.

کشف نخستین واکسن توسط لویی پاستور

لویی پاستور شیمیدان فرانسوی ششم جولای ۱۸۸۵ در جریان تلاش برای ساخت واکسن ها، مایه پیشگیری ضدِ هاری را ـ بیماری Rabiesکه این واژه در لاتین به مفهوم حالت دیوانگی است و این بیماری از حیوان مخصوصا از طریق گازگرفتگی سرایت می کند ـ که ساخته بود با موفقیت روی نوجوانی به نام ژوزف آزمایش کرد و راه برای پیشگیری از بیماریها هموار شد.

www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ