امروز در تاریخ
حمله ناوگان عثمانی به جزیره هرمز!
دولت عثمانی که از زمان جنگ چالدران به دلیل داشتن اسلحه آتشین و از این لحاظ برتری نظامی، به حملات زمینی خود به قلمرو ایران ادامه می داد، در سال ۱۵۵۲ تصمیم به حمله به جزایر ایرانی خلیج فارس گرفت. بهانه این حمله دریایی، اخراج پرتغالی های مسیحی از جزیره ایرانی «هرمز» بود !.

صلح ایران و عثمانی
سازش شاه طهماسب صفوی و سلطان سلیمان عثمانی که در پی سه جنگ حاصل شد از هشتم جولای ۱۵۵۵ میان ایران و عثمانی صلح برقرارکرد. این سه جنگ از سال ۱۵۳۳ آغاز شده بود و یکی پس از دیگری تا سال ۱۵۵۳ ادامه داشت و مذاکرات صلح تا انعقاد قرارداد سال ۱۵۵۵ دو سال طول کشید.

پیمان سعدآباد سرپوشی بر قرارداد واگذاری هرات
هفدهم تیرماه ۱۳۱۶ میان ایران، ترکیه، عراق و افغانستان یک پیمان عدم تجاوز امضاء شد که چون درکاخ سعد آباد امضاء شده بود به پیمان سعد آباد معروف شده است. وزیران امور خارجه افغانستان، ترکیه و عراق برای این منظور به تهران آمده بودند.
به گمان دولت لندن، پیمان سعدآباد می توانست شرایط مندرج در قرارداد مورخ چهارم مارس ۱۸۵۷ پاریس درمورد واگذاری هرات را منتفی و دست کم کمرنگ کند!

اخطار مسکو و دریافت یک پاسخ مبهم
هشتم جولای ۱۹۵۴ دولت مسکو ضمن تسلیم یادداشتی به دولت وقت ایران و یادآوری معاهدات فی مابین منعقده در دهه ۱۹۲۰، تهران را از پیوستن به اتحادیه های نظامی غرب و ترتیبات مشابه که ماهیت ضد شوروی دارند و مآلا به سود ایران نخواهند بود برحذر داشت. دولت تهران به این یادداشت پاسخی مبهم داد و اشاره کرد که هنوز وارد چنین اتحادیه هایی نشده است و اگر بخواهد بشود این کار به صورت محرمانه نخواهد بود و چگونگی را اعلام خواهد داشت.

هنرمند نقاش سوررئالیست مکزیکی
فریدا کاهلو هنرمند نقاش سوررئالیست و اکسپرسیونیست مکزیک ششم جولای سال ۱۹۰۷ به دنیا آمد و ۴۷ سال عمر کرد. او در سال ۱۹۵۴ در گذشت و آثار فراوان و جاویدان از خود برجای گذارد. فریدا مدت ها به بیماری سرطان مبتلا بود ولی این بیماری تا آخرین ماه های پایان عمر مانع از کار هنری او نشده بود .
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ