امروز در تاریخ
حسن صبّاح کار مبارزه را آغاز کرد
مورّخان متفق القول، هفتم جولای ۱۰۷۱ را روزی می دانند که حسن صبّاح کار دیوانی را رها کرد تا راه مبارزه با فساد، تجاوز، سلطه گری و زورگویان را در پیش گیرد و جهان بهتری بسازد. وی از نظر فلسفی معتقد به آزادی اجتماعی، تعاون، برادری، عدم تصرف مناطق و برتری بر ملل دیگر با توسل به نیروی مسلح بود و بخشودن پشیمان شدگان را تشویق و «حرص مال زدن» را نهی می کرد .

اعزام نخستین دانشجویان ایرانی به انگلستان
هفتم جولای سال ۱۸۱۱ دولت وقت ایران دو ایرانی را به عنوان دانشجو روانه انگلستان کرد. این تصمیم که از سوی عباس میرزا ولیعهد وقت گرفته شده بود به تایید وزیر اعظم هم رسید و سبب اتخاذ این تصمیم افزایش رفت و آمد فرستادگان انگلستان به ایران و نیاز مبرم به مترجم ماهر و مورد اعتماد بود و نیز کسانی بود که انگلستان را دیده و از اوضاع واقعی آن و زندگانی مردمش آگاه باشند.

برگی از تاریخ مطبوعات ایران
نیمه تیرماه ۱۳۵۱ کتاب «چهره مطبوعات معاصر» تالیف غلامحسین صالحیار، حاوی تاریخچه مطبوعات و شرح احوال و عکس روزنامه نگاران ایران انتشار یافت و به هر روزنامه نگار یک جلد از آن داده شد. در گردآوری مطالب این کتاب رفرنس چند روزنامه نگار دیگر ازجمله «منصور رُهبانی» همکاری کرده بودند. مطالعه این کتاب، تا حدّی قابل ملاحظه، مسیر تکامل ژورنالیسم ایران را که در این کشور یک حرفه «خودجوش» بوده است و الگوی معیّن نداشته است به دست می دهد.

پادشاه فرانسه برضد یهودیان
لوئی نهم پادشاه وقت فرانسه که در لشکرکشی هفتم صلیبیون به خاورمیانه شرکت کرده بود هفتم جولای ۱۲۵۰ در مصر به اسارت حکمران این کشور درآمد که بعدا با پرداخت خونبها، خود را آزاد ساخت. وی پیش از این لشکرکشی، دستورداده بود که یهودیان فرانسه علامت زرد بر یقه کت خود بدوزند تا در معابر و اماکن عمومی شناخته شوند.

جزایر هاوایی ضمیمه آمریکا شد
هفتم جولای ۱۸۹۸ ویلیام مکینلی رئیس جمهور وقت آمریکا مصوبّه کنگره این فدراسیون مبنی بر ضمیمه ساختن مجمع الجزایر هاوایی به قلمرو آن دولت را امضاء و این مجمع الجزایر که قرنها کشوری مستقل و دارای پادشاه بود استقلال خودرا عملا از دست داد و از ۲۱ آگوست ۱۹۵۹ ایالت پنجاهم آمریکا شد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ